ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Makisk

New Member
Γεια σας ,ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ αυτο και θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο σε ολους σας...

Τις τελευταιες εβδομαδες παρατηρω μεγαλη τριχοπτωση π.χ καθε φορα που χταινιζομαι , βαζω το ριγκειν , ή την λοσιον και κανω απαλο μασαζ βλεπω στα δακτυλα μου παρα πολες τριχες... με εχει προβληματισει ιδιαιτερα γιατι στην αρχη της θεραπειας δεν ειχα δει κατι τετοιο. Οι τριχες αυτες που πεφτουνε ειναι μικροτερου μεγεθους απο τις υπολοιπες...οι ποιο νεες δλδ.


Εχω ξεκινησει θεραπεια που μου την ειχε γραψει δερματολογος εδω και 5-6 μηνες, (με καψουλες φιναστεριδης 1μγ καθε πρωι,regain πρωι,και μια λοσιον που περιεχει (pantogrin,adrocur,minoxidil...και propiosalic ) καθε βραδι.
Την θεραπεια αυτη μου ειχε πει να την κανω τους μηνες που η τριχοπτωση ειναι ποιο εντονη(σεπτ,οκτ,νοεμ,μαρτ,απρ,μαι)
τους αλλους μηνες δεν χρειαζεται, μπορω να κανω διαλειμμα .
συνολο δλδ στους 5 μηνες αφο οτου ξεκινησα, εχω κανει ενα διαλειμμα 2 μηνων ,τον αυγουστο και σεπτεμβριο )

Υποτιθεται οτι η φιναστεριδη σταματαει την τριχοπτωση, ειναι φυσιολογικο αυτο ?

μηπως ειναι η περιοδος τριχοπτωσης που φταιει ?εχει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα ?


ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι χρειάζεσαι θεραπεία 2-3 μήνες :chinscratch
αυτό που κάνεις είναι το Νο 1 λάθος-μη συνεχής θεραπεία και ξανά τριχόπτωση λόγω διακοπής :chinscratch

ή κάνεις καθημερινά σοβαρή θεραπεία-σε βάθος χρόνων, ή ασ'το... :grandpa:
 

SE-freak

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Καλά, ποιος δερματολόγος θα σου έλεγε να κάνεις διάλειμμα απο τη θεραπεία σου; Αν είναι δυνατόν. Μιλάμε για ανδρογενετική αλλωπεκία, ο,τι θεραπεία κάνεις θα πρέπει να την κάνεις με συνέπεια και επ'αοριστον.

Κάτι τέτοια ακούω και απορώ με τους δερματολόγους στην Ελλάδα. ειναι τρομακτικό.

Φυσικό και αναμενόμενο να έχεις sheds τη στιγμή που χρησιμοποιείς on and off θεραπειες. Η άρχισε να τις χρησιμοποιείς σταθερά ή μη μπαίνεις καν στον κόπο. Με τα "διαλειμματα" που συνέστησε ο "δερματολόγος" σου, το σώμα σου δεν θα ισορροπήσει (όσο αφορά τη φιναστερίδη) και οι θύλακές σου θα φτύνουν συνέχεια τριχες, τη μια διεγειρόμενοι απο τη μινοξιδίλλη, την άλλη απο το σοκ επειδή τη σταμάτησες.
 

Makisk

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

ειναι σιγουρο οτι αυτη ειναι η αιιτια ?
ο δερματολογος μου ειπε οτι συνολικα 5 μηνες τον χρονο θα κανω την θεραπεια για 5 χρονια (μεχρι τα 30 μου δλδ ) και δεν θα εχω προβλημα.
 

aris30

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Makisk είπε:
ειναι σιγουρο οτι αυτη ειναι η αιιτια ?
ο δερματολογος μου ειπε οτι συνολικα 5 μηνες τον χρονο θα κανω την θεραπεια για 5 χρονια (μεχρι τα 30 μου δλδ ) και δεν θα εχω προβλημα.

δηλαδη ο γιατρος υποστηριζει πως οτι ειναι να πεσει πεφτει μεχρι τα 30!μμμ...Γιατι εμενα ο πατερας μου για παραδειγμα μεχρι τα 30-32 ειχε μαλλι αλλα μεσα σε 3 χρονια περιπου εχασε ολο το πανο μερος!
Παντος ηταν τυχερος γιατι αλλο να εχεις τριχοπτωση στα 30+ κ αλλο στα 20! furious3 furious3 furious3
 

aleksandros

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Λαθος ειναι αυτο που λες.
Η ανδρογενετικη αλωπεκια ειναι ευ ορου ζωης δεν σταματαει ποτε.
Σε αλλους με ποιο γρηγορο ρυθμο και σε αλλους με πολυ αργο ρυθμο.
 

Joda

Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

κ μενα ο δερματλογος μου μου ελεγε κατι τρελα οτι μεχρι τα 30 ειναι να γινει οτι γινει μετα ηρεμει η κατασταση,κατι για λειζερ κ κατι τετοιες π@π@ριες κ τρελαθηκα γιατι οταν το εχεις ψαξει κ ο γιατρος σου λεει κουφα σε κοροιδευει εκεινη την στιγμη επειδη νομιζει οτι δεν ξερεις τπτ απο τριχοπτωση κ προσπαθει να σου δημιουργησει την παραισθηση οτι αν πηγαινεις σ αυτον θα σωθεις..ειδικα για το λειζερ ειχε πεσει μεγαλη διαφωνεια κ μου ελεγε αυτος δουλευει κ εγω του ελεγα δεν δουλευει...κ μετα μολις του εξηγησα γιατι δεν δουλευει δεν ειπε τπτ κ αλλαξε θεμα..στην ελλαδα οι γιατροι δεν το εχουν ψαξει..ξερουν 2-3 θεραπειες που τους εχουν πει κ αυτο ειναι ολο..
 

spartangr01

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

aleksandros είπε:
Λαθος ειναι αυτο που λες.
Η ανδρογενετικη αλωπεκια ειναι ευ ορου ζωης δεν σταματαει ποτε.
Σε αλλους με ποιο γρηγορο ρυθμο και σε αλλους με πολυ αργο ρυθμο.

Ο πολυ αργος ρυθμος μπορει ουσιαστικα να θεωρηθει σταματημα
Δηλ αν οπτικα το κεφαλι παραμενει ιδιο π.χ. για μια δεκαετια
τοτε ειναι σαν να μην υπαρχει MPB.
 

NGL

Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Σπύρος είπε:
δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι χρειάζεσαι θεραπεία 2-3 μήνες :chinscratch
αυτό που κάνεις είναι το Νο 1 λάθος-μη συνεχής θεραπεία και ξανά τριχόπτωση λόγω διακοπής :chinscratch

ή κάνεις καθημερινά σοβαρή θεραπεία-σε βάθος χρόνων, ή ασ'το... :grandpa:

η θεραπεια δυστυχως ειναι εφ ορου ζωης.συμφωνω κι επαυξανω με τον σπυρο.
 

Makisk

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Υπαρχει καποιος αλλος εδω μεσα που να εχει sheds αυτη την περιοδο ?
 

aprilianos

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Αλλο η εποχιακή τριχόπτωση και αλλο η ΑΑ, οπως είπανε και παραπάνω πρεπει να το παλεύεις μια ζωη.
Οσο για τον δερματολόγο σου και τα 30, άστο.....
Έχω και εγώ shedding αυτήν την εποχή όχι φοβερό βέβαια, άλλα μάλλον είναι από το προ 10μηνου αγορασμενου Revivogen που άρχισα να χρησιμοποιώ 2 βδομάδες τώρα. :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick354

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Παιδια εγω εχω απιστευτο shedding δεν ξερω τι να παω πραγματικα τα μαλλια μου εμειναν μισα!Εκανα το λαθος και απο τα 19-22 που χρησιμοποιουσα regain το εκοπσα για 2 χρονια και τωρα αρχισα να το ξαναβαζω κ τα μαλλια μου αριαωσαν απισετυτα!Δεν ξερω τι να πω πραγματικα.Υπαρχει περιπτωση αυτη η τριχοπτωση να οφειλεται στο οτι αντιδραει το κεφαλι μ σωστα στην θεραπεια?Παρακαλω ασ απαντησει καποιος!!!(Το ξερω οτι εκανα λαθος οποτε καποιο ποστ με κραξιμο δεν θα βοηθουσε απλως να μου πει καποιο παιδι αν ειχε καποια παρομοια εμπειρια)
 

SE-freak

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

nick354 είπε:
Παιδια εγω εχω απιστευτο shedding δεν ξερω τι να παω πραγματικα τα μαλλια μου εμειναν μισα!Εκανα το λαθος και απο τα 19-22 που χρησιμοποιουσα regain το εκοπσα για 2 χρονια και τωρα αρχισα να το ξαναβαζω κ τα μαλλια μου αριαωσαν απισετυτα!Δεν ξερω τι να πω πραγματικα.Υπαρχει περιπτωση αυτη η τριχοπτωση να οφειλεται στο οτι αντιδραει το κεφαλι μ σωστα στην θεραπεια?Παρακαλω ασ απαντησει καποιος!!!(Το ξερω οτι εκανα λαθος οποτε καποιο ποστ με κραξιμο δεν θα βοηθουσε απλως να μου πει καποιο παιδι αν ειχε καποια παρομοια εμπειρια)

Ναι, αν παρατήρησες αυξημένη τριχόπτωση με το που ξεκίνησες regaine, σημαίνει οτι είσαι τυχερός και αντιδράς στη θεραπεία. Μην τρομοκρατηθείς και το σταματήσεις τώρα... Κλασσικό λάθος!
 

nick354

New Member
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!

Μακαρι φιλε SE-freak να ναι αυτο που λες υπομονη λοιπον αλλα τοσο χαλια το κεφαλι μ δε το εχω δει ποτε!Τι να πεις!Λιγο υπομονη να δουμε!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα