Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Hopefull

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

skeptikistis είπε:
Ευχαριστω hopeful!
Δηλαδη για να σου βαλει ο αλλος 10.000 τριχες, θα πρεπει να σου ξεριζωσει 10.000 απο τη δοτρια με τσιμπιδακι? Καταλαβα σωστα?

ναι αυτο εχω καταλαβει και εγω. Και επειδη θα ειναι απλα βγαλεμενες με το τσιμπιδακι θα ξαναβγουν και στη δοτρια αρα δεν θα φαινεται οτι εκανες κατι και λογικα θα μπορεις να τις ξαναχρησιμοποιησεις.

Δεν ειναι κατι επαναστατικο σαν διαδικασια, εχει τις ιδιες αρχες με τη μεταμοσχευση. το κλειδι ειναι το Acell απο οτι φαινεται που δημουργει βολβο στη ληπτρια απο οτι epilethial tissue μενει στη τριχα οταν την βγαζεις με το τσιμπιδακι απο τη δοτρια!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kakashi

Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

απο τοτε που πρωτοεμφανιστηκε η fue ποσος καιρος περασε ωστε να βγει στην΄"αγορα" ευρεως κ να εχει ικανοποιητικα αποτελεσματα σαν μεθοδος??για να εχω μια ιδεα στο περιπου αν ολα πανε καλα με την κανουρια μεθοδο μετα απο ποσα χρονια θα μπορει καποιος να την κανει με σιγουρια χωρις να ειναι πειραματοζωο ο ιδιος
 

mindtrapper

Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Για να είσαι τελείως σίγουρος θα πρέπει να περιμένεις λογικά 5 χρονάκια από τη στιγμή που αρχίσουν να την κάνουν κανονικά και όχι ήμι-πειραματικά όπως ο Cooley τώρα.

Εγώ του δίνω τρία χρόνια από τώρα και μετά αν προσφέρεται ακόμα και έχει ικανοποιητικό survival rate το κάνω μαζί με Histogen/Aderans, ότι έχει βγει. Σε τρία χρόνια θα δούμε και αν οι τρίχες είναι ευαίσθητες στην DHT και ξαναπέφτουν ή αν μένουν όπως τα σημερινά grafts.

Πάντως φαίνεται να κάνει καλό documentation ο Cooley, πιστεύω είναι legit και δεν πουλάει φούμαρα. Μακάρι.
 

Maria

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

παιδιά εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί φυτεύει μια τρίχα που έχει ξεριζώσει από άλλα σημείο μες στην "τρύπα"...
Αυτή η "τρύπα" είναι νεκρός θήλακας; (φαίνονται οι θήλακες που έχουν νεκρωθεί;)
ή την φυτεύει όπου λάχει, την "ποτίζει" με λίγο acell και...ριζώνει για τα καλά η τριχούλα;

Γιατί πρέπει να φυτέψει την τρίχα;

Αν δε μπορεί να παράγει η τρύπα-θήλακας (στην οποία βάζει το acell) από μόνη της την τρίχα και πρέπει να τη φυτέψει ο γιατρός, τότε, πώς θα ξαναφυτρώσει μόνη της η τρίχα όταν πέσει;; δε θα θέλει πάλι φύτεμα με το τσιμπηδάκι;
 

mindtrapper

Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Κοίτα, στις μεταμοσχεύσεις τώρα φυτεύει ο γιατρός ολόκληρο το τριχοθυλάκιο χωρίς να τον νοιάζει αν από κάτω έχει θύλακα (νεκρό ή ζωντανό). Αυτό γιατί αφού μεταμοσχεύει θύλακα η τρίχα θα φυτρώνει κανονικά εκεί που την βάζει.

Αυτό που κάνει ο Cooley είναι το ίδιο. Δεν έχει σημασία αν από κάτω έχει θύλακα. Τις τρύπες τις κάνει ο γιατρός όπως θέλει για να γεμίσει το κεφάλι. Απλά η διαφορά είναι ότι με τη νέα μέθοδο μπορεί να αφήσει τον θύλακα από εκεί που βγάζει την τρίχα, έτσι ώστε να ξαναβγεί τρίχα στην δότρια περιοχή (όπως όταν βγάζεις φρύδι, για παράδειγμα, με τσιμπιδάκι η τρίχα βγαίνει πάλι). Αυτή την τρίχα που έβγαλε (με επιθηλιακό ιστό στην άκρη) την ποτίζει στο Acell και την φυτεύει.

Το Acell απ' ότι έχω καταλάβει ενεργοποιεί επιδιορθωτικούς και αναζωογονητικούς μηχανισμούς του ίδιου του οργανισμού. Οπότε ο οργανισμός θα δημιουργήσει μόνος του θύλακα γύρω από τη νέα τρίχα και φυσικά αυτή θα αποκτήσει τον φυσιολογικό κύκλο μιας τρίχας (ελπίζουμε με χαρακτηριστικά που είχε στην παλιά της περιοχή, δηλαδή το πίσω μέρος του κεφαλιού, για να μην πέσει με τον καιρό λόγω DHT).

Αυτά. :)
 

Maria

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Αααα, πολύ ωραίο ακούγεται!! Σ'ευχαριστώ mindtrapper για τις επεξηγήσεις! Πολύ ενδιαφέρουσα η μέθοδος. Μακάρι να γίνει κάτι επιτέλους!

Ακόμα κι αν πέφτουν οι τρίχες, μπορείς να έχεις μια πύκνωση, τουλάχιστον προσωρινά κι αργότερα ίσως τελειοποιηθεί η μέθοδος για να μην πέφτουν λόγω DHT οι τρίχες..

Μακάρι να μην τον πολεμήσουν και να μπορέσει να κάνει κάτι αυτός ο γιατρός γιατί σε τέτοιες έρευνες πέφτει τρελό "μαχαίρωμα" από τον ανταγωνισμό των συμφερόντων...
 

michalisGTi

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Η τεχνολογία έχει φτάσει στο Θεό! smartphones με απίστευτες χρήσεις,αμάξια που πάνε μόνα τους, τηλεοράσεις που λυγίζουν και είναι λεπτές σαν πανί, έχουν ανακαλύψει όλους τους Γαλαξίες του Σύμπαντος και οι Γιατροί με τα συμφέροντα τους απο την εποχή των σπηλαίων δεν έχουν προχωρήσει καθόλου σε ένα πρόβλημα που επηρεάζει έστω και στο ελάχιστο όλο τον πλανήτη! προσωπικά για μένα ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

kapamarou είπε:

αυτο με το δαχτυλο δε θα το πιστευα με τιποτα.......αλλα τωρα που ειδα αυτο με τα μαλλια βλεπω κι αυτο με το δαχτυλο....τι να πω.....
ειναι ενα τεραστιο ιατρικο αλμα αν ειναι αληθεια......και θα σωσει παρα πολυ κοσμο απο βαριες ασθενειες κτλ κτλ.....μακαρι να δουλεψει και με τα μαλλια....να ησυχασουμε μια για παντα με το θεμα.....
 
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

michalisGTi είπε:
Η τεχνολογία έχει φτάσει στο Θεό! smartphones με απίστευτες χρήσεις,αμάξια που πάνε μόνα τους, τηλεοράσεις που λυγίζουν και είναι λεπτές σαν πανί, έχουν ανακαλύψει όλους τους Γαλαξίες του Σύμπαντος και οι Γιατροί με τα συμφέροντα τους απο την εποχή των σπηλαίων δεν έχουν προχωρήσει καθόλου σε ένα πρόβλημα που επηρεάζει έστω και στο ελάχιστο όλο τον πλανήτη! προσωπικά για μένα ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ!
συμφωνω....ειναι προκλητικα απαραδεχτοι δεν ειναι δυνατον να περιμενουμε ακομα μια ουσιαστικη αντιμετωπιση του προβληματος αυτου....!!!αναρωτιεμαι σε ποσα χρονια θα υπαρξει επιτελους ΠΛΗΡΗΣ ΙΑΣΗ.......!!!
 

kakashi

Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

ρε παιδια χαλαρωστε....καταρχην μιλαμε λες κ γνωριζουμε η ειμαστε ειδικοι επι του θεματος...αν ειναι ευκολο δλδ να βρεθει λυση στο προβλημα της φαλακρας η οχι....ναι μεν μπορει να υπαρχουν συμφεροντα οπως ισχυριζονται μερικοι κ γιαυτο να μην λυνεται το προβλημα αλλα μπορει κ να μην ειναι τοσο ευκολο οσο νομιζουμε....θα μπορουσε καλλιστα να πει καποιος καλα μεχρι το φεγγαρι πηγαμε κ δεν μπορουμε να σταματησουμε καποια κυτταρα να πολλαπλασιαζονται ανεγξελεκτα??(καρκινος) μακαρι καποια στιγμη να βρουνε λυση για το προβλημα μας αλλα νομιζω καποιες αλλες αρρωστιες προηγουνται...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NoMoreLoss

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

να ένα βίντεο για την MatriStem Powder βλέπε Acell
Hair Cloning | The Bald Truth
φτιάχνουν την σκόνη απο τα γενετικά όργανα του γουρουνιού η οποία περιέχει πολλά καλούδια με αποτέλεσμα όπου εφαρμόζετε να αναγενά πλήρως φυσιολογικούς ιστούς σε μια πληγέντα περιοχή :)

http://www.acell.com/#latestnews εδώ έχει και το δάχτυλο μιάς γυναίκας που επανεμφανίστηκε
http://edition.cnn.com/2010/HEALTH/09/09/pinky.regeneration.surgery/index.html?hpt=C2
 

Maria

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

michalisGTi είπε:
Η τεχνολογία έχει φτάσει στο Θεό! smartphones με απίστευτες χρήσεις,αμάξια που πάνε μόνα τους, τηλεοράσεις που λυγίζουν και είναι λεπτές σαν πανί, έχουν ανακαλύψει όλους τους Γαλαξίες του Σύμπαντος και οι Γιατροί με τα συμφέροντα τους απο την εποχή των σπηλαίων δεν έχουν προχωρήσει καθόλου σε ένα πρόβλημα που επηρεάζει έστω και στο ελάχιστο όλο τον πλανήτη! προσωπικά για μένα ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ!

Πες τα χρυσόστομε, και στην ιατρική ακούμε να κλωνοποιούν πρόβατα κι άλλα δύσκολα επιτεύγματα και δε μπορούν να λύσουν το πρόβλημα της τριχόπτωσης;;;!!

Μάλλον φταίμε κι εμείς που αγοράζουμε σαν χαζοί ό,τι lotion μας πουλάνε οι διάφοροι αετονύχηδες , thymuskin, tricomin, revivogen, crinagen, βούρτσες λέιζερ (αναφέρω λίγα από τα άχρηστα προϊόντα που έχω δοκιμάσει) κι ένα σωρό άλλα που δεν κάνουν τίποτα αλλά γεμίζουν τις τσέπες μερικών "Dr." Κομπογιαννίτων.

Έχετε δει να αγοράζουν οι άνθρωποι απελπισμένοι σκευάσματα που τους πασάρουν για κάποια ασθένεια που μπορεί ακόμα να είναι και σοβαρή για τη ζωή; Αγοράζει κανείς για παράδειγμα για το ζάχαρο ότι βρει στο ίντερνετ; Ούτε οι καρκινοπαθείς που κινδυνέυουν να πεθάνουν δεν αγοράζουν με την απελπισία που αγοράζουμε εμείς ότι μας πασάρουν.... Φανταστείτε για τι τζίρο μιλάμε.... Πόσοι οικονομάνε στις πλάτες μας χωρίς εμείς να βλέπουμε αποτέλεσμα...

Για να μην αγόραζε κανείς τις παπαριές αυτές... Μέχρι κι η κυρία που πουλάει το Capilarin θα το έριχνε στην έρευνα για το hair cloning.
 

mindtrapper

Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Μπορεί να γίνεται και τώρα να σου πάρουν έναν θύλακα, να τον κλωνοποιήσουν 100.000 φορές και να στον φυτέψουν. Είναι κανένας από εδώ μέσα έτοιμος να πληρώσει τα εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ που θα κοστίσει; Όχι; Περιμένουμε τότε. Όποιος βιάζεται και θεωρεί ότι τον αδικούν να πάει να κάνει έρευνα και να βρει την λύση, δεν τον σταματάει κανείς.

Μήπως νομίζει κανείς ότι υπάρχει 100% θεραπεία και δεν τη δίνουν για να βγάζουν από το Propecia; Γιατί να μη δώσουν αυτό που δουλεύει τέλεια και να το σχεδιάσουν έτσι ώστε πάλι να πρέπει να το παίρνεις κάθε μέρα για πάντα;

Τέλος μη συγκρίνετε τη Dolly με τη θεραπεία για την αλωπεκία. Να συγκρίνετε μήλα με μήλα και όχι με αχλάδια. Όσο έχουν φτιάξει καινούργιο μάτι άλλο τόσο έχουν φτιάξει θύλακα.
 

Maria

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

mindtrapper είπε:
Όποιος βιάζεται και θεωρεί ότι τον αδικούν να πάει να κάνει έρευνα και να βρει την λύση, δεν τον σταματάει κανείς.

Ναι, και βιάζομαι και αισθάνομαι αδικημένη! Γι' αυτό θα αρχίσω από αύριο κιόλας την έρευνα! :D Κανείς δε θα σταθεί εμπόδιο στην καριέρα μου! Θα ποστάρω την πορεία των ερευνών μου κατά καιρούς :p

Δεν ξέρω γιατί η κλωνοποίηση του προβάτου για σένα είναι κάτι εντελώς άσχετο από την κλωνοποίηση της τρίχας.

Επίσης πιστεύω ότι θέλουν να τα παίρνουν από το propecia και το regaine διότι:
1ον) κατά τύχη ανακάλυψαν τις ιδιότητες φιναστερίδης/μινοξιδίλης να βοηθούν στην τριχόπτωση κι όχι ψάχνοντας το φάρμακο της τριχόπτωσης ,
2ον) είδαν ότι πιθανόν να τα οικονομήσουν από τα 2 αυτά φάρμακα κι έβαλαν το ωραίο τους κεφάλαιο για να περάσουν τα δοκιμαστικά του FDA και να τα βγάλουν στην αγορά με σκοπό 3ον) να ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ από αυτά διότι ΑΥΤΑ είναι τα εμπορεύματά τους!! και 4ον) ΔΕΝ κάνουν εναλλακτικές έρευνες για hair cloning διότι δε θέλουν το καλό του κεφαλιού σου και του κεφαλιού μου αλλά θέλουν το καλό της τσέπης τους κι αυτό εξασφαλίζεται μόνο από το να πουλάνε τα εμπορεύματά τους!!!

Τώρα όσο για αυτό που λές ότι γιατί δε βγάζουν κάτι μόνιμο που να δουλεύει και να κερδίζουν από αυτό, η άποψή μου είναι ότι η μόνιμη λύση υπάρχει αλλά γίνεται σκοτωμός για το ποιος θα εκμεταλλευτεί το χρυσορυχείο!! Σε τέτοιες υποθέσεις παίζονται ζωές στην κυριολεξία.
 

mindtrapper

Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Maria είπε:
Δεν ξέρω γιατί η κλωνοποίηση του προβάτου για σένα είναι κάτι εντελώς άσχετο από την κλωνοποίηση της τρίχας.

Το να κλωνοποιήσεις ένα όργανο μόνο του είναι πολύ πιο δύσκολο από το να ξεγελάσεις ένα ωάριο ότι έχει γονιμοποιηθεί από σπερματοζωάριο. Στην Dolly η όλη ιστορία ήταν να βάλουν το ένα κύτταρο μέσα στο άλλο και μετά η φύση πήρε στην πορεία της (υποθέτω λογικά, δεν έχω κάνει διατριβή στην Dolly). Η φύση έφτιαξε το ολοκληρωμένο πρόβατο. Το να κλωνοποιήσεις ένα θύλακα είναι πολύ πιο δύσκολο. Γι αυτό άλλωστε κανείς δεν προσπαθεί να το κάνει. Ή θα πολλαπλασιάσουν βλαστοκύτταρα και θα βάλλουν στον οργανισμό και μετά θα κάνουν αυτά τη δουλειά ή θα ξεγελάσουν με κάποιον τρόπο (Acell) τον οργανισμό να φτιάξει μόνος του θύλακες γύρω από τρίχες.

Στα επιχειρήματα σου τώρα:

1) Σε πολλούς τομείς μια τυχαία ανακάλυψη είναι συνήθης, όχι μόνο για την τριχόπτωση. Μια λέξη: πενικιλίνη. Αν ήξεραν ήδη όλες τις ουσίες και τις ασθένειες που θεραπεύουν δε θα υπήρχε ανάγκη για έρευνα.
2+3) Αν βγάλουν 100% θεραπεία που πρέπει να παίρνεις καθημερινά θα βγάλουν απίστευτα περισσότερα. Ακόμα και άτομα που δεν ασχολούνται με θεραπείες θα το άκουγαν από τις ειδήσεις και θα γινόντουσαν ισόβιοι πελάτες την επόμενη κιόλας μέρα.
4) Μόλις περιέγραψες όλες τις επιχειρήσεις του κόσμου, όχι μόνο τις φαρμακευτικές. Έτσι είναι ο καπιταλισμός, τι να κάνεις. Αν δεν είχαν λεφτά δε θα έκαναν και έρευνα κτλ. Τι εννοείς εναλλακτικές έρευνες για hair cloning; Υπάρχουν 2-3 εταιρείες που ψάχνουν πάνω κάτω παρόμοιο τρόπο, με βλαστοκύτταρα και τις ίδιες τις ικανότητες του οργανισμού για αναγέννηση. Πόσες θες δηλαδή να ψάχνουν για κάτι που δεν θεωρείται καν ασθένεια από πολλούς;
 

Maria

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

Βρε Mindtrapper για το αν είναι πιο εύκολο να κλωνοποιήσεις τρίχα ή προβατο δεν το ξέρω πραγματικά ούτε μπορώ να επιχειρηματολογήσω σε αυτό διότι δεν είμαι ειδική. Εσύ δεν ξέρω από που βγάζεις αυτό το αβίαστο συμπέρασμα. Αρχισα να μιλώ για το πλήθος των επιστημονικών επιτευγμάτων που έχει δει η ανθρωπότητα συγκριτικά με το πρόβλημα της τριχόπτωσης: με τόσα πολλά και τόσο εντυπωσιακά επιτεύγματα, είναι να απορεί κανείς πώς σκαλώνει η επιστήμη σε ... τρίχες.

Το γιατί σκαλώνει τώρα... δε μπορώ να κρίνω κατά πόσο είναι δυσεπίλυτο ένα πρόβλημα του οποίου οι αντικειμενικές δυσκολίες είναι άγνωστες σε μένα!!

Δε νομίζω όμως ότι κανείς θα αμφέβαλλε για τον καταλυτικό ρόλο που παίζει το χρήμα όταν μιλάμε για έρευνα , για καινοτομία και για αποτελέσματα που είναι εκμεταλλεύσιμα εμπορικά...
 

kakashi

Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

το θεμα μαρια ειναι οτι υπαρχουν κ προτεραιοτητες.....γιαυτο κ ισως να μην δινονται κ τοσο σημαντικα χρηματα στην ερευνα για τριχπτωση.....υπαρχουν προβληματα υγειας που ειναι αρκετα σημαντικα κ ακομη δεν εχει βρεθει λυση....
 

jimakos88

New Member
Απ: Παιδια εχουμε μεγαλο θεμα τα forums βουιζουν

ενταξει αν θεωρηθει δηλαδη οτι ειναι και μηδαμινο το θεμα δεν θα ειχαν γινει τοσες ερευνες και διαπιστωσεις και στην τελικη δεν θα λυθει και ποτε γιατι βολευει τις εταιριες που πουλανε να ειναι "τελευταιο στην λιστα".αν ειναι να γινει κατι θα γινει περα απο τις προτεραιτητες πιστευω!για μενα καλυτερα να μην αναφερουν τιποτα αν δεν ειναι 100% σιγουροι επιστημονικα παρα να κανουν ενα overhype πανηγυρακι!
 
Μπλουζα