Μια αιρετικη αποψη για το proscar

Serifis

Active Member
Και ας δοκιμασει κανεις 5mg ετσι για καμια βδομαδα δεκα μερες να μας πει πως θα ειναι μετα...

Πόσα πράγματα, από φάρμακα και συμπληρώματα έως ακόμα και τροφές, εάν πέρναμε καθημερινά την 5άσια ποσότητα, δεν θα παρατηρούσαμε διάφορες παρενέργειες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
οι Παππουδες που περνουν 5mg προσκαρ εχουν καποιο προβλημα και το περνουν και ποιος ειπε οτι δεν εχουν νερωμενο σπερμα η αν τους σηκωνετε..
Στους ηλικιωμένους κάνει κούκου μια φορά στο τόσο, ούτως ή άλλως οπότε άκυρο το επιχείρημά σου.
Εξάλου έχουν τόσα θέματα υγείας που το νερωμένο σπέρμα και το αν θα έχουν στύση είναι το τελευταίο που τους απασχολεί.
 

dimitris50423

Well-Known Member
δεν ειναι μονο οι πρωινες στυσεις το θεμα.. εγω δεν ξερω απο πρωτο χερι τις παρενεργειες της φινας οτι εχω ακουσει και εχω διαβασει. εχω διαβασει εδω μεσα οτι καποιος με την κοπελα του προσπαθουσε να ειναι συγκεντρωμενος για να μη του πεσει κατα τη διαδικασια.
φανταζομαι ολοι θα συμφωνουμε οτι σε κατι τετοιο ξεκινας σταδιακα την ελαττωση και σταματημα του φαρμακου.
το ζητημα για μενα ειναι οχι τοσο αν θα το ξεκινησει καποιος αλλα αν χρειαστει να το διακοψει αν θα επανερθει 100% στο φυσιολογικο του και ποσο γρηγορα. για τους πιο μεγαλους σε ηλικια που λετε φανταζομαι οτι θα τους ριχνει ακομη περισσοτερο γιατι και λογω ηλικιας δεν εχουν και τοσες ορεξεις οσο ενας 25αρης η 30αρης
 

Georgex6

Well-Known Member
Το 2007 το ξεκινησα οντας 24 χρονων και φτανω αισιως μια δεκαετια το αν εχει παρενεργιες ασε να το ξερω καλυτερα απο τον καθενα ειναι το μονο ομως που κανει δουλεια γιαυτο και το παιρνω κατα διαστηματα πλεον
 

nikolakis

Well-Known Member
Στους ηλικιωμένους κάνει κούκου μια φορά στο τόσο, ούτως ή άλλως οπότε άκυρο το επιχείρημά σου.
Εξάλου έχουν τόσα θέματα υγείας που το νερωμένο σπέρμα και το αν θα έχουν στύση είναι το τελευταίο που τους απασχολεί.
Μην γίνεσαι φινατικος!!! :)
 

Utopia

Active Member
οτι εχω ακουσει και εχω διαβασει. εχω διαβασει εδω μεσα οτι καποιος με την κοπελα του προσπαθουσε να ειναι συγκεντρωμενος για να μη του πεσει κατα τη διαδικασια.
Kι εγώ έχω ακούσει και έχω διαβάσει για UFO και για κροκόδειλους στους υπονόμους...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Το 2007 το ξεκινησα οντας 24 χρονων και φτανω αισιως μια δεκαετια το αν εχει παρενεργιες ασε να το ξερω καλυτερα απο τον καθενα ειναι το μονο ομως που κανει δουλεια γιαυτο και το παιρνω κατα διαστηματα πλεον

εισαι ο καταλληλοτερος να μας πεις τι εχεις δει ολα αυτα τα χρονια. ατομα σαν εσενα ειναι το καλυτερο feedback για το φαρμακο.
 

Serifis

Active Member
δεν ειναι μονο οι πρωινες στυσεις το θεμα.. εγω δεν ξερω απο πρωτο χερι τις παρενεργειες της φινας οτι εχω ακουσει και εχω διαβασει. εχω διαβασει εδω μεσα οτι καποιος με την κοπελα του προσπαθουσε να ειναι συγκεντρωμενος για να μη του πεσει κατα τη διαδικασια.
φανταζομαι ολοι θα συμφωνουμε οτι σε κατι τετοιο ξεκινας σταδιακα την ελαττωση και σταματημα του φαρμακου.
το ζητημα για μενα ειναι οχι τοσο αν θα το ξεκινησει καποιος αλλα αν χρειαστει να το διακοψει αν θα επανερθει 100% στο φυσιολογικο του και ποσο γρηγορα. για τους πιο μεγαλους σε ηλικια που λετε φανταζομαι οτι θα τους ριχνει ακομη περισσοτερο γιατι και λογω ηλικιας δεν εχουν και τοσες ορεξεις οσο ενας 25αρης η 30αρης

Το πρόβλημα είναι αυτό που λες, ότι απλά το άκουσες σε ένα ποστ. Και είναι τεράστιο θέμα για κάποιον που θέλει να παρακολουθεί εμπειρίες και για την απόδοση και για τα sides του φαρμάκου. Μπαίνει κάποιος σου πετάει ένα side, δεν σου λέει μετά εάν επανήλθε, πόσο συχνό ήταν το side και άλλες κρίσιμες πληροφορίες. Επίσης το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και για όσους ψάχνουν να δούν την απόδοση του φαρμάκου( εάν είχε shed κλπ), διαβαζεις σε ένα thread πχ. 3ος μήνας και μόνο shed! Και μετά εξαφανίζεται.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ρε παιδια αν ηταν τοσο αθωο χαπακι δεν θα ανοιγαμε τοσα νηματα με χιλιαδες ποστ.Σε παρα πολλους παρουσιαζονται παρενεργειες και το placebo το βαζω σε πολυ μικρο ποσοστο..
 

pithikas

Well-Known Member
Φιλε John, κανεις λαθος οταν πιστευεις οτι το proscar των 5 mg προοριζεται για παππουδες. Ειναι φαρμακο για την υπερπλασια του προστατη, δηλαδη προοριζεται για το 30% του ανδρικου πληθυσμου, ανω των 45 χρονων, που εμφανιζουν το συγκεκριμενο συμπτωμα. Προσωπικα εδω και 5 χρονια (απο ηλικια 42) εχω διαγνωστει με καλοηθη υπερπλασια.
Σε τελικη αναλυση πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω οσους ανησυχουν για τις πρωινες στυσεις ή για τον αν θα τους "σηκωθει" σε one stand night (με την πρωτη τυχουσα γκομενα), γιατι φυσικα οσοι εχουν μονιμη και αληθινη σχεση δεν ανησυχουν ποτε αν καποια φορα δεν "αποδωσουν" και τους "παρατησει" η συντροφος τους. Αληθινη αγαπη και συντροφικοτητα δεν ειναι, φιλοι μου, το sex.
Απο την αλλη τα ιδια ατομα δεν ανησυχουν για τις επιπτωσεις στην υγεια τους απο το καπνισμα, το αλκοολ, τις καταχρησεις της νυχτερινης ζωης, την ελλειψη σωματικης ασκησης κ.α. Υποτιθεται οτι ενδιαφερονται για την υγεια τους και "εξαπολυουν μυδρους" κατα της φινας και απο την αλλη αδιαφορουν για την εν γενει υγεια του οργανισμου τους. Παραμελουν το σωμα τους, προτιμουν την ευκολη ζωη και στη συνεχεια εχουν ετοιμο το εξιλαστηριο θυμα, τον αποδιοπομπαιο τραγο. Η ΦΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.
Kι επίσης μπορείς να βρεις και κάποια που θα σε αγαπά πραγματικά, ακομά και αν δε σου κάνει κούκου.
Που θα σε θέλει για τον χαρακτήρα και όχι τις ανόητες σαρκικές ηδονές.:D
 

naruto

Well-Known Member
Το χω μπροστα μου το κουτακι propecia και το κοιταω,κολωνω να το ανοιξω ακομα:p.
Ειναι θεμα προτεραιωτητων παιδες.Αλλους δεν τους νοιαζει τοσο το μαλλι και δεν μπαινουν στο τρυπακι να το διακινδυνεψουν και συμβιβαζοντε.
Αλλοι σαν εμενα τους παρανοιαζει.Εγω οσο υπερβολικο και αν ακουγετε θα κανω τα παντα για να κρατησω το μαλλια μου,ειτε μινοξ που ηδη εχω ξεκινησει,ειτε μεταμοσχευση ειτε κ φινα ακομα αν χρειαστει με ολα τα ρισκα που εχει.Αισθανομαι πολυυυ νεος για να αραιωνω και να μην μπορω να τα φτιαχνω οπως θελω.Δεν συμβιβαζομαι,δεν θελω να συμβιβαστω απο τα 27 μου.Μπορει σε 10-15 χροννια να λεω ''σιγα και να μου πεσουν τι εγινε,τριχες ειναι''.Τωρα ομως οχι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kal

Member
Αφου ξεκινησε η καραφλα τπτ δεν θα την σταματησει..Το προσκαρ θα καθυστερησει την εξελιξη,θα αλλαξει την εικονα αλλα στο μεγαλο ποσοστο ασθενων θα επιφερει παρενεργεις, αργα ή γρηγορα..Οποτε θα αναγκαστουν να το κοψουν θα χασουν και παλι το μαλλι αλλα εκτος αυτου θα χουν δημιουργησει κ καπου αλλου προβλημα που σε καποιους θα ναι ισως και μονιμο..Οποτε αξιζει; Προσωπικα δεν νομιζω..
Οι πιο τυχεροι που ειναι προδιαθετημενοι για μικρα νοργουντ με μεταμοσχευση λογικα θα λυσουν το προβλημα..Οι αλλοι απλα πρεπει να το δεχτουν και να προχωρησουν..
 

Serifis

Active Member
Αφου ξεκινησε η καραφλα τπτ δεν θα την σταματησει..Το προσκαρ θα καθυστερησει την εξελιξη,θα αλλαξει την εικονα αλλα στο μεγαλο ποσοστο ασθενων θα επιφερει παρενεργεις, αργα ή γρηγορα..Οποτε θα αναγκαστουν να το κοψουν θα χασουν και παλι το μαλλι αλλα εκτος αυτου θα χουν δημιουργησει κ καπου αλλου προβλημα που σε καποιους θα ναι ισως και μονιμο..Οποτε αξιζει; Προσωπικα δεν νομιζω..
Οι πιο τυχεροι που ειναι προδιαθετημενοι για μικρα νοργουντ με μεταμοσχευση λογικα θα λυσουν το προβλημα..Οι αλλοι απλα πρεπει να το δεχτουν και να προχωρησουν..

Αφού θα πεθάνουμε που θα πεθάνουμε δηλαδή, τι σήμερα τι του χρόνου...
 

koumparos

Well-Known Member
10 χρονια χρηστης παω για 11.Ουδεποτε παρενεργειες η προβλημα με λιμπιντο.Προοριζομαι για 5αρης και με κραταει 11 χρονια 3αρη χωρις καμια απωλεια.Ειναι αθωο φαρμακο??Προσωπικα πιστευω οτι δεν ειναι αλλα και πολλα που γραφονται ειναι βλακειες και υπερβολες.Θα ξαναπροτεινω οποιος εχει σκοπο να το δοκιμασει να ξεκινησει αυστηρα με propecia ωστε να παιρνει ακριβως 1 mg και οχι δοσολογια στο περιπου και σε περιπτωση που παρατηρησει παρενεργειες να το σταματησει αμεσως.Απλα δεν το σηκωνει ο οργανισμος του.Δυστυχως ειναι το μονο φαρμακο με το οποιο καποιος μπορει να σωσει τα μαλια του για πολλα χρονια και δεν εχει σχεση με κανενα φιδελαιο που ξεπεταγεται που και που στα φορουμ και στην αγορα.Και η μινοξιδιλη δουλευει για καποια χρονια αλλα μπροστα στα πυρηνικα της φινας ειναι σαν να πολεμας με σφεντονα ενα αλιεν.Αυτα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συνεχώς ανοίγονται θέματα στο φόρουμ πάνω στην φιναστερίδη και σπάνια απ όσο θυμάμαι να έχω διαβάσει κάποιο που να έχει ουσία. Ενώ πρόκειται για ένα πολύ δυνατό και επικίνδυνο φάρμακο, οι περισσότεροι τις απόψεις σας πάνω σε αυτό τις στηρίζετε σε φιλοσοφίες για την ζωή.
Ποια η ουσία πάνω σε αυτό?
Ο μεγαλύτερος κίνδυνος της φιναστερίδης σε σχέση με άλλους καταστολείς ενζύμων, είναι πως δεν καταστέλλει την δράση του συγκεκριμένου ενζύμου, το οποίο θα μπορούσε με την διακοπή της να ανακάμψει, αλλά σε πολλές περιπτώσεις το καταστρέφει. Το γιατί σε κάποιους έχει μόνιμες συνέπειες και σε κάποιους άλλους δεν ιδρώνει το αυτί τους είναι μεγάλη κουβέντα.
Για το ότι κάποιες από τις παρενέργειες είναι μόνο στο μυαλό που ειπώθηκε, καλό είναι να γνωρίζουμε πως το συγκεκριμένο ένζυμο (5 alpha reductase) βρίσκεται και δρα και στον εγκέφαλο.
Άρα ναι μεν είναι και στο μυαλό, αλλά όχι σαν μια αφηρημένη ιδέα.

Με τα παραπάνω δεν κάνω καμία απολύτως επίθεση σε καμία από τις 2 πλευρές και συμμερίζομαι απόλυτα και τις τις 2, αλλά θα ήθελα για μια φορά να δω από κάποιον μια υπεύθυνη γνώμη που να στοιχειοθετείται όπως πρέπει.
Να αναφέρω ένα απλό παράδειγμα.

Θέλει κάποιος να ξεκινήσει φιναστερίδη. Οκ...
Αν θέλει να το κάνει όσο γίνεται πιο σωστά, θα πρέπει να γνωρίζει τον οργανισμό του εκ των έσω και όχι να κρίνει μόνο από το αν το πουλί του σηκώνεται ή δεν σηκώνεται το πρωί ούτε από την λίμπιντο η οποία έχει αμέτρητες διακυμάνσεις στην καθημερινότητα και στα οπτικά ερεθίσματα.

Αν ας πούμε το πάρει απόφαση να την ξεκινήσει βάζει ένα χρονοδιάγραμμα πχ 6 μηνών και ξεκινάει εξετάσεις ανα 2μηνο (συνολικά 3 κύκλούς) σε μια περίοδο που νιώθει σχετικά καλά με τον εαυτό του.

Οι εξετάσεις αναφέρονται εδώ
http://propeciahelp.com/testing

Σαφώς και είναι ακριβές δίχως να τις γράφει γιατρός, αλλά μπορεί τουλάχιστον να κάνει τις βασικές και όχι το πλήρες προφίλ. Ο γιατρός που θα γράψει την φιναστερίδη ΟΦΕΙΛΕΙ να γράφει και αυτές τις εξετάσεις και φυσικά ο δερματολόγος είναι καθολικά ακατάλληλος και εγκληματικά υπεύθυνος για κάτι τέτοιο. Οπότε αυστηρά Ενδοκρινολόγος.

Εφόσον λοιπόν δει τον μέσο όρο του 6μηνου πάνω σε αυτές τις τιμές, ξεκινάει φιναστερίδη με όπως πολύ σωστά ειπώθηκε συγκεκριμένη δόση και όχι πειραματισμούς με το πως θα μου κάτσει σήμερα το κόψιμο και με όσο το δυνατόν συγκεκριμένη ώρα λήψης καθημερινά.
Το 3μηνο είναι μια καλή χρονική περίοδος επανεξέτασης μιας και ο οργανισμός θα έχει κάπως προσαρμοστεί.
(Το να ξεκινάει κάποιος να κάνει εξετάσεις κατόπιν την χρήσης φιναστερίδης, είναι ανούσιο μιας και δεν θα γνωρίζει τι να ψάξει εφόσον δεν θα έχει μέτρο σύγκρισης.)

Το όλο θέμα με την παραπάνω προσέγγιση είναι πως βλέπεις τι αλλάζει, πως σε επηρεάζει αυτό που αλλάζει και τι μπορείς να φτιάξεις από αυτό μεμονωμένα με άλλες προσεγγίσεις (πχ αυξημένα οιστρογόνα, τα μειώνεις με ΑΙS) ώστε να βοηθάς τον οργανισμό σου να προσαρμόζεται και να συνεχίζει.
Επίσης, το placebo βοηθάει καλύτερα όταν το βλέπεις αποτυπωμένο στα χαρτιά. Η αρνητική ιδέα μπορεί να σου φύγει όταν βλέπεις τις εξετάσεις σου να κυλάνε φυσιολογικά. Αν όχι, κρίνεις συνδυαστικά και αποφασίζεις.

Επίσης, σου κάθεται κάποια στραβή και αποφασίζεις να την διακόψεις και ας γίνει ότι θέλει το μαλλί.
Αυτό πχ θα μπορούσε να βοηθήσει?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/8142315/

Ενδεχομένως και ναι για προσπάθεια 3μηνου. (Δεν το προτείνω, απλά αναφέρω εναλλακτικές)

Εν ολίγοις, θέλετε να πάρετε φιναστερίδη, καλώς και θέλετε και ίσως και σε πολλές περιπτώσεις να αξίζει ο πειραματισμός της. Αλλά κάντε το όσο πιο σωστά γίνεται και όχι στα τυφλά.
Η μεγαλύτερη φυσικά ευθύνη είναι στους γιατρούς που την δίνουν στο χαλαρό, αλλά αυτό δεν μας απαλλάσσει από τις δικές μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
σημειωσε οτι λες ανυποστατα, 36 πλεον και πεφτουν τα τσιμεντα,ακομα....
σημείωσε ότι το έπαιρνες στα 35+ που η πτώση της λίμπιντο και της πιο χαλαρής στύσης συναύδει με την ηλικία αυτή... Σημείωσε ότι μεγαλοποίησες σε ένα βαθμό το παρελθόν που δούλευε καλύτερα το "εργαλείο"... Σημείωσε ότι μεγαλώνοντας πέφτει η τεστοστερόνη... Επίσης, σημειίωσε ότι κατά περιόδους οι κακές στύσεις είναι συχνό φαινόμενο, όπως και το νερομένο σπέρμα... Τις έλαβες υπόψιν αυτές τις παραμέτρους; Συνειδητοποιείς ότι είσαι πολύ καλός υποψήφιος για sides; Η μπααα...???
 

zaxosdogkanos

Active Member
Αφου ξεκινησε η καραφλα τπτ δεν θα την σταματησει..Το προσκαρ θα καθυστερησει την εξελιξη,θα αλλαξει την εικονα αλλα στο μεγαλο ποσοστο ασθενων θα επιφερει παρενεργεις, αργα ή γρηγορα..Οποτε θα αναγκαστουν να το κοψουν θα χασουν και παλι το μαλλι αλλα εκτος αυτου θα χουν δημιουργησει κ καπου αλλου προβλημα που σε καποιους θα ναι ισως και μονιμο..Οποτε αξιζει; Προσωπικα δεν νομιζω..
Οι πιο τυχεροι που ειναι προδιαθετημενοι για μικρα νοργουντ με μεταμοσχευση λογικα θα λυσουν το προβλημα..Οι αλλοι απλα πρεπει να το δεχτουν και να προχωρησουν..

τοτε γιατι μπαινεις και ασχολεισαι ρε φιλε?αφου οπως λες ειναι ολα ασκοπα.
 

tasos33

Well-Known Member
σε πριπτωση που το ερμηνευσες διαφορετικα να το κανω πιο αναλυτικο

ακομα και στα 36 η στα 40 η στα 50 που εχω φιλους, αν προσεχεις την διατροφη και γυμναζεσαι και δεν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας, η στυση δεν εχει διαφορα σε σχεση με τα 25 και τα 30,
οσον αφορα εμενα ναι μεν η λιμπιντο μ ειναι πεμενη λογω ψυχολογιας μεν αλλα η στυση δεν εχει απολυτως κανενα θεμα, ειναι οπως ηταν και πριν δεκα χρονια




Έχει πρόβλημα το σκυρόδεμα και το υπέδαφος, γιαυτό...
 
Μπλουζα