Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Adriano

Well-Known Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

lolos είπε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ.

ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΠΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΙΣ fungoral 2% +rogaine 5% σε αφρό+proscar1/5

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ??


Συμφωνώ εγώ.Από τους καλύτερους συνδιασμούς.Η λεγόμενη big3. Go on...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lolos

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

παρακαλώ βοηθήστε

rogaine 5% σε αφρό ή MINOXIDIL 5% της kirkland
 

nlar

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

MINOXIDIL 5% της kirkland είναι πάμφηνη με αγόρα απο το ίντερνετ(ebay)
εγώ με 55ευρώ πήρα 12 μπουκαλάκια ;)
 

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Γεια σας,

σύντομα φεύγω στρατό. Και έχοντας χάσει αρκετές τρίχες το τελευταίο καιρό ανησυχώ ότι θα γύρισω τελείως άδειος.

Να προσθέσω ότι είμαι 25 χρονών. Και ότι έχω και ξηροδερμία. Είχα ακολουθήσεις παλιότερα μία θεραπεία με regaine 5%,
palmogen, κάτι χάπια raiomuveral(κάπως έτσι).

για σαμπουάν χρησιμοπούσα το T-Gel για την ξηροδερμία, ένα άλλο για την πυτιρίδα και το sherpux shampoo (stieffel).

αφού έκανα την αγωγή για 3 μήνες περίπου ξαφνικά ερεθίστικε η επιδερμίδα στο κεφάλι μου πάρα πολύ και τη σταμάτησα, χωρίς να έχω δει μέχρι τότε αποτελέσματα, αντιθέτως νομίζω ότι έφυγαν περισσότερες τρίχες.

Έχετε να προτείνετε κάτι απλό και χωρίς σοβαρές παρενέργειες που μπορώ να χρησιμοποιήσω έτσι ώστε να διατηρήσω τα υπάρχοντα μαλλιά?

Πιστεύω ότι ίσως έκανα κακή χρήση του regaine βάζοντας μόνο στο ίδιο σημείο, δε ξέρω αν πάιζει ρόλο αυτό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

son2000 είπε:
Γεια σας,

σύντομα φεύγω στρατό. Και έχοντας χάσει αρκετές τρίχες το τελευταίο καιρό ανησυχώ ότι θα γύρισω τελείως άδειος.

Να προσθέσω ότι είμαι 25 χρονών. Και ότι έχω και ξηροδερμία. Είχα ακολουθήσεις παλιότερα μία θεραπεία με regaine 5%,
palmogen, κάτι χάπια raiomuveral(κάπως έτσι).

για σαμπουάν χρησιμοπούσα το T-Gel για την ξηροδερμία, ένα άλλο για την πυτιρίδα και το sherpux shampoo (stieffel).

αφού έκανα την αγωγή για 3 μήνες περίπου ξαφνικά ερεθίστικε η επιδερμίδα στο κεφάλι μου πάρα πολύ και τη σταμάτησα, χωρίς να έχω δει μέχρι τότε αποτελέσματα, αντιθέτως νομίζω ότι έφυγαν περισσότερες τρίχες.

Έχετε να προτείνετε κάτι απλό και χωρίς σοβαρές παρενέργειες που μπορώ να χρησιμοποιήσω έτσι ώστε να διατηρήσω τα υπάρχοντα μαλλιά?

Πιστεύω ότι ίσως έκανα κακή χρήση του regaine βάζοντας μόνο στο ίδιο σημείο, δε ξέρω αν πάιζει ρόλο αυτό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

:welc: καλωσόρισες φίλε, καλή συνέχεια και καλή θητεία να έχεις. Απλό και χωρίς παρενέγειες δεν υπάρχει. Για χωρίς παρενέργειες μόνο μπορείς να επιλέξεις κάποιο φυτικό dht-blocker σε λοσιόν, αλλά απλό δεν θα είναι καθόλου όσο αφορά την χρήση του στο στρατό. Ειδικά τον πρώτο καιρό που θα σας "τρέχουν" συνέχεια.
 

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

το regain μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο του? ή απαιτείται να χρησιμοποιώ και κάποιο DHT blocker ?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

son2000 είπε:
το regain μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο του? ή απαιτείται να χρησιμοποιώ και κάποιο DHT blocker ?

Μπορείς, αλλά από μόνο του δεν είναι ολοκληρωμένη θεραπεία. Εφόσον πρόκειτε για ανδρωγενετική αλωπεκία χρειάζετε και κάποιο dht-blocker παράλληλα.
 

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

τη λοσιόν palmogen τη γνωρίζεις? αυτήν έπαιρνα, η οποία περιείχε και 30 ml elocon..(κάτι τέτοιο).

την οποία έβαζα μετά το λούσιμο. σε ρωτάω μήπως ήταν dht bloker
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

son2000 είπε:
τη λοσιόν palmogen τη γνωρίζεις? αυτήν έπαιρνα, η οποία περιείχε και 30 ml elocon..(κάτι τέτοιο).

την οποία έβαζα μετά το λούσιμο. σε ρωτάω μήπως ήταν dht bloker
Στο palmogen αν εξερέσεις το saw palmetto που έχει τα υπόλειπα συστατικά δεν κάνουν κάτι το ιδιέτερο. Δες σε αυτό το θέμα πιο αναλυτικά http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=2052.0
 

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, οπότε προτείνεις κάτι σε στυλ revivogen.
Γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι παρόμοιο στα φαρμακεία?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

son2000 είπε:
ευχαριστώ για τις απαντήσεις, οπότε προτείνεις κάτι σε στυλ revivogen.
Γνωρίζεις αν υπάρχει κάτι παρόμοιο στα φαρμακεία?

Αν είναι να ξεκινήσεις με κάποια φυτική λοσιόν, προτείνω το super zix II. Πάντως όλες αυτές οι φυτικές dht-blocker λοσιόν δεν κάνουν για μεγάλα Norwood. Αν είσαι τυχερός και σου δουλέψει μπορεί να σου δώσει μόνο συντήρηση των υπάρχων μαλλιών. Στα φαρμακεία όχι, θα πρέπει να αγοράσεις απο net.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Θα παραγγείλω αυτό από το site που αναφέρεις. Γνωρίζεις σε πόσες μέρες έρχεται ? Και αν απαιτείται γι αυτό ψυγείο.
Πιστεύεις ότι μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα με τη ξηροδερμία?
Μάλλον θα παίρνω και regain.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

son2000 είπε:
Θα παραγγείλω αυτό από το site που αναφέρεις. Γνωρίζεις σε πόσες μέρες έρχεται ? Και αν απαιτείται γι αυτό ψυγείο.
Πιστεύεις ότι μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα με τη ξηροδερμία?
Μάλλον θα παίρνω και regain.

Βασικά για το zix εγω δεν το σκέφτηκα καλά, πρώτον θα θέλει να το φτιάχνεις εσύ (με απιονισμένο νερό) και δεύτερον θέλει και ψυγείο οπότε δεν νομίζω να μπορείς να το χρησιμοποιείς στον στρατό. Συν του ότι 2 τοπικά την ημέρα για τον στρατό θα είναι μπελάς.
 

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

να ρωτήσω και κάτι άλλο, ένας δερματολόγος μου είχε δώσει palmogen με elocon lotion 30ml διαλυμένη μέσα σε αυτό.
Θεωρείς ότι μαζί με regain αν ξαναρχίσω αυτή τη θεραπεία δε θα δω αποτελέσματα ?

Συγνώμη αν σε έχω ζαλίσει
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

son2000 είπε:
να ρωτήσω και κάτι άλλο, ένας δερματολόγος μου είχε δώσει palmogen με elocon lotion 30ml διαλυμένη μέσα σε αυτό.
Θεωρείς ότι μαζί με regain αν ξαναρχίσω αυτή τη θεραπεία δε θα δω αποτελέσματα ?

Συγνώμη αν σε έχω ζαλίσει

Dont worry, δεν με ζαλίζεις. Κοίτα, με αυτό το σχήμα θα έχεις αποτελέσματα που θα οφείλονται στο regaine και στο elocon, όχι στο palmogen. Επίσης το elocon είναι κορτιζονούχο, και τα κορτιζονούχα δεν είναι για μακροχρόνια χρήση γιατί λεπτένουν την επιδερμίδα. Δεν είναι ότι με μια τέτια θεραπεία αποκλείεται να δεις regrowth, απλά είναι ημιτελής αφου δεν έχει dht-blocker.
 

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

κάτι τέτοιο δε το θέλω, :(

απ΄ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι απλό που μπορώ να ακολουθήσω κατά τη διάρκεια της θητείας μου.

για fungoral και regain πια είναι η άποψή σου ? όπως αναφέρεται στη πρώτη σελίδα, αλλά χωρίς τα χάπια
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

son2000 είπε:
κάτι τέτοιο δε το θέλω, :(

απ΄ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι απλό που μπορώ να ακολουθήσω κατά τη διάρκεια της θητείας μου.

για fungoral και regain πια είναι η άποψή σου ? όπως αναφέρεται στη πρώτη σελίδα, αλλά χωρίς τα χάπια

Και πάλι είναι ημιτελής όπως είπα, αλλά από το να μην χρησιμοποιήσεις τίποτα μπορείς να αρχίσεις με regaine και fungoral και βλέπεις.
 

son2000

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

μετά τις παρενέργεις που διάβασα με πόνω στους όρχεις, σπυράκια στη πλάτη και αϋπνοία άρχισα να φοβάμαι για τη κρέμα fungoral.
Μία τελευταία ερώτηση, για τη διατήρηση του revivogen χρειάζεται να είναι στο ψυγείο ?

Θέλω να διατηρήσω τις τρίχες που έχω και στη συνέχεια να ακολουθήσω μία πιο σοβαρή θεραπεία.
 

IOCTL

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Άκης είπε:
1)Αγοράστε από το φαρμακείο το Fungoral. Προτιμήστε το 2% που είναι ποιο δυνατό. Αν έχετε κοκκινίλες, πάρτε το 1%, αλλά δεν είναι τόσο δυνατό όσο το 2%.
Χρησιμοποιήστε το 2 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες πάρτε ένα καλό σαμπουάν, αρκεί να μην περιέχει ψευδάργυρο (zinc) σε καμία μορφή του (πχ το Head & Shoulders περιέχει).
Όπως θα έχετε διαβάσει από τους οδηγούς που υπάρχουν εδώ ή πιθανόν να γνωρίζατε, η DHT είναι μία ορμόνη που ευθύνεται για την τριχόπτωση μας. Μικραίνει τον φυσιολογικό κύκλο ζωής της τρίχας και μικραίνει τον θύλακα δημιουργώντας έτσι με τον καιρό λεπτότερες και κοντότερε τρίχες. Με τον καιρό, ο θύλακας θα σταματήσει να παράγει τρίχα. Στο τέλος, θα συρρικνωθεί σε ένα κυτταρικό δίκτυ και όταν αυτό συμβεί, δεν μπορεί να γίνει τίποτα για να ξαναβγάλει τρίχα.
Θα πρέπει να σταματήσουμε αυτό πριν συμβεί.
Το ενεργό συστατικό του Fungoral είναι η κετοκοναζόλη όπου σε έρευνες έχει δείξει να περιορίζει τα επίπεδα της DHT από το κεφαλι. Επίσης, μπορεί να παρουσιάσει και τριχοφυΐα.
Από μόνο του το Fungoral, δεν μπορεί να περιορίσει την τριχόπτωση και να επαναφέρει τα μαλλιά μας (τριχοφυΐα), οπότε θα πρέπει να προσθέσουμε και επιπλέον συστατικά.
Αλλά όποιος σκέφτεται σοβαρά να περιορίσει/σταματήσει την τριχόπτωση του, θα πρέπει κατά την γνώμη μου να ξεκινήσει να χρησιμοποιεί το σαμπουάν αυτό.
Στα λεφτά του ΔΕΝ θα βρείτε καλύτερο.

2)Αγοράστε regaine 5% από το φαρμακείο. Υπάρχουν δύο μορφές στο εμπόριο, η 2% και η 5%. Η 5% είναι η ποιο δυνατή. Θυμηθείτε ότι η μινοξιδίλη, το ενεργό συστατικό του regaine, έχει εγκριθεί από το Αμερικάνικο FDA σαν το μοναδικό προϊόν που μπορεί να μας δώσει τριχοφυΐα.
Ο λόγος που ανέφερα παραπάνω να μην χρησιμοποιήσετε σαμπουάν με ψευδάργυρο, είναι γιατί έρευνες έχουν δείξει ότι η κοντινή χρήση ψευδαργύρου με μινοξιδιλη, έχει σαν αποτέλεσμα ο ψευδάργυρος να μπλοκάρει την δράση της μινοξιδίλης.
Αυτός είναι και ο λόγος που όσοι χρησιμοποιούσαν Super Zix με μινοξιδιλη , έβλεπαν τριχόπτωση.
Ο ψευδάργυρος όμως έχει δείξει ότι έχει καλά αποτελέσματα κατά της τριχόπτωσης.
Αλλά επειδή συνήθως βάζουμε regaine μετά από λούσιμο, δεν συνιστάτε καθόλου.


Βιταμίνες με ψευδάργυρο /zinc (πχ. centrum) έχουν το ίδιο αρνητικό αποτέλεσμα με ένα σαμπουάν με zinc ή δεν υπάρχει κάποιο θέμα?
 
Μπλουζα