Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

renzokuken

New Member
Γειά σας παιδιά.

Είμαι 23,5 και όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες πλέον το πρόβλημά μου είναι πιο έντονο (απ'ότι πριν 1-1,5 χρόνο). Ο πατέρας μου έχει μόνο τα πλαϊνά μαλλιά και αυτός στην ηλικία μου περίπου (ίσως στα 24-25) είχε φαλάκρα (οπότε ίσως είμαι σε λίγο καλύτερη μοίρα).

Στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει Regaine 5% αλλά ποτέ εντατικά κυρίως γιατί μετά απο κάποιες ημέρες με φαγούριζε πολύ. Σκέφτομαι πλέον να ξεκινήσω θεραπεία το γνωστό Big3 (minox+proscar+fungoral). Απλά έχω κάποιους ενδοιασμούς για το proscar λόγω των παρενεργειών που έχω διαβάσει και φυσικά επειδή είναι χάπι. Τί μου προτείνετε;

Παρήγγειλα απο εξωτερικό το regaine foam των 4μηνών και αυτές τις μέρες θα αγοράσω το fungoral.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, πόσο περίπου κοστίζει το proscar και πόσες μέρες μου βγάζει στην ποσότητα που πωλείται στα φαρμακεία. Το ίδιο και για το fungoral...τιμή;

Πως θα χαρακτηρίζατε το στάδιό μου; Έχω ελπίδες να πυκνώσω ή έστω να διατηρήσω τα μαλλιά μου με το γνωστό big3?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Y.Γ. δεν έχω πάει σε δερματολόγο, πειράζει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

icesensei

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Οκ οι φώτο σου λένε ότι το DHT κάνει πάρτι,βέβαια λογω ηλικίας έχεις αυξημένες πιθανότητες να περιμένεις καλυτέρευση.Είμαι μέλος κάποιους μήνες αλλά γνωρίζομαι με τη τριχόπτωση και τiς θεραπείες της δεκα χρόνια (proscar , minox spironolactone και αρκετά αργότερα έμαθα για fungoral), το πιο πολύ διάστημα δεν έκανα θεραπεία συστηματικα μιας και δεν είχα μεγάλο πρόβλημα, αλλά έχω αρκετή εμπειρία μαζέψει σου γράφω τι σκέφτομαι μπορει να χρειστείς.
καλο το big 3 θα ελεγα και airol στους κροτάφους αφου περάσει το shed απο minoxidil που θα έχεις από την επίδραση του big3 στα αδύναμα μαλλιά , το proscar eίναι κλειδί για σένα αφου θα σου μειώσει το DHT που τώρα οργώνει, συν ότι λογω ηλικίας μπορεί και η λιμπιντο σου να μην επηρεαστεί , ή πολύ λίγο. Για μένα μετά από χρόνια που είχα να βάλω regaine έμεινα έκπληκτος που το (ενδεικτικά , αναφέρω το προϊον) dualgen 15% με propylene glycol..ήταν σα νερό , μάλλον μικρότερο ποσοστό pg από ότι regaine- kirkland . Επίσης υπάρχουν και χωρίς pg.

Άλλα που μπορείς να σκεφτείς από τα όσα έχω δοκιμάσει και βοηθούν
MSM μεγαλώνουν τα μαλλιά πιο γρήγορα + μαζι με Grape Seed Extract Power(Standardized 95% Proanthocyanidins - από ebay ) είδα απότομα καινούργιo χνούδι στο κέντρο της hairline
Dercos aminexil (τσιμπιμένη τιμή, αλλά μου άρεσε σαν προϊον , σε καιρό έντονης τριχόπτωσης με βοήθησε να επανέλθω σε φυσιολογικά επίπεδα 2 φορές) υποτίθεται ότι βοηθάει στο να να μην "πνίγονται" από σκληρό κολλαγόνο που στερεοποιείται οι ρίζες και bye-bye , μια κλινική μελέτη το υποστηρίζει ...=δεν είναι δικαιολογεί την τιμή του μέσα σε μια αγωγή που ήδη κοστίζει παρα μόν περιστασιακά για μένα.
spironolactone, το homemade καλό αλλά αφήνει άσπρα κατάλοιπα (s5 cream καλύτερο από άλλα γιατί δεν είναι λιπαρό εξαφανίζεται για hairline) - fungoral cream(είνα πιο λιπαρό αλλά φτηνό για κροτάφους).
 

icesensei

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Οκ οι φώτο σου λένε ότι το DHT κάνει πάρτι,βέβαια λογω ηλικίας έχεις αυξημένες πιθανότητες να περιμένεις σημαντική καλυτέρευση,υπομονή να χεις.Είμαι μέλος κάποιους μήνες αλλά γνωρίζομαι με τη τριχόπτωση και τiς θεραπείες της δεκα χρόνια (proscar , minox spironolactone και αρκετά αργότερα έμαθα για fungoral), το πιο πολύ διάστημα δεν έκανα θεραπεία συστηματικα μιας και δεν είχα μεγάλο πρόβλημα, αλλά έχω αρκετή εμπειρία μαζέψει σου γράφω τι σκέφτομαι μπορει να χρειστείς.
καλο το big 3 θα ελεγα και airol στους κροτάφους αφου περάσει το shed απο minoxidil που θα έχεις από την επίδραση του big3 στα αδύναμα μαλλιά , το proscar eίναι κλειδί για σένα αφου θα σου μειώσει το DHT που τώρα οργώνει, συν ότι λογω ηλικίας μπορεί και η λιμπιντο σου να μην επηρεαστεί , ή πολύ λίγο. Για μένα μετά από χρόνια που είχα να βάλω regaine έμεινα έκπληκτος που το (ενδεικτικά , αναφέρω το προϊον) dualgen 15% με propylene glycol..ήταν σα νερό , μάλλον μικρότερο ποσοστό pg από ότι regaine- kirkland . Επίσης υπάρχουν και χωρίς pg.

Άλλα που μπορείς να σκεφτείς από τα όσα έχω δοκιμάσει και βοηθούν
MSM μεγαλώνουν τα μαλλιά πιο γρήγορα + μαζι με Grape Seed Extract Power(Standardized 95% Proanthocyanidins - από ebay ) είδα απότομα καινούργιo χνούδι στο κέντρο της hairline
Dercos aminexil (τσιμπιμένη τιμή, αλλά μου άρεσε σαν προϊον , σε καιρό έντονης τριχόπτωσης με βοήθησε να επανέλθω σε φυσιολογικά επίπεδα 2 φορές) υποτίθεται ότι βοηθάει στο να να μην "πνίγονται" από σκληρό κολλαγόνο που στερεοποιείται οι ρίζες και bye-bye , μια κλινική μελέτη το υποστηρίζει ...=δεν είναι δικαιολογεί την τιμή του μέσα σε μια αγωγή που ήδη κοστίζει παρα μόν περιστασιακά για μένα.
spironolactone, το homemade καλό αλλά αφήνει άσπρα κατάλοιπα (s5 cream καλύτερο από άλλα γιατί δεν είναι λιπαρό εξαφανίζεται για hairline) - fungoral cream(είνα πιο λιπαρό αλλά φτηνό για κροτάφους).
 

renzokuken

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι το proscar για το οποίο έχω ακούσει διάφορα αρνητικά σχόλια, βέβαια ξέρω ότι είναι και αποτελεσματικό αλλά σκέφτομαι το τίμημα (side-effects). Μόνο εκεί κολλάω, στο ότι είναι χάπι και τα χάπια τα φοβάμαι κάπως.

Υπάρχει και περίπτωση να πάω και μόνο με regaine+το σαμπουάν αλλά λογικά δε θα έχει την ίδια αποτελεσματικότητα. Το θέμα είναι πόση διαφορά θα υπάρχει και πόσο με παίρνει να μην πάρω το proscar.
 

icesensei

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Διαφορά μέρας νύχτας ειδικά αν η τριχόπτωση σου δεν έχει σταθεροποιηθεί αρκετά καλά με χρήση regaine
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

:welc: καλωσόρισες φίλε και καλή συνέχεια!!!

Μπορείς να καλυτερέψεις πολύ με μια καλή θεραπεία.
Αν δεν θες χάπι, επέλεξε κάποιο τοπικό dht-blocker μαζί με μινοξιδίλη και σαμπουάν κετοκοναζόλης.
 

Panayotis19

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

αν θες σοβαρή δουλειά πάρε και proscar !! και μην φοβάσαι για sides λόγο ηλικίας δεν νομίζω να εχις εγώ 19 είμαι k έχω αρχίσει θεραπεία 3 μήνες τώρα k δεν έχω παρουσίαση τίποτα !! και το procsar 10 euro έχει και θα σου κράτηση για περίπου 2 μιση μήνες !!
 

JackSheppard

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

renzokuken είπε:
Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι το proscar για το οποίο έχω ακούσει διάφορα αρνητικά σχόλια, βέβαια ξέρω ότι είναι και αποτελεσματικό αλλά σκέφτομαι το τίμημα (side-effects). Μόνο εκεί κολλάω, στο ότι είναι χάπι και τα χάπια τα φοβάμαι κάπως.

Υπάρχει και περίπτωση να πάω και μόνο με regaine+το σαμπουάν αλλά λογικά δε θα έχει την ίδια αποτελεσματικότητα. Το θέμα είναι πόση διαφορά θα υπάρχει και πόσο με παίρνει να μην πάρω το proscar.

αν εχεις παρενεργειες το σταματας και σε 48 ωρες δεν θα ξαναεχεις.
 

renzokuken

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Καταρχήν ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις σας.

Παρέλαβα το Fungoral και το Proscar και λέω να ξεκινήσω την θεραπεία με αυτά τα 2 μέχρι να έρθει και το Rogaine. Λέω για 1/5 fina. και 1 ή 2 λουσίματα με Fungoral. Μια ερώτηση: το fungoral αποτρέπει την φαγούρα που μου προκαλεί το regaine; Στη δοσολογία πάντως αναφέρει ότι μια φορά την εβδομάδα είναι καλό..στις 2 θα έχω πρόβλημα; Δεν θέλω να κάνω γενικά υπερβολές, αλλά και η φαγούρα που μου προκαλούσε το regaine (υγρή μορφή-σπρευ) δεν παλευόταν.

Αυτή τη φορά πήρα foam όμως, ελπίζω να μην είναι τόσο έντονη η φαγούρα..Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες παρακάτω (χθεσινές) αμέσως μετά απο λούσιμο (VC Dercos), όπου τα πράγματα φαίνονται λίγο καλύτερα. Γενικά έχω πολύ λιπαρά μαλλιά και μετά απο 2 μέρες χωρίς λούσιμο λαδώνουν αρκετά. Τί σαμπουάν προτείνετε για τα ενδιάμεσα λουσίματα;
 

Συνημμένα

  • Photo on 2011-11-01 at 01.32.jpg
    Photo on 2011-11-01 at 01.32.jpg
    24 KB · Προβολές: 12

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

renzokuken είπε:
Καταρχήν ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις σας.

Παρέλαβα το Fungoral και το Proscar και λέω να ξεκινήσω την θεραπεία με αυτά τα 2 μέχρι να έρθει και το Rogaine. Λέω για 1/5 fina. και 1 ή 2 λουσίματα με Fungoral. Μια ερώτηση: το fungoral αποτρέπει την φαγούρα που μου προκαλεί το regaine; Στη δοσολογία πάντως αναφέρει ότι μια φορά την εβδομάδα είναι καλό..στις 2 θα έχω πρόβλημα; Δεν θέλω να κάνω γενικά υπερβολές, αλλά και η φαγούρα που μου προκαλούσε το regaine (υγρή μορφή-σπρευ) δεν παλευόταν.

Αυτή τη φορά πήρα foam όμως, ελπίζω να μην είναι τόσο έντονη η φαγούρα..Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες παρακάτω (χθεσινές) αμέσως μετά απο λούσιμο (VC Dercos), όπου τα πράγματα φαίνονται λίγο καλύτερα. Γενικά έχω πολύ λιπαρά μαλλιά και μετά απο 2 μέρες χωρίς λούσιμο λαδώνουν αρκετά. Τί σαμπουάν προτείνετε για τα ενδιάμεσα λουσίματα;

Για την φαγούρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλόη βέρα gel ή emu oil που είναι πολύ καταπραυντικά ή να αντικαταστήσεις το regaine με αυτήν την μινοξιδίλη http://www.minoxidilsolutions.com/products/540/ με γλυκερίνη αντί για Propylene Glycol.

Πολύ καλά φυτικά σαμπουάν είναι αυτά τα 2:
http://shop.sixwise.com/bathshowergeleconomicalgallonsize.aspx
http://candlemaking.myshopify.com/collections/custom-collection-1/products/ygri-vasi-sapouniou-organiki
 

renzokuken

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Παιδιά συνεχίζω τη θεραπεία με proscar και fungoral 2 ή 3 φορές την εβδομάδα. Με φαγουρίζει πολύ ακόμα όμως το κεφάλι μου και χωρίς να έχω βάλει regaine για 1.5μήνα ίσως και παραπάνω. Τί λέτε να είναι; Μήπως πρέπει να πάω σε δερματολόγο; Για τη φαγούρα ποιό σαμπουάν προτείνετε;

Εν τω μεταξύ περιμένω και το regaine foam που έχω παραγγείλει απ'το ιντερνετ και όπου να 'ναι πρέπει να έρθει. Σε πόσο καιρό λέτε να δω αποτελέσματα για να ενθαρυνθώ και λίγο; Στις 2 Νοεμβρίου ξεκίνησα το proscar+fungoral.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

billys_xx

Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

παιρνω 2,5 μηνες περιπου proscar+minox+nizoral shampoo... εχει σταματησει σχεδον τελειως η τριχωπτωση. οποτε παριμενε κατι αναλογο...minox+nizoral χρισιμοποιω 8 χρονια πριπου....προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι εδωσε μια Α+ βοηθεια το proscar :worshipper. απο παρενεργειες εδω και 2,5 μηνες δεν εχω δει τιποτα.ειμαι 27 ετων και γυμναζομαι καθημερινα. μειωμενη Libido απο το proscar δεν ειδα! καλη συνεχεια 8)
 

renzokuken

New Member
Απ: Ξεκινάω θεραπεία. Απόψεις;

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω ότι η κατάσταση έχει καλυτερέψει κάπως. Χρησιμοποιώ σχεδόν 1 μήνα proscar+fungoral και μόλις 5 μέρες minox.

Βέβαια μπορεί απλά να φταίει και ο φωτισμός ή το ότι μόλις είχα λουστεί (και φαίνονται πιο πλούσια τα μαλλιά), αλλά συγκρίνετε τις φωτογραφίες με τις τελευταίες που είχα βάλει κάποια ποστς παραπάνω (όχι με τις πρώτες). Τί πιστεύετε; Ξέρω είναι πολύ νωρίς για αποτελέσματα αλλά είπα να παίρνω κάθε μήνα φωτογραφίες και απλά έκανα μια παρατήρηση τώρα.

Η τελευταία φωτογραφία είναι μετά απο στέγνωμα με πετσέτα και λίγο χτένισμα, χωρίς να τα πειράξω καθόλου, ενώ στις 2 πρώτες τα είχα κάνει λίγο στο πλάι για να φανεί το σημείο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα