Μπορεί να αυξηθεί η τριχόπτωση αν αλλάζεις σαμπουάν συνέχεια?

Καλησπέρα σε όλους είναι το πρώτο μου θέμα και ης ρωτήσω σε όποιον μπορεί να βοηθήσει είναι η εξής .υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργεί έντονη τριχόπτωση η αλλαγή σαμπουάν ?πχ χρησιμοποιώ vischy dercos κ χάνω 30 τρίχες αλλάζω σε head and shoulders 20 βάζω uptrex 5-7 .να σημειώσω ότι έχω πολύ σκληρά ξηρά μαλλιά που λαδωνουν συνέχεια (που με το head and shoulders κ ultrex )είναι πολύ σκληρά με vischy απαλά όμως πολύ τριχόπτωση .να σημειωσω ότι χρισημοποιω Εδώ και χρόνια Πομαδα καθημερινά και η έντονη τριχόπτωση σε λούσιμο και styling επιδεινώθηκε μετά από χρήση nioxin ξέρω πως δεν ει άι σημαντικό για κάποιους σε ένα λούσιμο να φεύγουν 60 70 τρίχες η κ 30 όμως δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα και τους τελευταίους 4 μήνες συνεχίζει και είναι καθημερινό αν ήταν εποχικό δεν θα σταματούσε?υπάρχει περίπτωση να το δημιουργούν αυτά οι διαφορετικές πομαδες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Είναι αδιάφορο τι σαμπουάν χρησιμοποιείς ή αν αλλάζεις σαμπουάν .
Είναι αδιάφορο αν χρησιμοποιείς πομάδα ή αλλά προϊόντα styling.
Είναι επίσης αδιάφορο αν χάνεις 10 τρίχες την ημέρα ή 100.
Το θέμα είναι αν αυτούς τους μήνες που λες, βλέπεις κάποια αραίωση.
Αν ναι , τότε ίσως ξεκίνησε η ΑΑ.
Ποσό χρόνων είσαι ;
 
Είμαι 36 εδώ και 4 μήνες έχει ξεκινήσεις σμιγματοροικη δερματίτιδα και ναι παρατηρώ μια αραίωση στον αριστερό κρόταφο και χάνω ποιο εύκολα τρίχες σε αυτό το σημείο και πίσω δηλαδή αν περάσω το χέρι μου μένουν κάνα δυο είναι πολύ ευαίσθητα ιδίως όταν είναι βρεγμένα
 
Είχα από πολύ μικρός από 14 ένα άνοιγμα στον δεξιό κρόταφο και έτσι γύρισα ολλη την φορά των μαλλιών από τηνα ναποδη Τώρα βλέπω αραίωση και στον αριστερό να πω ότι ζοηρεψε και ξεκίνησε και η σμιγματοροικη δερματίτιδα όταν έκανα χρήση nioxin η δερματολόγος χωρίς να δώσει εξηγήσεις μου είπε κοψτο δεν το χρειάζεσε
 

DimiForg

Member
Δεν ξέρω για το σαμπουάν φιλε, αλλα σίγουρα η σμηγματορροικη παιζει αρκετο ρολο στην τριχόπτωση. Οχι στην αραίωση λόγω γονιδίων κλπ, αλλα στην τριχόπτωση, ειδικά η έντονη σμηγματορροικη. Μπορει δηλαδη να χάνεις πολυ περισσότερες τριχες απ οτι θα εχανες, λογω της κατάστασης της κεφαλης, λογω του κνησμου και του ξυσιματος ενδεχομένως, ενω δεν ξερω μηπως η σ.δ. παιζει και ρολο στην συγκέντρωση dht στο σκαλπ.

Επίσης, μπορει ρε παιδες να απαντήσει καποιος γνωστης αν οι θυλακες που ταλαιπωρουνται χρόνια απο σ.δ. Μπορεί να νεκρώσουν οριστικά ή αν πχ ξαναβγαίνει η τρίχα εφόσον καταφέρεις να μειώσεις το πρόβλημα?
 
Δεν ξέρω για το σαμπουάν φιλε, αλλα σίγουρα η σμηγματορροικη παιζει αρκετο ρολο στην τριχόπτωση. Οχι στην αραίωση λόγω γονιδίων κλπ, αλλα στην τριχόπτωση, ειδικά η έντονη σμηγματορροικη. Μπορει δηλαδη να χάνεις πολυ περισσότερες τριχες απ οτι θα εχανες, λογω της κατάστασης της κεφαλης, λογω του κνησμου και του ξυσιματος ενδεχομένως, ενω δεν ξερω μηπως η σ.δ. παιζει και ρολο στην συγκέντρωση dht στο σκαλπ.

Επίσης, μπορει ρε παιδες να απαντήσει καποιος γνωστης αν οι θυλακες που ταλαιπωρουνται χρόνια απο σ.δ. Μπορεί να νεκρώσουν οριστικά ή αν πχ ξαναβγαίνει η τρίχα εφόσον καταφέρεις να μειώσεις το πρόβλημα?
Έχεις δίκιο όμως όταν χρησιμοποιώ ένα σαμπουάν όπως της vishy το dercos για σ.μ.τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα δηλαδή σε ένα λούσιμο παίζει να χάσω πάνω από 70 τρίχες πράγμα που για μένα που λουζομαι κάθε μέρα είναι αδιανόητο το ίδιο και με ducray και το πρόβλημα παραμένει όπως έχει και η σ.μ. δεν φεύγει και η τριχόπτωση συνεχίζει η κατάσταση εμένα ηρεμεί με ultrex και με πολύ απαλό μασάζ όταν λουζομαι μην τυχόν κ φύγουν περισσότερες τρίχες έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε σαμπουάν που αποδεδειγμένα έχει κάνει δουλειά σε σ.μ. και να μην σου αφήνει τούφες σε κάθε λούσιμο?
 
Και μια φωτογραφία με το σημείο που βλέπω πρόβλημα στεγνό βρεγμένο είναι χειρότερο το Μάλι μου ήταν πολύ πυκνό
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200612-004949_Gallery.jpg
    Screenshot_20200612-004949_Gallery.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 274
  • Screenshot_20200612-004945_Gallery.jpg
    Screenshot_20200612-004945_Gallery.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 285

DimiForg

Member
Και μια φωτογραφία με το σημείο που βλέπω πρόβλημα στεγνό βρεγμένο είναι χειρότερο το Μάλι μου ήταν πολύ πυκνό
Φιλε το μαλλι σου φαίνεται τούμπανο αυτη τη στιγμή, πηγαν να με πιάσουν τα γελια οταν ειδα τις φώτο αλλα με την καλη εννοια! Απο αυτές τις φωτο τουλάχιστον, εμενα μου φαίνεται οτι έχεις παρα πολυ πυκνο μαλλι, η τριχόπτωση ισως είναι εποχιακή ή ακομα και να ειναι η αρχή της α.α., εχεις ακομα παρα πολυ δρόμο μπροστα σου ώστε να δεις πως εξελίσσεται και να πράξεις αναλόγως. Και μενα μου έχει τυχει να χάνω τοσες τρίχες στο λούσιμο και έχω το 1/3 απο το δικο σου μαλλί, πιστεύω δεν είναι ακομα κατι ανησυχητικό και δεν νομίζω οτι παίζει ρολο το σαμπουαν.
 
Φιλε το μαλλι σου φαίνεται τούμπανο αυτη τη στιγμή, πηγαν να με πιάσουν τα γελια οταν ειδα τις φώτο αλλα με την καλη εννοια! Απο αυτές τις φωτο τουλάχιστον, εμενα μου φαίνεται οτι έχεις παρα πολυ πυκνο μαλλι, η τριχόπτωση ισως είναι εποχιακή ή ακομα και να ειναι η αρχή της α.α., εχεις ακομα παρα πολυ δρόμο μπροστα σου ώστε να δεις πως εξελίσσεται και να πράξεις αναλόγως. Και μενα μου έχει τυχει να χάνω τοσες τρίχες στο λούσιμο και έχω το 1/3 απο το δικο σου μαλλί, πιστεύω δεν είναι ακομα κατι ανησυχητικό και δεν νομίζω οτι παίζει ρολο το σαμπουαν.
Καταλαβαίνω ναι όμως δεν το είχα αυτό και όπως λέω αυτό είναι σε στεγνό σε βρεγμένο είναι πολύ χειρότερο (μιλάω για το συγκεκριμένο σημείο)απλά φοβάμαι ότι θα συνεχίσει και θα αδειάσει τελείως ο κρόταφος .να φανταστείς τα αφήνω επίτηδες έτσι πάνω χωρίς να τα κουρευω γιατί φοβάμαι ότι ποιο κοντά θα είναι ποιο εμφανή.ξερω ότι ολλα ψυχολογία είναι απλά είναι συνηθίσει αλλιώς το Μάλι μου και φοβάμαι ότι αν δεν το προλάβω τώρα σε μερικούς μήνες θα είναι ποιο εμφανή στον κρόταφο να σημειώσω εδώ ότι από την άλλη πλευρά είναι ποιο άδειο από τα 20 όμως δεν του έδιναν ποτέ σημασία και τα είχα πολύ κοντοκουρεμένα
 
Καταλαβαίνω ναι όμως δεν το είχα αυτό και όπως λέω αυτό είναι σε στεγνό σε βρεγμένο είναι πολύ χειρότερο (μιλάω για το συγκεκριμένο σημείο)απλά φοβάμαι ότι θα συνεχίσει και θα αδειάσει τελείως ο κρόταφος .να φανταστείς τα αφήνω επίτηδες έτσι πάνω χωρίς να τα κουρευω γιατί φοβάμαι ότι ποιο κοντά θα είναι ποιο εμφανή.ξερω ότι ολλα ψυχολογία είναι απλά είναι συνηθίσει αλλιώς το Μάλι μου και φοβάμαι ότι αν δεν το προλάβω τώρα σε μερικούς μήνες θα είναι ποιο εμφανή στον κρόταφο να σημειώσω εδώ ότι από την άλλη πλευρά είναι ποιο άδειο από τα 20 όμως δεν του έδιναν ποτέ σημασία και τα είχα πολύ κοντοκουρεμένα
Υπάρχει κάτι τοπικό ?σαν σπρέι για ενδυνάμωση που να μην έχει παρενέργειες όπως rogain κτλ δηλαδή να μην το σταματήσω και αρχησουν να πέφτουν τούφες μετά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Στα 36 με τετοιο μαλλι αν ξεκινησει η ΑΑ θα σε παει πολυ αργα.
Πιστεύεις ότι θα ήταν σωστό να βάλω κάτι σε αυτά τα σημεία τοπικά?η να το αφήσω να δω πως θα εξελιχθεί?και ο πατέρας μου τέτοιο Μάλι ακριβώς είχε και του πέσαν πολύ γρήγορα η διαφορά είναι ότι του έγινε στα 22 ενώ ο πατέρας της μάνας μου είχε Μάλι μέχρι τα 95
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πιστεύεις ότι θα ήταν σωστό να βάλω κάτι σε αυτά τα σημεία τοπικά?η να το αφήσω να δω πως θα εξελιχθεί?και ο πατέρας μου τέτοιο Μάλι ακριβώς είχε και του πέσαν πολύ γρήγορα η διαφορά είναι ότι του έγινε στα 22 ενώ ο πατέρας της μάνας μου είχε Μάλι μέχρι τα 95

Μάλλον πήρες από τον πατέρα της μητέρας σου. Τυχερε!!
36 χρόνων αυτή τη hairline έχουν οι 2 στους 10 άνδρες. Κούρεψε το μαλλί θα δείξει πιο γεμάτο. Το μακρύ πολλές φορές δείχνει αραιό. Και απόλαυσε τη μαλλουρα σου με πομαδες και ότι άλλο θέλεις. ;)
 
Μάλλον πήρες από τον πατέρα της μητέρας σου. Τυχερε!!
36 χρόνων αυτή τη hairline έχουν οι 2 στους 10 άνδρες. Κούρεψε το μαλλί θα δείξει πιο γεμάτο. Το μακρύ πολλές φορές δείχνει αραιό. Και απόλαυσε τη μαλλουρα σου με πομαδες και ότι άλλο θέλεις. ;)
Μακάρι να έχεις δίκιο το είχα συνηθίσει ξέρεις πολύ ποιο πυκνό δεν φεγγιζε κανένα σημείο και τώρα που βλέπω να φεγγιζει η όταν τα βλέπω βρεγμένα με αγχωνει σε ευχαριστώ πάντως πολύ για την εμψύχωση
 

nine

Active Member
Πιστεύεις ότι θα ήταν σωστό να βάλω κάτι σε αυτά τα σημεία τοπικά?η να το αφήσω να δω πως θα εξελιχθεί?και ο πατέρας μου τέτοιο Μάλι ακριβώς είχε και του πέσαν πολύ γρήγορα η διαφορά είναι ότι του έγινε στα 22 ενώ ο πατέρας της μάνας μου είχε Μάλι μέχρι τα 95

Όχι εγώ θα περίμενα. Δες πως θα εισαι τα επομενα χρονια.
Απο τα 34 παραδειγμα εχει αισθητη διαφορα;
 
Όχι εγώ θα περίμενα. Δες πως θα εισαι τα επομενα χρονια.
Απο τα 34 παραδειγμα εχει αισθητη διαφορα;
Το συγκεκριμένο σημείο και λίγο πίσω ναι .δοκίμασα όπως είπα το nioxin τον Νοέμβριο και μου δημιούργησε τρελή ξεροδερμια και έξαρση της σμηγματοροικης και μετά από τρεις βδομάδες το σταμάτησα κάπου διάβασα ότι μπορεί και η τριχόπτωση να οφείλετε σε αυτό και ότι φαίνετε μέχρι κ έξι μήνες μετά την διακοπή του γιατί περιέχει μινοξυδιλη (που δεν το ήξερα πριν το πάρω)από την διακοπή του και μετά άρχισαν τα όργανα μέχρι πριν δεν είχα τόση τριχόπτωση και τα σημεία που τώρα φαίνονται δεν φαινόντουσαν .έκλεισα ραντεβού με δερματολόγο την Παρασκευή να δω τι θα μου πει αν και δεν τους έχω σε υπόληψη τους γιατρούς αυτοί λεφτά θέλουν να πάρουν .αρχησα να εφαρμόζω και καστορέλαιο σε μούσι και μαλλι και στο μουσι είδα βελτίωση σταμάτησα να χάνω τρίχες και να έχω ξηροδερμια(γιατί ναι είχα το ίδιο θέμα και στο μουσι)
 
Ποια 95 ρε μπρο
Φερε λιγα γονιδια απο δω να ουμε
Μ ρε μακάρι να πάρω τα γονίδια από την μάνα μου από τον πατέρα μου να μην πάρω που έχουμε και το ίδιο.κατσαρο.μαλι η διαφορά είναι ότι ο πατέρας μου τα έχασε στα 23 εγώ είμαι ήδη 36 θα μας πει αύριο ο δερματολόγος ελπίζω να μην το δει μόνο σαν οικονομικό και να δώσει μια λύση της προκοπής ελπίζω να είναι από σ.δ.και να μην αρχησε η κατηφόρα
 

DimiForg

Member
Μ ρε μακάρι να πάρω τα γονίδια από την μάνα μου από τον πατέρα μου να μην πάρω που έχουμε και το ίδιο.κατσαρο.μαλι η διαφορά είναι ότι ο πατέρας μου τα έχασε στα 23 εγώ είμαι ήδη 36 θα μας πει αύριο ο δερματολόγος ελπίζω να μην το δει μόνο σαν οικονομικό και να δώσει μια λύση της προκοπής ελπίζω να είναι από σ.δ.και να μην αρχησε η κατηφόρα

Αν όντως έχεις σμηγματορροικη φίλε, αν μπορείς σε παρακαλώ όταν σου πει ο γιατρός σου τρόπους αντιμετώπισης ενημέρωσε μας και εμάς εδω στο νήμα. Θα πάω και εγώ οταν βρω χρόνο, αλλά καλό είναι να μαζεύουμε γνώμες.
 
Αν όντως έχεις σμηγματορροικη φίλε, αν μπορείς σε παρακαλώ όταν σου πει ο γιατρός σου τρόπους αντιμετώπισης ενημέρωσε μας και εμάς εδω στο νήμα. Θα πάω και εγώ οταν βρω χρόνο, αλλά καλό είναι να μαζεύουμε γνώμες.
Έχω χρόνια με εξάρσεις και υφέσεις έχω δοκιμάσει ότι σαμπουάν μπορείς να φανταστείς η αλήθεια είναι για μένα τουλάχιστον ότι το.μοναδικο.που το κρατάει σε μια.κατασταση λογική είναι καθημερινό λούσιμο.με ultrex η head and shoulders οτιδήποτε άλλο μου έχουν δώσει οδηγεί σε τριχοπτωση και επειδή αρχίζω και βλέπω να φεγγιζει σε κάποιο σημείο έχω προβληματιστεί αρκετά να σημειώσω εδώ ότι δεν είναι η μάρκα όμως ένα συστατικό που το ηρεμεί pirocton olamin κάπως έτσι που το έχει κ το ultrex k to head and shoulders +ότι επηρεάζει πολύ το θέμα styling που το έχω παραξηλωσει τα τελευταία 3 χρόνια τα άλλα πάντως σαμπουάν είναι πολύ δυνατά για το Μάλι μου και για καθημερινή χρήση
 
Μπλουζα