Μετα απο χρονια χρησης μινοξιδιλης ηρθε και η μεγαλη αραιωση μπροστα!!

Γεια σας!θα ηθελα την γνωμη σας και ειδικα ατομων που εχουν εμπειρια απο χρονια χρηση μινοξιδιλης..εβαζα μια λοσιον απο μια δερματολογο για 6 χρονια εως το 2014..τα συστατικα της ειναι :
minoxidil 4% 85,0
estradiol valerate 15,0
lot advantan 15,0
40 σταγονες καθε βραδυ
Δεν ειχα καποιο τρομερο προβλημα οταν μου την πρωτοεδωσε το 2008 απλα μαδουσα διαχυτα πολυ απο φαρμακευτικη αγωγη με κορτιζονη που ειχα παρει απο το στομα..επειδη ομως ειχα παθει μεγαλο στρες απο την τριχοπτωση δεν εδωσα βαση τι μου εδινε το μονο που με ενδιεφερε ηταν να μην μαδαω..και αυτη η αγωγη συνεχιστηκε για 6 χρονια καθοτι η γιατρος μου ελεγε οτι δεν επρεπε να τη διακοψω γιατι θα ειχα προβλημα αραιωσης γενικως..ετσι την εβαζα απο το 2006-20014 απλα το 2010 ανεβασε τη μινοξιδιλη στο 5% και ετσι συνεχισα εως το 2014

Μετα για ενα χρονο τη σταματησα απο μονη μου για να κανω ενα διαλλειμα απο το οιστρογονο..και εβαζα μονο rigain 5% 6 σταγονες πρωι-6βραδυ οπου παρατηρησα οτι για 8 μηνες δεν μαδουσα καθολου αλλα μετα το 3μηνο ειχα τρομερη φαγουρα στο κρανιο οπου δεν αντεχόταν!απο τον μαιο του 2015 ξεκινησα να εχω τριχοπτωση και σε μια επισκεψη σε δερματολογο τον ιουνιο του 15 μου ειπε να μειωσω σε μια φορα την ημερα το rigain και να βαζω foam.και αλλη μια φορα την ημερα να βαζω neoptide..ετσι και εκανα ολο το καλοκαιρι οπου η τριχοπτωση αυξηθηκε οσο περναγε το καλοκαιρι παρα πολυ με αποτελεσμα να εχω αραιωση μπροστα σε σημειο οπου ειναι εμφανες πλεον. Τον σεπτεμβριο ξεκινησα την λοσιον παλι οπου εβαζα χρονια με το οιστρογονο 40σταγονες καθε βραδυ με περιεκτικοτητα 5% στη μινοξιδιλη..την εβαζα εως το δεκεμβρη και κουρευτηκα κοντο καρε τον οκτωμβρη οπου και η τριχοπτωση σταματησε οταν κουρευτηκα..απο τον δεκεμβρη εως τελη απριλιου του 2016 αντι για κορτιζονη εβαζα τρετινοινη λογω ομοιοπαθητικης που εκανα..η τρετινοινη ηταν 0,005
αυτο το διαστημα που ξαναξεκινησα τη λοσιον απο τα παλια παρατηρησα οτι δεν μαδουσα απο το διαστημα που κουρευτηκα αλλα δεν ειχα και ιδιαιτερη εκφυση στο μπροστινο μερος του κεφαλιου που εχω αραιωση πολυ..διαχυτα ειχα εκφυση ομως..τωρα εδω και ενα μηνα εχει ξεκινησει μια τριχοπτωση οχι σε εντονο βαθμο σε σχεση με παλιοτερα αλλα το μπροστινο μερος δηλ πανω απο το κουτελο στη χωριστρα και σε οτι χωριστρα και να κανω εχει τρομερη αραιωση σε σημειο οπου δεν με αναγνωριζω..κοντευω να παθω καταθλιψη!!τι μπορει να φταιει?μηπως δεν επρεπε να ξεκινησω μινοξιδιλη ποτε?μηπως εβαζα αρκετη?40 σταγονες μου ειχε πει η δερματολογος καθε βραδυ αλλα δεν φανταζομουν οτι θα ειχα αυτο το αποτελεσμα μετα απο 8χρονια!και τωρα τι κανω?αχ αν εχει καποιος εμπειρια ας μου πει τι γνωμη του!Σας Παρακαλω!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα