Μπορεί ο αυνανισμός να προκαλέσει απώλεια μαλλιών;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Επαναφερω το θεμα! και οχι για πλακα :p

Ισχυει ρε παιδια;

Ακουσα πως ο αυνανισμος επηρεαζει το ορμονικο προφιλ γενικα αν γινεται λαθος χρηση και προφανως και την αα.
Τι πιστευεται;

Εγω μονο αποβολη θρεπτικων ουσιων θα σκεφτομουν αλλα ειναι ελαχιστη.
Τι γινεται ομως με τον αυνανισμο ---> testo release --> και μετα dht;

Αν ισχυει αυτο, τοτε κανεις δεν ξερει την ποσοτητα της dht στο scalp
 

makis25

Well-Known Member
οχι δεν ισχυει . Δε μπορεις να κανεις τιποτα που να προκαλεσει ανδογενετικη αλωπεκια . Κανενα ειδος στρες , ψυχολογικο προβλημα , κακη διατροφη , κακη ζωη , προιον για τα μαλλια ,συμπληρωμα διατροφης , χρηση ναρκωτικων , λουσιμο με βενζινη , οτι παλαβο σκεφτεις , δε μπορει να προκαλεσει αυτου του τυπου την τριχωπτωση . Ακομα και χρονια χρηστες αναβολικων θα χασουν τα μαλλια τους μονο , οπως και οι υπολοιποι αντρες , μονο εαν εχουν κληρονομησει την ανδρογενετικη αλωπεκια . Δεν εχουν σημασια καν τα επιπεδα ορμονων στο αιμα , το μονο που εχει σημασια ειναι αν εχεις κληρονομισει τριχοθυλακες που ειναι ευαισθητοι σε αυτες τις ορμονες . Τωρα , αν εχεις κληρονομισει ανδρογενετικη αλωπεκια , αν εχεις ηδη προβλημα με την αντρικη φαλακρα και εχεις αραιωση η εχεις γυμνες περιοχες , επειδη ακριβως δεν υπαρχουν φαρμακα που να μπορουν να αλλαξουν την συμπεριφορα του θυλακα απεναντι στις ορμονες , αυτο που κανουμε ειναι να αλλαζουμε τις ορμονες . Και οι ορμονες , ειτε κανεις σεξ , ειτε αυνανιζεσαι ειτε οχι , παιζουν κατα τη διαρκεια του 24ωρου ετσι και αλλιως , οπως και παιζουν κατα τη διαρκεια της εβδομαδας αναλογα με τη σωματικη δραστηριοτητα , παιζουν αναλογα με τις εποχες του χρονου κτλ . Μαλλι χανεις ετσι κ αλλιως . Δεν γνωριζω καμια αξιοπρεπη μελετη που να δειχνει πως θα χασεις περισσοτερο με σεξ η αυνανισμο ή λιγοτερο αν απεχεις .

Η ποσοτητα της dht στο scalp ειναι μετρήσιμη και ειναι καλα μελετημενη με τη χρηση φαρμακων οπως η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη .

Οταν οι τριχες στο κεφαλι σου ειναι εκτεθιμενες στη dht 24 ωρες το 24ωρο για χρονια και καταβαση απο τις αρχες της εφηβειας σου και μετα , δε βρισκω καμια λογικη στη σκεψη πως λιγα λεπτα της ωρας με υψηλοτερα επιπεδα κανουν ζημια . Η φαλακρα χρειαζεται πολλα χρονια για να φανει η ζημια της . Ειναι μαραθωνοδρομος η φαλακρα
 

nine

Active Member
Πολυ ωραια εξηγηση και σε ολα αυτα που ειπες αν και τα αναβολικα (εφοσον υπαρχει προβλημα αα) επιταχύνουν την διαδικασια.

Υπαρχουν στεροειδη αναβολικα που ειναι πιο φιλικα στο μαλλι . Ειχα δει καποτε εναν κυκλο αναβολικων που ειχε φινα και nizoral μεσα για προστασια μαλλιου, ενα πραγμα οπως βαζουν προστατευτικα για το συκωτι :p. Να μου πεις σε τοσα φαρμακα δεν θα κωλώσεις να παρεις φινα εφοσον ηδη εισαι σε κυκλο ειναι κατι light

Ναι γενικα σιγουρα, δεν ειναι υπεύθυνα ολα αυτα που οι τριχοθυλακες ειναι ευαισθητοι στην dht αλλα εφοσον μιλαμε για κατι ορμονοεξαρτομενο πιστευω καποιες διαδικασιες κανουν χειροτερα τα πραγματα.
 

tasos33

Well-Known Member
Εν ολίγοις πιθανόν οι διεργασίες της α.α να ξεκινούν από τα 12με 13 σε κάποιους που βλέπουν την πρώτη αραιωση στα 18.



οχι δεν ισχυει . Δε μπορεις να κανεις τιποτα που να προκαλεσει ανδογενετικη αλωπεκια . Κανενα ειδος στρες , ψυχολογικο προβλημα , κακη διατροφη , κακη ζωη , προιον για τα μαλλια ,συμπληρωμα διατροφης , χρηση ναρκωτικων , λουσιμο με βενζινη , οτι παλαβο σκεφτεις , δε μπορει να προκαλεσει αυτου του τυπου την τριχωπτωση . Ακομα και χρονια χρηστες αναβολικων θα χασουν τα μαλλια τους μονο , οπως και οι υπολοιποι αντρες , μονο εαν εχουν κληρονομησει την ανδρογενετικη αλωπεκια . Δεν εχουν σημασια καν τα επιπεδα ορμονων στο αιμα , το μονο που εχει σημασια ειναι αν εχεις κληρονομισει τριχοθυλακες που ειναι ευαισθητοι σε αυτες τις ορμονες . Τωρα , αν εχεις κληρονομισει ανδρογενετικη αλωπεκια , αν εχεις ηδη προβλημα με την αντρικη φαλακρα και εχεις αραιωση η εχεις γυμνες περιοχες , επειδη ακριβως δεν υπαρχουν φαρμακα που να μπορουν να αλλαξουν την συμπεριφορα του θυλακα απεναντι στις ορμονες , αυτο που κανουμε ειναι να αλλαζουμε τις ορμονες . Και οι ορμονες , ειτε κανεις σεξ , ειτε αυνανιζεσαι ειτε οχι , παιζουν κατα τη διαρκεια του 24ωρου ετσι και αλλιως , οπως και παιζουν κατα τη διαρκεια της εβδομαδας αναλογα με τη σωματικη δραστηριοτητα , παιζουν αναλογα με τις εποχες του χρονου κτλ . Μαλλι χανεις ετσι κ αλλιως . Δεν γνωριζω καμια αξιοπρεπη μελετη που να δειχνει πως θα χασεις περισσοτερο με σεξ η αυνανισμο ή λιγοτερο αν απεχεις .

Η ποσοτητα της dht στο scalp ειναι μετρήσιμη και ειναι καλα μελετημενη με τη χρηση φαρμακων οπως η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη .

Οταν οι τριχες στο κεφαλι σου ειναι εκτεθιμενες στη dht 24 ωρες το 24ωρο για χρονια και καταβαση απο τις αρχες της εφηβειας σου και μετα , δε βρισκω καμια λογικη στη σκεψη πως λιγα λεπτα της ωρας με υψηλοτερα επιπεδα κανουν ζημια . Η φαλακρα χρειαζεται πολλα χρονια για να φανει η ζημια της . Ειναι μαραθωνοδρομος η φαλακρα
 

Harris_G

Well-Known Member
Κοιτα αν σκεφτεις οτι η φινα σου βγαζει μαλλι περιοριζοντας λιμπιντο, ποιοτητα σπερματος κλπ εχει μια λογικη παντως.
 

nine

Active Member
Εν ολίγοις πιθανόν οι διεργασίες της α.α να ξεκινούν από τα 12με 13 σε κάποιους που βλέπουν την πρώτη αραιωση στα 18.

Ειναι σπανιο το φαινομενο στα 18.
Σε αυτη την ηλικια ισως ξεκιναει η ωριμη hairline και το ελαφρυ ανοιγμα των κροταφων αλλα κατι που δεν επηρεαζει σε καμια περιπτωση την εμφανιση καποιου.
Μετα αρχιζουν τα δυσκολα σε επομενα χρονια και καταλαβαινεται τι εννοω thinning

Κοιτα αν σκεφτεις οτι η φινα σου βγαζει μαλλι περιοριζοντας λιμπιντο, ποιοτητα σπερματος κλπ εχει μια λογικη παντως.

Θα ηταν ενδιαφερον να γινει μια αποχη με μετρησιμα αποτελεσματα αλλα ειναι δυσκολο.
Ποσο μαλλον να καταλαβει το συστημα τον αυνανισμο απο το κανονικο σεξ σχετικα με την εκσπερμάτωση και την dht
 

makis25

Well-Known Member
λοιπον , για να σας το κανω πιο ξεκαθαρο . Η αποχη απο σεξουαλικη δραστηριοτητα , πες το αυνανισμο η οτι θες , μετα τη πρωτη εβδομαδα αυξανει την τεστοστερονη , δεν την μειωνει , δεν την κραταει ιδια . Οποτε αν απεχεις για να γλυτωσεις το μαλλι κανεις λαθος , θα χασεις παραπανω μαλλι ετσι κι αλλιως , γιατι ποτε δε σταματας να χανεις , και θα χασεις και τις απολαυσεις της ζωης . Επειτα , η λιμπιντο επιρεαζεται προτιστως απο το νευροδιαβιβαστη ντοπαμινη και απο τη φαιναιθυλαμίνη . Τα ανδρογονα , οπως η τεστοστερονη , και τα οιστρογονα , επιρεαζουν τη λιμπινο επιρεαζοντας το μηχανισμο που χρησιμοποιει η ντοπαμινη . Γιαυτο εξαλλου η καφεινη , το αλκοολ , το καπνισμα , συνήθειες που επιρεαζουν τα επιπεδα ντοπαμινης , επιρεαζουν αρνητικα την λιμπιντο . Επισης ο κακος υπνος , το καθημερινο στρες . Αλλα παντα ειναι πολυ πιο ευκολο να ριξει καποιος το φταιξιμο στη φιναστεριδη . Ναι σε καποιους μπορει να επιρεασει τη λιμπινο , ειδικα αν ηδη ο χρηστης κανει κακη ζωη . Γιαυτο εχω πει σε αλλο νημα στο φορουμ , πως αν καποιος ειναι αγχωδης , η εχει πολλες κακες συνηθειες και δε προσεχει την υγεια του γενικα , καλυτερα να αποφυγει τη φιναστεριδη , αυτοι οι τυποι πιο πιθανο να βγαζουν παρενεργειες , και να αγνοουν τις ενεργειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Εν ολίγοις πιθανόν οι διεργασίες της α.α να ξεκινούν από τα 12με 13 σε κάποιους που βλέπουν την πρώτη αραιωση στα 18.

στα 15 μου ημουν nw0 , στα 17 ημουν nw2 . Οι γονεις μου , βλεποντας τη δυσφορια που μου προκαλουσε η κατασταση , να ναι καλα , προσπαθησαν πολυ , μου καναν οτι πιθανη εξεταση υπηρχε , και ετσι κρατησα ενα καλο αρχειο , και το ορμονικο μου προφιλ απο την εφηβεια μου ακομα . Ο μονος λογος , 19 χρονια μετα , που εχω ακομη μαλλι , ( με ελάχιστες απώλειες ) ειναι τα φαρμακα.
 

tasos33

Well-Known Member
Mάκη έχει αλλάξει το προφίλ σου από τότε?




στα 15 μου ημουν nw0 , στα 17 ημουν nw2 . Οι γονεις μου , βλεποντας τη δυσφορια που μου προκαλουσε η κατασταση , να ναι καλα , προσπαθησαν πολυ , μου καναν οτι πιθανη εξεταση υπηρχε , και ετσι κρατησα ενα καλο αρχειο , και το ορμονικο μου προφιλ απο την εφηβεια μου ακομα . Ο μονος λογος , 19 χρονια μετα , που εχω ακομη μαλλι , ( με ελάχιστες απώλειες ) ειναι τα φαρμακα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

johnysblue

Active Member
Να ρωτησω κατι ασχετο για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα..η δυσλυτουργεια του θυροειδη μπορει να προκαλεσει α/α..η εχεις ηδη α/α κ απλα αν εχεις θεμα με θυροειδη το επιδινωνει?
 

felaini

Active Member
Johnyblue το επιδεινωνει..απο δικη μου εμπειρια πριν ανακαλυψω πως εχω θεμα με τον θυρωειδη εχασα σχεδον τα μισα μου μαλια με κυρια χαρακτηριστικα τριχες σαν αχυρα δερμα σκληρο κ θαμπο.. απο το πρωτο χαπι που πηρα κ αρχισε να ρυθμιζεται σταματησε(περιοριστηκε για να μαι απολυτος) η τριχοπτωση κ εφτιαξε καπακι κ το δερμα απο σκληρο κ οκνηρο ζωντανεψε..
δεν γνωριζω αν ειναι κανονας πως πεφτουν τα μαλλια αν δυσλειτουργει ο θυρωειδης αλλα εγω σου λεω απο προσωπικη εμπειρια τι συνεβαινε σε μενα.. κ ο ενδικρινολογος μου ειχε πει πως σαφως επηρεαζει την τριχα...
 

makis25

Well-Known Member
η α/α ειναι αυστηρα κληρονομικη , δε μπορεις να την προκαλεσεις αν δεν την εχεις κληρονομησει . Η τριχοπτωση απο προβληματα στο θυροειδη δεν ειναι α/α και αν διορθωθούν τα προβληματα μπορει να επανελθει πληρως το μαλλι . Αν εχεις ηδη α/α , κατι που συμβαινει για το 99,9% των παιδιων που μπαινουν εδω μεσα ( εκτος απο γυναικες θα ελεγα) τοτε ναι θα το χειροτερεψει , αλλα θυροειδης θα ριξει μαλλι απο παντου , και απο πλαγια , πανω απο τα αυτια , και απο πισω , και απο το σωμα τριχες , απο παντου.
 

felaini

Active Member
Ακριβως μακη αυτο που λες.. εμενα απο τοτε που το ρυθμισα επανηλθε μεγαλο ποσοστο τριχων.
 

johnysblue

Active Member
Σε μενα πανω απο ταυτια εχει αραιωσει κ δε μεγαλωνουν κανονικα κατσαρες ειναι καπως..επισης τα μισα μου φρυδια εχουν αραοωσει αρκετα ..πριν 2 3 χρονια εκανα εξετασεις αιματος κ ο γιατρος μου πε για θυροειδη να τον κοιταξω με υπερηχο γτ ηταν ψηλα..κ δε το κανα ποτε δεν ασχοληθηκα..δεν ηξερα καν τοτε οτι ριχνει το μαλλι ο θυροειδης..περα απαυτο αραιωνω κ κορυφη λεπτενουν συνεχως φαση dupa..επειδη σκεφτομαι να ξεκινισω φινα αλλα λεω μη τη παρω ετσι τζαμπα ενω το προβλημα ειναι αλλου..δε ξερω τι να κανω..τι θα μου προτεινατε με τι να ξεκινισω πρωτα??
 

felaini

Active Member
Ρε συ τζονιμπλου τι ερωτηση ειν αυτη;;; Σαφως και πρωτα πας να ρυθμισεις τον θυρωειδη σου.. το οτι επηρεαζει κ τα μαλλια ειναι το λιγοτερο εαν δυσλειτουργει.. καταθλιψη νευρα αυπνια κουραση αυξομειωσεις βαρους κτλ ειναι απ τα βασικα συμπτωματα εαν κατι δε παει καλα με τον θυρωειδη σου τα μαλλια ειναι το λιγοτερο..
 

felaini

Active Member
Οκ πασο... δηλαδη εσυ προτιμας να παθεις κανα εμφραγμα διοτι επηρεαζει ολες τις ζωτικες λειτουργιες ο προβληματικος θυρωειδης αρκει να χεις λιγα μαλλια παραπανω.. οκ πασσο.. μα αν δεν λυσεις το θεμα του θυρωειδη η φινα δεν θα σου κανει τιποτα...
 

makis25

Well-Known Member
οπως λεει ο felaini . Πρωτα διορθωνουμε προβληματα υγειας και μετα ασχολουμαστε με τις τριχες . Κανε ελεγχο το θυρωειδη , παρε την καταλληλη αγωγη που θα σου δωσει ο γιατρος αν χρειαστει , και μετα βλεπεις τα φαρμακα για το μαλλι . Επισης να πω εδω , πως η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη ενδεχεται να αυξησουν ψευδως την TSH , αλλα λιγο , -0,3-0,4 . Αυτα για τους χρονιους χρηστες των φαρμακων αυτων .

εδιτ : Αν καποιος κανει αιματολογικη εξεταση κατ επαναληψη , για ελεγχο μονο του θυρωειδη , κανονιστε να κανετε τις εξετασεις παντα την ιδια ωρα . Αν κανεις μια φορα πρωι , τοτε και την επομενη φορα πρωι την ιδια ωρα . Αν τη πρωτη φορα απογευμα η μεσημερι , τοτε και τις επομενες φορες την ιδια ωρα . Η tsh παιζει πολυ απο το πρωι ως το βραδυ , και αν δεν ειναι την ιδια ωρα οι εξετασεις τοτε μπορει να βγουν λαθος συμπερασματα .
 
Μπλουζα