Μινοξιδίλη (regaine) και απώλεια μνήμης

dim35

New Member
Καλησπέρα σας.

Είμαι νέος εδώ και κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά. Τo forum κυρίως έχει καλύψει επανειλημμένως πολλές από τις απορίες μου.

Λοιπόν, έχω το εξής ζήτημα και δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς εδώ μέσα, αλλά θα με ενδιέφερε να το μάθω.
Πριν από περίπου 4 χρόνια άρχισα να αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης (τώρα είμαι 35 ετών) και μετά από τριχοριζόγραμμα διαπίστωσα ότι επρόκειτο για ανδρογενετική αλωπεκίαση. Δοκίμασα (κλασικά) διάφορες θεραπείες και τα τελευταία χρόνια έχω καταλήξει σε σταθερή χρήση του Regaine σε συνδυασμό με Revivogen.
Συγκεκριμένα παίρνω ανελιππώς Regaine 5% εδώ και 3 χρόνια καθημερινά είτε 1 είτε 2 φορές την ημέρα αναλόγως την πορεία της τριχόπτωσης. Τα τελευταία 2 χρόνια το συνδυάζω με Revivogen μέρα παρά μέρα συνήθως (δηλαδή κάθε μέρα regaine, κάθε 2 μέρες περίπου revivogen).
Δεν έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα, έχω αραίωση κυρίως στην κορυφή του κεφαλιού και μπροστά -όχι κροτάφους δηλαδή. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται προς το παρόν να ξεκινήσω φιναστερίδη ή κάτι άλλο δραστικότερο.

Ωστόσο εδώ και αρκετές ημέρες έχω κολλήσει άσχημα με την εξής σκέψη:
Υπάρχει περίπτωση η μακροχρόνια χρήση μινοξιδίλης (ή και revivogen) να έχει επιπτώσεις στη μνήμη/συγκέντρωση και γενικώς σε κάποιο είδος εγκεφαλικής λειτουργίας;
Έχω παρατηρήσει ότι η μνήμη μου δεν είναι τόσο καλή όσο παλιότερα. Όπως και η δυνατότητα συγκέντρωσης. Χωρίς μεγάλες διαφορές βέβαια, αλλά το έχω διαπιστώσει.
Τυχαία σκέφθηκα να το ψάξω στο ιντερνετ και είδα μόνο 1-2 ποστ σε ξένα site, όπου κάποιος αναφέρει παρόμοιο πρόβλημα από το regaine, όπως και μια μελέτη με κάποιο πολύ μικρό ποσοστό χρηστών μινοξιδίλης (ενδεχομένως σε χάπι, για άλλους λόγους) να αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα.
Την απώλεια μνήμης την έχω συναντήσει συνδυασμένη με χρήση Proscar βέβαια. Και δεν αποκλείω να οφείλεται στο revivo και όχι στο regaine.
Δεν νομίζω όμως ότι είναι τόσο παράλογο αυτό, μια και ως γνωστόν το regaine επηρεάζει τη ροή του αίματος στο κεφάλι. Επίσης καμιά φορά δημιουργεί και πονοκέφαλο. Οπότε δεν ξέρω....

Θα σας ήμουν υπόχρεος εάν όποιος έχει αντιμετωπίσει (ή νομίσει ότι αντιμετώπισε) παρόμοιο πρόβλημα με το regaine (κυρίως) ή το revivogen, να μοιραστεί την άποψή του.
Καθώς και τη γνώμη σας επί του συγκεκριμένου ενδεχομένου (μπορεί πχ να έχετε υπόψη σας μελέτες από μακροχρόνια -υπερδεκαετή χρήση regaine, που δεν έδειξαν τίποτα το ανησυχητικό).

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jimlykos

Member
Ίσως να το είχα συναντήσει αυτό που λες κάποτε που στο διάλυμα μινοξυδίλης έβαζα και φιναστερίδη μέσα.
Άποψή μου είναι πάντως ότι από τα 30 και μετά ο εγκέφαλος δε λειτουργεί στις ίδιες στροφές με κάποτε. Είτε αυτό αφορά τη μνήμη (σκληρός δίσκος) είτε αφορά την επεξεργασία...
 

Atermon

Member
Εκτός του φυσιολογικού της ηλικίας - εντάξει δε σε πήραν δα και τα χρόνια, αλλά η μνήμη που είχαμε μικρότεροι χάνεται χρόνο με το χρόνο - ίσως στην καθημερινότητα να μη σου χρειάζεται η μνήμη και να έχει μείνει αγύμναστη. Αυτό διορθώνεται πανεύκολα.

Μεγάλο ρόλο παίζει κι ο ύπνος. Αν κοιμάσαι αργά ή λίγες ώρες ή γενικά με άτακτο ωράριο, η μνήμη επηρεάζεται την επόμενη κιόλας ημέρα.

Δεν ξέρω... τη μινοξιδίλη τη χρησιμοποιούν πολλά άτομα και δεν έχουν παρατηρήσει κάτι με τη μνήμη τους. Γνώμη μου απόκλεισε άλλα ενδεχόμενα πρώτα πριν καταλήξεις στη μινοξιδίλη.
 

dim35

New Member
Μάλιστα... Τη μνήμη την εξασκώ αρκετά (δικηγορία βλέπεις), αλλά παίζει και λίγος ύπνος...
Τι να πω, μακάρι να μην ισχύει αυτό, γιατί πράγματι αυτή θα ήταν η χειρότερη συνέπεια της μινοξιδίλης (εκτός από την "αλλοίωση" στα χαρακτηριστικά του προσώπου και στα δόντια, που αναφέρουν ορισμένοι εδώ και που και αυτά με ανησύχησαν λίγο).

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
 

xk

Active Member
αν δε σε ενοχλει να χασεις λιγο μαλλι...ξεφορτωσου τη....και να μην εχεις απωλεια μνημης ειναι κ@λοφαρμακο τελικα...τοσα χρονια εμεις οι πιο παλιοι στις θεραπειες δε θελαμε να το πιστεψουμε σε ποσα πραγματα μπορει να κανει ζημια...και δε λεγαμε τιποτα μη ''φοβιζουμε'' κοσμο...

ειναι παρανοϊκο να παμε να φτιαξουμε ενα πραγμα(μαλλι) και να καταστρεφουμε πεντε εξι αλλα σημαντικα πραγματα πανω μας που δουλευανε κανονικα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dim, στα 18 χρόνια χρήσης δεν παρατήρησα ποτέ πρόβλημα μνήμης. Μην σου πω πως τα 2 τελευταία χρόνια που την έχω κόψει, ξεχνάω περισσότερο. Άρα η ηλικία ( 38 ) ίσως να είναι ο βασικός παράγοντας. Αν τώρα είχε επηρεάσει η χρήση της και απλά φάνηκε τώρα, δεν το γνωρίζω. Δεν έχω βρει όμως αναφορές για τέτοια παρενέργεια, οπότε τη θεωρώ απίθανη.
Τα δόντια όμως φίλε, ειλικρινά πονάνε πολύ περισσότερο απο την τριχόπτωση. Τέτοια κατάθλιψη δεν την πέρασα ποτέ για τα μαλλιά.
Δεν ξέρω πόσο υπεύθυνη ήταν η μίνοξ, αλλά ήταν η μόνη πιθανή αιτία πριν καταλήξει σε αυτοάνοσο.
 

Atermon

Member
GOMI είπε:
dim, στα 18 χρόνια χρήσης δεν παρατήρησα ποτέ πρόβλημα μνήμης. Μην σου πω πως τα 2 τελευταία χρόνια που την έχω κόψει, ξεχνάω περισσότερο. Άρα η ηλικία ( 38 ) ίσως να είναι ο βασικός παράγοντας. Αν τώρα είχε επηρεάσει η χρήση της και απλά φάνηκε τώρα, δεν το γνωρίζω. Δεν έχω βρει όμως αναφορές για τέτοια παρενέργεια, οπότε τη θεωρώ απίθανη.
Τα δόντια όμως φίλε, ειλικρινά πονάνε πολύ περισσότερο απο την τριχόπτωση. Τέτοια κατάθλιψη δεν την πέρασα ποτέ για τα μαλλιά.
Δεν ξέρω πόσο υπεύθυνη ήταν η μίνοξ, αλλά ήταν η μόνη πιθανή αιτία πριν καταλήξει σε αυτοάνοσο.


18 χρόνια μινοξιδίλη; οΟ Αν πρέπει να ερευνήσουν κάποιον για τη δράση της μινοξιδίλης αυτός είσαι εσύ :p Btw στα δόντια τι σου έκανε;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν μάθουν ποτέ πως δουλεύει η μινοξιδίλη, τότε θα μπορούν και να ερευνήσουν τις παρενέργειές της...;D

Τα έχω αναφέρει εδώ πιο αναλυτικά

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8698-page-4.html
 

nine

Active Member
Έχω παρατηρήσει κάποιος άλλος μειωμένη μνήμη με την μινοξ;

Σε σχέση με 4 χρόνια πριν που την έχω ξεκινήσει, ξεχνάω πιο έυκολα τελευταία
 

Mizerix

Active Member
Ρε παιδιά τί πρόβλημα με μνήμη και δόντια λέτε? Εγώ 8 χρόνια χρησιμοποιώ μινοξιδίλη και δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Στα πχ τί πρόβλημα δημιουργεί που αναφέρετε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
4 μήνες καθαρός από μινοξ έπειτα από δεκαετη και τελευταίως ανούσια χρήση. Ευχής έργων η διακοπή της για μένα. Τόσα χρόνια χρήσης όλα σου φαίνονται φυσιολογικά . Πλέον αλλάζει το πρόσωπο, τα κιλά όπως έρχονται φεύγουν πολύ εύκολα, απώλεια μνήμης έχω τα τελευταία χρόνια αλλά δε νομίζω να οφείλεται εκεί και άλλα σημάδια που τους επομενους μήνες θα ξέρω αν έφταιγε μινοξ.
Η φίνα πιστεύω είναι παιδική χαρά μπροστά στην μινοξ.
 

Harris_G

Well-Known Member
Και γω αρχισα Duta Τασο και εχει λιγοτερες παρενεργειες απο το Hair,Skin,Nails, τις εκοψα και σωθηκα :p
 

Kostas97

Well-Known Member
Θεωρω πως η μινοξιδιλη μια φοαρ την μερα ειναι αρκετα safe επιλογη και γλυτωνεις οσα αναφερονται.
Τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Και γω αρχισα Duta Τασο και εχει λιγοτερες παρενεργειες απο το Hair,Skin,Nails, τις εκοψα και σωθηκα :p
Αν αναφερεσαι στη Solgar, αστα να πανε.
Εγω ειχα πονοκoιλο οταν τις επαιρνα και αναρωτιομουν τι ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Αν αναφερεσαι στη Solgar, αστα να πανε.
Εγω ειχα πονοκoιλο οταν τις επαιρνα και αναρωτιομουν τι ειναι.
Ότι καλύτερο σε πολυβιτσμίνες μαζί με new food Adam.
Τώρα τι πονόκοιλοι και τα συναφή νέα παιδιά δεν ξέρω,τι να πω.
 
Μπλουζα