Παιδια μια βοήθεια......!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

gkon22

New Member
Γεια σας παιδιά....συγχαρητηρια για την πολύτιμη προσπαθειά σας....
Είμαι νέος στο site, και επειδη δυσκολεύομαι να καταλάβω διαφορες θεραπειές που προτείνεται θέλω μια βοήθεια από κάποιον που έχει εμπειρία και αποτελέσματα..
Λοιπόν να σας βάλω στο θέμα....είμαι προς το 3V αν δεν κάνω λάθος,...πιο συγκεκριμένα:είμαι 22 ετών
έχω γενικότερα πυκνό χοντρό μαλλι...αλλά εδώ και κάποια χρόνια έχω παρατηρήσει εντονη τριχόπτωση..έχω αραίωση μπροστά στο κούτελο, και στα πλάγια στους κροτάφους, και ελαχιστη πίσω στην κορυφή....όταν λέω αραίωση δεν έχω κάνει φαλάκρα, αλλά εχει αρχίσει και φέγγει κάπως το κεφάλι μου, και όλοι μου το λένε...Πριν κάτι μήνες αρχισα θεραπεία με laser (ΝΤG, kai 3LT ) αν ξέρετε, σε γνωστα κέντρα (Laser line για την ακριβεια) και υποτιθεται θα εβλεπα τεραστια αλλαγη....όταν την αρχισα την θεραπεια, ειδα αποτελεσματα στο ότι μειωθηκε η τριχόπτωση και νομιζω εβγαιναν χνουδια στους κροταφους....δεν κρατησε πολυ αυτό και στους 4-5 μηνες ξανααρχισε η εντονη τριχόπτωση.,..Τα έχω σταματήσει πλέον τα laser γιατι τα πήρα αγρια(τσαμπα χρηματα) και τους εγραψα στα @@ μου(σορρυ) και ψάχνω κάτι πιο εγγυημένο...
Θα ήθελα κάποιος λοιπόν να μου προτείνει κάποια εγγυημένα σκευάσματα, (με απλά λόγια), και πληροφορίες για το που θα τα βρώ, ώστε να ξεπεράσω το πρόβλημα μου...
Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

η θεραπεία της υπογραφής μου κάνει θαύματα πίστεψε με, δεν ειναι κάτι τρελο, BIG 3 το όνομα της, θα διαβάσεις πολλά εδω στο φόρουμ για το ΜΕΓΑΛΟ 3 και θα έχεις μεγάλα αποτελέσματα. Οτιδήποτε άλλο ειναι καπήλευση των ελπίδων σου και σπατάλη των χρημάτων σου.
 

gkon22

New Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

Xmmmm...πολύτιμη η βοήθειά σου....που να τα βρω αυτά εύκολα και χωρις πολύ ψάξιμο????τι κοστίζουν περίπου?και τι σημαίνει το 1/5 διπλα στο proscar???

Ευχαριστώ και πάλι
 
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

gkon22 είπε:
Xmmmm...πολύτιμη η βοήθειά σου....που να τα βρω αυτά εύκολα και χωρις πολύ ψάξιμο????τι κοστίζουν περίπου?και τι σημαίνει το 1/5 διπλα στο proscar???

Ευχαριστώ και πάλι

:welc:
Regain (30 euros), propoline, fungoral (6 euros) από φαρμακείο.

proscar 1/5 είναι το 1/5 του χαπιού proscar που περιέχει φινα (αντι-DHT).

διαβασε στο φορουμ θεραπείες και εδώ είμαστε.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

για να σταματήσεις την τριχόπτωση πρέπει να μπλοκάρει την παραγωγή της λεγόμενης DHT. Αυτό το κάνει η ουσία φιναστερίδη που περιέχεται στο φάρμακο proscar. Το αγοράζεις απο το φαρμακείο και κόβεις το κάθε χαπάκι στα 5 και κάθε μέρα παίρνεις 1/5. Σε καμία περίπτωση περισσότερο. Αμα έχεις αρχικά μειωμένη ερωτική επιθυμία ειναι πιθανό μην τρομάξεις, θα προσαρμοστεί ο οργανισμός, αμα παρουσιάσεις αδυναμία στήσης ή άλλα ουρολογικά - σεξουαλικά πρόβληματα μείωνε δόση (πχ 1/6 ή 1/7 ή 1/8) μέχρι να εξαφανιστούν. Μην τρομάζεις απο τις παρανέργειες, ειναι μικρές αλλά το καλό που θα δείς ανεκτίμητο στα μαλλιά σου.

για να διεγείρεις την ανάπτυξη νέων τριχών θα πρέπει να βάζεις κάθε μέρα ενα τοπικό σπρέι που περιέχει την ουσία μινοξιδίλη. Ειναι το regain 5%, κάθε πρωί 6 ψεκασιές και κάθε βράδυ άλλες 6 6. Το φάρμακο ειδικά το βράδυ να μπαίνει σε καθαρό κεφάλι, το πρωί είσαι οκ αφου λούστηκες το βράδυ. Λούσιμο με σαμπουάν που να μην περιέχει ψευδάργυρο γιατί αυτός μπλοκάρει την δραστικότητα της μινοξ. Αν ωστόσο έχει ψευδάργυρο το σαμπούαν, απλα βάλε την μινόξ 1-2 ώρες μετα το λούσιμο και τότε δεν υπάρχει το προαναφερόμενο πρόβλημα. Ψεκάζεις λοιπόν και μασαζάκι πάνω στο κρανίο, όχι στα μαλλιά. Κουρέψου κοντά, βοηθάει στην εφαρμογή του σπρέι. Φρόντισε με τις 6 ψεκασιές στην κάθε εφαρμογή να καλύπτεις όλο το κρανίο μα ειδικά τις προβληματικές περιοχές. Αμα νοιώσεις τσούξιμο σαν βελονάκια ειναι καλό, η μινόξ βλέπει ενεργά τριχοθυλάκια και τα διεγείρει να βγάλουν μαλλάκι. Αλλά και το αντίθετο να γίνει δεν σημαίνει πως η θεραπεία δεν ειναι επιτυχής. Αν πάθεις δερματικά προβλήματα απο την μινόξ όπως ισχυρό κνησμό, πρήξιμο προσώπου ή κοκκινίλες - σπυρία κτλ (δύσκολα να συμβεί αυτό) μείωσε την δόση σε κάθε εφαρμογή ή βάζε μια φορά την μέρα ή πάρε regain 2% (καλύτερα ομως 5%), με το καιρό το κεφάλι θα μάθει και δεν θα έχεις θέματα. Μην ξεπερνάς όμως τις 6 ψεκασιές στην κάθε εφαρμογή, και μην γίνεται λιγότερο απο 8 ώρες μεταξύ τους οι εφαρμογές.

για καθαρό κεφάλι και αυξημένες πιθανότητες επανέκφυσης μαλλιων λούσου κάθε 2 μέρες ή μέρα παραμέρα (2-3 φορές την βδομάδα) με fungoral 2%. Τις άλλες μέρες με απλό σαμπουάν. Το fungoral το αφήνεις 5 λεπτά στο κεφάλι. Πριν λουστείς με αυτό γρήγορο λούσιμο με άλλο σαμπούν για να έχεις καθαρό κεφάλι ώστε να βάλεις το fungoral για να απορροφηθεί καλά.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αμα τον πρώτο καιρό έχεις μεγάλη τριχόπτωση, ακόμη μεγαλύτερη απο αυτή που είχες ειναι φυσικό και επιθυμητό, λέγεται shedding και συμβαίνει επειδή κάποιες τρίχες που ήταν να πέσουν, πέφτουν νωρίτερα μαζεμένες για να βγούν μετά. Μην την πατήσεις όπως γνωστός μου που νόμιζε πως θα τα χάσει όλα και διέκοψε τη θεραπεία. Θέλει υπομονή, μετά απο 3-4 μήνες η τριχόπτωση σταματάει, σύντονα θα δεις μεγάλη διαφορά.

Την θεραπεία θα την κάνεις ευλαβικά κάθε μέρα για 1 χρόνο, ίσως και 1μιση με 2 για μέγιστα αποτελέσματα, μετά συντήρηση.


gkon22 είπε:
Xmmmm...πολύτιμη η βοήθειά σου....που να τα βρω αυτά εύκολα και χωρις πολύ ψάξιμο????τι κοστίζουν περίπου?και τι σημαίνει το 1/5 διπλα στο proscar???

Ευχαριστώ και πάλι
 

GK

New Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

danceworld, επειδή και εγώ έχω απελπιστεί σφόδρα :D εξαιτίας του γεγονότος ότι η τριχόπτωση έχει απλά τραγικοποιηθεί και έλεγα να σταματήσω την θεραπεία μου, είναι δείγμα ότι κατά κάποιο τρόπο δουλέυει ?
Βάζω ρεβιβο για 47 ημέρες, regaine 5% για 23 ημέρες και fungoral (χ2/week) για 8 εβδομάδες περίπου.
 

3746741

Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

danceworld ποσο καιρο εσυ χρησιμοποιεις μινοξιδιλη?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

5 χρόνια, απο 4/2005 ασταμάτητα χ2 για 1μιση χρόνο, μετά μόνο το βράδυ και όχι όλες τις μέρες, συντήρηση κυρίως με proscar και καθόλου τριχόπτωση. Όμως όταν σταμάτησα το proscar 9/2008 - 10/2009 έχασα αρκετό μαλλί. Απο 3/2010 ειμαι σε regain χ2 ασταμάτητα και ύστερα απο 2 μήνες μέτριο shedding καθόλου τριχόπτωση και μεγάλη επανέκφυση στο vertex, κάτι γίνεται και σε κροτάφους.

3746741 είπε:
danceworld ποσο καιρο εσυ χρησιμοποιεις μινοξιδιλη?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

Λογικά πρέπει να αποτελεί στοιχείο το τρελό shedding οτι δουλεύει, και αμαρτία να την σταματήσεις τώρα. Ξέρω επίσης οτι δεν θες να πάρεις proscar, όμως πίστεψε με, αν θες να δώσεις ενα δυνατό αποτέλεσμα στο θέμα σου, πρέπει να ρισκάρεις και να ξεπεράσεις ορισμένους φόβους. Εδώ δεν φοβάμαι εγώ που την πάτησα κιόλας λόγω μεγάλων δόσεων, δεν έχεις να πάθεις κάτι αμα ρισκάρεις ιδίως αρχίζοντας με πολύ χαμηλές δόσεις.

GK είπε:
danceworld, επειδή και εγώ έχω απελπιστεί σφόδρα :D εξαιτίας του γεγονότος ότι η τριχόπτωση έχει απλά τραγικοποιηθεί και έλεγα να σταματήσω την θεραπεία μου, είναι δείγμα ότι κατά κάποιο τρόπο δουλέυει ?
Βάζω ρεβιβο για 47 ημέρες, regaine 5% για 23 ημέρες και fungoral (χ2/week) για 8 εβδομάδες περίπου.
 

3746741

Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

2 Ερωτησεις danceworld!

Εσυ οταν ξεκινησες regain θυμασαι αν ειχες τον πρωτο κιαιρο εντονη τριχοπτωση?

Η κατασταση σου τωρα ,5 χρονια μευα , με αυτη που ησουν οταν ξεκινησες ποια ειναι!Καταφερες να διατηρησεις τις τριχες που ειχες,τις διατηρησες με μια ελαφρια αυξηση,τις διατηρησες με μια ελαφρια μειωση λογω του οτι εχουν περασει κ 5 χρονια κ παιζει κ αυτο το ρολο του!
 

GK

New Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

danceworld_2001 είπε:
Λογικά πρέπει να αποτελεί στοιχείο το τρελό shedding οτι δουλεύει, και αμαρτία να την σταματήσεις τώρα. Ξέρω επίσης οτι δεν θες να πάρεις proscar, όμως πίστεψε με, αν θες να δώσεις ενα δυνατό αποτέλεσμα στο θέμα σου, πρέπει να ρισκάρεις και να ξεπεράσεις ορισμένους φόβους. Εδώ δεν φοβάμαι εγώ που την πάτησα κιόλας λόγω μεγάλων δόσεων, δεν έχεις να πάθεις κάτι αμα ρισκάρεις ιδίως αρχίζοντας με πολύ χαμηλές δόσεις.

Να'σαι καλά ρε φίλε για τα ενθαρρυντικά σου σχόλια, thanx.
Και να με συγχωρέσει ο gkon22 που ρώτησα για εμένα στο προσωπικό του θέμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Conan

Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

Ρε παιδια εγω το μειγμα μινοξ το βαζω μονο το βραδυ απο 6 ψεκ ( τοσο μου ειχε πει ο doc). Μπορω στο μελλον να βαζω και πρωι ας πουμε?
 

gkon22

New Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

3746741 είπε:
2 Ερωτησεις danceworld!


Η κατασταση σου τωρα ,5 χρονια μευα , με αυτη που ησουν οταν ξεκινησες ποια ειναι!Καταφερες να διατηρησεις τις τριχες που ειχες,τις διατηρησες με μια ελαφρια αυξηση,τις διατηρησες με μια ελαφρια μειωση λογω του οτι εχουν περασει κ 5 χρονια κ παιζει κ αυτο το ρολο του!


danceword 2001 είναι σημαντικό να απαντήσεις αυτά τα ερωτήματα του φίλου.....
Επίσης, θα ήθελα να μάθω αν μετά από ένα χρόνο την σταματήσεις τι γινεται????Όταν μιλάς για εντονη τριχόπτωση στην αρχή ...σε τι βαθμο εννοείς....θα φανεί μεγάλη απώλεια στην εικόνα του κεφαλιού μου???
 

GK

New Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

Conan είπε:
Ρε παιδια εγω το μειγμα μινοξ το βαζω μονο το βραδυ απο 6 ψεκ ( τοσο μου ειχε πει ο doc). Μπορω στο μελλον να βαζω και πρωι ας πουμε?

Δεν νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο πότε την βάζεις, η δικαιολογία της ώρας πριν τον ύπνο έχει να κάνει με το ότι ηρεμεί γενικά το σώμα κτλ αλλά κατά την γνώμη μου ότι είναι να σου δώσει η μινοξιδίλη θα στο δώσει.
Εννοείται ότι μπορείς να βάζεις και το πρωί, 6 ψεκ/πρωι + 6ψεκ/βραδυ=1μλ=μέγιστο υποθετικά αποτέλεσμα από μίνοξ, αν και αυτό είναι σχετικό αφού και με 6 την ημέρα μια χαρά κάνεις την δουλειά σου.

Gκον εαν σταματήσεις την μίνοξ, επανέρχεσαι στο στάδιο που ήσουν (πιθανώς και χειρότερο) όταν ξεκίνησες και την έπερνες. Εγώ πάντως που βάζω εκ νέου regaine5% για 23-24 ημέρες έχω πραγματικά απίστευτο shedding..τρέμω να κοιτάξω το δάπεδο της μπανιέρας.
 

Conan

Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

GK είπε:
[quote author=Conan link=topic=1874.msg34134#msg34134 date=1275060299]
Ρε παιδια εγω το μειγμα μινοξ το βαζω μονο το βραδυ απο 6 ψεκ ( τοσο μου ειχε πει ο doc). Μπορω στο μελλον να βαζω και πρωι ας πουμε?

Δεν νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο πότε την βάζεις, η δικαιολογία της ώρας πριν τον ύπνο έχει να κάνει με το ότι ηρεμεί γενικά το σώμα κτλ αλλά κατά την γνώμη μου ότι είναι να σου δώσει η μινοξιδίλη θα στο δώσει.
Εννοείται ότι μπορείς να βάζεις και το πρωί, 6 ψεκ/πρωι + 6ψεκ/βραδυ=1μλ=μέγιστο υποθετικά αποτέλεσμα από μίνοξ, αν και αυτό είναι σχετικό αφού και με 6 την ημέρα μια χαρά κάνεις την δουλειά σου.
[/quote]

Οκ. Παντως νομιζα οτι 1ml ειναι μονο 6
 

xDante

Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

εγώ πάντως προτείνω επειδή είναι 22 χρονών να χρησιμοποιήσει μινοξ(+αζελαϊκό οξύ) και κρέμα fungoral..
. πιστεύω οτι αυτά τα δύο θα κάνουν δουλειά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

Οκ. Παντως νομιζα οτι 1ml ειναι μονο 6
[/quote]
6 ψεκασιες ειναι 1 ml και το μπουκαλακι των 60ml σου βγαζει χαλαρα 2 μηνες ;)
 

elvis

New Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

εγω περνω φτιαχτη φιναστεριδη 1mg απο το φαρμακειο μου !Δινει τη παραγγελια στη φαρμακαποθηκη και μου τη φερνουν σε καψουλιτσες του 1mg .Παντως μια θεραπεια θεωρω για να ειναι ολοκληρωμενη πρεπει να πειλαμβανει φινα και μινοξ εννοειται καποιο σαμπουαν καταλληλο για τον τυπο μαλλιων και να τηρηθει ευλαβικα!Και κυριως ΚΑΛΗ ψυχολογια και ΥΠΟΜΟΝΗ!Τωρα για βιταμινες δε μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι υπαρχουν καταλληλες που να υποβοηθουν τη υγεια της τριχας.Ογιατρος μου ειχε πει οτι οι οποιες βιταμινες μπροστα στη φινα ειναι οδοντοπαστες!!Εγω επειδη προσφατα εχασα 15 κιλα εκανα διαιτα και συντηρουμαι με ποδηλασια περνω για γενικη ενισχυση του οργανισμου και οχι για τα μαλλια τις OMNIUM ειναι ψιλοακριβες αλλα καλες,Καλη σου τυχη!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

keep walking, keep trying, και σκέψου θετικά για το proscar που σου είπα.

GK είπε:
[quote author=danceworld_2001 link=topic=1874.msg34124#msg34124 date=1275030389]
Λογικά πρέπει να αποτελεί στοιχείο το τρελό shedding οτι δουλεύει, και αμαρτία να την σταματήσεις τώρα. Ξέρω επίσης οτι δεν θες να πάρεις proscar, όμως πίστεψε με, αν θες να δώσεις ενα δυνατό αποτέλεσμα στο θέμα σου, πρέπει να ρισκάρεις και να ξεπεράσεις ορισμένους φόβους. Εδώ δεν φοβάμαι εγώ που την πάτησα κιόλας λόγω μεγάλων δόσεων, δεν έχεις να πάθεις κάτι αμα ρισκάρεις ιδίως αρχίζοντας με πολύ χαμηλές δόσεις.

Να'σαι καλά ρε φίλε για τα ενθαρρυντικά σου σχόλια, thanx.
Και να με συγχωρέσει ο gkon22 που ρώτησα για εμένα στο προσωπικό του θέμα.
[/quote]
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Παιδια μια βοήθεια......!!!

όταν ξεκίνησα regain το 2005 το κεφάλι μου ήταν παρθένο στις θεραπείες και ανταποκρίθηκε σε χρόνο ρεκόρ, shedding δεν θυμάμαι να είχα μεγάλο, αλλά έχει περάσει και καιρός. Είχα φτάσει τότε nw 3 προς 4, στον 1 χρόνο πήγα 1 με 2. Με ελάχιστη μινοξ 1 φορά την μέρα 3-4 φορές την βδομάδα αλλά ευλαβικά proscar καθόλου τριχόπτωση η αραίωση. Συνεχίζω με το ιδιο μοτίβο χρήσης σπάνια regain και κόβω το proscar τον 9/2008 και μέσα σε 1 χρόνο απο σταθερό 1-2 πάω 3 καραμπινάτο, τώρα μετά απο χρήση φίνας 1/4 - 1/5 απο 10/2009 και regain ασταμάτητα πρωι βράδυ, και επίσης απο μάρτη τέλη χρήση fungoral, μετά απο αρκετό shedding 3 μηνών, τριχόπτωση καθόλου, επανέκφυση μαλλιών και μπορώ να πω απο 3 ειμαι περίπου 2.

Τα μαλλιά μπορούσα να τα κρατήσω αμα δεν έκοβα το proscar.
ξαναέβγαλα τώρα με το big3 αλλά βγήκαν πιο αργά και πιο δύσκολα, καμία σχέση με την έκρηξη του 2005, τα 5 χρόνια παίζουν τον ρόλο τους, όμως κάτι γίνεται!! Αρκετά γίνονται!!

Συμπέρασμα... με proscar σταμάτησα τριχόπτωση, με μινοξ αρχικά έβγαλα πολυ μαλί λέμε και το κράτησα με λιγο μινοξ αλλά πάντα proscar. 1 χρόνο χωρίς proscar κόστισε, η μινοξ δεν έκανε τίποτα... αμα δεν το είχα σταματήσει θα ήμουν τώρα όπως το 2005 - 2008.

3746741 είπε:
2 Ερωτησεις danceworld!

Εσυ οταν ξεκινησες regain θυμασαι αν ειχες τον πρωτο κιαιρο εντονη τριχοπτωση?

Η κατασταση σου τωρα ,5 χρονια μευα , με αυτη που ησουν οταν ξεκινησες ποια ειναι!Καταφερες να διατηρησεις τις τριχες που ειχες,τις διατηρησες με μια ελαφρια αυξηση,τις διατηρησες με μια ελαφρια μειωση λογω του οτι εχουν περασει κ 5 χρονια κ παιζει κ αυτο το ρολο του!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα