Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

somari

Active Member
Eίδα σήμερα το Expendables 2 (τα'σπασε) και γυρνώντας σπίτι, link με link έφτασα στη wikipedia page του Van Damme:

"Van Damme suffered from substance abuse beginning in 1995.[44] He entered a month-long rehabilitation program in 1996 but left it after only one week.[44][45] In 1996, he spent up to $10,000 a week on cocaine.[46] After the filming of the 1998 film Knock Off, Van Damme was diagnosed with rapid cycling bipolar disorder after becoming suicidal and started treatment on the mood stabilizer, sodium valproate. A turning point toward improvement of his health came from late 1997 onwards, after having finished divorce procedures.[44]"

LOL LOL LOL
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
μετά από 20 μέρες με vpa είναι σαν να βάζω απλό νεράκι :(
δεν έχω παρατηρήσει τιποτα να κινείται:( :( :(
έχω βάλει 24ml depakin, 18ml οινόπνευμα και 18ml γλυκερίνη... λέτε να αλλάξω τις αναλογίες μήπως και δυναμώσει κάπως?
 

MANKAR

Active Member
mikipitri είπε:
μετά από 20 μέρες με vpa είναι σαν να βάζω απλό νεράκι :(
δεν έχω παρατηρήσει τιποτα να κινείται:( :( :(
έχω βάλει 24ml depakin, 18ml οινόπνευμα και 18ml γλυκερίνη... λέτε να αλλάξω τις αναλογίες μήπως και δυναμώσει κάπως?

μηπως βιαζεσαι λιγο??τριχες δεν βγαινουν σε 20 μερες κανε υπομονη!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
δεν λεω για τριχες... λέω για το χνουδάκι

Με μινοξιδιλη είδες τιποτα σε 20 μέρες παλιότερα? Και όταν λες χνουδακι τι ακριβως εννοείς? Μην ξεχνάμε δεν σημαίνει το ότι κάποιος ανταποκρίθηκε γρήγορα και έβγαλε χνούδι η τριχουλες οτι θα το δεις και εσύ.. δώσε χρόνο να καταλαβεις τι γινεται και αν δουλευει.. Αν υπήρχε φάρμακο να δίνει μαλλί σε 20 μέρες τοτε δεν θα ημασταν εδω.. Σε 20 μερες και λιγοτερο δινει η κορτιζονη.. αλλα όπως βγαινουν ετσι φευγουν σε ώρες
 

mikipitri

Member
Σωστός Χρήστο!!!
Ίσως να είμαι ανυπόμονος από όσα έχω διαβάσει για το vpa...

έτσι κι αλλιώς θα συνεχίσω για κάνα δίμηνο σίγουρα και βλέπουμε πως θα πάει!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
Σωστός Χρήστο!!!
Ίσως να είμαι ανυπόμονος από όσα έχω διαβάσει για το vpa...

έτσι κι αλλιώς θα συνεχίσω για κάνα δίμηνο σίγουρα και βλέπουμε πως θα πάει!

Πριν το vpa τι έβαζες και για πόσο διάστημα?
 

mikipitri

Member
από Ιούνιο 2010 μέχρι αρχές του 2012 έβαζα διάλυμα φτιαχτό με μινοξ, pg, elocon, tretinoin.
αρχές 2011 έιχα πολύ καλά αποτελέσματα (δηλ 6 μήνες μετά), αλλά είχε ξεραθεί όλο το δέρμα του κεφαλιού με τρελή κοκκινίλα και φαγούρα. σταμάτησα για λίγο, αλλά όταν ξανάρχισα είχε ήδη αρχίσει η κατηφόρα (τριχόπτωση που δεν σταματούσε με τίποτα). συνέχισα μέχρι και αρχές του '12 όπως είπα και με παράλληλη λήψη φίνα, χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα... το αντίθετο μάλιστα, συνεχίζοταν η αραίωση
πλέον είμαι nw3 προς 4 με διάχυτη αραιωση και έχω αρχίσει από 1/8 με vpa
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
από Ιούνιο 2010 μέχρι αρχές του 2012 έβαζα διάλυμα φτιαχτό με μινοξ, pg, elocon, tretinoin.
αρχές 2011 έιχα πολύ καλά αποτελέσματα (δηλ 6 μήνες μετά), αλλά είχε ξεραθεί όλο το δέρμα του κεφαλιού με τρελή κοκκινίλα και φαγούρα. σταμάτησα για λίγο, αλλά όταν ξανάρχισα είχε ήδη αρχίσει η κατηφόρα (τριχόπτωση που δεν σταματούσε με τίποτα). συνέχισα μέχρι και αρχές του '12 όπως είπα και με παράλληλη λήψη φίνα, χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα... το αντίθετο μάλιστα, συνεχίζοταν η αραίωση
πλέον είμαι nw3 προς 4 με διάχυτη αραιωση και έχω αρχίσει από 1/8 με vpa

