Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Caherine

Member
Κοιτώντας παλιές φωτογραφίες διαπιστωσα πως ενώ απ την εφηβεία και μετά είχα πολύ πυκνό μαλλί - (μεχρι σημερα που παρατηρώ ελαφριά αραίωση) όταν ήμουν μικρή είχα πολύ αραιά μαλλιά, μέχρι τριών ετών, σχεδόν ανύπαρκτα.
Μου γεννήθηκε λοιπόν η εξής απορία, η εικόνα των παιδικών μαλλιών μπορεί να λέει κάτι για μελλοντικά σχετικά προβλήματα!
Ξέρω οτι ακούγεται αστείο αλλα θέλω να δώ αν έχει παρατηρήσει και καποιος άλλος κατι παρόμοιο!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

το συγκερκιμένο δεν το έχω ξανακούσει, αλλά είχα διαβάσει παλιότερα κάτι παρόμοιο. Ανφερόταν στα μαλλιά που έχουν τα βρέφη < των 2 ετών, όπου πολλά αργούν να βγάλουν μαλλιά μπροστά και πλάγια (κροτάφους), (δείτε φωτογραφίες μωρών και θα καταλάβετε τι εννοώ) και αν υπάρχει συσχετισμός με τριχόπτωση για όταν μεγαλώσουν, αν θυμάμε καλά το άρθρo έλεγε οτι είναι μύθος αυτό, και δεν υπάρχει κάποια σχέση.
 

kkathi

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Παιδιά, η κόρη μου γεννήθηκε με μπούκλες. Μαύρο και πολύ μαλλί για νεογέννητο. Μέχρι πρόσφατα είχε το πιο μακρύ μαλλί στο σχολείο της. Το μήκος τους ήταν κάτω από τη μέση. Εντελώς ξαφνικά και λίγους μήνες αφού εμφάνισα πρόβλημα εγώ και τους επρηξα στο σπίτι, εμφάνισε αρχικά πρόβλημα σμηγματογενούς δερματίτιδας αρχικά και μικρά σπυριά στο κεφάλι και παρακολουθείται από γιατρό για την ξαφνική και απότομη αραίωση στην κορυφή του κεφαλιού της. Δε νομίζω ότι υπάρχει σχέση μεταξύ παιδικής- εφηβικής και ενήλικης φάσης ζωής.
Μια δερματολόγος μάλιστα στο Συγγρός μου είπε ότι στην εφηβεία σχηματίζεται ο όγκος της τρίχας.
 

kkathi

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Πάντως, θα ήθελα να καταθέσω και εγώ μια κουφή σκέψη! Η τρίχα όπως και τα φυτά έχουν ρίζα. Τι οδηγεί σε βλάστηση τα φυτά ; Το απλό νεράκι του καλού μας Θεούλη. Μήπως λοιπόν για όποιους λόγους είτε ψυχολογικούς είτε κληρονομικούς είτε από έλειψη σωστής φροντίδας τα μαλάκια μας μαράθηκαν; Μήπως μόνο με σκέτο νεράκι καθημερινά στο κεφάλι μας ποτίζοντας δηλ το τριχωτό ενεργοποιήσουμε τους θύλακες και όπως σκάβουμε το χώμα για να ανανεωθεί με ένα καθημερινό μασαζ 10 λεπτών την ημέρα τα δούμε ή εστω κάποια από αυτά να ανασταίνονται; ΄
Μέχρι πρόσφατα η επιστήμη θεωρούσε πως τα τριχοθυλάκια στην ανδρογενή αλλωπεκια εχουν νεκρωθεί. Τώρα μας λένε ότι είναι ενεργά και πως μάλιστα οι τρίχες είναι τόσο μικρές και λεπτές άρα αόρατες δια γυμνού οφθαλμού. Στη γυροειδή επίσης αλλωπεκια που η περιοχή δείχνει εντελώς γυμνή με ενεση κορτιζόνης έχουμε επαναφορά και σε πολλές περιπτώσεις ακόμη και δίχως παρέμβαση ιατρική όταν ηρεμήσει το άτομο επανέρχονται από μόνα τους. Μήπως και όλων των ειδών και τύπων αλλωπεκίες είναι ιάσιμες τελικά; Είναι άραγε δυνατόν η λύση να είναι τοσο πολύ απλή και μπροστά στα μάτια μας και να μη τη βλέπουμε; Μήπως το αποτέλεσμα του φίλου μας xdante έχει να κάνει με την υγρασία που δίνει το οξυζενέ στην τρίχα και το μασαζ που επιτρέπει να φτάσει αυτή στη ρίζα; Μάλλον κουφαμάρες λέω αλλά ακόμη και η επιστήμη με υποθέσεις με την παρατήρηση και με το πείραμα εξελίχθηκε.
 

Caherine

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

@fenimore: καθυσιχαστικότατη η απαντησή σου, το εύχομαι να ναι μύθος!

@kathi δεν γνωρίζω για το δικό σου το προβλημα αλλα επειδή κ μένα μικρη με έτρεχαν στους δερματολόγους και η απάντηση που πήρε η μαμα μου ήταν - θα βγάλει μαλλιά όταν μπεί στην εφηβεία και της έρθει η περίοδος- και έτσι και έγινε (και μιλάμε για πολλά μαλλια) νομίζω πρέπει να ηρεμήσεις για οτι αφορά το μικρούλι! Τωρα δε χέρω για αργότερα γιατι ενώ είχα ΠΟΛΛΑ μαλλιά μέχρι περσυ έχουν αρχίσει να αραιώνουν στα σημέια που ήμουν αραιή και μικρή, (έτσι αποφάσισα ν ανοίξω το θέμα). Εγώ βέβαια ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει γιατί μεχρι πέρσυ ημουν 47 κιλά και τώρα δεν είμαι πολύ παραπάνω - οποτε προσπαθώ και με τη διατροφή να προσέχω μηπως φταίει αυτο!
Απλά σκεφτόμουν οτι αν τα μαλλια των μωρών μπορούν να δώσουν πληροφορίες για μελοντική αραίωση θα μπορουσε ο κόσμος να κάνει προληπτικές θεραπείες πριν αρχιζει να τα χάνει! Θεωρητικά μιλάω!
Αυτό με το νεράκι παντως δε το καταλαβα!!! δλδ τι? να λουζόμαστε μόνο με νερό? :angel:
 

kkathi

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Όχι να μη λουζόμαστε μόνο με νερό (προσωπικά λούζομαι με fungoral 2% σε εναλλαγή με σαμπουάν από αλόη). Να ενυδατώνουμε όμως σκέφτηκα το τριχωτό κάθε ημέρα με σκέτο νεράκι και να κάνουμε ένα καλό μασάζ τουλάχιστον 10΄την ημέρα με αυτό στις ρίζες.
Μακάρι να έχεις δίκηο για τη μικρή γιατί όλη μου η αγωνία είναι εκεί.
 

Caherine

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

εμενα το fungoral με κατεστρεψε!!!
 

kkathi

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί;
 

Caherine

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

γιατι το πηρα βλακοδώς χωρίς συνταγή γιατρού, μου έκανε τρελο shedding και το ουσιαστικο μου πρόβλημα ξεκίνησε με τη χρήση του! Μπορει να είναι και τυχαίο - εγω το χω βάλει black list παντως. Ασε που μου χάλασε τελείως τη ποιότητα της τρίχας! Ψαλίδα πάντα είχα γιατι έχω μακριά μαλλιά αλλα μετά το fungoral μου φτασε μέχρι τ αυτία!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Caherine είπε:
γιατι το πηρα βλακοδώς χωρίς συνταγή γιατρού, μου έκανε τρελο shedding και το ουσιαστικο μου πρόβλημα ξεκίνησε με τη χρήση του! Μπορει να είναι και τυχαίο - εγω το χω βάλει black list παντως. Ασε που μου χάλασε τελείως τη ποιότητα της τρίχας! Ψαλίδα πάντα είχα γιατι έχω μακριά μαλλιά αλλα μετά το fungoral μου φτασε μέχρι τ αυτία!!!
shedding παρατηρησε και η αδερφη μου απο shampoo κετοκοναζολης 2% και χωρις να εχει προβλημα αλωπεκιας
 

Caherine

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

δίκοπο μαχαίρι το fungoral λοιπόν!!! :-[
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Caherine είπε:
δίκοπο μαχαίρι το fungoral λοιπόν!!! :-[
κοίτα,
το shedding δεν είναι και παρενέργεια-αυτά που ήταν να πέσουν πέφτουν,απλά επιταχύνεται η διαδικασία :)
 

badday

New Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

μεχρι τα 23 ειχα μαλλι αφρο ..τωρα εχω ολοισιο και ολο και πιο αραιο. Δεν υπηρχε περιπτωση να φανταστει κανεις οτι θα καραφλιαζα. Σκεψου ο κουρεας με εβαζε βραδυ τελευταιο επειδη ειχε να μαζεψει πολυ μαλλι και να καθαρισει την μηχανη.
 

Caherine

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Δηλαδή προτείνεις να το ξαναρχίσω;;;

Εγώ δυστυχώς δεν άνηκα ποτέ στη κατηγορία αφρο!! Απλά στην εφηβεία το μαλλί μου έγινε αγνώριστο, και ήταν μακρύ και πολύ μεχρι πέρσυ... Απ το καλοκαίρι και μετά .. Τη κατηφορα... :( και έλεγα μήπως επιστρέφω στη προεφηβική κατασταση- τότε που οι ορμόνες δεν οργίαζαν!!! Αλλα μάλλον είναι στο κεφαλι μου ...τι να πω!! (σαντ φεις)
 

kkathi

Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου μπορεί να πρόκειται για αυθυποβολή αλλά πραγματικά εδώ και λιγες ημέρες που βρέχω με νερό σκέτο το κεφάλι μου κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ και κάνω ένα 10λεπτο μασαζ στο τριχωτό αισθάνομαι τις τρίχες πιο ζωντανές.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

kkathi είπε:
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου μπορεί να πρόκειται για αυθυποβολή αλλά πραγματικά εδώ και λιγες ημέρες που βρέχω με νερό σκέτο το κεφάλι μου κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ και κάνω ένα 10λεπτο μασαζ στο τριχωτό αισθάνομαι τις τρίχες πιο ζωντανές.

εγώ καμιά φορά λούζομαι με κρύο - δροσερό νερό, είναι φοβερά αναζωογονητικό :danban2:
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Παιδική εικονα μαλλιών και μελλοντική τριχόπτωση!

kkathi είπε:
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου μπορεί να πρόκειται για αυθυποβολή αλλά πραγματικά εδώ και λιγες ημέρες που βρέχω με νερό σκέτο το κεφάλι μου κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ και κάνω ένα 10λεπτο μασαζ στο τριχωτό αισθάνομαι τις τρίχες πιο ζωντανές.

Αυτο που ηθελες να δεις kkathi μου....αυτο ειδες
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα