Μηχανές για ξύρισμα του κεφαλιού

Scandal

New Member
Ξέρω ότι είναι οξύμωρο σχήμα να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα σε forum για θεραπείες για την τριχόπτωση, αλλά παιδιά σκέφτομαι σοβαρά να τα ξυρίσω γιατί δεν υπάρχει λύση για μένα και πιστεύω ότι θα φαίνομαι καλύτερα από το να πηγαίνω στον κομμωτή κάθε 2 εβδομάδες. Δεν μπορώ με την καμία να βλέπω να υπερτονίζονται στο κεφάλι μου τα πλευρικά μαλλιά (είμαι 31 ετών).

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια μηχανή προτείνετε για ξύρισμα. Με ενδιαφέρει να είναι πολύ εύκολο και ομαλό το ξύρισμα.
Σκεφτόμουν να πάρω αυτή που έχει και ο κομμωτής μου:

αλλά η πιο μικρή σκάλα της είναι τα 0.8mm. Στον κομμωτή, τουλάχιστον τα πλευρικά τα παίρνω με 0.5mm που το κάνει με άλλη μηχανή πιο μικρή (αφού πρώτα τα έχει πάρει με την 0.8mm) και του παίρνει λίγη ωρίτσα να τα πάρει "καλά". Λέτε να μείνω στα 0.8mm που ξέρω ότι η παραπάνω μηχανή είναι καλή;

Σπίτι μου έχω αυτή για το σώμα:
Αλλά δεν θα την πρότεινα για κεφάλι. Πχ έχει τύχει να ξυρίσω τα χέρια μου και με τα χίλια ζόρια το καταφέρνω. Με την καμία δε θέλω τέτοια ταλαιπωρία και ανακρίβεια για το κεφάλι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sotos.gr

New Member
https://www.skroutz.gr/s/8041862/Braun-Series-3-3080s-Wet-Dry.html Τη χρησιμοποιώ αρκετό καιρό 2 με 3 φορές την εβδομάδα σε κεφάλι και πρόσωπο, έχει πολύ καλή κεφαλή κόβει τελείως τις τρίχες ακόμα και από τα δύσκολα σημεία. Πρέπει όμως να την περνάς αρκετές φορές από το ίδιο σημείο για να φύγουν τελείως όλες οι τρίχες, εγώ το περνάω στο τέλος και μια φόρα με ξυραφάκι μήπως έχει μείνει καμιά περίεργη τρίχα, επίσης δεν πρέπει ν' αφήνεις τις τρίχες να μεγαλώνουν πάνω από 3-4 μέρες γιατί μετά δυσκολεύεται να τις κόψει. Στην αρχή μπορεί να προκληθεί ερεθισμός από την ξυριστική μηχανή η από το ξυραφάκι και κάθε εξάμηνο περίπου χρειάζεται καινούργια κεφαλή, κοστίζει γύρω στα 25ε
 

denis2712

Member
Η Panasonic είναι μια πολυ καλη επαγγελματική μηχανή που θα σου κρατήσει για χρόνια.ευκολη στη χρήση,πολυ ελαφριά,χωρις καλώδιο και με αρκετές διαβάθμισεις στα μήκη.Το μοναδικό που θα σου επισημάνω είναι ότι ξεκινάει από 0,8 mm . Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι παρα παρα πολυ κοντά, σαν ξυρισμένα (ανάλογα βέβαια και με την πυκνοτητα των μαλλιών σου) .
 

kaiba

Active Member
Αμα ειναι να δωσεις τοσα λεφτα γτ δν πας σε wahl?
Ξεκιναει και απο 0.5
 

Ficio

Ficio inzaghi
Ψηφίζω τ πιο πάνω Panasonic όλα τ κουρεία αυτήν δουλεύουν την είχα πάρει 180 πριν 6 χρόνια και δεν συγκρίνεται με καμία σε δύναμη κ την ευκολία π κανείς το σβήσιμο αλλά και την ομοιομορφία.απλα χρειάζεται ν έχεις κ μια φτηνή με μικρότερο μηκος κοπησ για τ καθάρισμα στο σβέρκο
 

dim d

Well-Known Member
καλες μηχανες για κουρεμα μονο wahl, οικονομικη και καλη ειναι η 300 home series.
 

Ficio

Ficio inzaghi
Πάντως ψήθηκα κ γω τώρα που την κοιτάω στο μέλλον να αφήσω την αγαπημένη μ Panasonic για wahl. Την ζήλεψα είναι η αλήθεια.Αμερικανια!!!κάτι παραπάνω θ ξέρουν εκεί π κουρεύονται κάθε τρεις μέρες...
 

Scandal

New Member
Αμα ειναι να δωσεις τοσα λεφτα γτ δν πας σε wahl?
Ξεκιναει και απο 0.5
Νομίζω είναι αυτό που ψάχνω!! Θα την αγοράσω σύντομα και θα σας πω :)
 

dim d

Well-Known Member
τσεκαρε μονο το βαρος γτ οι wahl ειναι γνκ αρκετα πιο βαριες απο του εμποριου...την δουλεια σου θα την κανεις και με αλλα μοντελα παντως, πιο οικονομικα.
 

denis2712

Member
Η wahl 5 stars είναι και αυτή επαγγελματική ξεκινάει από 0.5mm και το χτενάκι 1.5mm είναι πολυ χρήσιμο.Λογικη τιμή για αυτό που παιρνεις.Στα αρνητικά είναι αρκετά βαριά, δουλευει μόνο με καλώδιο, τα Χτενακια από 6mm και πανω είναι άβολα, θόρυβος και ένα ελαφρό τρέμουλο σε σχέση με την Panasonic.
 

Gzisis69

Member
καλημερα, θα σου πω κ εγω τη γνωμη μου γιατι τυχαινει να εχω την πανασονικ και να εχω αλλαξει και αλλες μηχανες. η πανασονικ
ειναι καλη αλλα οχι για το κεφαλι. εγω που εχω ελαχιστα μαλλια το 0,8 το θεωρω το μακρυτερο αποδεκτο μηκος. η wahl ειναι καλη αλλα παρα πολυ κοφτερη και ενω δεν την εχω προσωπικα με εχουν κουρεψει μ
αυτη και μου κανε ερεθισμους. Εγω χρησιμοποιω την andis t-outliner. μεγαλη και βαρια αλλα υπεροχη μηχανη που δεν σε κοβει, δεν απαιτει περασματα πολλα.. παρτην χωρις σκεψη..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα