Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

panosm

Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

έχει πάρει κάποιος azelaic ;
Ξέρουμε από που μπορούμε να βρούμε για να κάνουμε mix με μινοξ ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

st697

Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Εχει δοκιμάσει κάποιος το Xandrox 15% ? Αν ναι, τον έχει βοηθήσει? Το σκέφτομαι για hairline.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

panosm είπε:
έχει πάρει κάποιος azelaic ;
Ξέρουμε από που μπορούμε να βρούμε για να κάνουμε mix με μινοξ ;
google it και θα βρεις παρα πολλες σελιδες που πουλαν
ειναι παμφτηνο
οταν παρεις βαλε 3 με 4 γραμμαρια στην μινοξιδιλη σου και εισαι οκ
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Μετά από αρκετή έρευνα στο forum έχω ξεκινήσει θεραπεία από τις 1/6.Η θεραπεία μου περιλαμβάνει τα εξής:

1)1/6 proscar κάθε μέρα - Ξεκίνησα με μικρή ποσότητα για να σιγουρευτώ ότι δεν θα έχω sides και αργότερα μπορεί να αυξήσω τη δόση αν δω ότι όλα πάνε καλά.
2)Tricomin - 10 ψεκασμοί κάθε μέρα μετά το λούσιμο.Όπως ανέφερα και στο αρχικό μου post προσπαθώ να αποφύγω την μινοξιδίλη γιατί στο παρελθόν μου είχε δώσει παρενέργειες.
3)Fungoral 2% - 2 φορές την εβδομάδα και τις ενδιάμεσες Frezyderm Hair Force Men

Ξέρω ότι είναι ήπια η θεραπεία μου και έτσι ήθελα να ξεκινήσω τουλάχιστον προς το παρόν.Αργότερα σκέφτομαι την προσθήκη spiro,ή revivogen για μεγαλύτερη κάλυψη από τη DHT.Εσείς πως βλέπετε την θεραπεία μου και τι προσθήκες θα μου προτείνατε?Παρακάτω επισυνάπτω και φωτογραφίες από την ημέρα που άρχισα την θεραπεία.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

γειά χαρά!
από την θεραπεία σου λείπει τοπικός παράγοντας επανέκφυσης - μινοξιδίλη (regain,rogain,kirkland)
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Φιλε Χαρη κοιτα λιγο και την σειρα folligen...οπως και το emu oil....σιγουρα δεν ειναι μινοξιδιλη αλλα βοηθουν και αυτα....
Τωρα τελευταια διαβαζω πολυ καλα σχολια για το folligen που εναι σχεδον το ιδιο πραγμα με το tricomin μιλαμε παντα για το spray...
Eπισης με μινοξιδιλη τι παρενεργειες ειδες?
εχεις δοκιμασει να παρεις την minojidilh 2%?
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Χρησιμοποιούσα Regain 5% δύο φορές την ημέρα.
2% δεν δοκίμασα.Οι παρενέργειες που αναφέρω ήταν κάτι μεγάλα εξανθήματα σαν πληγές σε όλο μου το σώμα που βγήκαν από τον πρώτο μήνα της χρήσης.Το έκοψα πανικόβλητος και μετά εξαφανίστηκαν.Γι'αυτό έχω πάρει από φόβο τη μινοξιδίλη και δεν θέλω να την πάρω προς το παρόν αλλά να ξεκινήσω με πιο ήπιο regrowth(tricomin).Ίσως αν την έβαζα μια φορά την ημέρα να μην είχα πρόβλημα.Θα κοιτάξω και το folligen που προτείνεις αν και βλέπω πως δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος εδώ μέσα.Spray είναι κι αυτό?
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Xaris28 είπε:
Χρησιμοποιούσα Regain 5% δύο φορές την ημέρα.
2% δεν δοκίμασα.Οι παρενέργειες που αναφέρω ήταν κάτι μεγάλα εξανθήματα σαν πληγές σε όλο μου το σώμα που βγήκαν από τον πρώτο μήνα της χρήσης.Το έκοψα πανικόβλητος και μετά εξαφανίστηκαν.Γι'αυτό έχω πάρει από φόβο τη μινοξιδίλη και δεν θέλω να την πάρω προς το παρόν αλλά να ξεκινήσω με πιο ήπιο regrowth(tricomin).Ίσως αν την έβαζα μια φορά την ημέρα να μην είχα πρόβλημα.Θα κοιτάξω και το folligen που προτείνεις αν και βλέπω πως δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος εδώ μέσα.Spray είναι κι αυτό?

καλα δεν θελω να πω τιποτα για την μινοξιδιλη και καλυτερα αν την αρχισεις εστω και την 2% να επισκευτεις πρωτα ενα γιατρο....
Τωρα για το folligen δες λιγο εδω.....
http://www.folligen.com/folligenformen.html

Αναφερεται σαν ιδιο προιον με το tricomin μονο που ειναι φθηνοτερο!!!και αναφερουν πολλοι χρηστες πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο πολλα προιοντα regrowth και για την καλη κατασταση του κεφαλιου.......Ριξε μια ματια...
Εγω χρησιμοποιουσα tricomin αλλα τωρα το ριξα στο folligen με πεισανε... :p
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Σ'ευχαριστώ magic.Μπορεί να το δοκιμάσω όταν τελειώσει το tricomin.Βλέπω ότι έχουν και τα δύο την ίδια φιλοσοφία(πεπτίδια χαλκού).Θα συνεχίσω όπως είμαι για μερικούς μήνες και θα βγάλω νέες φωτογραφίες για να δούμε αν υπάρχει πρόοδος.Αν όχι θα προσθέσω και κάποιο τοπικό DHT blocker(revivogen ή spiro).Με προβληματίζει μόνο ότι επειδή έχω αρκετά λιπαρό δέρμα αυτά θα επιδεινώσουν την κατάσταση.Για να δούμε...
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Μετά από σχεδόν δύο μήνες θεραπείας με τα προϊόντα της υπογραφής μου το μόνο που έχω δει στα μαλλιά μου είναι ότι τα νιώθω πιο δυνατά και υγιή καθώς και ότι έχει μειωθεί αισθητά η λιπαρότητα που στο παρελθόν είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα.Ξέρω ότι ακόμα είναι νωρίς για να παρατηρήσω περιορισμό της τριχόπτωσης και ακόμα περισσότερο επανέκφυση.Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι το proscar μου έδωσε τις γνωστές παρενέργειες στη libido.Δηλαδή έχω στύσεις αλλά όχι τόσο συχνά όσο παλιότερα και κάνω περισσότερο χρόνο να πάρω μπρος.Ήδη άρχισαν οι πρώτες γκρίνιες από την κοπέλα μου γι'αυτό και πρόσθεσα L-arginine στο πρόγραμμά μου εδώ και 2-3 μέρες.Ελπίζω να δω βελτίωση με τη λήψη της.
Επειδή σε λίγες μέρες θα φύγουμε διακοπές για μια εβδομάδα,σκέφτομαι να διακόψω προσωρινά το proscar.Ελπίζω η αύξηση της DHT σε συνδυασμό με την L-arginine να μου ξαναδώσουν πίσω την χαμένη μου libido.Προβληματίζομαι όμως για το αν η διακοπή της φιναστερίδης για μια εβδομάδα περίπου θα με πάει πίσω στην θεραπεία μου.Εσείς τι λέτε;Είναι λάθος η διακοπή της φίνας για λίγες μέρες;Κι αν όχι πόσες μέρες πριν θα πρέπει να την διακόψω ώστε να επανέλθουν τα επίπεδα της DHT;Θυμίζω ότι κάνω χρήση 1/6 Proscar καθημερινά από τις 1 Ιουνίου.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

κόψε ρε παλικάρι ένα proscar στα 8 και πάρ'τα κομματάκια σε σακουλάκι μαζί στις διακοπές + Αργινίνη καθημερινά ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Σπύρος είπε:
κόψε ρε παλικάρι ένα proscar στα 8 και πάρ'τα κομματάκια σε σακουλάκι μαζί στις διακοπές + Αργινίνη καθημερινά ;D
Σαν junkie θα κυκλοφορώ με τόσα χάπια πάνω μου! ;D Κι εγώ σκεφτόμουν να μειώσω τη δόση της φιναστερίδης.Μπορεί εκείνες τις μέρες να παίρνω και 2-3 κάψουλες αργινίνης αντί για μία που παίρνω τώρα.
 

ikon

Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

magic810 είπε:
Τωρα για το folligen δες λιγο εδω.....
http://www.folligen.com/folligenformen.html

Αναφερεται σαν ιδιο προιον με το tricomin μονο που ειναι φθηνοτερο!!!και αναφερουν πολλοι χρηστες πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο πολλα προιοντα regrowth και για την καλη κατασταση του κεφαλιου.......Ριξε μια ματια...
Εγω χρησιμοποιουσα tricomin αλλα τωρα το ριξα στο folligen με πεισανε... :p


Κι εγώ έχω διαβάσει καλά πράγματα για το folligen αλλά επίσης έχω διαβάσει ότι είναι πολύ μπελάς...
π.χ., εγω που βαζω revivogen to βράδυ, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το folligen γιατί απ'ότι έχω καταλάβει λαδώνει πολύ το μαλλί... οπότε δεν μπορώ να το βάλω το πρωί...

και άλλο ένα χειρότερο που λένε πολλοί, είναι ότι σου πρασινίζει τα μαλλιά...
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Σακούλα με χάπια + πράσινο μαλλί = junkie εξωγήινος :grandpa:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

και 7 μερες να σταματησεις την φιναστεριδη δεν τρεχει ιδιαιτερο προβλημα
ισα ισα που θα φευγει απο τον οργανισμο σου

αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανεις συχνα αυτο με την διακοπη
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Οι νέες φωτογραφίες μου μετά από 5 μήνες με την θεραπεία της υπογραφής μου.Απ' ότι βλέπετε η κατάσταση των μαλλιών μου δεν έχει βελτιωθεί αλλά ούτε και χειροτερέψει.Πιστεύετε ότι είναι νωρίς για να κρίνω την θεραπεία και να περιμένω ή να προσθέσω και κάτι ακόμα(π.χ. spiro)?Δεν θέλω να αρχίσω ακόμα την μινοξιδίλη.

Δεν μ'αφήνει να ανεβάσω τις φωτογραφίες!Μου βγάζει ότι ο φάκελος καταχώρησης είναι γεμάτος :(
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

είναι νωρίς για επανέκφυση-τώρα πρέπει να σταθεροποιηθεί/σταματήσει η τριχόπτωση και να δυναμώνουν/πυκνώνουν τα υπάρχοντα ::)
 

azyx

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Xaris πιστευω πως πρεπει να βαλεις και μινοξ καπως στην θεραπεια σου! Εγω με χρηση μινοξ + τρετινοινη εχω δει τριχες εκει που δεν ειχα ποτε μου! Σκεψου οτι το προβλημα μπορει να στο προκάλεσε η ppg η το οιοπνευμα που εχει το regain και οχι η μινοξιδιλη οποτε φτιαχνοντας ενα δικο σου διάλυμα χωρις ppg h οινοπνευμα να μην εχεις τα προβλήματα που προαναφέρεις,,,, επισης θα μπορουσες να δοκιμασεις και να ελαττώσεις την δοση μια φορα τη μερα... η μια φορα στις 2 μερες...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα