Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

dimcal

New Member
Η εφαρμογη μινοξιδιλης μου προκαλεσε αυξηση τριχοφυιας στο προσωπο και μερικες τριχουλες εχουν σκουρινει δλδ δεν ειναι χνουδι !!!! Ειναι μονιμο αυτο ? ειμαι γενικα απειρος με την ουσια αυτη και εχω αγχωθει !!!! Καπου διαβασα οτι μετα τους 3 μηνες επανερχεται η προηγουμενη κατασταση , θα ισχυσει αυτο και για το προσωπο μου ??? Σας παρακαλω απαντηστε εσεις που εχετε μια εμπειρια γτ εχω αγχωθει .... δεν ειναι εποχες για να κανω λειζερ :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

το εκανες το πειραμα airol με μινοξιδιλη στο προσωπο?
αν εισαι αντρας δεν βλεπω παρενεργεια,ολοι εχουμε τριχες ατο προσωπο :)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

dimcal είπε:
Η εφαρμογη μινοξιδιλης μου προκαλεσε αυξηση τριχοφυιας στο προσωπο και μερικες τριχουλες εχουν σκουρινει δλδ δεν ειναι χνουδι !!!! Ειναι μονιμο αυτο ? ειμαι γενικα απειρος με την ουσια αυτη και εχω αγχωθει !!!! Καπου διαβασα οτι μετα τους 3 μηνες επανερχεται η προηγουμενη κατασταση , θα ισχυσει αυτο και για το προσωπο μου ??? Σας παρακαλω απαντηστε εσεις που εχετε μια εμπειρια γτ εχω αγχωθει .... δεν ειναι εποχες για να κανω λειζερ :(

Θα μειωθεί η τριχοφυϊα στο πρόσωπο αλλά όχι μετά τους επόμενους 3 μήνες ... κάπου μετά το 12 μηνο αλλά αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο.

Μέχρι τότε μπορεις να βγάζεις τις ενοχλητικές τριχούλες με τσιμπιδάκι. Μη φοβάσαι δε δυναμώνουν ...

Όταν κόψεις τη minoxidil πέρα από την έντονη τριχόπτωση που θα παρατηρήσεις στην αρχή, θα εξαφανιστούν και όλες οι τριχούλες που βλέπεις τώρα στο πρόσωπο σου.
 

dimcal

New Member
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

Καταρχην ευχαριστω παιδια για τις αμεσες απαντησεις σας !!!!!

Kapamaru το εκανα το πειραμα και πετυχε πλεον εχω γενεια ;D τα ξυριζω και εχουν σκληρηνει στα σωστα σημεια . Απλα το τρομαχτικο για μενα που δε ξερω απο αυτα ειναι η αυξηση στο χνουδι που εχω στο μετωπο και ειδικα στο πανω μερος στα μαγουλα .... Στο δεξι μαγουλο αλλα πολυ πιο πανω απο τα γενεια ειδα 2-3 τριχουλες να εχουν γινει πιο σκουρες απο τις αλλες(δε τις ξυρισα γτ ειναι πολυ πανω απο τα γενεια) !!!

Να υπενθυμισω κι ολας αυτο που ειχα κανει χρησιμοποιησα mixodil 5% και στα γενεια για 1 μηνα περιπου και πλεον την εχω κοψει τελειως γτ δεν χανω πολλες τριχες πια και εχω βγαλει γενεια

Η ανησυχια μου ειναι ομως οτι εχει περασει κατι λιγοτερο απο μηνας που εκοψα τη minoxidil και βλεπω τα χνουδακια στο προσωπο να ειναι πιο πολλα απο πριν και οπως ειπα 2-3 τριχες να ναι λιγο πιο χοντρες και μαυρες ....

Αν ισχυει αυτο που λεει ο tropheus οτι μετα απο καποιο καιρο να πεσουν οι τριχες οι παραπανω με ηρεμει παρα πολυ !!!! την εχω κοψει κοντα μηνα τη μινοξιδιλη !Την airol την συνεχιζω για λογους ακμης και μονο στο προσωπο ... Και επειδη ρωτησατε ειμαι αντρας 21 ετων .....
 

xk

Active Member
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

ναι φιλε θα πεσουν καποια στιγμη κι εγω ειχα βγαλει στο ιδιο σημειο...το παθαινει αυτο ο οργανισμος οταν πρωτοβαζεις μινοξ εγω ειχα φρικαρει κ την εκοψα κ μετα απο μηνες φυγανε αλλα εχασα κ μαλλι...μη την κοψεις το πολυ πολυ μειωσε λιγο τη δοση...ισως αν ξεκιναγαμε με μικρες ποσοτητες λιγο λιγο να μην παθαινε κοκομπλοκο ο οργανισμος κ να μην πεταγε εντονες κ πολλες τριχες σε ασχετα σημεια,στη φουρια μας να βγαλουμε μαλλι κανουμε κουταμαρες πιστευω.
 

dimcal

New Member
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

παιδια με ηρεμησατε δοξα το θεο ! Αφου θα πεσουνε ολα καλα ;D . To προβλημα στο κεφαλι εφτυχως δεν ειναι πλεον αξιο προσοχης ειχα χρησιμοποιησει την μινοξιδιλη για να βγαλω γενεια το οποιο και καταφερα απλα οι υπολοιπες τριχουλες με ειχαν αγχωσει .

Σας ευχαριστω πολυ και παλι !!!!!!!
 

sakis9282

Member
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

Σας έχει συμβεί ζαλη και ταχυκαρδία από τη μίνοξ; Εδώ και μια βδομάδα το έχω,έκανα εξετάσεις και βγήκαν καλές.Οι γιατροί μου έλεγαν ότι είναι όλα φυσιολογικά.Φοβάμαι ότι τελικά είναι υπεύθυνη η μινοξ.Διαβάζωντας τις παρενέργειες είδα ότι έγραφε για τα συμπτώματα που είχα τις τελευταίες μέρες,ζάλη,κομάρες,τσιμπίματα στο στήθος και ταχυκαρδία.Βάζω εδώ και 1,5 χρόνο περίπου.Την σταμάτησα από προχθές για δοκιμή.
 

Tommy h

Member
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

Ταχυκαρδια μόνο τις δυο -τρεις φορές ,οταν την προτοξεκινησα εδώ και 4 χρόνια δεν ειχα ούτε ταχύκαρδια ούτε ζαλαδα απο minoxidil (rogaine foam ) , μήπως βάζεις μεγαλύτερη ποσότητα απο το κανονικο ? τώρα όσον αφορά κάποιες τρίχες στο πρόσωπο ψηλα στα μαγουλα και που και που πρησμενο πρόσωπο (ειδικά το πρωί) ειναι οι μόνες παρενεργειες που εχω παρατηρήσει σε εμενα απο την χρήση minoxidil ολα αυτά τα χρόνια ( η αλήθεια ειναι οτι βάζω μόνο μια φορα την ημέρα τα τελευταια χρονια γιατι πιστευω οτι το μόνο που μου προσφέρει τώρα ειναι συντήρηση και οχι επανεκφυση) :grandpa:.αληθεια με το τσιμπίδακι οι τρίχες στο πρόσωπο δεν βγαίνουν πιο δυνατές?
 

sakis9282

Member
Απ: Μινοξιδιλη Παρενεργεια !!!

Tommy h είπε:
Ταχυκαρδια μόνο τις δυο -τρεις φορές ,οταν την προτοξεκινησα εδώ και 4 χρόνια δεν ειχα ούτε ταχύκαρδια ούτε ζαλαδα απο minoxidil (rogaine foam ) , μήπως βάζεις μεγαλύτερη ποσότητα απο το κανονικο ? τώρα όσον αφορά κάποιες τρίχες στο πρόσωπο ψηλα στα μαγουλα και που και που πρησμενο πρόσωπο (ειδικά το πρωί) ειναι οι μόνες παρενεργειες που εχω παρατηρήσει σε εμενα απο την χρήση minoxidil ολα αυτά τα χρόνια ( η αλήθεια ειναι οτι βάζω μόνο μια φορα την ημέρα τα τελευταια χρονια γιατι πιστευω οτι το μόνο που μου προσφέρει τώρα ειναι συντήρηση και οχι επανεκφυση) :grandpa:.αληθεια με το τσιμπίδακι οι τρίχες στο πρόσωπο δεν βγαίνουν πιο δυνατές?
Εδώ και 1,5 χρόνο μια φορά την ημέρα και κάποιες φορές δεν έβαζα.Ίσως να έβαλα λίγο παραπάνω ορισμένες φορές δεν ξέρω.Αλλά δεν μπορούσα ούτε να δουλέψω,ούτε να οδηγήσω.Ζαλάδες και τρελό κόψιμο(κομάρες)) στα άκρα.Δεν κοιμόμουν και τα βράδια καλά.Οι γιατροι με ρώτησαν αν παίρνω φάρμακα και τους είπα όχι(είχα στο μυαλό μου τα χάπια).Εδω και μια βδομάδα που σταμάτησα σταμάτησαν όλες οι παρανέργειες.Θα αφήσω λίγο τον οργανισμό να ξεκουραστεί.Φοβήθηκα αυτό που μου συνέβη.Μη πάθουμε και τίποτα σοβαρό για χάρη των μαλλιών.
 
Μπλουζα