Οργανικο πυριτιο

giocap

Member
Καλησπερα παιδια.Θελω να ρωτησω οποιον ξερει και εχει δοκιμασει για το οργανικο πυριτιο.Διαβαζω πως βοηθαει πολυ στα μαλλια,στην τριχοπτωση κτλ. καθως και σε πολλα αλλα πραματα και η αληθεια ειναι οτι μου το ειχε συστησει και ο δερματολογος παλιοτερα,αλλα δεν εδωσα πολυ βαση τοτε.Ειδα στα φαρμακεια οτι το πουλανε σε υγρη ποσιμη μορφη,αλλα και σε σαμπουαν,το εχει δοκιμασει καποιος απο δω σε καποια απο τις δυο μορφες(ποσιμο η σαμπουαν) κ αν ναι τι αποτελεσματα ειδε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Καλησπέρα στην παρέα , ενας γέροντας απο Γιάννενα μου ειπε πρόσφατα οτι το μπαρουτι το αγνό ομως οπως το εβγαζαν παλια κανει καλο στην αλωπεκία και μου λεει στα γιαννενα αν δεις σχεδον ολοι εχουν μαλλιά αλλα που να το βρούμε? , η συνταγη ειναι η πιο κατω ας δωσουμε λιγη σημασία εδω πιστεύω οτι αξιζει , ενας φαρμακοποιος μου ειπε οτι θα βγαλουν φαρμακο με μπαρούτι (πυρίτιο) αλλα κάπου τους λυπει ενα στοιχείο μαλλον οι αποτεφρωμενοι κονδύλους από του ασφόδελους ,πιστευω οτι αυτη ειναι η τελια συνταγη (SOS)


1) Για τον τριχοφάγο, αλωπεκία, τριχόπτωση. Σκόνη από αποτεφρωμένους κονδύλους, δύο κουταλιές της σούπας, λίγο λάδι ένα κουταλάκι μπαρούτι της μίνας δύο κρόκους αυγών. Τα δουλεύουν όλα αυτά ώσπου να γίνει αλοιφή και την μεταχειρίζονται για να τρίβουν τις ρίζες των μαλλιών ή το μέρος που παρουσιάζεται απόπτωση των τριχών.
(Τους κονδύλους από του ασφόδελους τους βρίσκουμε στην Ελληνική φύση (ή ολόκληρους σε κατάστημα βοτάνων...)υπάρχει για αναγνώριση και στο ημερολόγιο βρώσιμων χόρτων, τώρα για το μπαρούτι της μίνας δεν γνωρίζω αλλά υποθέτω και το απλό μπαρούτι κάνει...)
 

Bouklas

Well-Known Member
Οσο αστείο και αν ακούγεται δούλεψε σε έναν 50+ χρονων, είχε χάσει πολύ μαλλί και με μπαρούτι ξανά έβγαλε και φούντωσε. Η ιστορία είναι αληθινή από δικό μου άνθρωπο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Οσο αστείο και αν ακούγεται δούλεψε σε έναν 50+ χρονων, είχε χάσει πολύ μαλλί και με μπαρούτι ξανά έβγαλε και φούντωσε. Η ιστορία είναι αληθινή από δικό μου άνθρωπο.
το θυμαμαι που το ειχες ξανα αναφερει;)
http://www.hairlossgr.com/threads/ΙΑΜΑΤΙΚΑ.9588/#post-130420
 
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΑΙΔΙΑ (ΠΑΤΕΝΤΑ)ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΠΑΡΟΥΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ .........
 

Bouklas

Well-Known Member
Τσακάλι! :D

οκ... μπουκλα αν δεν τρολλαρεις εσυ γιατι δεν το δοκιμασες?

Δεν έχω λόγο να τρολάρω, δεν το δοκίμασα για διάφορους λόγους. Μου φαίνεται αστείο, το θεώρησα σύμπτωση, δεν ξέρω που να βρω μπαρούτι και το σημαντικότερο, έχω κάνει μεταμόσχευση.
 

zaxosdogkanos

Active Member
μακαρι να ισχυει ρε παιδια δεν το ειπα κακοπροαιρετα
απλα αν ειδε διαφορα δικος του ανθρωπος μου φενεται παραξενο να μην το εχει δοκιμασει απο περιεργια τουλαχιστον
 

zaxosdogkanos

Active Member
Τσακάλι! :D



Δεν έχω λόγο να τρολάρω, δεν το δοκίμασα για διάφορους λόγους. Μου φαίνεται αστείο, το θεώρησα σύμπτωση, δεν ξέρω που να βρω μπαρούτι και το σημαντικότερο, έχω κάνει μεταμόσχευση.[/QUOTE
Τσακάλι! :D



Δεν έχω λόγο να τρολάρω, δεν το δοκίμασα για διάφορους λόγους. Μου φαίνεται αστείο, το θεώρησα σύμπτωση, δεν ξέρω που να βρω μπαρούτι και το σημαντικότερο, έχω κάνει μεταμόσχευση.

δεν ηταν σκοπος μου να σε προσβαλλω απλα οπως ειπες μου ακουγεται και μενα πολυ αστειο αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να δουλεψει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
δεν ηταν σκοπος μου να σε προσβαλλω απλα οπως ειπες μου ακουγεται και μενα πολυ αστειο αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να δουλεψει

Κανένα θέμα. Απόλυτα λογική η ερώτηση σου. ;)
Εγώ τότε είχα άλλες ασχολίες, ήταν η περίοδος που είχα κάνει μεταμόσχευση και δεν είχε θετική εξέλιξη, σε επικοινωνία με τον γιατρό μου είπε να τα κόψω όλα, Βιοτίνη και Ω3 (βλέπω παίρνεις και εσύ). Έτσι παρέμεινα με την μινοξιδίλη, όπως επίσης παραμένει και το πρόβλημα. Εάν δεν τελειώσει το θέμα μου δεν ξεκινάω κάτι άλλο. Εάν ξεμπερδέψω με τα χαράς γιατί έχω διάφορα στο μυαλό μου.
 

giocap

Member
Συγνωμη ρε παιδια που επεμβαινω,αλλα ολο αυτο τη σχεση εχει με το οργανικο πυριτιο που ρωτησα εγω για πληροφοριες? :p
 

ntines85

Member
«Κάρονας» (ή με ω;) = το κυλινδρικό και κούφιο στέλεχος της σφαιροειδούς ταξιανθίας του κρεμμυδιού. «Μπαρούτι» = οι σπόροι του κρεμμυδιού, που είναι ψιλοί, ελαφροί και μαύροι.
μήπως είναι πολύ μπερδεμένο το θέμα..??
.......μήπως η σκόνη από αποτεφρωμένους κονδύλους είναι ο σπόρος από τα κρεμμύδια η από κανονικό κρεμμύδι..??
.. http://www.ftiaxno.gr/2013/04/blog-post_7.html?m=1
(( υπό μορφή τέφρας εκ καείσης ρίζας, προς κάλυψη. «Καεισα δέ ρίζα τής τέφρας έπιπλασσομένης αλωπεκίας δασύνει». Διοσκ. «Καί τούτου ή ρίζα χρήσιμος ώσπερ άρου καί άσάρου καί δρακοντίου, ρυπτικής τε καί διαφορητικής υπάρχουσα δυνάμεως* Καυθείσης δ’ αυτής ή τέφρα θερμοτέρα καί ξηραντικωτέρα καί λεπτομερεστέρα καί διαφορηκοτέρα γίγνεται καί διά τούτο καί αλωπεκίας ϊάται». Γαληνός, τόμ. XI, σελ. 845.))
 
Μπλουζα