ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ntia

New Member
Παιδιά πώς τα βλέπετε τα πράγματα με την οικονομική ύφεση? Έχουν επηρεαστεί η ζωές σας καθόλου? Στις περιοχές που μένετε αντιμετωπίζετε προβλήματα και τι ακούτε? Εγώ έχω προβληματιστεί αρκετά... Όλο για απολύσεις ακούω, έχω αρχίσει και αγχώνομαι και για μένα. Η αγορά έχει πέσει πολύ τα μικρά μαγαζία δεν κινούνται. Οι δικοί μου έχουν μαγαζί και η κίνηση έχει πέσει 50% τον τελευταίο μήνα. Αν ακούσεις ειδήσεις πραγματικά μπορεί να δημιουργηθεί πανικός. Δεν είναι κακή η ενημέρωση, αλλά δεν ξέρω τελικά, νομίζω ότι έτσι δημιουργείται αρνητική ψυχολογία των μαζών, δημιουργείται πανικός...

Το θέμα μου δεν αφορά την πολιτική.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

χωρίς να το νιώθω στο πετσί μου το θέμα,έχω αρχίσει περικοπές σε αρκετά πράγματα-καφέδες,φαστ φουντ,εισιτήρια για γήπεδο,χαμήλωσα την θέρμανση κ.α.
better safe than sorry...
 

Άκης

Administrator
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Και εγώ ntia εκεί που δουλεύω, η κίνηση έπεσε. Και σε γνωστούς μου που είτε έχουν είτε δουλεύουν σε κάποιο μαγαζί, η κίνησε έχει περιοριστεί.
Απόδειξη το ότι οι έμποροι θέλουν να κάνουν εκπτώσεις για να κινηθεί η αγορά.

Το κόβω να μας χτυπάει και άλλο η κρίση την πόρτα.
Οι μόνοι που θα έχουν λεφτά θα είναι οι "300" και οι παπάδες.
Άλλωστε εκτός από τα σκάνδαλα με τους της εκκλησίας, οι ταρίφες για κάτι τρισάγια είναι βαρβάτες.

Πόσο "χαίρομαι" να βλέπω γιαγιάδες, παππούδες κλπ να μαλώνουν για να υπερασπιστούν έναν ηγούμενο (η δεν ξέρω εγώ τι είναι) και ενώ αυτός να ζει σαν πασάς, αυτοί που μαλώνουν για "πάρτυ" του, να πεινάνε.

Πόσο "χαίρομαι" να βλέπω να μαλώνουν για ένα κομμα άτομα μεταξύ τους, την στιγμή που τα οικονομικά των ατόμων του κάθε κόμματος είναι σε άριστη κατάσταση και φυσικά το προς το ζην τους είναι εξασφαλισμένο, ενώ αυτοί που μαλώνουν, κλάφτα...

"Χαίρομαι" να βλέπω επίσης άτομα να μαλώνουν κάθε φορά για μια ομάδα, παίχτες της οποίας έχουν χρήμα που όλοι οι φίλαθλοι μαζί ΔΕΝ πρόκειται να έχουν, αλλά οι φίλαθλοι να ζουν με 700€ και να τους κυνηγά η τράπεζα για το δάνειο.

Όλα αυτά, θα χειροτερέψουν για εμάς στα χρόνια που έρχοντε, αλλά αυτοί για τους οποίους μαλώνουμε, no prob θα έχουν το χρήμα τους...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

τελος θα δωσω μια αλλη διασταση στο θεμα

λοιπον τι λετε για τα δυσκολα χρονια που λενε οι γραφες
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

ειτε θελουν να το πιστεψουν καποιοι ειτε οχι για εκει παμε παντως με τα δεδομενα τα καθημερινα
και εγω καποτε ελεγα αντε μωρε μαλακιες τωρα
ελα ομως που οι ρυθμοι ειναι ταχυτατοι
ποιος περιμενε τετοια κριση πριν 10 χρονια
ποιος ειχε πιστωτικες πριν 10 χρονια ,,,,
γενικα πηραμε τον κατηφορο

τελος παντων αυτο το θεμα ειναι πολυ μεγαλο
και θα υπαρξουν μεγαλες διαφωνιες
 

Άκης

Administrator
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Παναγιωτης είπε:
λοιπον τι λετε για τα δυσκολα χρονια που λενε οι γραφες
Αυτά που λενε οι γραφές, εγώ δεν τα πολυπιστεύω.Για να μην πω δεν τα πιστεύω και καθόλου.

Όπως και πολλα άλλα που έχουν γραφτεί όπως αποκαλύψεις για πράγματα που είδαν κάποιοι και
"έγιναν" χρόνια μετά...

Ακόμη περιμένω την 2α παρουσία που ήταν να γίνει το 2000 και κατατρόμαξαν τον κόσμο με το "ηλίθιο" bug των υπολογιστών...
Τώρα την "μεταφέραν" στο 2013 ή κάνω λάθος;
 

Ntia

New Member
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Εγώ μένω Αθήνα, στη περιοχή με τα μεγάλα εμπορικά κέντρα. Το Mall, το Avenue, τώρα άνοιξε και το Golden Hall στο παλιό κέντρο τύπου των Ολυμπιακών Ακινήτων. Επίσης άκουσα ότι θα ανοίξει ένα ακόμα στην Πειραιώς. Δεν είναι ότι δεν έχω ψωνίσει από το Mall ή ότι κάποια στιγμή δεν θα πάω και στο Golden Hall... Eίναι ότι λυπάμαι όταν περνάω έξω από τα τόσα μαγαζιά που δεν έχουν δουλειά και η δουλειά τους θα πέσει κι άλλο λόγω αυτών των μεγαθηρείων και της οικομικής κρίσης. Στις γιορτές παρακίνησα και του φίλους να κάνουμε τα οποιαδήποτε ψώνια μας από τα μαγαζιά της περιοχής και όχι από τα εμπορικά. Ματώνει η ψυχή μου όταν βλέπω τα νέα παιδιά με επιδοτήσεις και μεράκι να ξεκινούν κάτι και να κλείνουν μετά από λίγο.
Ελπίζω όλοι να στηρίξουν όλους όχι γιατί το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό, αλλά γιατί υπάρχει και λίγο η ψυχολογία της μάζας που μας κυριεύει στο μέγιστο και όλα γίνονται χειρότερα από ότι είναι!
Για τους παπάδες ότι και να γράψει κανείς λίγο θα έιναι... Λυπάμαι γιατί πέρνει η μπαλα και τους πραγματικούς ιερείς, αυτούς που κάνουν λειτούργημα και πληρώνονται με ένα βασικό μισθό και συντηρούν και οικογένεια και όχι μόνο. Αλλά και κάποιους άλλους που έχουν βηθήσει πολύ κόσμο και κανείς δεν έμαθε ποτέ τίποτα. Μακάρι να τα δουν όλα αυτά οι "θείτσες" της εκκλησίας και να μαζευτούν και να μην τσακώνονται για κάθε τραγόπαπα. Τρέχουν όλοι πίσω από τα ράσα και τους προσκυνούν, γιατί???
Δεν υπάρχει δικαιοσύνη πουθενά, ούτε στην εκκλησία, ούτε στη πολιτική. Ας είναι καλά η ψυχούλα του καθενός μας και το κορμί του, που θα δουλεύουμε μέχρι τα 80 για να ζούνε καλά οι εκάστοτε πολιτικοί και οι παπάδες. Ας είναι καλά τα 700 ευρώ που παίρνουμε οι περισσότεροι γιατί τουλάχιστον οι περισσότεροι με αυτά έχουμε μάθει να ζούμε και να ψάχνουμε και για κάτι καλύτερο... Για σκεφτείτε, αυτοί που έχουν μάθει στα πολλά τι θα κάνουν όταν κοπούν???
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

επειδη μενω και εγω αθηνα εδω και αρκετους μηνες
ευτυχως σε λιγο καιρο γυρναω πισω στο σπιτι μου

πορολη την οικονομικη κριση βλεπω να συκονονται κατι μεγαθηρια μαγαζια οπως το saturn
και ακριβως απεναντι το electro world
μαγαζια που για να γινουν χρειαζονται τεραστια ποσα
και προσωπικο παρα πολυ
οποιος μενει αθηνα μπορει να να κοιταξει στην λεωφόρο συγγρου

οικονομικη κριση υπαρχει αλλα μαγαζαρες σηκώνονται

οσο για να στηριξουμε την καθε μας περιοχη δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να γινει
ποιος θα παει να πληρωσει παραδειγμα μια τηλεόραση παραδειγμα 40 ιντσων απο τον ταδε που εχει ενα μαγαζι στην γειτονια του που κοστιζει παραδειγμα 600 ευρω ενω μπορει να την παρει απο ενα αλλο μαγαζι τυπου εμπορικο πολυκαταστημα με 500 ευρω

ειναι θεμα και τσεπης
οταν μπορεις να βρεις κατι πιο φτηνα καπου αλλου γιατι να στηριξεις καποιον απο την περιοχη σου

οσο για τους παπαδες ο καθενας θα κριθει συμφωνα με οσα πρατει
και για την δευτερα παρουσια και για αυτο εχει γραφτει οτι πολλες φορες θα την περιμενουν εν ολιγης αλλα δεν θα ειναι τοτε
και για το 2000 δεν εγινε δεν ξερω αν θα γινει το 13 η 23
παντως ειμαστε σε ασχημη εποχη

ηθοι αξιες έθιμα εμπιστοσυνη θρησκευτικα ειναι μερικες λεξεις που τινουν να εξαφανιστους
ιστορια και αυτην σιγα σιγα πανε να την ξεχασουν (βλεπε συνωστισμός στην ΣΜΥΡΝΗ)
ιστορια δικη μας (μεγας αλεξανδρος) την διεκδικουν αλλοι
τα Οικονομικα πανε απο το κακο στο χειροτερο η Ανεργια καλπαζει


ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΑΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ
η μαλλον τι θα παει σωστα
τι περιοθορια βελτίωσης εχουμε

δεν θελω να ειμαι απαισιοδοξος μα πιστευω κανενα
καλυτερες μερες δεν θα ερθουν
πιστευω πως ειμαι Ρεαλιστης

καποιοι σιγουρα θα διαφωνισουν λεγοντας οτι υπερβαλω
καποτε το ελεγα και εγω αυτο για αλλους,,,,,,,,,,

κυριως σαν ανθρωποι δεν θελουμε να πιστεψουμε οτι δεν παμε καλα και εχουμε παντα κρυφες ελπιδες οτι κατι θα γινει και ολα θα πανε καλα

αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτο μπορει να γινει
 

Ntia

New Member
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί, ότι αυτά τα μεγάλα καταστήματα και εμπορικά δίνουν δουλειά σε πολύ κόσμο. Είναι γεγονός, αλλά από την άλλη τι θα γίνουν οι μικρές επιχειρήσεις είναι ένα θέμα που θέλει άμεση συζήτηση και λύση...
Πρόσφατα είχα συζήτηση για το αν ένα μικρό κατάστημα εξυπηρετεί και κάνει προσφορές όπως τα μεγάλα. Νομίζω ότι τα πολυκαταστήματα σαφώς υπερτερούν, αλλά το μικρό κάνει άλλες διευκολύνσεις που τα μεγάλα δεν κάνουν. Για παράδειγμα αν ψάχνεις κάτι το μικρό θα στο φέρει πιο εύκολα από ότι το μεγάλο που για ένα μόνο προιόν πολλές φορές δεν μπαίνει στο κόπο. Επίσης είναι καλύτερα ενημερωμένοι για τα προιόντα για τα οποία στα μεγάλα καταστήματα πολλές φορές οι υπάλληλοι δεν έχουν ιδέα για το τι κάνει το καθένα. Επίσης και σε θέματα προσφορών και ευκαιριών κάνουν αρκετές προσφορές, προσπαθούν να μη μένουν πίσω. Βεβαια, είναι λίγο δύσκολο γιατί υπάρχει άνισος ανταγωνισμός, στο εμπόριο πρέπει κάποια πράγματα να ελέγχονται αν και προσπαθούν να ακολουθούν τις μεγάλες προσφορές που κάνουν τα μεγάλα καταστήματα αυτό έίναι λογικό. Όπως και να έχει όλοι έχουν και τα υπέρ και τα κατά τούς. Αλλά δεν είναι μόνο τα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών, είναι και τόσα άλλα... Η κρίση και τα πολυκαταστήματα έχει κάνει τους μικρότερες καταστηματάρχες να ρίξουν και εκείνοι λίγο νερό στο κρασί τους και να κάνουν μεγαλύτερες ευκολίες. Ο θετικός ανταγωνισμός δίνει και θετικά αποτελέσματα... Όμως δεν υπάρχει πάντα θετικός ανταγωνισμός, τι θα γίνει ο έμπορος, ο βιοτέχνης??
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ακόμα αξιόλογα καταστήματα και εταιρίες που προσφέρουν υπηρεσιές και προιόντα καλά και δεν ανήκουν σε αλύσίδες ή επώνυμες φίρμες. Πρέπει όλοι ν' αποκτήσουμε κριτήριο και λογική στις αγορές μας και στις κινήσεις μας γενικότερα. Μου λέει μια φίλη της προάλλες, εγώ μου λέει θέλω να πάρω το αυτοκινητό μου με καύσωνα, βροχή, χιόνι, κρύο και να πάω κατευθείαν στο πάρκινγκ του εμπορικού να πάω στα καταστήματα τα επώνυμα και μετά να γυρίσω σπίτι μου χωρίς ταλαιπωρία. Λογικό, αλλά και το βγεις έξω στον αέρα, να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζίά δεν νομίζω να είναι τόσο κακό. Καλή η εξέλιξη και η πρόοδος αλλά νομίζω ότι παραμάθαμε σε αυτά. Αν είναι έτσι σκέφτόμαι, ότι καλύτερα να τα καταργήσουμε όλα, να κινούμαστε μόνο μέσα σε εμπορικά και πολυκαταστήματα να μην περπατάμε και να μην αλλάζουμε εικόνες. Δεν ξέρω ειλικρίνά τι είναι τελικά το σωστό και τι το λάθος, ποιός είναι ο κατάλληλος για να μας πει? Δεν είναι ότι δεν υπήρχαν πάντα αυτά, αλλά όσο πάει τα πράγματα χειροτερεύουν...
Πρέπει να είμαστε θετικοί στη πρόοδο, αλλά πότε σταματά η πρόοδος και αρχίζει η εκμετάλευση τελικά?
Όπως και να έχει η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη... Δεκτή κάθε άποψη...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

λυση δεν υπαρχει
ουτε η κυβερνηση δεν μπορει να κανει κουαντο στις πολυμετοχικες και λοιπα
σκεψου ποσοι υπαλληλοι δουλευουν εκει σε ενα εμπορικο
και θα φερω ενα απλο παραδειγμα

λεει πχ η κυβερνηση πχ σου θεσπιζω αυτους τους φορους εσενα που εχεις αυτο το εργοστασιο και λοιπα και λοιπα
τι κανει ο εργοστασιαρχης,,,,, λεει κατσε καλα κυβερνηση γιατι αυριο κιολας παω το αζευω το εργοστασιο και το πηγαινω στην βουλγαρια η σε καποια αλλη χωρα που υπαρχουν και πιο φτηνα εργατικα χερια και δεν σου πληρωνω τπτ
αφηνω και ΑΝΕΡΓΟΥΣ τοσες εκατονταδες ατομα πειναν και οι οικογενειες τους
ψαχνουν αλλου για δουλεια
βριζουν εσενα γιατι ειναι ανεργοι
τους βαζω και εγω λογια γιατι κλεινει το εργοστασιο και μεταφερεται εξαιτιας σου κυβερνηση
και χανεις τοσους ψηφους,,,,,τοσο απλα

για αυτο και τοσο χρονια η κυβερνησεις οποιοες και αν ηταν ψοφαγαν τους μικρομεσαιους στους φορους και οι πλουσιοι γινοντουσαν πλουσιοτεροι

και ετσι θα συνεχισει να γινετε μεχρι ποτε θα μου πεις,,,,,,,,,,,ε
Λες μεχρι τον 3 παγκοσμιο πολεμο !!!
δεν ξερω θα δειξει
καπου εκει κολλαει και η θρησκεια ,,,,,,, και ολα πανε :((((
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Και εμάς -επιτέλους- στην Λάρισα, άνοιξε εμπορικό (pantheon) και ανοίγει και άλλο.
Την πρώτη ημέρα που άνοιξε για το κοινό, ο κόσμος ήταν υπερβολικός.
Όμως, τελευταία, η κίνηση έπεσε, ο κόσμος πάει για καφέ εκεί και να χαζέψει και τα μαγαζιά διώξαν και μερικούς, που τους πήραν στην αρχή για την κίνηση.
Εκεί είναι όντως κρίμα και στους υπαλλήλους και στους καταστηματάρχες.
Όμως, ρωτάνε αν ο κόσμος έχει; Ανέβηκαν τα σήματα (για τα οχήματα), μας ανεβάζουν αυτό, μας ανεβάζουν εκείνο, η ΔΕΗ όταν ανέβαινε το πετρέλαιο, ανέβαζε τα τιμολόγια.
Τώρα που το πετρέλαιο έπεσε, η ΔΕΗ επιμένει Ελληνικά και ζητά να τα ξαν'ανεβάσει.
Τι να μείνουν σε αυτόν που παίρνει 3 και 60 (συνήθως οι της ημιαπασχόλησης) ή σε αυτόν που παίρνει 700€? Κλέφτες θα μας αναγκάσουν να γίνουμε και θα το δείτε.

Τώρα για το θέμα εκκλησία (για μένα είναι πλέον Α.Ε.), τι να πεις. Βλέπεις τους ιερείς "πρισμένους". Από τι "Βελτιωθήκαν" έτσι, από τις μετάνειες; Από την προσευχή, λιτή ζωή, νηστεία; Όχι δα.
Θα μου πεις τώρα τα έβαλες με την εκκλησία. Μα μόνοι τους μας κάνουν έτσι.
Μας λένε ου μοιχευσης και ακόμη θυμάμαι τα ερωτικά γραμματάκια από τον έναν στον άλλο (δεν θυμάμαι ονόματα, ο Μάκης νομίζω τα ειχε βγάλει).
Άρα τι μας λένε; Παιδιά, μην φοβάστε τίποτα δεν ισχύει από αυτά, αφού τα κάνουμε και εμείς κλπ. Τι να μου περάσει μετά εμένα από το μυαλό, μου λες; Και μάλιστα μέσα σε ιερό χώρο;

ntia, λίγοι είναι αυτοί που λες. Εγώ, επειδή έχουμε χωριά εδώ πολλά, βλέπω και ακούω τι παίζει και με αυτούς που είναι σε χωρια και είναι οι καλοί.
Εμένα μικρό μου έλεγαν ή παπάς γίνε ή στρατιωτικός για να μην πεινάσεις. Γιατί τραγουδιστής ή ηθοποιός σήμερα έχει δουλειά αυριο όχι. Αυτοι οι δύο κλάδοι θα έχουν επ' αόριστον.
Τραβάτε μια Μ. Παρασκευή και δείτε πως μετράνε τα λεφτά οι ληγούρηδες. Πριν προλάβει ο κόσμος να φύγει.
Είναι πολλά τι να λέμε τώρα. Κορυφαίο, που βγάζουν κάθε τρεις και λίγο και ένα "θαύμα", να πηγαίνει ο κόσμος να κινείται το χρήμα.
Θα έλεγα ένα κορυφαίο του Τζιμάκου (πανούση) σχετικά με τα θαύματα αυτά, αλλά θα με κράξετε...

Αυτό με τα εργοστάσια Παναγιώτη, γίνεται και τώρα. Κλείνει ο μεγαλοβιομήχανος και ανοίγει Ρουμανία ή Βουλγαρία. Και για να χτυπήσουν την Κίνα με τα χαμηλά μεροκάματα, πολύ φοβάμαι θα μας τα κόψουν πολλά οι Ευρωπαίοι "μεγάλοι", για να έρχοντε και Ευρώποι οι ξένοι εργοστασιάρχες, να μην ανοίγουν μόνο Κίνα και Κορέα εργοστάσια.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

την κινα ακη δεν μπορουν να την χτυπησουν οσα και αν ανοιξουν
για τον απλο λογο εκει εχει πολυ λαο
ειναι πολλοι παρα πολλοι σε πληθυσμο
σκεψου ειδικα τα τελευταια 2 χρονια ποσο μεγαλη ειναι η αυξηση σε παραγωγη ηλεκρονικων ειδων τα παρηγαγαν που τα παρηγαγαν τα πιο πολλα εκει ειδικα τωρα παρα εγινε

κατι αλλο τωρα πανω σε αυτο που ειπες ακη για τους παπαδες
δεν ειναι ολοι ετσι και στο φιναλε καλο ειναι να μην μας απασχολει τι κανει ο καθενας αν πιστευεις στον θεο δεν πρεπει να σε νοιαζει και τοσο
για οτι κανουν θα πληρωσουν

υπαρχει και μια σχετικη παραβολη ιστορια παραλληλησμος δεν θυμαμαι καλα
μιλαει παντως για εναν παπα που εκανε φονο και καποιος χριστιανος δεν πηγαινει στην εκκλησια και εμφανιστηκε αγγελος κυριου και του ειπε την επομενη να παει στην εκκλησια

και ειδε τον παπα να κουβαλαει ενα πτωμα στην πλατη του (αυτο δεν το εβλεπαν ολοι)
και οταν ο παππας μπηκε στην εκκλησια χαθηκε το πτωμα και μετα το περας την λειτουργειας
μολις βγηκε εξω παλι εμφανιστηκε το πτωμα στην πλατη του
θελει να πει εδω οτι

να πηγαινεις στην εκκλησια για σενα και οχι για το παππα

τελος παντων οσοι κανουν μαλακιες θα πληρωσουν

το κλεινω το θεμα με τους παππαδες και τις εκκλησιες

παμε τωρα στα εμπορικα το μονο καλο για αυτους ειναι οτι πληρωνουν αναλογα με τον τζιρο τους εχω εναν φιλο εδω στην αθηνα εχει 2 μαγαζια σε 2 διαφορετικα εμποριικα
το ενα το εκκλεισε και το αλλο ετοιμαζεται να το κλεισει με το τελος του 08

τα πραγματα πανε πολυ χειροτερα απο οσο περιμεναμε ολοι μας
και ακομη δεν εχουμε δει τπτ
σλοιμονο μας ετσι που παει η οικονομια
 

Άκης

Administrator
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Αυτό με την οικονομία είναι γενικό το κακό. Δεν ξέρουμε που θα φτάσει, το μόνο που ξέρουμε είναι ότι θα αναστενάξουμε. Ελπίζω μόνο να μην μας φορτώσουν και άλλους φόρους για να καλυφτούν οι τρύπες...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

ακουσα κατι καταγγελεις απο τον Βε**** σε ενα ζαπινγκ που εκανα
και αυτα που ακουσα επαθα πλακα
καλα λενε απο το το κεφαλι βρωμαει το ψαρι

τελικα μανγκες πρεπει να κοιμομαστε τον υπνο του αδικου

αλλοι τρωνε με χρυσα κουταλια και αλλοι δεν εχουν να φανε
τι να πεις ειμαστε αξιοι της μοιρας μας οι περισσοτεροι

δεν το προχωρω το θεμα γιατι θα επεκταθει αλλου η κουβεντα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

άρχοντα πάντα έτσι ήταν τα πράγματα-από τον Καποδίστρια,την βασιλεία και την μεταπολίτευση μέχρι και σήμερα..
απλά δεν πάει άλλο ...
τι να πούμε τότε για την δολοφονία του 15άχρονου - κοινωνική ανωμαλία...
 

Άκης

Administrator
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Καλά ειδικά με το παιδί τι να πεις... Λίγα είναι ότι και να γράψεις.

Πάντως μιας και μιλάμε για κρίση, το πρόβλημα μεγαλώνει και ειδικά σε μεγάλες δυνάμεις.
πχ ''Λυγίζει'' και η γερμανική βιομηχανία, Την κατάρρευση της 23ης τράπεζας εφέτος ανακοίνωσαν οι ΗΠΑ.
Αλλά μην ανησυχήτε, εμάς μας λένε οι δικοί μας ότι θα πάνε όλα καλα...
 

xk

Active Member
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Admin είπε:
Αλλά μην ανησυχήτε, εμάς μας λένε οι δικοί μας ότι θα πάνε όλα καλα...

δεν ξέρεις γιατί?
δεν ξέρω αν το χει πάρει χαμπάρι ο περισσότερος κόσμος αλλά εδώ και καιρό η Ελλάδα έχει παρατήσει την Αμέρικα και έχει θέσει τα θεμέλια για καλή ανατολική συνεργασία.(βλέπε Ρωσια και Κίνα).Κατα την γνώμη μου το μόνο καλό που έχει γίνει τα τελευταια χρόνια και τόσο σημαντικό που παρ όλα αυτα που γίνονται(βατοπέδι/καταστροφή στις πόλεις) δεν πρέπει προς το παρόν να αλλάξει κάτι.Κι αυτό γιατί η Αμερική έχει φυτρώσει ρίζες στην Ελλάδα,ρίζες που ψάχνουν regaine για να αναπτυχθούν ξανα και να παγώσει το συμφέρον της χώρας μας που είναι ένα:άνοιγμα προς τα κινεζάκια.
Ας εξασφαλιστεί αυτό και μετά ας κοιτάξουμε να δούμε τι θα κάνουμε με τους παπάδες τους μπάτσους και τα λοιπά χρόνια προβλήματα.Αυτό το λεω γιατί φοβάμαι ότι οι ρίζες αυτές είναι πιθανό να υπάρχουν σε ένα κόμμα που έγλυφε τόσα χρόνια αμερικάνικους κώλους.Το γλύψιμο του μέλλοντος είναι οι ασιατικοί κώλοι!
 

Άκης

Administrator
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Πιστεύω το έχουν πάρει χαμπάρι οι περισσότεροι. Σε όσα λες με βρίσκεις σύμφωνω, εκτώς από ένα.
Δεν αλλάζουν τα προβλήματα μας τα εσωτερικά. Με τίποτα. Και αν βρεθεί ένας καλός και πει ως εδώ, θα τον φάει το υπόλοιπο σύστημα...
 

Ntia

New Member
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Πρώτα η κρίση τώρα τα τελευταία γεγονότα...

Η απαισιοδοξία, η απογοήτευση και η θλίψη σε όλο της το μεγαλείο! Να βλέπεις να καταστρέφεται η περιουσία σου και να μη βοηθά κανείς... Να εκλιπαρούν οι καταστηματάρχες και να τους αγνοούν... Οι πολίτες που ζουν στο κέντρο και σε όλες τις άλλες πόλεις, έχασαν την καθημερινότητα τους, θα ζουν με το φόβο ότι μεθαύριο θα μπουν στα σπίτια και θα σκοτώνουν με το έτσι θέλω χωρίς να επεμβαίνει κανένας, δεν είναι να φοβάται κανείς και για κάτι τέτοια με όλα αυτά που γίνονται? Εν έτη 2008 να συμβαίνουν τέτοια πράγματα?? Ποιά είναι η πρόοδος μας τελικά? Στους 100 συλληφθήντες οι 50 αλλοδαποί και πλιατσικολόγοι... Δλδ αύριο μεθαύριο με κάθε αφορμή θα εξεγείρονται 200, 300, 400 άτομα, θα καταστρέφουν περιουσίες-ζωές και θα τους κοιτούν αυτοί που πρέπει να προστατεύουν? Δλδ όσοι πάνε καταδιαόλου με την οικονομική κρίση πρέπει να γίνουν και αυτοί κλέφτες για να επιβιώσουν, δεν υπάρχει κράτος προστασίας και πρόνοιας? Τι σκ... υπάρχει τέλος πάντων.


Για τη δολοφονία δεν υπάρχει κάτι να πει κανείς, ειλικρινά το απόλυτο χάος.

Και μετά σου λένε νέοι άνθρωποι είστε, δημιουργήστε, κάντε παιδιά... Ειλικρινά αυτή τη στιγμή δεν έχω καμία διάθεση για δημιουργία...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα