Μεταμόσχευση FUE - N7

Gee Pizz

New Member
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι 39 Χρόνων & Norwood 6-7.
Έχασα τα μαλλιά μου στα 21 μου. Στα 23 έψαχνα που θα κάνω τη πρώτη μου μεταμόσχευση κ κατέληξα στον "top" της εποχής, Γκούρα. Αυτός λοιπόν μου έκανε τη πρώτη μου Fut μεταμόσχευση στην Αθήνα.
Πότε μου δεν καλύφθηκα ως ποιότητα αποτελέσματος. Στο δρόμο μου βρέθηκε αντιπρόσωπος εταιρείας μεταμοσχεύσεων κ toupee στην πόλη μου, όπου σε συζήτηση μαζί του για 2η μεταμοσχευσή κ γενικά τι υπάρχει για να αποκτήσω μαλλιά, τον ρώτησα για το toupee που φορούσε εκείνος. Μου έδωσε πληροφορίες (που στην ουσία ήθελα να ακούσω τότε) κ στο τέλος έκλεισε με το "έχει προχωρήσει πολύ η μεταμόσχευση κ σε μια 5ετία θα υπήρχε η κλωνοποίηση (εν έτη 2006)!?? Δεν ήθελα κ πολύ να πάρω την απόφαση να βάλω κ εγώ toupee, γιατί σκέφτηκα πως θα το φοράω μια 5ετία... μετά θα βγει η κλωνοποίηση που είπε κ ο" γιατρός" κ θα το βγάλω χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα! Πολύ καλό για να βγει αληθινό κ έτσι έμεινα 14 χρόνια με toupee ή κατά κόσμον περούκα. Στην αρχή πλήρωνα αδρά κάθε 4-5 μήνες "τον γιατρό" για το σύστημα, το οποίο έκανε μπαμ πως φορούσα κάτι, όμως με τα χρόνια ψάχτηκα πολύ κ ανακάλυψα προμηθευτή από Κίνα που μου έστελνε Swiss Lace σύστημα, το οποίο είναι ότι καλύτερο σε φυσικότητα hairline κτλ, κ το πλήρωνα το 1/6 από τα εδώ. Έμαθα μετά να το κουρεύω, να το βάφω όταν χρειαζόταν κ γενικά να κάνω μόνος μου ότι χρειαζόταν. Είχα πολύ καλές στιγμές αυτά τα χρονια κ μου έδωσε πολύ καλή αυτοπεποίθηση αν κ προσπαθούσα πάντα να καταλάβω ποιος το είχε καταλαβει, όμως με κουράσε πολύ να πρέπει να το συντηρώ ενώ πλέον είχα πολλές υποχρεώσεις κ ειδικά ένα βράδυ που έκλαιγε πολύ ο μικρός κ εγώ ήμουν στο μπάνιο, φτιάχνοντας το σύστημα (έπαιρνε 2 ώρες για ανανέωση κόλλας κ 4 ώρες να αλλάξω-κουρέψω ένα νέο). Πάντα ήθελα να το σταματήσω κ να το παλέψω φυσικά, κ αυτό το σκηνικό με ενόχλησε πολύ.
Αποφάσισα λοιπόν ένα βράδυ που είχα προγραμματίσει να αλλάξω σύστημα κ είχα μόλις παραλάβει υλικά αξίας 400€, να τα ξυρίσω Buzz Cut για να το λήξω. Όπως κ έκανα. Εδώ κ ένα μήνα που έγινε αυτό ψάχνω ξανά για τον γιατρό που θα κάνω Fue για να διορθώσω ότι μπορώ.
Στόχος μου είναι να καλύψω τα πλαϊνά κενά της πρώτης, να καλύψω ότι δυνατόν περισσότερο μπορώ και να επιδιορθώσω το σημάδι της fut για να έχω ένα κοντό κούρεμα από 6-7mm έως 20mm.
Οι γιατροί που έχω επικοινωνήσει με φωτογραφίες εδώ κ 3-4 χρόνια είναι ο Lorenzo (που μου τον σύστησε οι Hasson & Wong) ο οποίος μου είπε πως χρειάζομαι consultation για να δούμε αν έχω 6 με 8000 grafts που χρειάζεται, κ ο Korray που μου έστειλε ένα σχέδιο για 4000 grafts με προϋπόθεση να έχω βγάλει τουλάχιστον 6 μήνες το πρόσθετο.
Στις επόμενες μέρες θα στείλω εκ νέου να αξιολογησουν τη περίπτωση μου ο Lorenzo, o Korray και σκέφτομαι κ τον Cinik.

Θα σας ενημερώσω για τις απαντήσεις τους κ την απόφαση μου.
IMG_20200427_021638.jpg IMG_20200427_021213.jpg IMG_20200427_021028.jpg IMG_20200427_022540.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nucky

Active Member
Έστειλες φωτογραφίες σαν και αυτές στον Lorenzo και σου είπε οτι μπορεί και να έχεις 6 - 8 χιλιάδες grafts να πάρει ;
Τι να πω, μάλλον κάτι πολύ λάθος έχω καταλάβει εγώ στο θέμα δότρια....

Εμένα πιο ρεαλιστικό ( αν και . ελαφρώς τραβηγμένο και αυτό ) μου φαίνεται το σενάριο ερντογάν.

Αν λοιπόν βγουν 4 χιλιάδες θα χρειαστείς ένα πάνω κάτω 10% για την ουλή και αν βάλεις και τις απώλειες θα μείνουν γύρω στα 3200 - 3400 στο καλό σενάριο
Μιας και μιλάμε για μπροστινό κομμάτι θες μια πυκνότητα γύρω στο 40 μίνιμουμ , άρα μπορείς να καλύψεις 80 - 85 cm2.

Αν πάλι ο Lorenzo έχει δίκιο τότε μπορεί ακόμα και τη διπλή

Προτείνω να ξεκινήσεις μια μπακαλίστικη μέτρηση περιοχής μόνος σου. Εννοείται οτι η επίσκεψη σε γιατρούς είναι εκ των ων ουκ ανευ. Οι προτάσεις εδώ είναι για να κάνουμε κουβέντα και οι διαγνώσεις μέσα από φωτογραφίες νόημα έχουν μόνο για μια πρώτη γνωριμία
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγω αν ήμουν στην θέση σου (που ήμουν δλδ ...) Θα έβαζα ότι είχα και δεν είχα από δοτρια και μούσια ....την ουλη με smp...και ίσως μελόντικα κοιτούσα επίσης για smp και κρατούσα ένα λουκ ξυρισμένο κεφάλι που δείχνει να σου πάει κιόλας....
 

leas

Well-Known Member
Φίλε gee pizz σε ποια ηλικία είχε σχετικά διαμορφωθεί η σημερινή εικόνα στα μαλλιά σου;
 

vag25

Well-Known Member
Το κεφαλι σου ειναι γαματο για ξυρισμα εντελως. Δεν ξερω γιατι μπηκες σε αυτες τις ψυχοφθορες διαδικασιες. Η μονη παραφωνια ειναι οι λιγες τριχες που εβαλες και πεταγονται σαν κουκλας.
 

Gee Pizz

New Member
Το κεφαλι σου ειναι γαματο για ξυρισμα εντελως. Δεν ξερω γιατι μπηκες σε αυτες τις ψυχοφθορες διαδικασιες. Η μονη παραφωνια ειναι οι λιγες τριχες που εβαλες και πεταγονται σαν κουκλας.
Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα! Αλλά αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. Όταν χάνεις τα μαλλιά σου από τα 21 κ το μυαλό σου είναι στο ότι θέλεις μαλλιά για να έχει πιο ωραίες γκόμενές, κ χωρίς να υπάρχει το ωραίο πρότυπο του ξυρισμένου που υπάρχει σήμερα με μούσια κτλ (τότε θυμίζω υπήρχε του ljungberg κ του Djordjevic) δεν θέλει κ πολύ να πάρεις απόφαση λάθος. Τώρα όσοι με ρωτάνε τους καθοδηγώ στη φύση τους.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Έχεις φωτογραφία με το πρόσθετο?
Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να ασχοληθείς πλέον ούτε με μεταμόσχευση διότι είσαι δύσκολη περίπτωση δεν γνωρίζουμε αν δώσει η δότρια και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα σου ενώ θα δόσεις αρκετά λεφτά.
Είσαι ωραίος και έτσι άλλα βεβαία αυτό είναι στην δίκη σου κρίση.
 

Gee Pizz

New Member
Έχεις φωτογραφία με το πρόσθετο?
Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να ασχοληθείς πλέον ούτε με μεταμόσχευση διότι είσαι δύσκολη περίπτωση δεν γνωρίζουμε αν δώσει η δότρια και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα σου ενώ θα δόσεις αρκετά λεφτά.
Είσαι ωραίος και έτσι άλλα βεβαία αυτό είναι στην δίκη σου κρίση.
Δεν τρέφω αυταπάτες, για την περίπτωση μου. Θα βάλω όσο δώσει η δότρια, να σβήσω το scar, ίσως κ με Micropigmentation, να βγει ένα ωραίο σχήμα με όσο το δυνατόν μικρότερο μπιφτέκι κ θα το κουρεύω με μηχανή όπως τώρα κ ίσως λίγο πιο μακρύ. Φώτο έχω πολλές αλλά δεν έχει σημασία να τις δείξω γιατί το άφησα στο παρελθόν.
 

ΛΕΣ

Active Member
Φίλε το οι φωτογραφίες με το πρόσθετο θα βοηθήσουν ενδιαφερόμενα μέλη για το πώς είναι, πόσο φυσικό φαίνεται, τι μπορούν να περιμένουν, οπότε μην το βλέπεις μόνο ότι θέλουν να κριτικάρουν αν σου πάει η οχι
 

Gee Pizz

New Member
Φίλε το οι φωτογραφίες με το πρόσθετο θα βοηθήσουν ενδιαφερόμενα μέλη για το πώς είναι, πόσο φυσικό φαίνεται, τι μπορούν να περιμένουν, οπότε μην το βλέπεις μόνο ότι θέλουν να κριτικάρουν αν σου πάει η οχι
Εννοείτε να βοηθήσω εφόσον το ζητάς από αυτή τη σκοπιά, αλλά θα πω σε όλους να το ξανασκεφτούν πολύ καλά γιατί θέλει θυσίες για να κρατηθεί σε πολύ καλή κατάσταση.
10 λεπτά κάθε πρωί το πρώτο μήνα για να το στρώσεις κ σχεδόν το διπλάσιο όσο περνάει ο καιρός μέχρι να δεις ότι αδειάζει κ θέλει αλλαγή για να μην εκτεθείς. 2 ώρες κάθε 10-14 μέρες, και αλλαγή κάθε σχεδον 2,5 μήνες. Μιλάω για το full Swiss Lace που έκανα εγώ.
IMG_20200427_213323.jpg Στη διάθεσή σας λοιπόν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gee Pizz

New Member
Υπάρχουν κ οι στιγμές όπως αυτή, που το χρώμα των μαλλιών σου αλλάζει κ πρέπει να βάψεις τα φυσικά σου ή το συστημα IMG_20200311_022512.jpg
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στην πρώτη φώτο δεν φαίνεται και άσχημο.
Και εμείς βάζουμε στην κλινική για όσους δεν έχουν ελπίδα για μεταμόσχευση έχω δει Live άτομα εκεί να πω την αλήθεια κάποια μου άρεσαν άλλα και κάποια έκαναν μπαμ ειδικά σε ηλικιωμένους. Θέλει όμως και αρκετό κόστος συντήρησης.
Ευχαριστούμε για τις φωτός.
 

Gee Pizz

New Member
Στην πρώτη φώτο δεν φαίνεται και άσχημο.
Και εμείς βάζουμε στην κλινική για όσους δεν έχουν ελπίδα για μεταμόσχευση έχω δει Live άτομα εκεί να πω την αλήθεια κάποια μου άρεσαν άλλα και κάποια έκαναν μπαμ ειδικά σε ηλικιωμένους. Θέλει όμως και αρκετό κόστος συντήρησης.
Ευχαριστούμε για τις φωτός.
Δεν είπα ποτέ πως είναι άσχημο... είναι πολύ ωραίο αν έχεις το χρόνο να το συντηρείς σωστά και να μη φαίνετε. Εμένα μου έδινε πολύ αισθητικά αλλά έπαψα να είμαι πια στην ίδια σελίδα, ήθελα το φυσικό με ότι βελτίωση μπορώ να κάνω... με λίγα λόγια... ήθελα την ελευθερία μου. Εγώ έμαθα κ τα έκανα όλα μόνος μου, όπως τα ήθελα κ οπότε τα ήθελα, γιατί στα πρώτα χρόνια που πήγαινα επί πληρωμή να κάνω service όπως το λένε, με έκαναν να φαίνομαι περουκακιας κ δεν μου άρεσε.
 

Stratos

Well-Known Member
Δες την περιπτωση μου που ειναι παρομοια με τη δικη σου
 

Gee Pizz

New Member
Δες την περιπτωση μου που ειναι παρομοια με τη δικη σου
Εξαιρετική φίλε Stratos η περίπτωση σου! Όντως είναι πολύ ίδιες οι περιπτώσεις μας. Έχεις κουρευτεί καθόλου με τη μηχανή να δεις αν έχεις εμφανείς ουλές από τα extracts? Γενικά είσαι ικανοποιημένος με την ποιότητα με βάση την τιμή που σου κόστισε? Σ'ευχαριστώ!
 

Stratos

Well-Known Member
Λογω του strip δεν τα κοβω πολυ κοντα, εχω αραιωμενη δοτρια γιατι εχω κανει 2 fue αλλα δεν εχω κενα απο τις εξαγωγες. Θα κανω και μια τελευταία μηπως καλυψω λιγο το crown και πισω οτι μπορεσω. Για τα λεφτα που εδωσα ειμαι πολυ ευχαριστημένος.
 

Gee Pizz

New Member
Λογω του strip δεν τα κοβω πολυ κοντα, εχω αραιωμενη δοτρια γιατι εχω κανει 2 fue αλλα δεν εχω κενα απο τις εξαγωγες. Θα κανω και μια τελευταία μηπως καλυψω λιγο το crown και πισω οτι μπορεσω. Για τα λεφτα που εδωσα ειμαι πολυ ευχαριστημένος.
Αν ακουσεις κάποιον με καλό αποτέλεσμα σε Micropigmentation στην Ελλάδα για το scar, ενημέρωσε με please.
 

Stratos

Well-Known Member
Αν διαβασεις καλα στο φορουμ θα διαπιστωσεις οτι επιτυχια σε οτιδηποτε σχετικό με μεταμόσχευση, Micropigmentation κλπ στην Ελλαδα δεν παιζει.. αν θες αποτελέσματα και επιτυχια πηγαινε εξω...
 

Preco

Member
Αν διαβασεις καλα στο φορουμ θα διαπιστωσεις οτι επιτυχια σε οτιδηποτε σχετικό με μεταμόσχευση, Micropigmentation κλπ στην Ελλαδα δεν παιζει.. αν θες αποτελέσματα και επιτυχια πηγαινε εξω...
Φίλε μου επειδή εγω διαβασα πολυ καλα το φόρουμ εκανα στην Ελλάδα κ αν δεις το αποτέλεσμα μου απο κοντά δεν θα το πιστεύεις
 
Μπλουζα