Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

tropheus

Well-Known Member
Νέα μελέτη που δημοσιεύτηκε πάνω στη finasteride σε δείγμα 3177 αντρών στην Ιαπωνία οι οποίοι λάμβαναν 1mg φιναστερίδης για 3.5 χρόνια έδειξε :

- Μηδαμινές παρενέργειες καθώς μόλις το 0.7% παρουσίασε κάποια προβλήματα :chinscratch :chinscratch :chinscratch

- Αύξηση της τριχοφυίας στο 87.1% των ατόμων εκ των οποίων :

Μεγάλη αύξηση της τριχοφυίας παρουσίασε το 11.1%
Μέση αύξηση της τριχοφυίας παρουσίασε το 36.5%
Μικρή αύξηση της τριχοφυίας παρουσίασε το 39.5%

Ολόκληρη η μελέτη με κάποιες φώτο εδώ http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1346-8138.2011.01378.x/pdf
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

την ειδα, οι φωτογραφιες ειναι απλα απιστευτες. :)
Αν εχεις τεοιο αποτελεσμα ολοι θα νομιζουν οτι εκανες μεταμοσχευση! ???
 

kos1987

New Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

tropheus είπε:
- Μηδαμινές παρενέργειες καθώς μόλις το 0.7% παρουσίασε κάποια προβλήματα :chinscratch :chinscratch :chinscratch

Ωραια δηλδη συμφωνα με την ερευνα που εκανε η ενωση δερματολογων Ιαπωνιας το φαρμακο αυτο εχει 0 παρενεργειες.Το depon μπορει να εχει παραπανω.
1 παρατηρηση ομως.Εδω μεσα εχω δει περιπου 20 ατομα που λενε οτι εβγαλαν παρενεργεειες.(στο γκαλοπ στο φορουμ ειναι καπου στα 70 ατομα που λενε οτι εχουν sides αλλα τεσπα ποτε δεν ειδα τι γραφουν αυτοι, μπορει απλα να μπηκαν να ψηφισαν αρνητικα και να εφυγαν)
Οποτε σ'αυτο το φορουμ τωρα υπαρχουν 2857 ατομα που παιρνουν φινα.Γιατι ολοι αυτοι δεν συμμετεχουν σε ψηφοφοριες για παρενεργεεις - αποδοση σε μακροχρονια χρηση... :chinscratch

ην ειδα, οι φωτογραφιες ειναι απλα απιστευτες. :)
Αν εχεις τεοιο αποτελεσμα ολοι θα νομιζουν οτι εκανες μεταμοσχευση! ???

Μονο που τα αποτελεσματα της μεταμοσχευσης ειναι σταθερα...
 
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

αυτο το λαθος επιμενεις να το κανεις να το λες, πες το και λιγο ακομα και θα το πιστεψεις, αλλα τα αποτελεσματα της μεταμοσχευσης ΔΕΝ ειναι μονιμα, μονο η τομη της ειναι μονιμη και το scarring.
 

kos1987

New Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

skeptikistis είπε:
αυτο το λαθος επιμενεις να το κανεις να το λες, πες το και λιγο ακομα και θα το πιστεψεις, αλλα τα αποτελεσματα της μεταμοσχευσης ΔΕΝ ειναι μονιμα, μονο η τομη της ειναι μονιμη και το scarring.

Μετα απο ποσο καιρο πεφτουν?Οποτε ο χαμος που εχει δημιουργηθει και σε αυτο το φορουμ σχετικα με μεταμοσχευσεις ειναι μια φουσκα...Αρα γιατι ασχολουνται με αυτες αφου ειναι προσωρινες? Ας απαντησει λοιπον η σουζιε και η καθε σουζιε γι'αυτο :-X :-X :-X
 
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

Δεν πεφτουν επειδη δεν ειναι μονιμα τα αποτελεσματα οπως το οριζουν αυτοι...
Απλα αν η δοτρια σου αραιωσει, που ειναι πιθανο να γινει, τα μεταμοσχευμενα θα αραιωσουν επισης.
Εσυ πιστευεις οτι αν ο larry david ειχε κανει μια μεταμοσχευση θα ειχε "μονιμα" αποτελεσματα? Δες την εικονα και πες μου την αποψη σου

978918bb-a617-4a58-bf00-f904853ec43c.jpg


και υπαρχουν χειροτερα αραιωματα σε δοτριες αν κοιταξεις τριγυρω σου.
 

kos1987

New Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

Θα ειχε ακολουθησει αντιστοιχη πορεια και η μεταμοσχευμενη περιοχη.Αυτο δεν σημαινει οτι οι μεταμοσχευμενες θα πεσουν οπωσδηποτε.

btw επειδη και γω εχω πολλες πιθανοτητες να εχω τετοια δοτρια μελλοντικα αν κρινω απ'τον πατερα ελπιζω μονο σε μια εκ των replicel-aderans-Histogen αλλιως ξουρα.
 

xk

Active Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

γερα παιδια αυτοι οι ιαπωνες,δε την ακουνε καθολου..
 

mindtrapper

Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

Skeptikisti η φώτο που έβαλες μάλλον δεν δείχνει και στις δυο τον ίδιο. Διάβασε το κειμενάκι από κάτω.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

Ενθαρρυντικά πάντως νέα και για εμάς τους μακροχρόνιους χρήστες. Νομίζω η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση, κάποιες παρενέργειες σίγουρα υπάρχουν και βγαίνουν ανάλογα την κράση του καθενός, όμως δεν νομίζω να πεθάνει κανείς και στην συντριπτική τους πλειοψηφία ειναι αναστρέψιμες. Όσο για την μεταμόσχευση, με όσα έχω διαβάσει, αμα πχ μιλάμε για στριπ με τις τρίχες να έχουν ληφθεί ακριβώς στο μέσο του πίσω μέρους του κεφαλιού, εκεί για να τις χάσεις πρέπει να πας 80. Εχουν σίγουρα εκτός απο τομή μια μεγάλη διάρκεια που προχωράς απροβλημάτιστα.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

τι να τα κανεις τα μαλλια αφου αν σταματησεις την χρηση της χανεις και τα αποτελεσματα???????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

skeptikistis είπε:
Εσυ πιστευεις οτι αν ο larry david ειχε κανει μια μεταμοσχευση θα ειχε "μονιμα" αποτελεσματα? Δες την εικονα και πες μου την αποψη σου


και υπαρχουν χειροτερα αραιωματα σε δοτριες αν κοιταξεις τριγυρω σου.

Για αυτό πρέπει ο γιατρός να είναι τζιμάνι. Να μπορεί να δει αν το μπιφτέκι φτάνει μέχρι το πίσω μέρος του κεφαλιού, για να ξέρει αν θα πάρει μαλλί από κει...
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

Παντως,για καποιο φιλο που ειπε οτι δεν ειναι μονιμες ουτε οι μεταμοσχευσεις μαλιων,θελω να του πω οτι τιποτα δεν ειναι μονιμο στην ζωη.Καθε χρονος που περναει,ολο και κατι χανεται.Ειτε λεγεται δοντι,νυχι κτλ.Η μεταμοσχευση ειναι μια λυση,αν και ακομα και εκει υπαρχουν καποια αρνητικα.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

ΜΙΚΕΣ είπε:
Παντως,για καποιο φιλο που ειπε οτι δεν ειναι μονιμες ουτε οι μεταμοσχευσεις μαλιων,θελω να του πω οτι τιποτα δεν ειναι μονιμο στην ζωη.Καθε χρονος που περναει,ολο και κατι χανεται.Ειτε λεγεται δοντι,νυχι κτλ.Η μεταμοσχευση ειναι μια λυση,αν και ακομα και εκει υπαρχουν καποια αρνητικα.


φιλε εγω συμφωνω εν μερη μαζι σου , και εγω δεν ειμαι υπερ τον μεταμοσχευσεων διοτι ουσιαστικα δεν βγαζεις καινουρια μαλλια αλλα γινεται ανακατανομη των ειδη υπαρχοντων μαλλιων!!!βεβαια τωρα τις εχουν εξελιξει και παιρνουν τριχες και απο γενια , ποδια και οσο ναναι ειναι δελεαρ να κανεις!!!!!!
 

savalas

New Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

Αύξηση της τριχοφυΐας στο 80κάτι τοις εκατό ;;;;;;

Εγώ ήξερα οτι αν κάτι πετυχαίνει η φιναστερίδη , σε όσους πετυχαίνει , είναι να καθυστερήσει ή άντε να σταματήσει την τριχόπτωση . Αύξηση έβλεπαν πολύ λίγοι

if it λοοκs too good to be true then it probably is έλεγαν στο χωριό μου....
 

rafahl

Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

και ομως φιλε μου αμα ψάξεις λιγο στα ξενα φορουμ θα δεις οτι η φινα σταμάτησε σε πάρα πολλούς την τριχόπτωση εντελώς και πολύ είδανε νεαα μαλλια !!
 

xDante

Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

Troll mode ON

ωραία και ενδιαφέρουσα η έρευνα... το θέμα είναι οτι κάνανε την έρευνα σε ανθρώπους που είναι μικροτσούτσουνοι μικρο@ρχδοι μικρο προστατικοί ΜΙΚΡΟ-γενικότερα....

δεν μας έχουν πει γιατί οι ασιάτες ανατομικά έχουν μικρότερα γεννητικά όργανα και τι ρόλο βαράνε εκεί τα ανδρογόνα κλπ κλπ επίσης σαν κοψιά έχουν μικρότερα ποσοστά αλλωπέκειας απ' ότι οι
''ινδοευρωπαίοι'' τι παριστάνει αυτή η έρευνα δεν μπορώ να καταλάβω .... μπάτε σε σαιτ με ιάπωνες και αν δείτε 1-2 στους 10 καραφλούς ευτύχημα θα είναι.... ;)

μιλάω για ΑΑ σε ηλικίες που παρουσιάζονται σε εμάς δλδ απο τα 20-26 και όχι μετά τα 40...
 

MANKAR

Active Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

xDante είπε:
Troll mode ON

ωραία και ενδιαφέρουσα η έρευνα... το θέμα είναι οτι κάνανε την έρευνα σε ανθρώπους που είναι μικροτσούτσουνοι μικρο@ρχδοι μικρο προστατικοί ΜΙΚΡΟ-γενικότερα....

δεν μας έχουν πει γιατί οι ασιάτες ανατομικά έχουν μικρότερα γεννητικά όργανα και τι ρόλο βαράνε εκεί τα ανδρογόνα κλπ κλπ επίσης σαν κοψιά έχουν μικρότερα ποσοστά αλλωπέκειας απ' ότι οι
''ινδοευρωπαίοι'' τι παριστάνει αυτή η έρευνα δεν μπορώ να καταλάβω .... μπάτε σε σαιτ με ιάπωνες και αν δείτε 1-2 στους 10 καραφλούς ευτύχημα θα είναι.... ;)

μιλάω για ΑΑ σε ηλικίες που παρουσιάζονται σε εμάς δλδ απο τα 20-26 και όχι μετά τα 40...


φιλε στην ασια τα τελευταια χρονια και ειδικα στην Κινα υπαρχει μεγαλο ποσοστο α/α.οι περισσοτεροι στη κινα γιατι εχουν ξυρισμενα κεφαλια??? furious3
 

barman

Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

xDante είπε:
Troll mode ON

ωραία και ενδιαφέρουσα η έρευνα... το θέμα είναι οτι κάνανε την έρευνα σε ανθρώπους που είναι μικροτσούτσουνοι μικρο@ρχδοι μικρο προστατικοί ΜΙΚΡΟ-γενικότερα....

δεν μας έχουν πει γιατί οι ασιάτες ανατομικά έχουν μικρότερα γεννητικά όργανα και τι ρόλο βαράνε εκεί τα ανδρογόνα κλπ κλπ επίσης σαν κοψιά έχουν μικρότερα ποσοστά αλλωπέκειας απ' ότι οι
''ινδοευρωπαίοι'' τι παριστάνει αυτή η έρευνα δεν μπορώ να καταλάβω .... μπάτε σε σαιτ με ιάπωνες και αν δείτε 1-2 στους 10 καραφλούς ευτύχημα θα είναι.... ;)

μιλάω για ΑΑ σε ηλικίες που παρουσιάζονται σε εμάς δλδ απο τα 20-26 και όχι μετά τα 40...

gata to xDante....swstotatos...........
 

somari

Active Member
Απ: Νέα μελέτη πάνω στη finasteride έδειξε ότι ...

MANKAR είπε:
φιλε στην ασια τα τελευταια χρονια και ειδικα στην Κινα υπαρχει μεγαλο ποσοστο α/α.οι περισσοτεροι στη κινα γιατι εχουν ξυρισμενα κεφαλια??? furious3

Έχεις δίκιο... Αυτό (μιας και οι ασιάτες πλέον κάνουν δυτική ανθυγιεινή ζωή) + το γεγονός ότι η νέα γενιά παραπονιόμαστε πως γινόμαστε "σαν τον μπαμπά αλλά 20 χρόνια πιο μικροί", με κάνει να πιστεύω πως παίζει πολύ ο παράγοντας διατροφή στην καράφλα (όχι στη δημιουργία, αλλά στην επιτάχυνση)...

Θέλω να το ψάξω παραπάνω...
 
Μπλουζα