Μινοξιδιλη και έντονα κνησμός

ManD777

Member
Καλησπέρα παιδιά..είχα κάνει και ένα νήμα πριν λίγο καιρό για να σας ρωτήσω την γνώμη σας για την μινοξιδιλη μην τα πολυλογω ξεκίνησα την θεραπεία εφαρμόζοντας την μια φορά την μέρα(βράδυ) και βρίσκομαι περίπου στους 2 μήνες θεραπείας..Άρχισα να έχω αρκετή φαγούρα μόνο στις περιοχές που έβαζα το προϊόν και όχι κατά το πρώτο 4ωρο που δρα αλλά την άλλη μέρα..Έτσι λοιπόν αποφάσισα να πάω στον δερματολόγο πήγα κοίταξε το κεφάλι μου και μου είπε ότι δεν φαίνεται να έχω κάποιον ερεθισμό και πως φαίνεται ότι η μινοξιδιλη έχει ήδη αρχίσει την δράση της και ο κνησμός είναι θετικό σημάδι.Με την ατυχία που έχω να σου τα σημάδια την άλλη μέρα...Ξύπνησα και το κεφάλι μου στα σημεία εφαρμογής είχε κάτι άσπρο κίτρινα υπολείμματα
που μόλις τα έβγαζα από κάτω υπήρχε ερεθισμος,η φαγούρα η ίδια..Έχει κανείς άλλος αυτά τα συμπτώματα και αν ναι βρήκε λύση; ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Ειχα τα ιδια εντονα συμπτωματα για μηνες με τη χρήση Rogain lotion. Οταν δοκιμασα αλλη εταιρια "AXELAN" σχεδον εξαφανίστηκαν. Τωρα που χρησιμοποιω φτιαχτη απο φαρμακειο στη θεσσαλονικη εφυγαν 100%. Λενε οτι στα αυξημενα ποσοστα Propylene glycol οφειλεται ο κνησμος και τα λαδωμενα μαλλια
 

ManD777

Member
Ειχα τα ιδια εντονα συμπτωματα για μηνες με τη χρήση Rogain lotion. Οταν δοκιμασα αλλη εταιρια "AXELAN" σχεδον εξαφανίστηκαν. Τωρα που χρησιμοποιω φτιαχτη απο φαρμακειο στη θεσσαλονικη εφυγαν 100%. Λενε οτι στα αυξημενα ποσοστα Propylene glycol οφειλεται ο κνησμος και τα λαδωμενα μαλλια
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση..Τελικά ξαναπήγα στον δερματολόγο αναγκαστικά γιατί άρχισα να βγάζω και στο σώμα κάτι σαν δερματίτιδα μου είπε να σταματήσω την μινοξιδιλη για όσο καιρό χρειαστεί και μετά να πάρω 2% αλλά μάλλον θα πάω στην λύση που πρότεινες εσυε την φτιαχτή από το φαρμακείο γιατί δεν νομίζω να ειμαι αλλεργικός στην μινοξιδιλη αλλά σε καποια άλλη ουσία που περιέχεται..Πόσο σου κοστίζει περίπου;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μην δοκιμάσεις τίποτα αλλο. Ξαναπάρε regain 5% αλλά αφρό. Δεν θα έχεις καμία ενόχληση. Αργά η γρήγορα σε όλους η λοσιόν εμφανίζει ξηροδερμια φαγούρα και άσπρες νιφαδες. Εσένα στο έβγαλε απευθείας. Με αφρό δεν θα έχεις κανένα θεμα
 

gerassis

Well-Known Member
Εγώ την αγοράζω τα 90ml 20€. Τσέκαρε και τον αφρό αν θες αλλά βγαινει κανά 40αρη το μήνα
 

ManD777

Member
Μην δοκιμάσεις τίποτα αλλο. Ξαναπάρε regain 5% αλλά αφρό. Δεν θα έχεις καμία ενόχληση. Αργά η γρήγορα σε όλους η λοσιόν εμφανίζει ξηροδερμια φαγούρα και άσπρες νιφαδες. Εσένα στο έβγαλε απευθείας. Με αφρό δεν θα έχεις κανένα θεμα
Το θέμα είναι ότι έβγαλα εξανθήματα και στο σώμα μετά από χρήση 2 μηνών οπότε κάποια αλλεργία υπάρχει δεν φτάνει μόνο η μορφή..
Εγώ την αγοράζω τα 90ml 20€. Τσέκαρε και τον αφρό αν θες αλλά βγαινει κανά 40αρη το μήνα
Έγινε σε ευχαριστώ!
 

cristiano

Member
Ναι και εμένα μετά από αρκετά χρόνια χρήσης τώρα βάζω και μου προκαλεί ξηροδερμία και άσπρες νιφάδες. Μαλλον θα το γυρίσω σε αφρό.
 
Μπλουζα