Μονιμη περουκα

vag25

Well-Known Member
Άλλωστε, πιστεύω ότι μια γυναικα μετά τα 30 δεν κοιταει τόσο την εμφανιση. Στην ηλικια που ειμαι τώρα (24), το κοιτουν.

TH24 οταν καταφερεις και γνωρισεις καλα τον εαυτο σου συνειδητοποιεις οτι αυτο που λενε ολοι και θεωρειται κλισε '' η εμφανιση ειναι κατι υποκειμενικο'' δεν ηταν ποτε κλισε. Δεν μιλαω για το τι θεωρει η κοινωνια ομορφο, αλλα για αυτο που σου κανει εσενα αληθινο κλικ και μπορει στην κοινωνια να μην αρεσει.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα παντα κοιταμε την εμφανιση ειτε στα 30 ειτε στα 60, απλα αυτη ειναι καθαρα και πραγματικα υποκειμενικη. Το προβλημα ειναι οτι ειναι πιθανο να εχουμε διαστρεβλωσει την ιδια μας την προσωπικη κριση και να ακολουθουμε αυτο που η κοινωνια θεωρει ομορφο.

Ειμαι σιγουρος οτι στους περισσοτερους μας εχει συμβει εστω μια φορα στην ζωη μας να αναρωτιομαστε μα γιατι με τραβαει αυτη η κοπελα αφου δεν θεωρειται ωραια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
@singer διαφωνω σε αρκετά από αυτά που λες .Ο κοινωνικός περίγυρος Χεστηκε αν εσύ είσαι καραφλος η Όχι.Οποιοσδηποτε άνθρωπος με ένα Α επίπεδο δεν πρόκειται να σχολιάσει αρνητικα για αυτό. Για την περούκα όμως σε διαβεβαιώ πως όλοι θα σχολιάσουν κάτι για αυτό, Όχι μπροστά σου βέβαια. Γιατί όπως είπα φανερώνει αδυναμία,αδυναμία αποδοχής μιας συγκεκριμένης κατάστασης. Κ αυτό για έναν άντρα δεν είναι αποδεκτό.

Κ σαφώς είναι ότι πιο ξενερωτικο για μια γυναίκα, αν προσπαθείς να την ρίξεις. Ένας άντρας που δεν έχει αυτοπεποίθηση κ δεν πατάει γερα στα πόδια του δεν πρόκειται να ρίξει καμμία σωστή γυναίκα.

Βεβαια όπως είπα το σημαντικό κ το ζητούμενο είναι να αισθάνεσε εσύ καλά, αν αυτό έχει επιτευχθεί, τότε το εγχείρημα σου είναι πετυχεμμενο .
 

thatcher

Active Member
Εχω μαθει πολλα φτιαχνοντας κ γυναικείο προφιλ οσο ημουν στρατο. Μαζι με τα αλλα παιδιά της μοναδας είχαμε στησει ολοκληρο fake profile network. Το τι μαθαμε δε λεγεται. Αστειο ξεκινησε εφιάλτης κατεληξε. Και τα σιγανα ποταμακια ηταν κ τα πιο διεστραμμενα. Ειχαμε σκοπο να μαθουμε αν ηταν τελικα ταρανδος ενας κολλητος μας. Τελικα ειχε γινει αρχιΤαρανδος
Διαβαστε και λιγο Φρουντ ή

Γενικώς διαβάστε όσο περισσότερο γίνεται βιβλία άλλων εποχών. Εν ολίγοις κάντε οτι καλύτερο μπορείτε για εσάς ανεξάρτητα του τι λέει, θα πει κ αν θα πει ο κόσμος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

singer

Member
@singer διαφωνω σε αρκετά από αυτά που λες .Ο κοινωνικός περίγυρος Χεστηκε αν εσύ είσαι καραφλος η Όχι.Οποιοσδηποτε άνθρωπος με ένα Α επίπεδο δεν πρόκειται να σχολιάσει αρνητικα για αυτό. Για την περούκα όμως σε διαβεβαιώ πως όλοι θα σχολιάσουν κάτι για αυτό, Όχι μπροστά σου βέβαια. Γιατί όπως είπα φανερώνει αδυναμία,αδυναμία αποδοχής μιας συγκεκριμένης κατάστασης. Κ αυτό για έναν άντρα δεν είναι αποδεκτό.

Κ σαφώς είναι ότι πιο ξενερωτικο για μια γυναίκα, αν προσπαθείς να την ρίξεις. Ένας άντρας που δεν έχει αυτοπεποίθηση κ δεν πατάει γερα στα πόδια του δεν πρόκειται να ρίξει καμμία σωστή γυναίκα.

Βεβαια όπως είπα το σημαντικό κ το ζητούμενο είναι να αισθάνεσε εσύ καλά, αν αυτό έχει επιτευχθεί, τότε το εγχείρημα σου είναι πετυχεμμενο .
Ολα αυτα που γραφεις τα ελεγα και εγω στον εαυτο μου,για χρονια, ειχα αποδεχθει την μοιρα μου (της καραφλας) και βαδιζα την ζωη μου ,παρατηρησα ομως την γυναικα μου ,την αδελφη μου αλλα και αλλες γυναικες ποσο πολυ αναπτερωνεται το ηθικο τους οταν <<φτιασιδωνονται>>,και ειπα στον εαυτο μου γιατι οχι και εμεις οι αντρες .Τοτε αποφασισα να αγορασω μια περουκα μιας και δεν γινοταν τιποτα ,οχι για να αρεσω στους αλλους αλλα να αισθανομαι εγω καλα(καμμια σχεση με την αυτοπεποιθηση-αυτοεκτιμηση),να το πω αλλιως να κανω μια αλλαγη ενα διαφορετικο λουκ(δεν διεκδικω κανεναν τιτλο ομορφιας ουτε θα το παιξω γκομενος).Στην αρχη μολις την φορεσα ενοιωσα καπως περιεργα ,γιατι τοσα χρονια ελεγα αυτα που γραφεις εσυ και αλλοι ,και ειχα μια αυτορατσιστικη καταπιεση ,την 2η την3η φορα ομως αρχισε να μου αρεσει η εμφανιση μου κοιταζομουν στον καθρεφτη και μου αρεσε ,πιστευω πως τοσα χρονια με ενοχλουσε η καραφλα και δεν το ειχα καταλαβει η δεν το δεχομουν σκεπτομενος ολα αυτα.Γραφεις πως φανερωνει αδυναμια,ολα αυτα ομως ισχυουν απο τον περιγυρο μας ,δηλ.αν ηταν αποδεκτη η περουκα θα την φορουσαμε ολοι ,ποιος δεν θελει πυκνο μαλι?? (υπαρχουν προσθετα πολυ καλης ποιοτητας) ,εδω ειναι και το παραδοξο,γραφουν πολλοι <<τα ξυριζω ολα,και τους γραφω>> τους γραφεις γιατι σε ενοχλει ,θα ηθελες πυκνο μαλι αλλα φοβασαι τον περιγυρο τα λογια του κοσμου,αν μπορουσες να τους γραψεις (οχι εσυ) θα την φοραγες και θα καμαρωνες(οπως κανω εγω)ολα ειναι στο μυαλο.
Γιατι φιλε μου να εξαρτω και να ζω την ζωη μου συμφωνα με τα <<θελω-πρεπει>>των αλλων και να μην μου αρεσω??πιστεψε με πως μου αρεσω τοσο πολυ ,που αν η συζυγος με απειλουσε με διαζυγιο θα χωριζα,αν οποιοσδηποτε φιλος η συνεργατης μου πει οτιδηποτε δενεχω κανενα θεμα να του κοψω και την καλημερα,αν γνωρισω (λεμε τωρα ,αφου ειμαι παντρεμενος)γκομενα θα της το πω αν φυγει αδιαφορω,αν μου πουν θα σου φερουμε τις καλυτερες γκομενες του κοσμου αλλα θα εισαι οπως πριν ,διαλεγω περουκα.Αποφασησα να γραψω στο φορουμ λογω αυτης της λυτρωσης που ειδα στον εαυτο μου ,οπως ειπα μαλλον με ενοχλουσε αλλα δεν το παραδεχομουν ,ελεγα αυτα που λενε ολοι <<τους γραφω>>,η αληθεια ειναι ομως πως δεν τους εγραφα ,αλλα δεν ειχα το θαρρος να αντιμετωπισω τα σχολια του περιγυρου στην περιπτωση του προσθετου (ειπα πως δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο ).
Καταλαβαινω πως ο κοσμος χεστηκε με το πως ειμαι εγω,μα δεν το κανω για τον κοσμο αλλα για μενα,και πραγματικα αδιαφορω αν δειχνει αδυναμια(αφου δειχνει αδυναμια ,τοτε δεν χεστηκε ο κοσμος,αλλα του αρεσουν τα πικροχολα σχολια)
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
singer αφου νιωθεις καλα με τον εαυτο σου με την περουκα, αυτο ειναι που μετραει και δεν χρειαζεται να απολογεισαι σε κανεναν.:)

Οι υπολοιποι απλα εκφραζουν τι θα εκαναν η δεν θα εκαναν οι ιδιοι.

για αυτο που λες για τις γυναικες που φτιαχνονται και αλλαζουν και οτι θα ηθελες εναν κοσμο οπου δεν θα ηταν ταμπου να φορας περουκα, εγω θα σου πω οτι θα ηθελα να μην φτιαχνονται οι γυναικες, να ειναι φυσικες και η καραφλα να ειναι απολυτα αποδεκτη. Που ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο ευτυχως.
 

singer

Member
vag25 Σωστα τα λες η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη συμφωνω απολυτα ,και εγω σε μικροτερη ηλικια αλλα ελεγα.
 
Μπλουζα