Μπορεί ο αυνανισμός να προκαλέσει απώλεια μαλλιών;

felaini

Active Member
Μακη πριν παρω χαπι για τον θυρωειδη ο οργανισμος μου ηταν σε ληθαργο οπως ακριβως το λεω δεν λειτουργουσε τιποτα σωστα ταχυπαλμιες κουραση ατυπη μελαγχολια δερμα χαλια πεφταν τα μαλλια κ με το πρωτο χαπι οπως το λεω ακριβως με το πρωτο κυριολεκτικα ξυπνησε ο οργανισμος μου!!! Ειχα αυξημενη tsh γυρω στο 9,5 οπου οι φυσιολογικες τιμες της επρεπε να ναι 2,5- 4,5 και ειχα θεμα αλλα τωρα ειναι ρυθμισμενο.. χρονια πριν αυτο ετσι.. κ σημαντικο δεν λυνεται απλα το ρυθμιζεις.. οταν ειχα θεμα θυμαμαι εβαζα μινοξ στο μαλλι γιατι πεφτανε κ πεφτανε χειροτερα κ τοτε μπηκα στο τρυπακι πως κατι αλλο παιζει..
Για φινα ειχα ρωτησει την ενδοκρινολογο αλλα κ δερματολογο κ ειχαν πει κ οι δυο πως μπορεις να παρεις κανονικα απλα επρεπε να κανω μια εξεταση psa(προστατη) πριν ξεκινησω..
ειναι υπουλο πραγμα ο θυρωειδης παιρνω φαντασου μικρη δοση 50 μγρμ αφου δεν ειχα τοσο μεγαλο θεμα καθως οι αλλες τιμες ηταν οκ t4 t3 k ελευθερα..
τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν απ την πρωτη μερα με το χαπι αλλα απλα το ρυθμιζεις δεν το λυνεις κ ειναι εφ ορου..
Η φινα κ η μινοξ μετα την ρυθμιση του θυρωειδη αρχισαν να δουλευουν κανονικα..
προσπαθω να το εξηγησω στο φιλο αλλα δε το καταλαβαινει..
Εννοειται ιδιες ωρες πρωι νηστικος οι εξετασεις για θυρωειδη..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

felaini

Active Member
Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι στα κονσιουλεισιον για μεταμοσχευση στο ιατρικο ιστορικο σου παντα σε ρωτανε εαν ο θυρωειδη σου ειναι οκ.. πολυ σημαντικο αυτο.. κ κανεις εξετασεις για να δουνε αν ειναι οκ κ εαν εχεις θεμα δε σε αναλαμβανουν εαν δεν τον ρυθμισεις..
 

johnysblue

Active Member
Ωραια θα παω απο βδομαδα ενδοκρινολογο να δω τι παιζει..felaini εσυ που αραιωνες στο κεφαλι σε ποια σημεια?
 

rispa

Member
Σε μενα πανω απο ταυτια εχει αραιωσει κ δε μεγαλωνουν κανονικα κατσαρες ειναι καπως..επισης τα μισα μου φρυδια εχουν αραοωσει αρκετα ..πριν 2 3 χρονια εκανα εξετασεις αιματος κ ο γιατρος μου πε για θυροειδη να τον κοιταξω με υπερηχο γτ ηταν ψηλα..κ δε το κανα ποτε δεν ασχοληθηκα..δεν ηξερα καν τοτε οτι ριχνει το μαλλι ο θυροειδης..περα απαυτο αραιωνω κ κορυφη λεπτενουν συνεχως φαση dupa..επειδη σκεφτομαι να ξεκινισω φινα αλλα λεω μη τη παρω ετσι τζαμπα ενω το προβλημα ειναι αλλου..δε ξερω τι να κανω..τι θα μου προτεινατε με τι να ξεκινισω πρωτα??
Λες ότι έκανες εξετάσεις .Τιμες από θυρεοειδή είδες;
 
Μπλουζα