Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Είμουν προχτές σε ένα κομμωτήριο αντρών για να κουρευτώ.
Σε μία στιγμή ακούω έναν να ρωτάει τον κομμωτή:
-Εσυ που ασχολείσαι με τα μαλλιά (!!), σίγουρα θα γνωρίζεις παραπάνω (!!!) αν υπάρχει κάτι για την τριχόπτωση.
(Ήταν σε στάδιο 3 περίπου αυτός που ρωτούσε, γύρω στα 27).
Ο κομμωτής:
-Μπα, μην ψάχνεις άδικα. Δεν υπάρχει τπτ. Όλα αυτά που κυκλοφορούν, είναι για να σου πέρνουν τα λεφτά (σωστό εν μέρη).
Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα, τόσοι ηθοποιοί και υπουργοί έχουν αραιά μαλλιά.Ακόμη και ο πρωθυπουργός.
Πιστεύεις ότι αυτοί που έχουν και το χρήμα, αν υπήρχε κάτι δεν θα το χρησιμοποιούσαν;
Οπότε, μην κουράζεσαι άδικα γιατί θα χάσεις τα λεφτά σου.

Δεν μπορούσα να τον μιλήσω εκείνη την ώρα γιατί είμουν τέρμα μέσα και με κούρευε ο βοηθός, αλλά φανταστείτε τί παίζεται.
Πόσοι θα έχουν ρωτήσει πόσους και πόσες κομμωτές και κομμώτριες και θα έλαβαν παρόμοια απάντηση, αναγκάζοντας τους έτσι να σταματήσουν να ψάχνουν και να τα παρατούν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

liako

New Member
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Admin είπε:
Είμουν προχτές σε ένα κομμωτήριο αντρών για να κουρευτώ.
Σε μία στιγμή ακούω έναν να ρωτάει τον κομμωτή:
-Εσυ που ασχολείσαι με τα μαλλιά (!!), σίγουρα θα γνωρίζεις παραπάνω (!!!) αν υπάρχει κάτι για την τριχόπτωση.
(Ήταν σε στάδιο 3 περίπου αυτός που ρωτούσε, γύρω στα 27).
Ο κομμωτής:
-Μπα, μην ψάχνεις άδικα. Δεν υπάρχει τπτ. Όλα αυτά που κυκλοφορούν, είναι για να σου πέρνουν τα λεφτά (σωστό εν μέρη).
Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα, τόσοι ηθοποιοί και υπουργοί έχουν αραιά μαλλιά.Ακόμη και ο πρωθυπουργός.
Πιστεύεις ότι αυτοί που έχουν και το χρήμα, αν υπήρχε κάτι δεν θα το χρησιμοποιούσαν;
Οπότε, μην κουράζεσαι άδικα γιατί θα χάσεις τα λεφτά σου.

Δεν μπορούσα να τον μιλήσω εκείνη την ώρα γιατί είμουν τέρμα μέσα και με κούρευε ο βοηθός, αλλά φανταστείτε τί παίζεται.
Πόσοι θα έχουν ρωτήσει πόσους και πόσες κομμωτές και κομμώτριες και θα έλαβαν παρόμοια απάντηση, αναγκάζοντας τους έτσι να σταματήσουν να ψάχνουν και να τα παρατούν.

Μάλλον δεν θα είχε τπτ ανάλογο προϊόν ο κομμωτής...Αν και πολλές φορές σου λένε πάρε αλλά δεν θα δεις και τπτ τρελό....Όσο για την παραπληροφόρηση μέχρι και δερματολόγοι μπορεί να πουν πράγματα αναληθή....
 

Ntia

New Member
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Kαλά από παραδείγματα άλλο τίποτα...

Να θυμήσω ότι είχα πάει σε πολύ γνωστή δερματολόγο η οποία μου είχε δώσει μία λοσιόν αντιφλεγμονώδη και σίδηρο. Αυτά. Κάθε μήνα έκανα εξετάσεις για να βλέπει πόσο ανέβηκε ο σίδηρος ( ο οποίος ήταν σε κανονικά επίπεδα, μάλιστα ο παθολόγος τα είχε πάρει με το θέμα), και μετά μου έδινε κι άλλο σίδηρο. Για 4 μήνες και αυτή η ιστορία και φυσικά δεν υπήρξε ουσιαστική αλλαγή. Γιατί όπως έλεγε, πρέπει να φροντίσουμε το χώμα και τα φυτό, σε μετάφραση το δέρμα και τη τρίχα και αυτό κατά τη γνώμη της ήταν ο σίδηρος και η λοσιόν. Και το αστείο είναι ότι έστειλα και έναν γνωστό μου τότε εκεί ο οποίος είχε έντονο πρόβλημα αραίωσης και έδωσε και στον ίδιο τα ίδια ακριβώς.

Οπότε ο κομμωτής τη δουλειά του έκανε ο άνθρωπος, εδώ η δερματολόγος και ήταν στον κόσμο της...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

γιατι υπαρχουν και πολλοι φαλακροι κομμωτες
γιατι δεν ξερουν
το οτι ξερουν να κουρευουν αυτο δεν τους κανει να ξερουν και γιατι πεφτουν τα μαλλια
οι πιο πολλοι απο αυτους σου λενε οτι εχουν ενα καλο δυναμωτικο σαμπουαν που στην τελικη δεν σου κανει τπτ
αλλα ειναι καλυτερο απο τα σαμπουαν τυπου σουπερ μαρκετ
και εμενα πολλοι μου λεγαν πολλα και οτι δεν υπαρχει τπτ

αλλα οταν με ειδαν μικρη ακομη η αλλαγη μου αλλα ωστοσο αν με προσεξει καποιος που με ξερει λεει τι εκανες ..
πηγες για μεταμοσχευση ?
τους λεω οχι και δεν με πιστευουν
οποτε υπααρχουν προιοντα τουλαχιστον για μενα που κανουν δουλεια
τωρα ο προθυπουργος παραδειγμα η ο υπουργος η ο καθε ανθρωπος στην ηλικια τους
τι θα κατσει να ασχοληθει με τριχες οι πιο πολλοι ειναι κοντα στα 60
λες να τους ενδιαφερει πολυ αυτο
η δεν θα βρουν γυναικα αν δεν εχουν μαλλια
οποτε ατυχες το παραδειγμα με τους υπουργους και τους αλλους κυριος λογο ηλικιας
οι πιο πολλοι παντος ηθοποιοί εχουν κανει μεταμοσχευση
γιατι αραγε ?????? μηπως γιατι πρεπει να δειχνουν ομορμοι και γιατι το απαιτει το επαγγελμα τους
και η ηλικια τους
τωρα ο 60αρης υπουργος η μεγαλο γιατρος η μεγαλο δικηγορος σε τετοια ηλικια με μαλλια θα ασχολητε
εσυ αν ησουν στα 50 φευγα τι θα εκανες
θα ειχες τοσα προβληματα με τα παιδια σου με τις σπουδες τους με τα εγγονια αν θα εχεις και λοιπα
με μαλλια θα ασχολησαι η θα προσπαθεις να γινεις ομορφος να αρεσεις στην ηλικια αυτη
ελπιζω να πιανεις το σκεπτικο μου

ενας αλλος κομμωτης μου λεει για μια εταιρια που σκεφτεται να παει για μεταμοσχευση (ελληνικη εταιρια)
αν ηξερε τι παιζει σιγουρα δεν θα το ελεγε
ενας αλλος μου λεει καλυτερο ειναι το σαμπυαν με πρασινο σαπουνι εκει να δεις γελιο
κουρευει εναν γυρο στα 50 που λουζετε απο τοτε που ηταν φανταρος με πρασινο σαπουνι και λεει να δες το ταδε
οποιον και να ρωτησεις θα σου πει και απο μια διαφορετικη απαντηση
το θεμα ειναι να δοκιμασεις καποια πραγματα και αν δουλεψουν να τα παρεθεσεις και σε αλλους

μην ασχολεισαι με το τι λεει ο καθενας
ασχολησου να μαθεις γιατι εχεις τριχοπτωση και πια φαρμακα δουλευουν για την αιτια της τριχοπτωσης σου
δοκιμασε τα καποιο θα δουλεψει

και το οτι δουλεψε το ταδε προιον σε καποιον δεν σημαινει πως θα δουλεψει και σε σενα
αν εχεις διαφορετικη αιτια τριχοπτωσης
 

Άκης

Administrator
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Γενικά ισχύει παραπληροφόρηση.
Και άντε πες εμείς είμαστε τυχεροί, έχουμε το διαδίκτυο και μαθαίνουμε.
Φαντάσου οι παλιότεροι που έπρεπε να ακούνε τον κάθε άσχετο και να δοκιμάζουνε κάθε λογής ματζούνια.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Admin είπε:
Γενικά ισχύει παραπληροφόρηση.
Και άντε πες εμείς είμαστε τυχεροί, έχουμε το διαδίκτυο και μαθαίνουμε.
Φαντάσου οι παλιότεροι που έπρεπε να ακούνε τον κάθε άσχετο και να δοκιμάζουνε κάθε λογής ματζούνια.

αυτοι ηταν τα καλυτερα πειραματοζωα δυστυχώς
δεν υπηρχε τοτε ουτε οι υποδομες ουτε η καταλληλη γνωση
οχι οτι τωρα υπαρχει
αφου το μεγαλυτερο ποσοστο δερματολογων δεν ξερουν τιν τους γινετε
αλλα τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα
 

Άκης

Administrator
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Και θα γίνοντε και καλύτερα γιατί πήραν φόρα τα αμερικανάκια και βγάζουν συνέχεια και νέα προϊόντα.
Εντάξει, δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους, για την τσέπη τους το κάνουν, αλλά άμα χρησιμοποιήσω πχ το Samson και κάνει δουλειά, ε χαλάλι τα €.
 

Άκης

Administrator
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Επίσης, κάτι που ξέχασα να αναφερω.
Με ρώτησε αν βάζω κάτι στα μαλλιά μου ή αν τα έκαψα.
Γιατί τα πλαϊνά, αυτά που είναι άκρη ακριβώς απο τους κροτάφους, τα οποία ήταν το πολύ 1-2εκ και δεν μεγαλώναν άλλο, ξέρετε, όταν τα μαλλιά που είναι ένα βήμα πριν να πέσουν οριστικά, είναι μικρά και δεν μακραίνουν πλέον, ενώ τώρα ξεκίνησαν να "ψηλώνουν" και άλλο.
Όταν πήγα όμως να κουρευτώ, είχαν μακρύνει μεν τα πάνω, αλλά και τα άλλα μακραίναν (ευτυχώς).
Και με ρώτησε γιατί δεν έχουν μακρύνει ομοιόμορφα. Μήπως τα έκοψα μόνος μου ή τα έκαψα.
Που να τον εξηγώ ότι είχα αρχίσει rogaine και από εκεί πρέπει να πήραν μπροστά + ότι μπλοκάρω την DHT.

Επίσης κάτι που πρόσεξα σήμερα, είδα σε πολλά σημεία χνούδι. Όπως κοιτούσα στον καθρέφτη, κάτω από το φως, σε πολλά σημεία να ξεπετάγεται χνούδι, που δεν το είχα ξαναδεί ποτέ μου. Και αμάμεσα στα άλλα μαλλιά, μπροστά.
ϊσως να είναι ιδέα μου, η να υπήρχε και να μην το είχα ξαναδεί (που δεν νομίζω), αλλά είπα "ουάο".
 

Ntia

New Member
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Πίστεψέ με, ειλικρινά ζω γι' αυτή τη στιγμή! Ενώ κάνω μια φορά το χρόνο γενικές εξετάσεις, έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι μου συμβαίνει κάτι σοβαρό και ανίατο. Δεν μπορώ να αιτιολογήσω αυτή τη φοβερή τριχόπτωση που έχει ξεκινήσει από τον Μάιο και συνεχίζεται μέχρι τώρα παρ' όλα όσα παίρνω... Ένα ελάχιστο διάλειμμα έκανε για λίγο τον Αύγουστο και τώρα συνεχίζει χειρότερα. Έχω αρχίσει και ψάχω για συμπτώματα σοβαρών ασθενειών, μέχρι και τον Λύκο κοιτάω!!! Πάντα είχα πρόβλημα και ήξερα και που ωφειλόταν αλλά το τελευταίο καιρό η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο!
 

liako

New Member
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Admin είπε:
Επίσης, κάτι που ξέχασα να αναφερω.
Με ρώτησε αν βάζω κάτι στα μαλλιά μου ή αν τα έκαψα.
Γιατί τα πλαϊνά, αυτά που είναι άκρη ακριβώς απο τους κροτάφους, τα οποία ήταν το πολύ 1-2εκ και δεν μεγαλώναν άλλο, ξέρετε, όταν τα μαλλιά που είναι ένα βήμα πριν να πέσουν οριστικά, είναι μικρά και δεν μακραίνουν πλέον, ενώ τώρα ξεκίνησαν να "ψηλώνουν" και άλλο.
Όταν πήγα όμως να κουρευτώ, είχαν μακρύνει μεν τα πάνω, αλλά και τα άλλα μακραίναν (ευτυχώς).
Και με ρώτησε γιατί δεν έχουν μακρύνει ομοιόμορφα. Μήπως τα έκοψα μόνος μου ή τα έκαψα.
Που να τον εξηγώ ότι είχα αρχίσει rogaine και από εκεί πρέπει να πήραν μπροστά + ότι μπλοκάρω την DHT.

Επίσης κάτι που πρόσεξα σήμερα, είδα σε πολλά σημεία χνούδι. Όπως κοιτούσα στον καθρέφτη, κάτω από το φως, σε πολλά σημεία να ξεπετάγεται χνούδι, που δεν το είχα ξαναδεί ποτέ μου. Και αμάμεσα στα άλλα μαλλιά, μπροστά.
ϊσως να είναι ιδέα μου, η να υπήρχε και να μην το είχα ξαναδεί (που δεν νομίζω), αλλά είπα "ουάο".

Χνούδι άρχισα να διαπιστώνω και εγώ, και ας το χρησιμοποιώ ζήτημα 1 μήνα....Αυτό μου δίνει κουράγιο;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Επίσης σκέφτομαι να ξαναρχίσω της βιταμίνες neurobion, είναι σύμπλεγμα βιταμινών Β. Μου τις είχε δώσει κάποια στιγμή ένας γυναικολόγος ως τη δική του λύση στο πρόβλημα της τριχόπτωσης. Διάβασα ότι ορισμένες βιταμίνες από την ομάδα Β βοηθούν.
 

Άκης

Administrator
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Ntia κουράγιο και εύχομαι να βρεις την λύση.
Επ'ευκαιρίας, έγραψα και τον οδηγό για γυναίκες. Τις δύο πρώτες σελίδες, οι άλλες που αφορουν θεραπείες δεν τις έκανα ακόμη.
Θα ήθελα να τις δεις όταν έχεις χρόνο και να μου πεις αν έκανα κανένα λάθος, ειδικα στις ιατρικές ορολογίες.

liako, εξαρτάτε πόσο καιρό χάνεις τα μαλλιά. Εγώ κάπου 6+χρόνια.
Το χνούδι (baby hair όπως αναφέρεται), είναι το πρώτο σημάδι.
Οπότε μην αποκλείεις τίποτα.
 

Ntia

New Member
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Πραγματικά σ' ευχαριστώ.

Διαβάζοντας αυτά που έχεις γράψει μέχρι στιγμής στον οδηγό δηλώνω καλυμένη, έχεις γράψει πολύ απλά και κατανοητά και πιστεύω ότι αν το διαβάσει κάποια γυναίκα που δεν είναι ενημερωμένη θα καταλάβει εύκολα τι διαβάζει. Περιμένω τη συνέχεια.

Σ' ευχαριστώ επίσης και για την ευχή σου, είμαι αποφασισμένη να βρω τη ρίζα του κακού. Αποφάσισα να σταματήσω το palmetto της Lamperts, μετά από 4 μήνες δεν έχω δει καμία έστω ένδειξη βελτίωσης... Είναι αποθαρρυντικό. Αποφάσισα όμως να συνεχίσω με το maxi hair της ίδιας εταιρίας το οποίο περιέχει σύμπλεγμα βιταμινών Β (και όχι το neurobion όπως σκεφτόμουν αν και το έχω πάρει στο και στο παρελθόν για λίγο όμως καιρό), σίδηρο, βιοτίνη κ.τ.λ. Επίσης να συνεχίσω και τη λυγαριά. Και κανονικά τη λοσιόν και το σαμπουάν folliplus extra αν και τείνω προς το regaine. Ποιά είναι η γνώμη σου, σκέφτομαι αφού εφαρμόζω τη λοσιόν folliplus extra να περιμένω κανένα δίωρο και μετά να βάζω regaine. Αλλά σε αυτό δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
 

Άκης

Administrator
Απ: Παραπληροφόρηση Α.Ε...

Η γνώμη μου είναι:
-Να σταματήσεις το palmetto. Δεν κάνει τπτ, όπως το λες. Ένα πρόβλημα που έχουν οι λοσιόν που περιέχουν απόσταγμα palmetto, είναι ότι δεν μπαίνει στην ρίζα ολόκληρη η ποσότητα.
-Να ξεκινίσεις Tricomin, μετά απο κανένα 20' regaine για γυναίκες.Δοκίμασε το έτσι.
-Να ξεκινίσεις Revivogen, για ένα τρίμηνο έστω.

Τώρα, γι'αυτό που ρωτάς, να αφήνεις πάντα ανάμεσα στις θεραπείες ένα τρίωρο το λιγότερο.
Και πάντα, πρώτο να βάζεις αυτό που δεν είναι δυνατό σαν φάρμακο και μετά το δυνατό, ώστε και το δέρμα να είναι έτοιμο να δεχτεί την θεραπεία, αλλά συνήθως τα "αδύναμα" προϊόντα έχουν βιταμίνες και βότανα για το καλό της κεφαλής.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα