Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Ένα νέο προϊόν από την Samson (όνομα και πράμα), το οποίο είναι τοπικό και συνδιάζει:
15% Μινοξιδίλη (5% περιέχει το rogaine και κάνει θαύματα)
2.5mg Δουταστερίδη (ποσότητα όση περιέχει και το Avodart)
2% Flutamide (Φλουταμίδη ?) (το ποιό ισχυρό αντιανδρογόνο που υπάρχει).
Με απλά λόγια, είναι ότι χρειάζεται κανείς που δεν θέλει να πέρνει χάπια.
Δουλεύει;Θεωρώ ναι,αλλά περιμένω να το τσεκάρω.
Tο site της εταιρείας είναι εδώ.
Περιμένω να το παραγγείλω μιας και μου άρεσε η προσθήκη δουταστερίδης, που είναι ποιό δυνατή από τη φιναστερίδη.

Χαρακτηριστικά:
# Convenient once-a-day, overnight dosing—does not interfere with your daily activity.
# All-in-one treatment—no need to buy and apply multiple medications.
# Our 300 ml size is most cost-effective and lasts 3 months.
# Our 100 ml size conforms to airline travel limits for carry-on containers.
# Advanced topical formulation is nonirritating to assure safe, long-term use.
# Easy-to-use metered spray applicator makes the treatment simple, quick and accurate
leftbig.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsakalos

New Member
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

το avodart περιεχει 0.5 mg dutasteride οχι 2.5 και κανεις δεν πρεπει να παρει πανω απο 0.5 mg dutasteride. Εγω οσα νεα προιοντα δοκιμασα μου βγηκαν σε κακο.

Για παραδειγμα οταν αρχισα στο SPectral DNC ειδα massive shedding οποτε γυρισα παλι πισω στο minoxidil του Dr. Lee.

Eπισης οταν δοκιμασα το Xandrox (minox 15%) παλι δεν ειδα καμια διαφορα.

Οσον αφορα τα topical DHT blockers η συνεισφορα τους στο μπλοκαρισμα της DHT δεν ειναι αποδεδειγμενη καθοτι για να μποκαριστει η DHT (η μετατροπη δλδ της τεστοστερονης σε διυδροτεστοστερονη DHT που ειναι και η αιτια της ανδρογενετικης αλωπεκιας) χρειαζεται το φαρμακο να καταναλωθει και να διαλυθει στο αιμα.

Γενικα topical DHT inhibitors οπως saw palmetoo και αλλα δεν εχουν την αποδεδειγμενη δραση που μπορει να εχει το proscar η το avodart
 

Άκης

Administrator
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

Τον Ιανουάριο, έγινε μία κλινική έρευνα για το Revivogen, που είναι και τοπικός αναστολέας.
Δοκιμάστηκαν και τα 3 τοπικά, σε τεχνιτό δέρμα (επιστημονικά αποδεκτό).

Τα αποτελέσματα ήταν:
Η Φιναστερίδη, περιορισε την DHT σε ποσοστό 67%.
Η Δουταστερίδη, περιορισε την DHT σε ποσοστό 80% και 86% ανάλογα την δόση.
Το Revivogen περιορισε την DHT σε ποσοστό 90%.

Πάντως το Revivogen μου περιόρισε την τριχόπτωση (αν όχι την σταμάτησε) μέσα σε 6 μήνες.
Δεν κάνω πλάκα.
Μετά, επειδή κόστιζε, ξεκίνησα το Proscar. Άρχισα να έχω μεγάλη τριχόπτωση, αλλά ήταν λόγω ότι αντιδρούσα στο φάρμακο.
Μετά 3 βδομάδες σταμάτησε και αυτή την φορά.
 

Άκης

Administrator
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

tsakalos είπε:
το avodart περιεχει 0.5 mg dutasteride οχι 2.5 και κανεις δεν πρεπει να παρει πανω απο 0.5 mg dutasteride. Εγω οσα νεα προιοντα δοκιμασα μου βγηκαν σε κακο.
Όντως έτσι είναι, εκ παραδρομής γράφτηκε.
Μπερδεύτηκα με τις κλινικές έρευνες που έγιναν (phase II) όπου τα αποτελέσματα 2.5mg dutasteride έβγαλαν τριχοφυία αντάξεια με 5mg finasteride σε 12 ως 24 εβδομάδες.

Συμφωνώ ότι ΔΕΝ πρέπει να ξεπερνά κανείς την συνιστώμενη δόση σε κανένα φάρμακο, τουλάχιστον σε αυτά που αναφέροντε σε αυτό το site,όπου είναι και γνωστές οι παρενέργειες.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

το revivogen ξερει κανεις που μπορουμε να το αγορασουμε στην ελλαδα
 

Άκης

Administrator
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

Για Ελλάδα χλωμό το κόβω.
Δοκίμασε από έξω, εγώ για 2 χρόνια σχεδόν έτσι το παραγγέλνω.
Και πες το βρίσκεις Ελλάδα οκ?
Τί τιμή νομίζεις θα το βρείς φτηνά?
Άσε που με την διαφορά € με $ είναι τζάμπα απ'έξω...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

φίλε ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ με την samson για το να παραγγειλω το συγκεκριμενο σκευασμα
και μου ειπαν πως δεν μπορουν να στειλουν το προιον τους εξω απο την αμερικη
μου ειπαν πως δεχονται πολλα εμαιλς απο πολλους ανθρωπους απο την ευρωπη που ενδιαφερονται
για το συγκεκριμενο προιον
και μου ειπαν πως δουλευουν σκληρα για να λυθεί αυτο το προβλημα και να μπορουν να στειλουν στην ευρωπη το προιον

αν εχω νεοτερα θα ειδοποιησω
 

Άκης

Administrator
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

Thanks.
Ότι πρέπει είναι το post σου, μιας και περίμενα να βγάλουν κανένα νέο να επικοινωνήσω και εγώ.
Με γλύτωσες από το περίμενε. ;)
 

karaflas_1

New Member
Samson Therapeutics

Ενω πανω δεξια λεει "now available in 2008" μονο διαθεσιμο δεν ειναι ακομα αντε να δουμε ποτε θα ειναι και σε μας για να το δοκιμασουμε!
 

Άκης

Administrator
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

Σε εμάς ακόμα ποιο δύσκολο. Κάτσε να δουλέψει Αμέρικα πρώτα...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

tsakalos είπε:
Για παραδειγμα οταν αρχισα στο SPectral DNC ειδα massive shedding οποτε γυρισα παλι πισω στο minoxidil του Dr. Lee.
για το massive shedding που ειδες τσακαλε πιστευω πως ειναι η ταυτοχρονη ληψη minoxidil με dht blocker που εχει το SPectral DNC την φυτοστερολη

εκανα ενα μινι review στα συστατικα του spectral dnc
αν θελετε ριξτε μια ματια
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=176.0

ακη περιμενω την γνωμη σου φιλε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

Τα τσέκαρα και εγώ.
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php?topic=176.msg2605#msg2605
 
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

ξέρετε αν συνηστάτε για γυναίκες και εαν μπορώ μέσω γνωστών που ζουν Αμερική να μου το στείκουν:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

αναστασια είπε:
ξέρετε αν συνηστάτε για γυναίκες και εαν μπορώ μέσω γνωστών που ζουν Αμερική να μου το στείκουν:

αν μιλας για το samson εγω δεν θα στο προτεινα γιατι ειναι πολυ δυνατο και
επειδη εσεις οι γυναικες εχετε πολυ πιο ευαισθητο κεφαλι απο εμας

σκεψου μονο οτι μινοξιδιλη συνηστατε σε εσας 2% πολλες βαζετε 5% χωρις ιδιαιτερο προβλημα
αλλα για σκεψου να βαλεις κατι με 15% ποσοστο συγκεντρωσης

τωρα μπορεις να το δοκιμασεις αν νομιζεις οτι σε μερικες μερες ολα πανε καλα συνεχισε το
μην ξεχνας να βαζεις αλοη γιατι ειναι ιδαιτερα δυνατο και πιθανον να σου δημιουργησει προβλημα ερεθισμων και κοκκινιλων στον κεφαλι

αν το αγορασεις και μετα απο μερικες μερες δεις οτι δεν σου καθεται καλα
τοτε θα στο αγορασω εγω

πριν αρκετους μηνες ειχα στειλει μηνυμα στην εταιρια που το πουλαει και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να στειλουν ευρωπη
 
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

βασικα αυτο το προιον ειναι και dht block αλλα περιεχει και μινοξιδιλη μεσα δλδ ειναι δυο σε ενα??
καλο μου ακουγετε το πηρε τελικα κανενας??
 

sot

Member
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

πολυ καλο το ειδα το προιον
εστειλα email αν το στελνουν ελλαδα και περιμενω απαντηση
 

Άκης

Administrator
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

Απαιτούν ιατρικό ΟΚ πριν το δώσουν. Οπότε, Ελλάδα χλωμό.

Παναγιωτης είπε:
φίλε ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ με την samson για το να παραγγειλω το συγκεκριμενο σκευασμα
και μου ειπαν πως δεν μπορουν να στειλουν το προιον τους εξω απο την αμερικη
μου ειπαν πως δεχονται πολλα εμαιλς απο πολλους ανθρωπους απο την ευρωπη που ενδιαφερονται
για το συγκεκριμενο προιον
και μου ειπαν πως δουλευουν σκληρα για να λυθεί αυτο το προβλημα και να μπορουν να στειλουν στην ευρωπη το προιον
 
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

αυτό που με προβληματίζει είναιότιμε 5% μινοξιδίλι προκαλίται μια σχετική τριχωφυία στο πρόσωπο όπότε φανταζομαι πως με 15% το πρόβλημα θα είναι πιο έντονο . Δε θέλω να φανταστώ το μαλλί κουρούπα και το πρόσωπο ........βρείτε περισσότερες πληροφορίες εσείς που ξέρετε τα πολλά και ο νούς σας κατεβάζει πριν καταλύξουμε λυκάνθρωποι
 

Joda

Member
Απ: Νέο προϊόν φτάνει σύντομα...

η μινοξιδιλη σε 15% περιεκτικοτητα με αυτη που ειναι 5% εχει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα.μην πω κιολας οτι ειναι καλυτερη αυτη με το 5% καθως εχει πολυ μικροτερο κινδυνο για παρενεργειες απο οτι το 15%.το δερμα εχει πολυ καλη απορροφητικοτητα και οτι γινει γινεται ειτε με το 5 ειτε με το 15%.βαζουν περισσοτερο για λογους εμπορικοτητας και μονο.η υπερδοσολογια αλλωστε δεν σημαινει και οτι εχει παντα καλυτερα αποτελεσματα.η pfizer στην διαδικασια των κλινικων δοκιμων της μινοξιδιλης κατεληξε στο 5%.η ντουσταστεριδη ειναι πολυ καλη αλλα με τους γνωστους κινδυνους.η φλουταμιδη δεν μου κανει καμια αισθηση καθως μπορει να εμπλεκεται στα AR genes αλλα δεν εχει δειξει μεχρι τωρα τπτ αξιολογο.πολλοι ισως με κραξουνε αλλα το οτι οτι εμπλεκεται στα ΑR genes και το dht δεν σημαινει οτι ειναι παντοτε και πετυχημενο γιατι η τριχοπτωση εχει πολλους μηχανισμους-δρομους.η σπιρολακτονη για γυναικες ειναι οτι πρεπει συχνα γιατροι το συντομογραφουν για το γυναικειο φυλλο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα