Νεο φαρμακο alopexy lotion οχι ομως για γυναικες

nelly

New Member
Γεια σας παιδια,ειμαι πολυ αγχωμενη και θελω επιγοντως τη βοηθεια σας.Ειμαι 19 χρονων και εχω τριχοπτωση απο τα 15 μου,ο γιατρος μου ειπε οτι πασχω απο ανδρογενετικου τυπου αλωπεκιαση και κατα καιρους εκανα διαφορες θεραπειες χτες ομως που πηγα μου εγραψε να παρω το Alopexy που περιεχει μινοξιδιλη 5% ομως το φυλλο οδηγιων λεει οτι δεν πρεπει να λαμβανεται απο γυναικες καθως παραπανω απο 2 στις 10 εμφανιζουν υπερτιχωση!! Τι να κανω?? Εχω φρικαρει ειμαι 19 χρονων και δεν εχω κανποιο κενο σημειο στο κεφαλι μου και ομως μου εδωσε αυτο..και δεν θελω εννοειται να βγαλω ανωμαλη τριχοφυια!!!SOS!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Η συνήθης δοσολογία minox για γυναίκες είναι 2%, προφανώς ο γιατρός σου θεωρεί ότι η περίπτωση σου είναι πιο προχωρημένη. Αν πάρεις minox θα έχεις υπερτρίχωση και αλλού, το πόσο κανείς δεν ξέρει, ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και προχωρείς.
 

nelly

New Member
Soralteno είπε:
Η συνήθης δοσολογία minox για γυναίκες είναι 2%, προφανώς ο γιατρός σου θεωρεί ότι η περίπτωση σου είναι πιο προχωρημένη. Αν πάρεις minox θα έχεις υπερτρίχωση και αλλού, το πόσο κανείς δεν ξέρει, ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και προχωρείς.

Και οταν λεμε υπερτριχωση μπορει να βγαλω ακομα και στο προσωπο?? γιατι αντε αλλου τη παλευεις αλλα στο προσωπο τι θα κανω??? Γινεται μονιμο laser???
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Οι τρίχες που έχεις στο σώμα θα γίνουν δυνατότερες, δεν σημαίνει ότι θα φτάσουν σε όψη κανονικές τρίχες. Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνουν ελάχιστα πιο μεγάλες και πιο σκούρες. Η μητέρα μου που χρησιμοποιεί περιστασιακά 5% δεν είχε κάποια τέτοια εξέλιξη. Αν ο γιατρός σου είπε να πάρεις κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θεωρώ πως άδικα αγχώνεσαι.
Που να δεις κάτι άλλα τι υπερτρίχωση δημιουργούν...
 

xk

Active Member
nelly είπε:
Και οταν λεμε υπερτριχωση μπορει να βγαλω ακομα και στο προσωπο?? γιατι αντε αλλου τη παλευεις αλλα στο προσωπο τι θα κανω??? Γινεται μονιμο laser???

nelly οντως μπορει να βγουν κα ιστο προσωπο σε καποια σημεια καποια τριχακια,βασικα ειναι σχεδον σιγουρο αν εισαι απο τα ατομα που ανταποκρινεται στην μινοξ...το καλο ειναι οτι δεν ειναι μονιμα τα τριχακια κα ιγενικα οι παρενεργειες,αν σταματησεις τη μινοξ λιγο καιρο μετα θα εξαφανιστουν κι αυτα...

γνωμη μου ΜΗΝ μπλεξεις με τη μινοξ,ειδικα την 5%...θα χαρεις στην αρχη γιατι θα βοηθησει λιγο το μαλλι αλλα μετα θα ξενερωσεις απο τις παρενεργειες..διαβασε ψυχραιμα τη γυναικεια ενοτητα μηπως βρεις καποια αλλη λυση
 

nelly

New Member
Soralteno είπε:
Οι τρίχες που έχεις στο σώμα θα γίνουν δυνατότερες, δεν σημαίνει ότι θα φτάσουν σε όψη κανονικές τρίχες. Κατά πάσα πιθανότητα θα γίνουν ελάχιστα πιο μεγάλες και πιο σκούρες. Η μητέρα μου που χρησιμοποιεί περιστασιακά 5% δεν είχε κάποια τέτοια εξέλιξη. Αν ο γιατρός σου είπε να πάρεις κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θεωρώ πως άδικα αγχώνεσαι.
Που να δεις κάτι άλλα τι υπερτρίχωση δημιουργούν...

Ναι με ειπε οτι μονο για 4 μηνες θα το χρησιμοποιησω γιατι ουτως η αλλος ανταποκριθηκε πολυ καλα το μαλλι μου και μονο στη ληψη ιχνοστοιχειων για δυο μηνες..Μετα μου ειπε θα παιρνω το regain περιστασιακα μια φορα στις δυο μερες για συντηρηση..Αρα δηλαδη σε 4 μηνες ειναι δυσκολο να εμφανιστουν παρενεργειες του τυπου 'υπερτριχωση'???
 

dimitris_

New Member
Στους 4 μήνες μπορεί να βγάλεις ένα χνούδι στους κροτάφους, στη φαβορίτα και στο μουστάκι, όμως θα φύγει σχεδόν αμέσως.
 
Μπλουζα