Να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών ή συντηρητική αγωγή; Γνώμες και βοήθεια.

Giwrgos90

New Member
Καλησπέρα στο υπέροχο φόρουμ. :)

Νέο μέλος στην ομάδα και είμαι ενθουσιασμένος που μετά από καιρό βρήκα επιτέλους ( τυχαία ) αυτό εδώ το φόρουμ. Σαν να "ηρέμησα" μέσα μου καθώς κατάλαβα ότι το πρόβλημα που έχω μπορώ να το μοιραστώ με παιδιά που θα με καταλάβουν. Είμαι 29 προς 30 ετών και θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες το πρόβλημα μου.

Από μικρό παιδί έως και έφηβος ( 13-18 ) το μαλλί μου ήταν σαν το μαλλί ενός κατσικιού. Παχύ , σπαστό προς σγουρό και δυνατή τρίχα. Από τα 19 μου μέχρι και τα 25-26 δεν είχα κανένα πρόβλημα στο μαλλί μου. Από τα 26 μου και μετά ξεκίνησε μια μικρή αραίωση στους κροτάφους μέχρι και τα 28 μου. Από τα 28 μέχρι και σήμερα ( 29 προς 30 ) η αραίωση στους κροτάφους έχει ξεφύγει ( όχι σε περίπτωση πανικού ) όπως και λίγο μπροστά στο κεφάλι μου . Αυτό που με ανησυχεί όπως είναι πως στην μέση του κεφαλιού μου , βλέπω την τρίχα μου πιο λεπτή ίσως , πιο αραιή και πιο αδύναμη με αποτέλεσμα να ξεκινάει κι εκεί μια αραίωση.

Να αναφέρω πως στην ζωή μου ΔΕΝ έχω πάρει χάπια για τα μαλλιά κι κάτι άλλο σχετικό. Το μόνο που χρησιμοποίησα στην αρχή της αραίωσης των κροταφων ήταν μόνο regaine διάλυμα που περιέχει μινοξιδίλη 5%w/v ( η μπλε συσκευασία ) . Η εφαρμογή κράτησε 1 χρόνο όπου είδα μια αισθητή διαφορά στους κροτάφους απλά προσωπικοί λόγοι με κράτησαν πίσω και το σταμάτησα με αποτέλεσμα να γυρίσω πίσω από εκεί που ξεκίνησα.

Έκτοτε , έχω επισκεφθεί 2 δερματολόγους για να ακούσω την γνώμη τους ( μου ανέφεραν να χρησιμοποιώ το regaine σε όλη μου την ζωή ) και έχω δει από κοντά 3 δερματολόγους που ασχολούνται με την μμ .

Από εσάς παιδιά, με καλοπροαίρετη πάντα διάθεση από μένα , θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με την περίπτωσή μου και ζητώ την βοήθεια σας να με καθοδηγήσετε στο μέτρο του δυνατού τι να κάνω με το θέμα μου. Να ξεκινήσω θεραπεία ( δηλαδή αγωγή ) στα μαλλιά μου με κάποιο regaine πάλι; Να βρω κάποιο σαμπουάν αν δεν μπορώ καθημερινά να βάζω το regaine στα μαλλιά μου; Να προβώ σε μμ κι αν ναι είναι κατάλληλη στιγμή; Ποια κλινική προτείνετε;

ΥΓ1 το σαμπουάν foligain με τριοξιδίλη 2% είναι καλό; Εχετε να προτείνετε κάποιο άλλο; Όλες οι γνώμες και οι βοήθειες σας είναι ευπρόσδεκτες κι ανοιχτές.

ΥΓ2 Αν παρατηρήσετε την τελευταία εικόνα έχω κυκλώσει με λευκό περίγραμμα την κορυφή μου . Πάντα είχα αυτή την κορυφή από μικρό παιδί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201204_105955.jpg
    IMG_20201204_105955.jpg
    727.7 KB · Προβολές: 182
  • IMG_20201204_110138.jpg
    IMG_20201204_110138.jpg
    928.6 KB · Προβολές: 192
  • IMG_20201204_110154.jpg
    IMG_20201204_110154.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 264
  • IMG_20201204_110346.jpg
    IMG_20201204_110346.jpg
    2 MB · Προβολές: 333
  • IMG_20201204_110404.jpg
    IMG_20201204_110404.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 178
  • IMG_20201204_110614.jpg
    IMG_20201204_110614.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 200
  • IMG_20201204_110645.jpg
    IMG_20201204_110645.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 173
  • IMG_20201204_110653.jpg
    IMG_20201204_110653.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 167
  • IMG_20201204_110028 (Αντιγραφή).jpg
    IMG_20201204_110028 (Αντιγραφή).jpg
    217.8 KB · Προβολές: 186
  • IMG_20201204_110431 (Αντιγραφή).jpg
    IMG_20201204_110431 (Αντιγραφή).jpg
    175.6 KB · Προβολές: 279

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε μου.Καταρχας εχεις παρα πολυ καλη δοτρια,ο πλεον καταλληλος για μεταμοσχευση.
Εμφανιζεις μια υποχωρηση στους κροταφους αλλα οχι σε καποιο ακραιο σημειο,οπως και στο μπροστινο τσουλουφι που φαινεται λιγο αραιο.
Υπαρχει ενα σαμπουαν που διαφημιζεται αρκετα στο εξωτερικο αλλα παραγεται μονο στην Αμερικη και η τιμη του ειναι λιγο τσουχτερη.Μπορεις να το παραγγειλεις online ,λεγεται growMD.
Μην περιμενεις θαυματα η να λειτουργησει σαν υποκαταστατο καποιας θεραπειας,ειναι απλα ενα σαμπουαν που βοηθαει το τριχωτο της κεφαλης καθως περιεχει καποιες δραστικες ουσιες,προσωπικα το χρησιμοποιω το τελευταιο τριμηνο και πιστευω οτι αξιζει την δοκιμη.
Η μονη αποτελεσματικη θεραπεια κατα της τριχοπτωσης δυστηχως ειναι η φιναστεριδη,δεν υπαρχει αλλη.Αν εισαι διατεθειμενος να ακολουθησεις αυτον τον δρομο σιγουρα υπαρχουν αλλοι να σου πουν για το τι παιζει,προσωπικα δεν την χρησιμοποιω.
Εχεις καλη τριχα και φαινεται,και με μινοξιδιλη πιστευω μπορεις να το διατηρησεις.
Τελος υπαρχει και η χειρουργικη αποκατασταση,να κλεισεις κροταφους και να φτιαξεις μια καλη hairline.Προσωπικα θα σου προτεινα να περιμενεις λιγα χρονια ακομα,αλλα αν νιωθεις οτι δεν παιρνει αναβολη προχωρα ,αλλα διαβασε το φορουμ οσο μπορεις πριν παρεις καποια αποφαση.Καλη συνεχεια,για οτι νεωτερο ενημερωνε μας!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giwrgos90

New Member
Kαλησπέρα Nik.Mos.

Σε ευχαριστώ για την άμεση σου απάντηση . Η αλήθεια είναι πως και οι 3 Δερματολόγοι που πήγα για μμ μου είπαν πως έχω πολύ καλή έως άριστη δότρια περιοχή. Ξέρεις πολύ καλά πως το ψυχολογικό κομμάτι είναι αυτό που σε ρίχνει κάθε μέρα όλο και περισσότερο από λίγο.. σαν το βασανιστήριο της σταγόνας.. Θα μου πεις ο καθένας το παίρνει διαφορετικά ωστόσο για να είμαι εδώ και να σας γράφω τον πόνο μου σημαίνει πως κάτι με απασχολεί.

Ανέφερες πως αν ήσουν στην θέση μου θα περίμενες λίγο. Το ίδιο πιστεύω και για μένα , είμαι 29 ετών προς τα 30 . Σκέφτομαι να περιμένω αλλά πόσο; .. Εννοώ πρακτικά πόσο να περιμένει κανείς στην δικιά μου περίπτωση (πάντα.) Θα σου πω πόσο με ενοχλεί η αραίωση. Τόσο όσο δεν θέλω πλέον να τόσο φωτογραφίες ( ξέρεις καμιά χαζοσέλφι , με την κοπέλα μου κλπ κλπ ) . Από κλινικές τι προτείνεις; Έχω διαβάσει κι μιλήσει προσωπικά με έναν άλλον συμφορίτη και έχω μπερδευτεί.

Ποιοι αξίζουν; 1)Αναστασάκης; ( τον έχω επισκεφθεί στο παρελθόν ) μου φάνηκε πως γνωρίζει άριστα την δουλειά του αλλά είναι ακριβός και δεν με κέρδισε τόσο το επικοινωνιακό κομμάτι ( μπορεί να κάνω και λάθος - έτσι αισθάνθηκα εκείνη την στιγμή. ) 2)Για τον Τζερμιά τι γνώμη έχεις; Τον είχα κι αυτόν επισκεφτεί αλλά ουδέτερα συναισθήματα . Ούτε θετικά , ούτε αρνητικά αλλά είδα πως έχει μια προσφορά αρκετά συμφέρουσα. Μετά από διάβασμα στο φόρουμ κατέληξα πως ίσως αξίζουν ο Βεκρής , ο Αναστασάκης , η κλινική DHI , η Advanced Hair Clinics και ίσως ένας - δυο ακόμα.. Αλλά ο καθένας από αυτούς έχει τα θετικά και τα αρνητικά. Από Hairline , πυκνότητα κλπ..

Επίσης για σαμπουάν μου πρότεινες . έχεις κάποιο λινκ να το δω; Αυτό που σου ανέφερα δεν κάνει τίποτα; Τι να κάνω; να ξανα ξεκινήσω το regaine? Το χάπι φινα διάβασα πως το 98% που το παίρνουν δεν έχουν παρενέργειες. Είναι "βαρύ" χάπι; σαν μεσουλιντ; ( δεν γνωριζω πολλά για αυτό ρωτάω ) .

Σόρρυ αν σε ζάλισα .
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε το εμφανές είναι στο μπροστά κομμάτι..hairline και κροταφοι φτιάχνονται δυστυχώς μόνο με επέμβαση.ουτε με σαμπουάν ούτε με κάτι άλλο.για να φτιάξεις το μπροστά κομμάτι λοιπόν η ηλικία σου καλή είναι..στα 30 είσαι..σίγουρα δεν χρειάζεται να πας πολύ επιθετικά όμως γιατί φαίνεται ότι και πίσω ανοίγεις σιγά σιγά..για το πίσω κομμάτι μπορείς να το συγκρατήσεις ως έχει με κάποιες θεραπείες..μινοξιδιλη φιναστεριδη .αυτά τα δύο είναι..ψάχνεις τα + και - που έχουν και τα δύο και αποφασίζεις αν θέλεις να ξεκινήσεις..
 

Giwrgos90

New Member
Φίλε το εμφανές είναι στο μπροστά κομμάτι..hairline και κροταφοι φτιάχνονται δυστυχώς μόνο με επέμβαση.ουτε με σαμπουάν ούτε με κάτι άλλο.για να φτιάξεις το μπροστά κομμάτι λοιπόν η ηλικία σου καλή είναι..στα 30 είσαι..σίγουρα δεν χρειάζεται να πας πολύ επιθετικά όμως γιατί φαίνεται ότι και πίσω ανοίγεις σιγά σιγά..για το πίσω κομμάτι μπορείς να το συγκρατήσεις ως έχει με κάποιες θεραπείες..μινοξιδιλη φιναστεριδη .αυτά τα δύο είναι..ψάχνεις τα + και - που έχουν και τα δύο και αποφασίζεις αν θέλεις να ξεκινήσεις..

Κατατοπιστικός , άμεσος και λακωνικός. Συμφωνώ σε ότι μου είπες . Αν ήσουν στην θέση μου τι θα έπραττες; Ποια κλινική από το δικό σου ψάξιμο έχεις καταλήξει; Αυτά που πρότεινα εγώ τι γνώμη έχεις;
 

aeratos28

Just aeratos
Ανάλογα τι λεφτά μπορείς να διαθέσεις είναι..κλινική να σου προτείνω δεν υπάρχει περίπτωση φίλε μου,θέλει ψάξιμο από εσένα για το τι σου ταιριάζει..υπάρχουν επιλογές άπειρες .ψάξε το φόρουμ ,παρουσιάσεις κτλ και θα δεις μόνος σου.παντως για το μπροστά κομμάτι που είναι αυτό που σε ενοχλεί να ξέρεις πως το σίγουρο είναι ότι για να έχεις αυτό που επιθυμείς μόνο με εμφύτευση θα το δεις..με θεραπεία με τπτ.
 
Μπλουζα