Η φίνα για να δουλέψει θέλει καιρό.. πάνω από 6μηνο για να πεις ότι βλέπεις διαφορά στην τριχόπτωση.. Επίσης περίπου στο 2μηνο μπορεί νωρίτερα μπορεί αργότερα κάνει ένα shedding.. Αν δεν είχες sides καλό θα ήταν να μην την σταματούσες.. Πέρα από αυτό στην αρχή είδα είχες σχετικά μπαρούτι combo.. Τι να σου πω.. δεν ξέρω αν το vpa είναι τόσο δυνατό όσο άλλα διαλύματα, και ίσως έχεις ήδη boostαρει αρκετά την επανεκφυση μέσα σε αυτό το διάστημα. Ότι και να είναι θέλει χρόνο για να καταλάβεις τι γίνεται με το vpa. όπως και όλα άλλωστε. Εγώ λέω δώσε ένα 2μηνο και παρακολούθα τα σημεία που βάζεις.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Εχω κλείσει 9 μέρες με valproic acid, το τελευταίο 3ήμερο έχω παρατηρήση σε άσχετες στιγμές της ημέρας να "ματώνει" λίγο το στόμα μου, το καταλαβαίνω από την γεύση. Όταν λέω ματώνει, δεν εννοώ ότι γίνετε κατακόκκινο... απλά το σάλιο έχει ένα "ροζ" χρωματάκι. Σε ανεκτικά επίπεδα δηλαδή...
Επίσης όταν βουρτσίζω τα δόντια μου τα ούλα μου ματώνουν πιο εύκολα σε σχέση με παλιότερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
Εχω κλείσει 9 μέρες με valproic acid, το τελευταίο 3ήμερο έχω παρατηρήση σε άσχετες στιγμές της ημέρας να "ματώνει" λίγο το στόμα μου, το καταλαβαίνω από την γεύση. Όταν λέω ματώνει, δεν εννοώ ότι γίνετε κατακόκκινο... απλά το σάλιο έχει ένα "ροζ" χρωματάκι. Σε ανεκτικά επίπεδα δηλαδή...
Επίσης όταν βουρτσίζω τα δόντια μου τα ούλα μου ματώνουν πιο εύκολα σε σχέση με παλιότερα.

Νομίζω επιβεβαιώνεται σιγά σιγά αυτή η παρενέργεια.. Feni έχε τον νούσου με αυτό.
 

somari

Active Member
Eγω πάντως δεν ξαναείχα πρόβλημα με τη μύτη, και οποιαδήποτε εκδορά μου έκλεινε αμέσως. Χμμμμ τα ούλα μου και μένα ματώνουν, αλλά δε ξέρω αν υπάρχει διαφορά με προηγουμένως
 

kos1987

New Member
Fenimore είπε:
Εχω κλείσει 9 μέρες με valproic acid, το τελευταίο 3ήμερο έχω παρατηρήση σε άσχετες στιγμές της ημέρας να "ματώνει" λίγο το στόμα μου, το καταλαβαίνω από την γεύση. Όταν λέω ματώνει, δεν εννοώ ότι γίνετε κατακόκκινο... απλά το σάλιο έχει ένα "ροζ" χρωματάκι. Σε ανεκτικά επίπεδα δηλαδή...
Επίσης όταν βουρτσίζω τα δόντια μου τα ούλα μου ματώνουν πιο εύκολα σε σχέση με παλιότερα.

????????? ΠΑΣ ΚΑΛΑ?????ΚΟΨΤΟ immediately!!!!!!!!


λεπον, προσωπικη μ αποψη ειναι οτι το vpa κατι κανει.Φανηκε σε ενα μπαμ που εκανε σε μενα αλλαμ η επανεκφυση σταματησε(στους κροταφους).Επισης, εχει μειωσει την τριχοπτωση.
Οι κορεατες δοκιμασαν το vpa in vitro και δουλευε.Το δοκιμασαν σε ποντικια που δεν εχουν α/α και δουλευε(τωρα με ποιους μηχανισμους ακριβως αφηστε το), ομως δεν ειδαν? το προφανες...τεσπα γι'αυτο ειμαστε εδω...
 

kos1987

New Member
Fenimore είπε:
kos1987 είπε:
????????? ΠΑΣ ΚΑΛΑ?????ΚΟΨΤΟ immediately!!!!!!!!

'Ελα ρε kos σιγά πως κάνεις έτσι?

Σοβαρα τωρα, ισως θεματα σαν αυτο πρεπει να κλειδωσουν καποια στιγμη.Καποιες ουσιες μπορει να γινουν επικινδυνες οταν ο χρηστης αγνοει τις καμπανες που χτυπουν.Εγω αποφασισα να μη ανακοινωνω απο δω και περα τι κουμπωνω γι'αυτο τον λογο.
Το vpa μπορει να προκαλεσει θρομβοκυτταροπενια
http://anastasiamoschovaki1.blogspot.gr/2010/06/check-up_03.html

και επηρρεαζει ενα σωρο αλλους μηχανισμους πηξης.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18600085
 

MANKAR

Active Member
παιζετε με την υγεια σας για 5 τριχες παραπανω , ελαιος ποια , οι παρενεργειες που αναφερει ο koss1987 ειναι οτι χειροτερο , οσοι το χρισημοποιουν να το σκεφτουν καλυτερα!!!
 

sito

Active Member
Fenimore είπε:
Εχω κλείσει 9 μέρες με valproic acid, το τελευταίο 3ήμερο έχω παρατηρήση σε άσχετες στιγμές της ημέρας να "ματώνει" λίγο το στόμα μου, το καταλαβαίνω από την γεύση. Όταν λέω ματώνει, δεν εννοώ ότι γίνετε κατακόκκινο... απλά το σάλιο έχει ένα "ροζ" χρωματάκι. Σε ανεκτικά επίπεδα δηλαδή...
Επίσης όταν βουρτσίζω τα δόντια μου τα ούλα μου ματώνουν πιο εύκολα σε σχέση με παλιότερα.

Εγώ χρησιμοποιώ τωρα 5μερες 10% βπα και 1μλ ημερησιως σε επιφανεια νβ6.... δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Αυτο π παρατηρησα μεχρι τωρα ηταν οτι τισ πρωτες 2 μερες οπου το εβαλα μεσημερι μετα απο λιγο ημουν "καπως".... πολυ ηρεμος χωρις ορεξη για τιποτα.... πλεον το βαζω βραδυ και δεν εχω ξανανοιωσει κατι τετοιο....

Μπορεί να το χρησιμοποιω μονο 5 μερες αλλα πραγματικα η τριχοπτωση εχει μειωθει δραστικα!!! το βλεπω απο τις τριχες π μ μενουν στα χερια μετα απο εφαρμογη τοπικων προιοντων...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Κάποιος άλλος έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο? Αν ναι καλό θα είναι να το αναφέρει. Από ότι είδα αυτά που μπορεί να προκαλέσει κάθε άλλο από αδιάφορα δεν είναι.. Παιδιά μην το αμελείτε αν βλέπετε κάτι..
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
Σοβαρα τωρα, ισως θεματα σαν αυτο πρεπει να κλειδωσουν καποια στιγμη.Καποιες ουσιες μπορει να γινουν επικινδυνες οταν ο χρηστης αγνοει τις καμπανες που χτυπουν.Εγω αποφασισα να μη ανακοινωνω απο δω και περα τι κουμπωνω γι'αυτο τον λογο.
Το vpa μπορει να προκαλεσει θρομβοκυτταροπενια
http://anastasiamoschovaki1.blogspot.gr/2010/06/check-up_03.html

και επηρρεαζει ενα σωρο αλλους μηχανισμους πηξης.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18600085

kos το θέμα το άνοιξες εσύ ο ίδιος, οπότε μην μου μιλάς σαν να έχω μερίδιο ευθήνης για το αν πάθει κάποιος χρήστης κάτι.
Το έγραψα και όταν ανακοίνωσα πως θα το ξεκινήσω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4063-post-77673.html#pid77673 πως δεν θέλω να εππηρεάσω κανέναν μέλος με την επιλογή μου γιατι δεν ξέρουμε ακόμα αν έχει παρενέργειες σε μακροχρόνια χρήση.

Για τα αιμοπετάλια, δεν αντιλέγω... (ειδικά εγώ που έχω "καεί" από παρενέργειες "τοπικών") , αλλά τα άρθρα φαντάζομαι αναφέρονται σε oral χρήση του φαρμάκου.
 
Μπλουζα