Νέα/Γενική συζήτηση

Prosim

Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Τα γνωστά δηλαδή, ό,τι έχει αναφερθεί ανα άτακτα διαστήματα στο φόρουμ αλλά και γενικότερα: μακριά από γαλακτοκομικά, ελάχιστο κρέας, πολλά φρούτα και λαχανικά...

Προσωπικά, έχω κόψει τα γαλακτοκομικά (άντε να 'χω φάει 4-5 φορές τον τελευταίο χρόνο) και περίπου 8 μήνες τώρα χρησιμοποιώ αποχυμωτή, 5-6 φορές τη βδομάδα καταναλώνω 1 λιτρό (την ημέρα) φρέσκους χυμούς από φρούτα και λαχανικά (από παντζάρια, πορτοκάλια και γκρέιπφρουτ μέχρι αγγούρια, σπανάκι, σέλερι κ.α.). Προσθέτω τζίντζερ, πιπέρι καγιέν ή κουρκουμά. Ο κουρκουμάς προκαλεί έντονη συχνοουρία, φανταστείτε ότι είναι σα να 'χεις πιει 5 λίτρα μπύρα. Θεωρείται απ' τα δυνατά αντιφλεγμονώδη, άρα, πιστεύω, κει οφείλεται αυτό, τουτ έστιν καθαρίζει τον οργανισμό.

Η τριχόπτωση έχει ελαχιστοποιηθεί (σε συνδυασμό με βούρτσισμα και ρόλερ). Ωστόσο, η εποχή που εμένα με "πάει βερύκοκο" είναι το καλοκαίρι: από Ιούνιο μέχρι Οκτώβριο. Πέρσι ήμουνα στο τσακ να αρχίσω μινόξ, οριακά δηλαδή. Περιμένω να δω πώς θα πάει φέτος. Περιμένω και τα Ω3 συμπληρώματα. Αν δεν εμφανίσω έντονη τριχόπτωση σημαίνει ότι κάτι γίνεται.

Η διαφορά, πάντως, που έχω δει στον οργανισμό μου είναι μεγάλη. Η τουαλέτα έχει γίνει αστείο, κάτι 10λεπτα σφιξίματος και αναμονής, χαχα, ανήκουν στο παρελθόν, ενώ ο μεταβολισμός μου έχει βελτιωθεί αισθητά και δεν παίρνω βάρος διόλου εύκολα όπως παλιά (τρώω μεγάλες ποσότητες γενικά - δεν είμαι χορτοφάγος).

Αυτά εν ολίγοις.

υ.γ. 1. Το αλάτι μπορείτε να το αντικαταστήσετε με αλάτι ημαλαΐων. Φτηνό ειναι, τα 500γρ 1.5 ευρώ.
υ.γ. 2. Αν ο Λυδίος δεν ήταν πίθηκας θα βοηθούσε πολύ, αλλά έχει πέσει στη λούμπα, παρακολουθώντας με μανία ψωνισμένους και φανατισμένους «σταρ» του Youtube σαν τον life regenerator (Dan McDonald) ή τον Lou Corona. Τον τελευταίο αν τον δείτε θα πάθετε πλάκα. Είναι 60κάτι και μοιάζει 40κάτι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairz

New Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Ρε μαστορα εγω σε αγαπαω και ελευθερα δινω τη σοφια μου.

Συμφωνω σε ολα μαζι σου εκτοs απο το χυμο λαχανικων.Και θα σου πω γιατι.
Οταν πινειs παντζαρια πχ καα κατουραs τοτε καποιεs φορεs βλεπειs στα ουρα το μωβ χρωμα.
Που σημαινει οτι το σωμα δεν μπορει να απορροφησει τα ιχνοστοιχεια απο τα παντζαρια σε χυμο και τα πεταει.Το χρωμα ειναι τα ιχνοστοιχεια.
Αρα σου λεω οποια λαχανικα βλεπειs να τα κατουραs να τα τρωs καλυτερα για να βοηθησειs την αφομοιωση τουs.


Δεν με νοιαζουν οι σταρ.Ολοι εχουμε να δωσουμε κατι στο χωρο .
Εγω λεω κανειs δεν ξερει την αληθεια για αυτο να πειραματιστουμε ολοι ελευθεροι.

Για μενα ολα τα φαγητα εχουν να δωσουν κατι αλλα το ανωτερο θα ειναι για παντα τα φρουτα για τον ανθρωπο.Οσο πορτοκαλι και να πιειs θα κατουραs καθαρο ασπρο που σημαινει το σωμα το αφομοιωνει 100%.
 

Prosim

Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Έλα Χριστέ και Παναγιά!.. Πόσα προφίλ έχεις;

:D
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

hairz είπε:
Ρε μαστορα εγω σε αγαπαω και ελευθερα δινω τη σοφια μου.

Άρε μπαγάσα.. αυτά λες και μας τουμπάρεις.. είναι και αυτή η κρίση και ότι δίνεται ελεύθερα και αφιλοκερδώς είναι σημαντικό πράγμα 8)

Πέρα από την πλάκα τώρα, παίδες plz μην ξεκινήσει κανένας τσακωμός πάλι :rolleyes:
 

Prosim

Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Συμφωνω σε ολα μαζι σου εκτοs απο το χυμο λαχανικων.Και θα σου πω γιατι.
Οταν πινειs παντζαρια πχ καα κατουραs τοτε καποιεs φορεs βλεπειs στα ουρα το μωβ χρωμα.
Που σημαινει οτι το σωμα δεν μπορει να απορροφησει τα ιχνοστοιχεια απο τα παντζαρια σε χυμο και τα πεταει.Το χρωμα ειναι τα ιχνοστοιχεια.
Αρα σου λεω οποια λαχανικα βλεπειs να τα κατουραs να τα τρωs καλυτερα για να βοηθησειs την αφομοιωση τουs

Βασικά τα πετάω (καθαρισμένα) στον αποχυμωτή μαζί με τα πράσινα φύλλα τους, τα οποία είναι πηγή ασβεστίου και, ναι, τα ούρα είναι μωβ - αν αποχυμώσω πολλά μοιάζει και με αίμα - αλλά το ίδιο συμβαίνει κι άμα τα φας, Λυδίε. Τις λίγες φορές που το επιχείρησα (επειδή δεν μου αρέσουν στη γεύση, στο χυμό δεν καταλαβαίνεις διόλου) συνέβη το ίδιο...

Πέρα από την πλάκα τώρα, παίδες plz μην ξεκινήσει κανένας τσακωμός πάλι

Όχι, Κρις, από μένα δεν υπάρχει τέτοια διάθεση, εκτός κι αν αρχίσει και γράφει πάλι για γκουρού-κινέζους που έζησαν 250 χρόνια :hithead:

Φιλικά πάντα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Alkalization

Alklaizing the bloodstream by consuming foods that have a net alkaline effect on the body can significantly reduce the amount of type 2 alpha 5 reductase in the scalp. You should find out what foods have alkalizing properties and increase the proportion of these foods in your meals, and conversely find which foods have acidifying properties and try to eat less of them. Amazingly this is a method that’s far more effective at inhibiting alpha 5 reductase from creating DHT in the scalp, than any synthetic drug like finasteride. It’s also completely in line with nature and the only side effects are increased health, energy, metabolism and sex drive. Type 2 alpha 5 reductase is an enzyme that converts testosterone to dihydroxytestosterone. Enzymes have a very narrow range of pH that they can operate within, and outside this range they can’t do their job. Type 2 alpha 5 reductase operates below neutral in our scalps. So by raising our bodily pH we can directly reduce the amount of DHT in the scalp.

Alkalizing the bloodstream is in my experience the most effective and long term solution for inhibiting 5 alpha reductase and can have a dramatic effect on preventing further hair loss. Before the agricultural revolution our diets consisted primarily of highly alkalizing foods. After the agricultural revolution our diets shifted towards acidifying foods like grains. The overall affect is that many enzymes, which are pH controlled, went out of sync with the body (doing what they weren’t designed to do) and one of the side effects was ‘male pattern baldness.’ I certainly can’t imagine many hunter gatherers with shiny bald scalps or receding hair lines. Luckily, we don’t have to go back to hunting and gathering all day to reverse our hair loss. We can just copy their diets, which will alkalize our bodies and the effect is the same. Hair loss isn’t a natural phenomenon, it’s a side effect of our modern lifestyle, and it’s therefore preventable and reversible.
 

hairz

New Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Ωραιοs Gomi>>

Να πω οτι δεν ειμαστε ολοι για μια διατροφη>
Yποτιθεται οτι ειναι τρειs οι μεταβολικοι τυποι>
Εγω ανηκω σε εκεινον που δεν περιλαμβανει σχεδον καθολου κρεαs>

Ξερω οτι αν φαω οτιδηποτε εκτοs απο φρουτα και λαχανικα
θα αισθανθω φλεγμονη στουs λεμφαδενεs>
Αλλοι παλι εχουν προβληματα χωριs κρεαs>

Το μυστηριο ειναι γιατι ο ανθρωποs να εχει διαφορετικεs διατροφεs ενω τα υπολοιπα ζωα
στη φυση να τρωνε το ιδιο φαγητο>

Πολυ καλα για αλκολοποιηση φυσικα ειναι το πορτοκαλι >το λεμονι>
τα φυκια>το πεπονι και το καρπουζι>τα συκα>

Θα σου προτεινα να μην ασχολεισια με ψευδο θεωριεs του τυπου οι προγονοι μαs ηταν κηνυγι η φρουτοφαγοι η παμφαγοι η δεν ξερω και εγω τι>

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ>ΜΟΝΟ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ>

Ακολουθησε αυτο που σε κανει να αισθανεσαι και να δειχνει ωραια>
Peace
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Το πρόβλημα είναι το εξής

Αλκαλικές τροφές που πρέπει να τρώμε:

Λαχανικά
Σπαράγγι, Αγκινάρες, Λάχανο, Μαρούλι, Κρεμμύδι, Κουνουπίδι, Ραπανάκι, Λυκοτρίβολο, Μπιζέλια, Φρέσκο κολοκυθάκι, Κόκκινο Λάχανο, Πράσα, Κάρδαμο, Σπανάκι, Γογγύλι, φαγώσιμοι Βολβοί, Καρότο, Φασολάκια, Παντζάρι, Σκόρδο, Σέλινο, Αγρωστώδη (σιτάρι, το κριθάρι κλπ.), Αγγούρι, Μπρόκολο, Λάχανο,Λαχανάκια Βρυξελλών.

Λίπη και Έλαια
Λινάρι, Αβοκάντο, Ελιά, Κοκοφοινικέλαιο.

Φρούτα
Λεμόνι, Λάιμ, Αβοκάντο, Ντομάτα, Γκρέιπ φρουτ, Καρπούζι (είναι σχεδόν ουδέτερο), Ραβέντι.

Ποτά - Ροφήματα
Φρέσκος χυμός λαχανικών, Καθαρό νερό (απεσταγμένο ή ιονισμένα), Νερό με λεμόνι (νερό με φρέσκο λεμόνι ή λάιμ), Τσάι, Μη ζαχαρούχο γάλα σόγιας

Αλκαλικοί Σπόροι, ξηροί καρποί και σιτηρά
Αμύγδαλα, Κολοκύθι, Ηλιοτρόπιο, Σουσάμι, Λινάρι,Φακή, Κύμινο (σπόροι)


Όξινες τροφές :

Κρέατα
Χοιρινό, Αρνί, Βοδινό, Κοτόπουλο, Γαλοπούλα

Μαλακόστρακα
αστακοί,γαρίδες,καβούρια,καραβίδες κλπ

Γαλακτοκομικά Προϊόντα
Γάλα, Αυγά, Τυρί, Κρέμα, Γιαούρτι, Παγωτό

Σπόροι και Ξηροί Καρποί
Αράπικα φιστίκια, Κάσιους Φιστίκια, Φιστίκια Αιγίνης

Ποτά - Ροφήματα
Ανθρακούχα ποτά, Καφές, Μπύρες, Οινοπνευματώδη, Χυμοί φρούτων, Smoothies, Γάλα

Λίπη και Έλαια
Κορεσμένα λίπη, Υδρογονωμένα έλαια, Μαργαρίνη (χειρότερη από το βούτυρο), Αραβοσιτέλαιο, Φυτικά έλαια, Ηλιέλαιο

Άλλα τρόφιμα - Διάφορα
Ξίδι, Λευκό Ζυμαρικά, Λευκό ψωμί, Ψωμί ολικής αλέσεως, Μπισκότα, Σάλτσα σόγιας, Καρυκεύματα (κέτσαπ, μαγιονέζα κλπ), Τεχνητές γλυκαντικές ουσίες, Μέλι, Γλυκά γενικά, Σοκολάτα, Κονσερβοποιημένα τρόφιμα, Σούπες σε σκόνη, Στιγμιαία Γεύματα, Γεύματα από Fast Food

Φρούτα
Όλα τα φρούτα είναι όξινα εκτός από εκείνα που αναγράφονται παραπάνω, στις αλκαλικές τροφές


Προσωπικά, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χορτάσω με μόνο αλκαλικές τροφές, χώρια του ότι πάντα όταν ανεβάζω πρωτείνη νιώθω απείρως καλύτερα.
 

vag25

Well-Known Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Aυτή την ομιλία θα την αγαπήσει ο Λύδιος:D
[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=37GRXaIgVwY&list[/video]

ΝW7 είναι βέβαια ο τύπος, ομως πολυ πριν ξεκινήσει απο οτι καταλαβαίνω αυτη την διατροφή, ηταν ήδη τελειωμένος στο θέμα φαλάκρα.
 

hairz

New Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Ρε συ το αρθρο που ποσταρεs ειναι απατηλο>

Αλκαλοποιηση του αιματοs συμβαινει καθε φορα που βαζειs κιτρικο οξυ>
Το κιτρικο οξυ στο πορτοκαλι αναγκαζει τον οργανισμο να εξισσοροπησει το ph αλκαλοποιωνταs το >
Ειναι θεμα διατηρησηs ισορροπιαs>

Kαι απο την αλλη πλευρα οταν βαζειs μεσα σου baking soda
τοτε το στομαχι κατευθειαν παραγει οξυ για να εξισσοροπησει το διατεραγμενο ph του>

Αρα η baking soda εσωτερικα ειναι οξινη για τον οργανισμο>

Αν θεs περα ενα χαρτι ph και για μεγαλο χρονικο διαστημα
μετρησε το ph η των ουρων η του σαλιου για να εξοικειωθειs πρακτικα γιατι εγω δεν το εχω καθολου πρακτικα>παω με βαση τι αισθανομαι>
Το ph των ουρων αντιπροσωπευει το ph στο στομαχι>

Ολα τα φρουτα αλκαλοποιουν το αιμα>Αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο>

Ξερω οτι γενικα αλκαλοποιητικη διατροφη ειναι καλη αλλα επισηs εχω διαπιστωσει οτι χρειαζεται λιγο οξυ για τιs b βιταμινεs και το φολικο οξυ>

Δεν θολωμενα τα πραγματα>Πιστευω ειναι ετσι επειδη ξεκιναμε απο λαθοs θεωριεs>
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

καλά αυτή η μουρλή θα μας τρελάνει, 7 χρόνια φρουτοφαγία και έχει τέτοια αποτελέσματα εξετάσεων;

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=w_AS2X14azE[/video]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

hairz είπε:
Φιλε μου αυτουs τουs τυπουs τουs συγκαταλεγω στουs μακακεs :)

O λόγος?
Τα ιδια ακριβώς έλεγες και εσυ:)

Δεν συμφωνω σε όλα, αλλα σίγουρα τα περισσότερα σε προβληματίζουν.
 

hairz

New Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

vag25 είπε:
hairz είπε:
Φιλε μου αυτουs τουs τυπουs τουs συγκαταλεγω στουs μακακεs :)

O λόγος?
Τα ιδια ακριβώς έλεγες και εσυ:)

Δεν συμφωνω σε όλα, αλλα σίγουρα τα περισσότερα σε προβληματίζουν.

Oκ θα το παραδεχτω>
Ηταν ασχημοs ο τροποs που τα ελεγα>

Αλλα αυτοs το κανει σαν να επιβαλλει τη χορτοφαγια>
Κανει σαν σαρκοφαγο που κηρυττει χορταφαγικο τροπο ζωησ>

Και δεν ελεγα ακριβωs τα ιδια>Αυτοs ειναι κατα του μελιου :)
Επισηs κανει λογο και για κατι μιμητικα κρεατοs με σογια ρυζι και μαλακιεs>Το ιδιο βιομηχανικα υπο προιοντα δηλαδη>
 

vag25

Well-Known Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

hairz είπε:
vag25 είπε:
hairz είπε:
Φιλε μου αυτουs τουs τυπουs τουs συγκαταλεγω στουs μακακεs :)

O λόγος?
Τα ιδια ακριβώς έλεγες και εσυ:)

Δεν συμφωνω σε όλα, αλλα σίγουρα τα περισσότερα σε προβληματίζουν.

Oκ θα το παραδεχτω>
Ηταν ασχημοs ο τροποs που τα ελεγα>

Αλλα αυτοs το κανει σαν να επιβαλλει τη χορτοφαγια>
Κανει σαν σαρκοφαγο που κηρυττει χορταφαγικο τροπο ζωησ>

Και δεν ελεγα ακριβωs τα ιδια>Αυτοs ειναι κατα του μελιου :)
Επισηs κανει λογο και για κατι μιμητικα κρεατοs με σογια ρυζι και μακακιεs>Το ιδιο βιομηχανικα υπο προιοντα δηλαδη>

Mήπως τώρα κάνεις το ίδιο όμως που σου κάνανε?:)

Θελω να πω οτι παρά την υπερβολή σου, την οποία παραδέχεσαι οτι είχες και μπράβο σου, σε υπερασπιζόμουν και έλεγα οτι μέσα στο υπερβολικό πάθος και ενθουσιασμό σου, υπήρχαν αλήθειες, αλλα και υπερβολές.

Οι περισσότεροι έβλεπαν μόνο τις υπερβολές ή το διαφορετικό απο αυτο που έχουν μάθει και σε καταδίκαζαν συνολικά για το σύνολο των αποψεών σου.
Το να γράψεις οτι είναι μακάκας επειδή δεν έλεγες ακριβώς τα ίδια(πχ μέλι), το ''κλείνεις'' και κάνεις οτι σου κάνουν.

Οτι πίστευα για σένα πιστεύω για κάθε ''εσένα'' και για τον κάθε yourofksy.Mέσα σε αυτά που λέει, υπάρχουν πράγματα που προβληματίζουν όπως πχ το ηθικό κομμάτι.


Και μένα δεν μου κολλάει το μέλι και εκει διαφωνώ.
Απο την άλλη η σόγια
Η σόγια Glycine max [1] (Γλυκίνη η μαξ) είναι ένα είδος ψυχανθών ιθαγενές της Ανατολικής Ασίας. Είναι μονοετές φυτό που έχει χρησιμοποιηθεί στην Κίνα επί 5.000 χρόνια για να προσθέσει κυρίως άζωτο στο έδαφος, στο πλαίσιο της αμειψισποράς.

Προφανώς δεν εχει καμία σχέση με το κρέας.

Ειναι σπουδαίο πράγμα ο διάλογος(ακούω-μιλώ-προσθέτω-διαφωνώ).
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

hairz + vag25 και έσσονται οι δυο ψυχές εις σάρκα μια

assets_LARGE_t_420_54205960.JPG


:21m::heart::21m:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Πάνο έβαλες πάλι βλέπω τον αντιδραστήρα σε λειτουργία... coolαρε λίγο και μην παθιάζεσαι τόσο..

Βλέπω και αγάπες και λουλούδια εδώ και όλα μια χαρά.. Vag εγώ κουμπάρος κλείνω θέση από τώρα στο λέω.. :p
 

hairz

New Member
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Chs είπε:
Πάνο έβαλες πάλι βλέπω τον αντιδραστήρα σε λειτουργία... coolαρε λίγο και μην παθιάζεσαι τόσο..

Βλέπω και αγάπες και λουλούδια εδώ και όλα μια χαρά.. Vag εγώ κουμπάρος κλείνω θέση από τώρα στο λέω.. :p

χιουμοριστικα το εκανα οπωs το εκανε ο soralteno :)

Απο εμενα chs δεν εχειs να φοβασαι τιποτα στο φορουμ>
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
RE: Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Soralteno είπε:
καλά αυτή η μουρλή θα μας τρελάνει, 7 χρόνια φρουτοφαγία και έχει τέτοια αποτελέσματα εξετάσεων;

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=w_AS2X14azE[/video]

Μην σου πω αυτός θα έχει και ακόμα καλύτερα:21m:


http://www.youtube.com/watch?v=e49iVNXqiDI


20 χρόνια τρώει τούβλα, λάσπη και χαλίκια και το μαλλί τούμπανο
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Διατροφή και υγεία [Απόψεις/Νέα]

Είδες τα μεταλλικά στοιχεία τι κανουν;
Πλακώθειτε όλοι να τρώτε λάσπη
 
Μπλουζα