Μεταμόσχευση HDC Dr Βρυωνίδου 3800 grafts 19-20/10/20

Medde

Active Member
Καλησπέρα σας,

Είμαι μέλος από το 2015 που παρατήρησα τα πρώτα έντονα σημάδια τριχόπτωσης σε ηλικία 27 ετών άλλα παρακολουθώ συστηματικότατα το φόρουμ εδώ και μια 2ετία γιατί ήθελα να πραγματοποιήσω μια μεταμόσχευση μαλλιών. Εκτιμώντας τη βοήθεια που έλαβα από το φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια θέλω να βοηθήσω και εγώ τα νέα μέλη κάνοντας την παρουσίαση της μεταμόσχευσης μου. Θέλω να αναφέρω ότι έχω αρκετό φωτογραφικό υλικό από την μέρα της επέμβασης μέχρι και σήμερα. Έχω παρατηρήσει αρκετά θετικά αλλά και κάποια αρνητικά. Σκεπτόμενός με βασικό κριτήριο τη διαχείριση της δότριας επέλεξα την HDC. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι με προέτρεψαν να πάρουμε ακόμα περισσότερα grafts λόγω καλής δότριας, αλλά αυτό που τόνισα είναι η διαχείριση αυτής και να μην υπερβάλλουμε. Τελικά η μεταμόσχευση πραγματοποιήθηκε στις 20 Οκτωβρίου του 2020 με τη γιατρό Βρυωνίδου. Αυτή τη στιγμή έχω κλείσει 5 μήνες και 2 βδομάδες και το αποτέλεσμα εξελίσσεται. Δεν δημιούργησα το νήμα νωρίτερα γιατί δεν ήθελα να προσθέσω έξτρα άγχος στον εαυτό μου σκεπτόμενος συνεχώς τα μαλλιά γράφοντας στο φόρουμ. Τελικά τοποθετήθηκαν 3800 τριχοθυλάκια. Την 1η μέρα εξάχθηκαν 1949 (μονα:400, 2τριχα: 642, 3τριχα: 907). Την 2η μέρα εξάχθηκαν 1851 (μονα:183, 2τριχα: 877, 3τριχα: 791). Παραθέτω κάποιες εικόνες του πριν και μετά από την επέμβαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Medde

Active Member
Πριν
 

Συνημμένα

  • InkedDSCN0076_LI.jpg
    InkedDSCN0076_LI.jpg
    548.6 KB · Προβολές: 559
  • InkedDSCN0078_LI.jpg
    InkedDSCN0078_LI.jpg
    557 KB · Προβολές: 539
  • 3B4A6453.jpg
    3B4A6453.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 533
  • 3B4A6455.jpg
    3B4A6455.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 538
  • DSCN0077.jpg
    DSCN0077.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 572
  • DSCN0079.jpg
    DSCN0079.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 690
  • DSCN0075.jpg
    DSCN0075.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 718
  • IMG_20201004_171707.jpg
    IMG_20201004_171707.jpg
    670.2 KB · Προβολές: 753
Τελευταία επεξεργασία:

Medde

Active Member
Μετά την επέμβαση
 

Συνημμένα

  • liptria.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 155
  • dotria.jpg
    dotria.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 667
  • dotria_aristera.jpg
    dotria_aristera.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 554
  • dotria_dexia.jpg
    dotria_dexia.jpg
    816.1 KB · Προβολές: 582

Medde

Active Member
Μετα απο 10 ημέρες
 

Συνημμένα

  • 20201030_132639.jpg
    20201030_132639.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 566
  • 20201030_132647.jpg
    20201030_132647.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 545
  • 20201030_132653.jpg
    20201030_132653.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 551
  • IMG_20201030_224319.jpg
    IMG_20201030_224319.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 596
  • IMG_20201026_131229.jpg
    IMG_20201026_131229.jpg
    963.5 KB · Προβολές: 645
  • IMG_20201029_135317.jpg
    IMG_20201029_135317.jpg
    831.1 KB · Προβολές: 654
  • IMG_20201029_135322.jpg
    IMG_20201029_135322.jpg
    837.7 KB · Προβολές: 635
  • IMG_20201028_183227.jpg
    IMG_20201028_183227.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 669

Medde

Active Member
Θα περιμένω τις απόψεις σας και σταδιακά θα ποστάρω την εξέλιξη των επόμενων μηνών.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
φιλε μεντε μια απορια μονο.... για το τσουλουφι μπροστα συζητησατε? λογικα καποια στιγμη δεν θα σε αποχαιρετησει κ αυτο? μηπως υπηρξε καποια συζητηση για το πολυ μελλον να ασχοληθειτε μ αυτο σε συνδυασμο με το κραοουν? και στην αριστερη μερια γιατι δεν εβαλε και δειχνει μια ανοιμορφια? μηπως εγω δεν μπορω να διακρινω σωστα επειδη ειναι και ολα ξουρα? αποριες που υποθετω θα μου λυθουν στις επομενες φωτος που θα βαλεις.... η λογικη λεει οπως και να χει οτι τα πηγες περιφημα γιατι ησουν σε πολυ καλα χερια.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Εγώ θα σταθώ στη δοτρια.Στην άψογη κατάσταση που στην άφησαν παρότι βγήκαν με τη μία 3800 μοσχεύματα.Καλη φυτρωση.
 

Medde

Active Member
φιλε μεντε μια απορια μονο.... για το τσουλουφι μπροστα συζητησατε? λογικα καποια στιγμη δεν θα σε αποχαιρετησει κ αυτο? μηπως υπηρξε καποια συζητηση για το πολυ μελλον να ασχοληθειτε μ αυτο σε συνδυασμο με το κραοουν? και στην αριστερη μερια γιατι δεν εβαλε και δειχνει μια ανοιμορφια? μηπως εγω δεν μπορω να διακρινω σωστα επειδη ειναι και ολα ξουρα? αποριες που υποθετω θα μου λυθουν στις επομενες φωτος που θα βαλεις.... η λογικη λεει οπως και να χει οτι τα πηγες περιφημα γιατι ησουν σε πολυ καλα χερια.....
Καλησπέρα φίλε Γιωργο, Για το τσουλούφι φυσικά έγινε συζήτηση. Τη δεδομένη στιγμή είναι σχετικα πυκνό και θα υπήρχε σοβαρός κίνδυνος σοκ λος. Επειδή γενικότερα μελλοντικα έχω σκοπό να επέμβω στο κροουν είπαμε να μην το πειράξουμε και να ασχοληθουμε τότε αν χρειαστεί. Έλπιζω πάντως να το διατηρήσω για πόλυ καιρό και να μην χρειαστεί. Για την αριστερή πλευρά δεν κατάλαβα ακριβώς τι είπες να σού πω την αλήθεια, αν μπορείς διευκρίνισε το.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε Γιωργο, Για το τσουλούφι φυσικά έγινε συζήτηση. Τη δεδομένη στιγμή είναι σχετικα πυκνό και θα υπήρχε σοβαρός κίνδυνος σοκ λος. Επειδή γενικότερα μελλοντικα έχω σκοπό να επέμβω στο κροουν είπαμε να μην το πειράξουμε και να ασχοληθουμε τότε αν χρειαστεί. Έλπιζω πάντως να το διατηρήσω για πόλυ καιρό και να μην χρειαστεί. Για την αριστερή πλευρά δεν κατάλαβα ακριβώς τι είπες να σού πω την αλήθεια, αν μπορείς διευκρίνισε το.
Και στις υπόλοιπες φωτός που παρατήρησα φαίνεται σαν να μην έκλεισε όπως από την άλλη μεριά ...με κάθε επιφύλαξη βέβαια το λέω αυτό.....
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-04-03-13-43-47-122_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-04-03-13-43-47-122_com.miui.gallery.jpg
    821 KB · Προβολές: 575

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Στις πλευρές πάνω από τα αυτιά η δότρια μου φαίνεται ταλαιπωρημένη, αλλά όπως είχε πει ένας φίλος εδώ, τις δότριες τις βλέπουμε μόνο "εμείς". Αν γύρναγε ο χρόνος πίσω, θα σκεφτόσουνα μία συνολική εξαγωγή 4500 gr.( απ'όσο έχω καταλάβει ασφαλές όριο) σε δύο ή τρεις συνεδρίες και κάλυψη όλου του κεφαλιού;

Δεν θα ήταν χρήσιμο επίσης από τις κλινικές να υπάρχει κάποιου είδους εξομοίωσης ώστε να βλέπουμε απεικονισμένες στο κεφάλι μας τις επιλογές πριν την επέμβαση;

Η επιτυχία δεδομένη, να χαίρεσαι το καινούργιο σου μαλλάκι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Στις πλευρές πάνω από τα αυτιά η δότρια μου φαίνεται ταλαιπωρημένη, αλλά όπως είχε πει ένας φίλος εδώ, τις δότριες τις βλέπουμε μόνο "εμείς". Αν γύρναγε ο χρόνος πίσω, θα σκεφτόσουνα μία συνολική εξαγωγή 4500 gr.( απ'όσο έχω καταλάβει ασφαλές όριο) σε δύο ή τρεις συνεδρίες και κάλυψη όλου του κεφαλιού;

Δεν θα ήταν χρήσιμο επίσης από τις κλινικές να υπάρχει κάποιου είδους εξομοίωσης ώστε να βλέπουμε απεικονισμένες στο κεφάλι μας τις επιλογές πριν την επέμβαση;

Η επιτυχία δεδομένη, να χαίρεσαι το καινούργιο σου μαλλάκι.
οι μεγάλες κλινικές σου δείχνουν ασθενείς με το ίδιο μέγεθος προβλήματος με τη δική σου περίπτωση και την ιδια ποιότητα τρίχας,πρίν και μετα την επέμβαση ,έτσι ξέρεις που θα καταλήξεις
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
οι μεγάλες κλινικές σου δείχνουν ασθενείς με το ίδιο μέγεθος προβλήματος με τη δική σου περίπτωση και την ιδια ποιότητα τρίχας,πρίν και μετα την επέμβαση ,έτσι ξέρεις που θα καταλήξεις

Δεν το ήξερα, ευχαριστώ. Δηλαδή μπορούσε ο φίλος να δει την κάλυψη όλου του κεφαλιού με τα μοσχεύματα που έβαλε σε ένα μέρος του;
 

grg19ggls

Member
Καλησπέρα φίλε Γιωργο, Για το τσουλούφι φυσικά έγινε συζήτηση. Τη δεδομένη στιγμή είναι σχετικα πυκνό και θα υπήρχε σοβαρός κίνδυνος σοκ λος. Επειδή γενικότερα μελλοντικα έχω σκοπό να επέμβω στο κροουν είπαμε να μην το πειράξουμε και να ασχοληθουμε τότε αν χρειαστεί. Έλπιζω πάντως να το διατηρήσω για πόλυ καιρό και να μην χρειαστεί. Για την αριστερή πλευρά δεν κατάλαβα ακριβώς τι είπες να σού πω την αλήθεια, αν μπορείς διευκρίνισε το.
Σου ειπαν πόσα μοσχεύματα μπορείς να βγάλλεις ακόμα φιλε;
 

alex7

Well-Known Member
Δεν το ήξερα, ευχαριστώ. Δηλαδή μπορούσε ο φίλος να δει την κάλυψη όλου του κεφαλιού με τα μοσχεύματα που έβαλε σε ένα μέρος του;
οι κλινικες που εχουν κανει πολλες μμ εχουν πλουσιο αρχείο με όλες τις περιπτωσεις και σου λυνουν τετοιες απορίες
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Πολυ ευνοικα χαρακτηριστικα τριχας και δοτριας,πιστευω θα σε εχει δικαιωσει το αποτελεσμα μεχρι τωρα.
Χαιρομαι που βλεπω για μια ακομα φορα την γιατρο να δουλευει με ζωνες,βλεπω οτι η τοποθετηση εχει φτασει μεχρι και vertex transition zone,δηλαδη την περιοχη που οριοθετει το τελος της mid zone και την αρχη του crown.Μια πυκνη vtz ειναι στρατηγικης σημασιας και δινει την αισθηση μεγαλυτερης καλυψης και πυκνοτητας οταν καποιος μας κοιταζει απο μπροστα,γιατι παντα το ματι του αλλου τεινει να φτανει μεχρι εκεινο το σημειο,ορθως αφησατε το crown απεξω,υποθετω θα μπεις για δευτερη για να το φτιαξεις;
Επισης ειπες οτι παρατηρησες και καποια αρνητικα στην ολη εμπειρια σου,μπορεις να μας πεις ποια ηταν αυτα;
 
  • Like
Reactions: spi

Medde

Active Member
Και στις υπόλοιπες φωτός που παρατήρησα φαίνεται σαν να μην έκλεισε όπως από την άλλη μεριά ...με κάθε επιφύλαξη βέβαια το λέω αυτό.....
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό. Σε φωτογραφίες μετα απο κάποιες μέρες φαινεται πιο ομοιόμορφο αυτό το σημείο.
 
Μπλουζα