Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή να π

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

smaui

New Member
Στο θεμα αυτο μπορουμε να αναλυσουμε αποψεις οσον αφορα τις περιπτωσεις μεταμοσχευσης με μικρο ποσοστο αραιωσης.
Για παραδειγμα εγω εχω ξεκινησει να αραιωνω (κληρονομικοτητα) στο μπροστινο μερος αριστερα και δεξια (τα γνωστα λιμανάκια). Ρωτησα στην Berg*** Co** για FUE και μου ειπαν οτι ειναι απλη διαδικασια και θα εχει πολυ φυσικο αποτελεσμα.
Αντε και βγηκαν... το θεμα ειναι αργοτερα τι θα γινει. Αν αρχισουν και αραιωνουν τα υπολοιπα, θα μπορω να κανω μεταμοσχευση για πυκνωση ωστε να μην φανει η διαφορα ή θα πρεπει να περιμενω να αραιωσει υπερβολικα (και να κυκλοφορω σαν χαζος) και μετα να ξαναβαλω;
Το θεμα ειναι να προλαβω με μικρες μεταμοσχευσεις να μην φανει η καραφλα. Ειναι αυτο ευφικτο;
Περιμενω αποψεις...ευχαριστω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairevival

New Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

Έχω ακούσει πολλές φορές τη φράση
" Περίμενε μέχρι να ολοκληρωθεί η καράφλα και μετά κάνε μεταμόσχευση".

Ο omar συγκεκριμένα έχει γράψει "εδώ και 2 χρόνια έχει σταθεροποιηθει η τριχόπτωση".
Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω αν μπορούμε να μιλήσουμε για σταθεροποίηση φαλάκρας όπως π.χ. μιλαμε για σταθεροποιηση μυωπιας.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

hairevival είπε:
Ο omar συγκεκριμένα έχει γράψει "εδώ και 2 χρόνια έχει σταθεροποιηθει η τριχόπτωση".

το οτι σταθεροποιηθηκε για 2 χρονια δεν σημαινει οτι σταματησε........μην μπερδευεστε........
 

aleksandros

New Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

Ο omar εβαλε μεγαλο αριθμο μοσχευματων δεν εχει αναγκη.
 

cmos516

Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

εγω πιστευω καλα θα ηταν να εβλεπες τον πατερα σου πως ειναι κανα παππου σου για να δεις περιπου μεχρι τι nw υπαρχει ενδεχομενο να φτασεις(δεν μπορει αυτοι να ειναι μεχρι nw2 πχ και εσυ να γινεις nw6)
Και απο κει και περα περιμενε να χασεις οσα περισσοτερα μπορεις για να την κανεις μια και καλη,μη τρεχεις καθε χρονο.
Πιστευω ακραδαντα οτι μετα απο καποιο σημειο και μετα σταθεροποιητε η κατασταση,δες γυρω σου ανθρωπους μεχρι και ηθοποιους.
 

comb

Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

Μια εκτιμηση μπορεί να γίνει αν θεωρήσουμε οτι κάποιος μπορεί να φτάσει μέχρι το χειρότερο στάδιο φαλάκρας που υπάρχει ανάμεσα στους κοντινούς συγγενείς του(πατερας, θειοι, παππουδες). Αυτό σαν το χειρότερο δυνατό σενάριο.

Με αυτό στο μυαλό ενεργείς αναλόγως. Μπορείς να κάνεις μια μεταμόσχευση όταν είσαι Ν3-Ν4 και αργότερα αν προχωρήσεις σε Ν5-Ν6 να κάνεις και δεύτερη, ίσως και τρίτη.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

αρχικα ξεκινας θεραπεια με τα γνωστα φαρμακα και μετα απο 1-2 χρονια αφου δεις οτι δε σου δινει κατι παραπανω η θεραπεια τοτε μπορεις να μιλήσεις για μεταμόσχευση τωρα βεβαια ενας που εχει υποστει μεγαλη αραιωση μεγαλυτερης ηλικιας μπορει να κανει και συγχρονως να κανει και θεραπεια
 

cmos516

Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

Εαν θες να παντρευτης σε 2 χρονια και στη φωτογραφια του γαμου σου θες να εχεις το ιδιο μαλλι που εχεις τωρα,και να μην προχωρησει κι αλλο η κατασταση τοτε παρε φαρμακο(μονο για καμια τετοια περιπτωση κανουν),
και μετα οταν θα πεις να κανεις κανα παιδακι ετοιμασου να τα κοψεις για κανα χρονο και βαλε,για να εισαι σιγουρος 100% μη βγει κανα τερας,και φυσικα οτι μαλλι κρατησες με αυτα να εισαι ετοιμος να το χασεις σε χρονο dt.(εε καποια στιγμη θα γινοταν κι αυτο ετσι κι αλλιως,δεν μπορει- δεν γινετε, να περνεις ενα τοσο δυνατο φαρμακο για χρονια)
Eπισης να σου ευχηθω αυτα τα 2 χρονια να μην εχεις παρενεργειες ,και να μην εισαι μαλακοπεουλ@ς στο κρεβατι με τη γυναικα και τελικα σε παρατηση και δε σε παντρευτη!!!! :D :D :D

Διαβασε το forum δες τι παιζει με αυτα τα φαρμακα,και κρινε εσυ απο μονος αν πρεπει να τα παρεις ή οχι ,μονο φροντισε κατα την αποφαση σου να λαβεις υποψιν και να εχεις στο μυαλο σου και στο μελλον τι γινετε και να μη κοιτας μονο το παρον...
 

genesis

New Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

cmos516 είπε:
Εαν θες να παντρευτης σε 2 χρονια και στη φωτογραφια του γαμου σου θες να εχεις το ιδιο μαλλι που εχεις τωρα,και να μην προχωρησει κι αλλο η κατασταση τοτε παρε φαρμακο(μονο για καμια τετοια περιπτωση κανουν),
και μετα οταν θα πεις να κανεις κανα παιδακι ετοιμασου να τα κοψεις για κανα χρονο και βαλε,για να εισαι σιγουρος 100% μη βγει κανα τερας,και φυσικα οτι μαλλι κρατησες με αυτα να εισαι ετοιμος να το χασεις σε χρονο dt.(εε καποια στιγμη θα γινοταν κι αυτο ετσι κι αλλιως,δεν μπορει- δεν γινετε, να περνεις ενα τοσο δυνατο φαρμακο για χρονια)
Eπισης να σου ευχηθω αυτα τα 2 χρονια να μην εχεις παρενεργειες ,και να μην εισαι μαλακοπεουλ@ς στο κρεβατι με τη γυναικα και τελικα σε παρατηση και δε σε παντρευτη!!!! :D :D :D

κατα τ'αλλα ``κρινε μονος σου``...πραγματικα lol ρε cmos...
 

comb

Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

και μετα οταν θα πεις να κανεις κανα παιδακι ετοιμασου να τα κοψεις για κανα χρονο και βαλε,για να εισαι σιγουρος 100% μη βγει κανα τερας

Δεν υπάρχει καμία ένδειξη, ή κάποιο περιστατικό που να υποδηλώνει τέτοιο κίνδυνο.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

hairevival είπε:
Έχω ακούσει πολλές φορές τη φράση
" Περίμενε μέχρι να ολοκληρωθεί η καράφλα και μετά κάνε μεταμόσχευση".

Ο omar συγκεκριμένα έχει γράψει "εδώ και 2 χρόνια έχει σταθεροποιηθει η τριχόπτωση".
Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω αν μπορούμε να μιλήσουμε για σταθεροποίηση φαλάκρας όπως π.χ. μιλαμε για σταθεροποιηση μυωπιας.

στην περίπτωση μου έχει σταματήσει το χάλι στο κεφάλι μου να γίνεται χειρότερο εδώ και 5 χρόνια και βάλε. ποιο συγκεκριμένα ποιο μικρός 25 χρονών είχα λιγότερα μαλλιά απο ότι 'έχω τώρα χωρίς φάρμακα έτσι. όταν άρχισα minox και τα άλλα στην υπογραφή μου τα πράγματα εγιναν καλύτερα αλλά δέν βγάζω μαλλί έχει χοντρύνει η τρίχα αλλά μένουν κενά και είναι κάπως άσχημο το θέαμα. πράγματι έτσι όπως τα λέω και έχω τρελαθεί δεν ξέρω τι να κάνω. Αυριο παίρνω και εξετάσεις αίματος, φεριτινης, φυλλικού οξέος και μου μένουν θυρεοειδής αδένας να δώ αν κάτι πάει στραβά και συντηρείτε τόσα χρόνια αυτή η κατάσταση χωρίς πάνω κάτω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

nomore εχεις κανει εμφυτευση?????γιατι καπου σε θυμαμαι να λες οτι δεν εχεις καλη δοτρια νομιζω????
αν δεν εχεις κανει......γιατι λες οτι εχεις φτωχη δοτρια???
 

smaui

New Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

Παιδια καλα αυτα που λετε, το θεμα ειναι ομως τι μπορεις να κανεις ωστε μην περιμενεις να καραφλιασεις και ξαφνικα να εμφανιστεις με μαλλια.
Καλα και τα φαρμακα, αλλα αν ειναι να τα χασεις (π.χ λογω κληρονομικοτητας) θα τα χασεις.
Το βασικο ερωτημα, στο οποιο κανενας γιατρος δεν δινει απαντηση, ειναι:
Αν δεχτουμε πως ξεπερναμε το οικονομικο θεμα, ξεπερναμε και την ταλαιπωρια της μεταμοσχευσης, τοτε μπορουμε με μικρες επεμβασεις να διατηρουμε την πυκνοτητα του μαλλιου μας ή κινδυνευουμε να μην δουμε αποτελεσμα και να τραυματισουμε τα υπολοιπα τριχοθυλακια?
Εγω για παραδειγμα ρωτησα στην BER*** KO** για να καλυψω με 600 περιπου τριχοθυλακια τα δυο μπροστινα λιμανακια και μου ειπε οτι γινεται χωρις προβλημα.Αλλα δεν τους πολυπιστευω...
Αυτο που φοβαμαι ομως ειναι: 1)μηπως τραυματισω τα αλλα που ακομα ειναι γερα και
2)αν θα μπορω να ξαναβαλω (για πυκνωση) σε αυτα που θα αραιωνουν πισω απτην περιοχη που καλυψα.
Αν εχει καποιος αποψη θα ηθελα να μου πει και μενα.
P.S: Regaine ή Rogaine? Ειναι το ιδιο? ΠΟιο ειναι καλυτερο?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

nascrew είπε:
Παιδια καλα αυτα που λετε, το θεμα ειναι ομως τι μπορεις να κανεις ωστε μην περιμενεις να καραφλιασεις και ξαφνικα να εμφανιστεις με μαλλια.
Καλα και τα φαρμακα, αλλα αν ειναι να τα χασεις (π.χ λογω κληρονομικοτητας) θα τα χασεις.
Το βασικο ερωτημα, στο οποιο κανενας γιατρος δεν δινει απαντηση, ειναι:
Αν δεχτουμε πως ξεπερναμε το οικονομικο θεμα, ξεπερναμε και την ταλαιπωρια της μεταμοσχευσης, τοτε μπορουμε με μικρες επεμβασεις να διατηρουμε την πυκνοτητα του μαλλιου μας ή κινδυνευουμε να μην δουμε αποτελεσμα και να τραυματισουμε τα υπολοιπα τριχοθυλακια?
Εγω για παραδειγμα ρωτησα στην BER*** KO** για να καλυψω με 600 περιπου τριχοθυλακια τα δυο μπροστινα λιμανακια και μου ειπε οτι γινεται χωρις προβλημα.Αλλα δεν τους πολυπιστευω...
Αυτο που φοβαμαι ομως ειναι: 1)μηπως τραυματισω τα αλλα που ακομα ειναι γερα και
2)αν θα μπορω να ξαναβαλω (για πυκνωση) σε αυτα που θα αραιωνουν πισω απτην περιοχη που καλυψα.
Αν εχει καποιος αποψη θα ηθελα να μου πει και μενα.
P.S: Regaine ή Rogaine? Ειναι το ιδιο? ΠΟιο ειναι καλυτερο?
για τις απορίες σου στο θέμα μικρομεταμοσχεύσεις δεν έχω άποψη-θεωρώ ότι είναι προσωπική απόφαση πως θα το παλέψεις,άσε που υπάρχουν πολλά μέλη να απαντήσουν (μεταμοσχευθέντες!)
τα rogain/regain έχουν την ίδια δραστική ουσία => http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,47.0.html
 

NGL

Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

nascrew είπε:
Παιδια καλα αυτα που λετε, το θεμα ειναι ομως τι μπορεις να κανεις ωστε μην περιμενεις να καραφλιασεις και ξαφνικα να εμφανιστεις με μαλλια.
Καλα και τα φαρμακα, αλλα αν ειναι να τα χασεις (π.χ λογω κληρονομικοτητας) θα τα χασεις.
Το βασικο ερωτημα, στο οποιο κανενας γιατρος δεν δινει απαντηση, ειναι:
Αν δεχτουμε πως ξεπερναμε το οικονομικο θεμα, ξεπερναμε και την ταλαιπωρια της μεταμοσχευσης, τοτε μπορουμε με μικρες επεμβασεις να διατηρουμε την πυκνοτητα του μαλλιου μας ή κινδυνευουμε να μην δουμε αποτελεσμα και να τραυματισουμε τα υπολοιπα τριχοθυλακια?
Εγω για παραδειγμα ρωτησα στην BER*** KO** για να καλυψω με 600 περιπου τριχοθυλακια τα δυο μπροστινα λιμανακια και μου ειπε οτι γινεται χωρις προβλημα.Αλλα δεν τους πολυπιστευω...
Αυτο που φοβαμαι ομως ειναι: 1)μηπως τραυματισω τα αλλα που ακομα ειναι γερα και
2)αν θα μπορω να ξαναβαλω (για πυκνωση) σε αυτα που θα αραιωνουν πισω απτην περιοχη που καλυψα.
Αν εχει καποιος αποψη θα ηθελα να μου πει και μενα.
P.S: Regaine ή Rogaine? Ειναι το ιδιο? ΠΟιο ειναι καλυτερο?

απο προσωπικη εμπειρια μην μπεις καν στην διαδικασια να το κανεις αυτο.πρωτον γιατι πραγματι υπαρχει κινδυνος να τραυματισεις απ τα υπαρχοντα και δευτερον γιατι η ιστορια εδω στην ελλαδα εχει δειξει αμβιβολλα αποτελεσματα.δεσ την περιπτωση του πανου...εδω...
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1208.0.html
 

smaui

New Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! Βοηθησαν καπως, αν και πολυ θα ηθελα να ηταν διαφορετικες.
Οσο για καποιες μεθοδους που προωθουν τα γνωστα κεντρα και εχουν να κανουν με την ενδυναμωση της τριχας, την ενεργοποιηση του θηλακα και ολα τα συναφη... εχει κανεις αποψη?
Ρωτησα δυο κεντρα και μου ειπαν για μια θεραπεια 3-6 μηνων η οποια κοστιζει περιπου 1600 ευρω. Ξερεις κανεις κατα ποσο αξιολογες ειναι αυτες οι μεθοδοι?
 

NGL

Member
Απ: Μικρό ποσοστό αραίωσης...Να κάνουμε μεταμόσχευση ή

nascrew είπε:
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια! Βοηθησαν καπως, αν και πολυ θα ηθελα να ηταν διαφορετικες.
Οσο για καποιες μεθοδους που προωθουν τα γνωστα κεντρα και εχουν να κανουν με την ενδυναμωση της τριχας, την ενεργοποιηση του θηλακα και ολα τα συναφη... εχει κανεις αποψη?
Ρωτησα δυο κεντρα και μου ειπαν για μια θεραπεια 3-6 μηνων η οποια κοστιζει περιπου 1600 ευρω. Ξερεις κανεις κατα ποσο αξιολογες ειναι αυτες οι μεθοδοι?

:bon:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα