Μια συμβουλή στην περίπτωση μου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Chimaira

New Member
Eίμαι σχεδόν 23 και εχω μια οπισθοχώρηση στους κροτάφους, έχω αρχίσει να χάνω στο vertex και μια γενικότερη αραίωση στη κορυφή της κεφαλής.

Θέλω να γεμίσω vertex και τοπ, και να σώσω τους κροτάφους με όση επανέκφυση γίνεται.
Mπορώ χωρίς χρήση proscar?

Αν εφαρμόζω αποκλειστικά Zyrtec (cetirizine) τοπικα σαν blocker (μαζι με κετοκοναζόλη) και μινοξιδιλ + αιρολ θα έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα ή αν θέλω να κανω δουλεiά χρειάζομαι και proscar?

Γενικά να πω δεν φοβάμαι τα προσωρινά sides του proscar, μόνο οποια μόνιμα λένε, πχ μειωμώνη εγκεφαλική ανάπτυξη λογω αναστολής νευρορμονών.
Μιας και ειμαι κατω απο 25, φοβάμαι αυτο το ενδεχόμενο.

Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσω αρχικά μονο zyrtec+minox+keto ποσο να περιμένω πριν να αποφασίσω να περάσω σε proscar? (Απο πλευράς βελτίωσης)

Υ.Γ.: Αν αποφασίσω να χρησιμοποιήσω proscar, ειναι καλο να με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος?

Ευχαριστώ θερμά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Γενικά δοκίμασε πρώτα τα υπόλοιπα. ένα ασφαλές διάστημα για να κρίνεις μια θεραπεία, είναι τουλάχιστον 8 μήνες. Στο ενδιάμεσο θα σου δώσει και κάποιες ενδείξεις για το αν λειτουργεί (πχ αυξημένη τριχόπτωση κατά την αρχή της θεραπείας μπορεί να σημαίνει ότι η θεραπεία λειτουργεί κλπ). Οπότε θα σου πρότεινα να πας "στα ήπια" για την ώρα και αν δεν βγει τίποτα "χόντρυνέ το". Όσο για το αν πρέπει να σε παρακολουθεί κάποιας (ειδικότητας) γιατρός, θα έλεγα, αν έχεις τη δυνατότητα βεβαίως και να το κάνεις, όχι μόνο για να αποφύγεις τις "δυσάρεστες συνέπειες" που μπορεί να έχεις, αλλά και γιατί θα είναι πιο εύκολο να διακρίνεις αν δουλεύει η θεραπεία σου, μετρώντας συγκεκριμένες παραμέτρους.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Λογω ηλικιας μην πεσεις με τα μουτρα στα βαρια φαρμακα.Ειναι μεγαλο ρισκο η φιναστεριδη κατα την αποψη μου.Ξεκινα ενα Blocker ,μινοξιδιλη κ σαμπουαν κετοκοναζολης 2 φορες την εβδομαδα αλλα μην περιμενεις θαυματα.Τα πραγματα ειναι δυσκολα.
 

Chimaira

New Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Λογω ηλικιας μην πεσεις με τα μουτρα στα βαρια φαρμακα.Ειναι μεγαλο ρισκο η φιναστεριδη κατα την αποψη μου.Ξεκινα ενα Blocker ,μινοξιδιλη κ σαμπουαν κετοκοναζολης 2 φορες την εβδομαδα αλλα μην περιμενεις θαυματα.Τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Ναι αλλά πρέπει να γεμίσω τουλάχιστον vertex και να πυκνωσω top. Μήπως να συνεχίσω τη λοσιόν κορτιζόνης που μου έγραψε ο δερματολόγος?

Τον ρώτησα συγκεκριμένα, λεει δεν λεπταίνει την επιδερμίδα και το συστήνουν χρόνια χωρίς προβλήματα.
Μου ειχε γράψει υδροκορτιζόνη + minoxidil μόνο και φυτικο σαμπουάν.

Μήπως να παρω daktador που χρησιμοποιούν εδω? Και να βάζω μαζι με minox σε κροτάφους?


ΜΙΚΕΣ είπε:
Λογω ηλικιας μην πεσεις με τα μουτρα στα βαρια φαρμακα.Ειναι μεγαλο ρισκο η φιναστεριδη κατα την αποψη μου.Ξεκινα ενα Blocker ,μινοξιδιλη κ σαμπουαν κετοκοναζολης 2 φορες την εβδομαδα αλλα μην περιμενεις θαυματα.Τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Ναι αλλά πρέπει να γεμίσω τουλάχιστον vertex και να πυκνωσω top. Μήπως να συνεχίσω τη λοσιόν κορτιζόνης που μου έγραψε ο δερματολόγος?

Τον ρώτησα συγκεκριμένα, λεει δεν λεπταίνει την επιδερμίδα και το συστήνουν χρόνια χωρίς προβλήματα.
Μου ειχε γράψει υδροκορτιζόνη + minoxidil μόνο και φυτικο σαμπουάν.

Μήπως να παρω daktador που χρησιμοποιούν εδω? Και να βάζω μαζι με minox σε κροτάφους?

Ελπίζω το ζιρτέκ να μου κάνει προσωρινά καλο block, στα 25 ευχαρίστως βάζω φινα.
 

gianniskritikos

New Member
για κερατινε εχεισ διαβασει?? αν οχι διαβασε το ειναι σε δοκιμη ακομα αλλα ειναι χρησιμο να ρηξες μια ματια ειναι το φαρμακο που υποσχετε παρομοια αποτελεσματα με φινα χωρις παρενεργειες .... στο λεω γιατι σε βλεπω να θες να αρχησης φινα και αν ειναι να το σκεφτεσε καλυτερα σκεψου για κερατινε http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5076.html διαβασε το και ας ειναι μεγαλο μπορει να καταληξεις να το παραγηλεις...
 

Chimaira

New Member
gianniskritikos είπε:
για κερατινε εχεισ διαβασει?? αν οχι διαβασε το ειναι σε δοκιμη ακομα αλλα ειναι χρησιμο να ρηξες μια ματια ειναι το φαρμακο που υποσχετε παρομοια αποτελεσματα με φινα χωρις παρενεργειες .... στο λεω γιατι σε βλεπω να θες να αρχησης φινα και αν ειναι να το σκεφτεσε καλυτερα σκεψου για κερατινε http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5076.html διαβασε το και ας ειναι μεγαλο μπορει να καταληξεις να το παραγηλεις...

Καλα θα την παλεψω τώρα με ζιρτέκ που είναι φτηνό και οταν αρχίσει να μην τραβάει και έχω budget θα πάρω το άλλο που λες. Κάτσε να δούμε και καμιά ερευνα και μαρτυρίες πρώτα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα