Οδηγίες - φ. αγωγή μετά από μεταμόσχευση

globalzero

New Member
Είμαι στη 10η ημέρα της μεταμόσχευσης στη DHI με ~2000 τριχοθυλάκια 4300 τρίχες και όλα πάνε καλά από ότι φαίνεται.

Δε ξέρω εάν υπάρχει κάποιο ποστ αλλά εγώ δε το βρήκα γενικά εκτός από τις οδηγίες που δίνει η κάθε κλινική (συντηρητικά νομίζω) τι προτείνετε?

Εγώ εφάρμοσα τα εξής και σκοπεύω να κάνω τα παρακάτω:

1)Διακοπή καπνίσματος και καφεΐνης 2 μέρες πριν τη μεταμόσχευση και μέχρι τη 10 ημέρα μετά.
2)Αντιβίωση 1 ημέρα πριν μέχρι και 5 ημέρες μετά την επέμβαση.
2)Ύπνος αποκλειστικά σε κλίση στα πλάγια ή ανάσκελα με μαξιλαράκι στον αυχένα για 10 ημέρες.
3)Αποφυγή για 1 μήνα έντονης σωματικής άσκησης ,άρσης βάρους , έκθεσης στον ήλιο .Σεξουαλική δραστηριότητα πολύ ήπια από την 8η ημέρα.
4)Κλασικά πρώτη ημέρα ψεκασμούς ανά 30 λεπτά με φυσιολογικό ορό και μετά τη 2η ημέρα ήπιο λούσιμο πρωί βράδυ με ειδικό απαλό σαμπουάν.

Η στέρηση νικοτίνης όπως και η άβολη στάση ύπνου εμένα με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα.
Φαρμακευτική αγωγή:
(δεν έχω κάνει ποτέ παρά μόνο για 1 μήνα regaine)
Όλα από την 20η ημέρα

1)Minoxidil Αφρός 5% πρωί - βράδυ
2)Μεσημέρι Revivogen μόνο στη β ζώνη που έχει πρακτικά μόνο μητρικά μαλλιά.
3)Kετοκοναζόλη σαμπουάν 2 φορές την εβδομάδα(μετά 2ο μήνα)
4)Vichy σαμπουάν με animexil σταθερό σαμπουάν όπως και πριν μεταμόσχευση(μετά το 2ο μήνα μέχρι τότε σαμπουάν της DHI)
5)1 κάψουλα Priorin extra κάθε πρωί.Δεν κάνω τη καλύτερη διατροφή λόγω δουλειάς και το παράγει η Bayer που γενικά την εμπιστεύομαι.


Συμφωνείτε ?Έχετε κάποια παρατήρηση ή γενικά να αναφέρετε κάποιο σημείο που πρέπει να προσέξει ένας που πρόσφατα υποβλήθηκε σε μεταμόσχευση τριχοθυλακίων.


Προς το παρόν κάτι που δε το περίμενα είναι ότι οι περισσότερες μεταμοσχευμένες τρίχες ήδη άρχισαν να μεγαλώνουν.???
Δε ξέρω εάν είναι καλό ή κακό αλλά νόμιζα ότι όλες θα πέσουν και μετά θα βγουν κανονικές.Ελπίζω αυτές που παραμένουν στάσιμες να μη μας χαιρέτησαν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
globalzero είπε:
Είμαι στη 10η ημέρα της μεταμόσχευσης στη D*I με ~2000 τριχοθυλάκια 4300 τρίχες και όλα πάνε καλά από ότι φαίνεται.

Δε ξέρω εάν υπάρχει κάποιο ποστ αλλά εγώ δε το βρήκα γενικά εκτός από τις οδηγίες που δίνει η κάθε κλινική (συντηρητικά νομίζω) τι προτείνετε?

Εγώ εφάρμοσα τα εξής και σκοπεύω να κάνω τα παρακάτω:

1)Διακοπή καπνίσματος και καφεΐνης 2 μέρες πριν τη μεταμόσχευση και μέχρι τη 10 ημέρα μετά.
2)Αντιβίωση 1 ημέρα πριν μέχρι και 5 ημέρες μετά την επέμβαση.
2)Ύπνος αποκλειστικά σε κλίση στα πλάγια ή ανάσκελα με μαξιλαράκι στον αυχένα για 10 ημέρες.
3)Αποφυγή για 1 μήνα έντονης σωματικής άσκησης ,άρσης βάρους , έκθεσης στον ήλιο .Σεξουαλική δραστηριότητα πολύ ήπια από την 8η ημέρα.
4)Κλασικά πρώτη ημέρα ψεκασμούς ανά 30 λεπτά με φυσιολογικό ορό και μετά τη 2η ημέρα ήπιο λούσιμο πρωί βράδυ με ειδικό απαλό σαμπουάν.

Η στέρηση νικοτίνης όπως και η άβολη στάση ύπνου εμένα με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα.
Φαρμακευτική αγωγή:
(δεν έχω κάνει ποτέ παρά μόνο για 1 μήνα regaine)
Όλα από την 20η ημέρα

1)Minoxidil Αφρός 5% πρωί - βράδυ
2)Μεσημέρι Revivogen μόνο στη β ζώνη που έχει πρακτικά μόνο μητρικά μαλλιά.
3)Kετοκοναζόλη σαμπουάν 2 φορές την εβδομάδα(μετά 2ο μήνα)
4)Vichy σαμπουάν με animexil σταθερό σαμπουάν όπως και πριν μεταμόσχευση(μετά το 2ο μήνα μέχρι τότε σαμπουάν της D*I)
5)1 κάψουλα Priorin extra κάθε πρωί.Δεν κάνω τη καλύτερη διατροφή λόγω δουλειάς και το παράγει η Bayer που γενικά την εμπιστεύομαι.


Συμφωνείτε ?Έχετε κάποια παρατήρηση ή γενικά να αναφέρετε κάποιο σημείο που πρέπει να προσέξει ένας που πρόσφατα υποβλήθηκε σε μεταμόσχευση τριχοθυλακίων.


Προς το παρόν κάτι που δε το περίμενα είναι ότι οι περισσότερες μεταμοσχευμένες τρίχες ήδη άρχισαν να μεγαλώνουν.???
Δε ξέρω εάν είναι καλό ή κακό αλλά νόμιζα ότι όλες θα πέσουν και μετά θα βγουν κανονικές.Ελπίζω αυτές που παραμένουν στάσιμες να μη μας χαιρέτησαν.

Πάντα ακολουθούμε τις μετεγχειρητικές οδηγίες που μας δίνει η κλινική - γιατρός.

Μόνο μια απορία έχω. Ποιος σου είπε να πάρεις αντιβίωση;

ΥΓ. Με την ευκαιρία της ανάρτησησης του φίλου globalzero έψαξα και βρήκα τις μετεγχειρητικές οδηγίες διαφόρων κλινικών και παρατήρησα ότι αρκετές από αυτές τις έχουν τροποποιήσει σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν.
Όλοι μαθαίνουν "στου κασίδη το κεφάλι"...
 

tropheus

Well-Known Member
globalzero είπε:
αντιβίωση πήρα γιατί έχω χρόνια ακμή πλάτης και κατά καιρούς βγάζω δοθιήνες στο τριχωτό!

Καλή κίνηση ;)

danceworld_2001 είπε:
Τι γράφουν δηλαδή οι νέες οδηγίες?

dance δες ΕΔΩ τις αναλυτικές οδηγίες της H*C αλλά και ΕΔΩ από BERNSTEIN MEDICAL, P.C.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δεν βρέθηκε ο εξυπηρετητής λεει σε εμενα για την h*c
Εγω τις εχω παντως ακομη σε φυλλαδιο τις οδηγιες που μ εδωσαν.
Για να δω αν αλλαξε κατι.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ευχαριστω Το κανα.
Ααα στη σελιδα βγαζει.Νομιζα ηταν κατι αλλο.
 

giwrgos athina

Active Member
Τωρα που διαβασα για αντιβιωση θυμαμαι στην πρωτη μμ που εκανα στην ελλαδα στον παντελη β*λβη με ειχε βαλει να περνω αντιβιωση για καμοια βδομαδα αν θυμαμαι καλα..Και φυσικα ουτε με φυσιολογικους ορους ψεκασματα και τετοια...Λουσιμο με Μπεταντιν μονο
 

tropheus

Well-Known Member
John_John1 είπε:
Ευχαριστω Το κανα.
Ααα στη σελιδα βγαζει.Νομιζα ηταν κατι αλλο.

Έχεις δίκιο δεν ξέρω γιατί δε σε οδηγεί κατευθείαν στο pdf.
Κάνε το εξής :
Γράψε "μετεγχειρητικές οδηγίες HDC" στο google και πάτησε στην πρώτη επιλογή που θα σου βγάλει
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ναι οκ πηγα ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ στο κεφαλαιο 11 τις σελιδας,Πιστευω αυτο ειναι.
Εχει 14 κεφαλαια με διαφορα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

globalzero

New Member
Betadin shampoo και τις 2 ημέρες πριν την επέμβαση μου έκανα αυτοί λούσιμο όπως και επίσης στη δότρια περιοχή για μία βδομάδα ψέκαζα ένα υγρό που επίσης μου έδωσε η DHI me aloe vera.
Επιπρόσθετα για 4 ημέρες με σταδιακή μείωση χορηγήθηκε και κορτιζόνη με γαστροπροστασία.
 
Μπλουζα