Μεταμόσχευση FUE στο Δρ. Α. Κα****ξη 1000grafts

VassilisVsBaldy

New Member
Hello Hello,
μιας και έκανα κι εγώ μεταμόσχευση (21 Φεβ 2013) και είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, ας το ποστάρω λέω κι εδώ (κι επειδή δεν ποστάρω γενικά -ούτε καν εύκολα γράφομαι μέλος δεν πληρώ το όριο των 10posts ώστε να το ποστάρω στην κατάλληλη ενότητα "Παρουσίαση μεταμοσχεύσεων").

Είμαι 29 χρονών και αποφάσισα να προχωρήσω σε μεταμόσχευση γιατί κοιταζόμουν στο καθρέφτη και ξεκινούσε αμέσως η εσωτερική πάλη αν μπορώ να αρχίσω να μετρώ τις τρίχες με τα δάκτυλα των χεριών. Ένας φίλος που ήταν πιο ενημερωμένος με τα της καράφλας από εμένα μου πρότεινε να κάνω σε γιατρό και μου έδωσε το όνομα του Δρ. Κα****ξη.

Ο γιατρός ήταν ήρεμος και καθησυχαστικός για την επιλογή μου για μεταμόσχευση και μάλιστα μου έκανε πολύ καλή τιμή.
Έτσι μια συννεφιασμένη μέρα του Φλεβάρη έγινε η μεταμόσχευση με μέθοδο FUE (μακριά από τομή, μακριά!) για 1000grafts (αν θυμάμαι καλά 9 ώρες διαδικασία).

Τα υπόλοιπα είναι τα στάνταρ που λογικά θα έχετε δει και σε άλλα ποστ, δλδ η αγωνία για τον εγκλεισμό στο σπίτι, η αγωνία για το πως θα κοιμηθώ με τις γάζες στο σβέρκο, η φρίκη με τις νέες τρίχες να πέφτουν στη μια βδομάδα κτλπ...

Έβλεπα τον γιατρό τακτικά τις επόμενες βδομάδες και λούσιμο με Frezyderm και Botafex 5% (σαν το Rogaine είναι αλλά ελληνικής εταιρίας) και 5 μήνες μετά είμαι πολύ ευχαριστημένος, θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες αποφάσεις μου. Το πιο σημαντικό είναι πως δεν φαίνεται διαφορά ανάμεσα στο φυσικό μαλλί και στα μοσχεύματα. Η φορά της τρίχας είναι φυσική και δεν φαίνεται σαν χωράφι μπαρμπαΣτάθη (που είναι φυτεμένες οι τρίχες ανά λωρίδα). Γενικά πιστεύω πως έκανε ο γιατρός πολύ καλή δουλειά. Αν θέλετε πληροφορίες με τα τι/που/πως για τον συγκεκριμένο γιατρό pm φυσικά.

Αν κάνετε κι εσείς μεταμόσχευση (y not) να θυμάστε να κοιτάζεστε σε καθρέφτη που δεν έχει το φως πάνω από το κεφάλι σας, με λίγα λόγια μη σας νοιάζει τι βλέπετε στο μπάνιο (που όλα σχεδόν έχουν έναν προβολέα στο καθρέφτη), μη βγάζετε συμπέρασμα ακόμα όταν υπάρχουν οι κοκκινίλες -στους 4 μήνες τουλάχιστον φεύγει και φυσικά πάντα θα υπάρχει στο μυαλό η αίσθηση ότι έγινε μεταμόσχευση αλλά οι άλλοι δεν το βλέπουν αυτό και θα τους φαίνεται μια χαρά το μαλλί. Οπότε να ακούτε τους άλλους.

Αυτά. Υπάρχουν βλέπω πολύ πιο ψαγμένα άτομα εδώ που θα έγραφαν λεπτομέρειες αλλά δεν είμαι εγώ έτσι σα χαρακτήρας -τουλάχιστο σε αυτό το θέμα. Πήρα μια απόφαση σχεδόν ενστικτωδώς και βασίστηκα στην έρευνα άλλων (του φίλου όπως έγραψα παραπάνω). Αλλά στις αισθητικές επεμβάσεις πιστεύω το ψυχολογικό παίζει περισσότερο ρόλο και για τη λήψη της απόφασης αλλά και πως θα ερμηνεύσεις μετά το αποτέλεσμα.

Παραθέτω και κάποιες εικόνες (φαίνονται επίσης και τα σπυράκια στο δέρμα που μάλλον προκαλεί το Botafex αλλά μικρό το κακό)

Το πριν και το μετά όπως φαίνεται πάνω
[attachment=5144]
[attachment=5145]

Και πίσω πως ήταν ένα μήνα μετά την επέμβαση και πως ήταν τον Ιούλιο (5 μήνες μετά)
[attachment=5146]
[attachment=5147]

Και φυσικά η φωτογραφία με τα αίματα που πάντα "πρέπει" να μπαίνει σχεδόν ιεροτελεστικά σε ένα τέτοιο πόστ :-/

[attachment=5148]

Το τι γίνεται από δω και πέρα βλέπουμε και φυσικά η αγωνία για το τι θα γίνουν τα υπόλοιπα μαλλιά παραμένει, αλλά τουλάχιστον δεν νοιώθω "φαλακρός" και είναι σούπερ σημαντικό αυτό, οπότε έχω κερδίσει σίγουρα κάποιο χρόνο ηρεμίας. Θα ρωτήσω το γιατρό αν και πότε χρειάζεται να κάνω καμιά θεραπεία με dht αναστολέα ή αρκεί αυτή η λιπαρότητα της μινοξιδίλης στο άμεσο μέλλον.
 

Συνημμένα

  • top_b4_2-w800-h600.jpg
    top_b4_2-w800-h600.jpg
    46.8 KB · Προβολές: 487
  • top_5m-w800-h600.jpg
    top_5m-w800-h600.jpg
    53.1 KB · Προβολές: 578
  • back_1m-w800-h600.jpg
    back_1m-w800-h600.jpg
    69.9 KB · Προβολές: 522
  • back_5m-w800-h600.jpg
    back_5m-w800-h600.jpg
    62.7 KB · Προβολές: 469
  • top_0m-w800-h600.jpg
    top_0m-w800-h600.jpg
    79.6 KB · Προβολές: 485

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
καλησπέρα φίλε μου, ελπίζω να σαι καλά και ικανοποιημένος γτ αυτό μετράει.τα grafts μπήκανε όλα μπροστα ή και crown?

πόσα έδωσες αν επιτρέπεται?
ευχαριστώ και καλή συνέχια!!
 

n094

Active Member
Για 1000 μοσχ μια χαρά φαίνεται το αποτέλεσμα και αν είσαι μόλις τον 5 έχεις να δεις και καλύτερες μέρες στους επόμενους μήνες. Αν μπορείς βάλε λίγο πιο κοντινή φωτογραφία του μετά γιατί είναι λίγο μακρινή και δεν μπορώ να καταλάβω την φορά κλπ.
 

Flosk

Well-Known Member
Καλο για 1000 grafts, εύχομαι ότι καλύτερο φίλε μου.. Ποσο σου κόστισε αλήθεια;
 

George3V

Member
Καλή επιτυχία και από μένα.
Φαίνεται πως ο συγκεκριμένος γιατρός ανακάλυψε τελευταία το φόρουμ και προσπαθεί να γίνει γνωστός μέσω συγκεκριμένων περιστατικών.
Αυτό δεν είναι κατ ανάγκη κακό μιας και δίνει την ευκαιρία στο καθένα να κρίνει και να σταθμίσει.Γιατί όχι μάλιστα αν φανεί ότι ο συγκεκριμένος γιατρός κάνει καλή δουλειά να αποτελέσει μια εναλλακτική εγχώρια επιλογή.
Θα προτιμούσα πάντως αν εμφανίζεται κάποιος δίκην αλεξιπτωτιστή να ξεκαθαρίζει λίγο πιο διακριτά το κίνητρο και για ποιο λόγο γράφει όσα γράφει.
Και πάλι καλή επιτυχία.
 

VassilisVsBaldy

New Member
krhtikos21 είπε:
καλησπέρα φίλε μου, ελπίζω να σαι καλά και ικανοποιημένος γτ αυτό μετράει.τα grafts μπήκανε όλα μπροστα ή και crown?

πόσα έδωσες αν επιτρέπεται?
ευχαριστώ και καλή συνέχια!!

Hey, ικανοποιημένος είμαι. Τώρα νιώθω πως έχω απλά μεγάλους κροτάφους ενώ πριν ένιωθα πως είχα πρόβλημα. Και όσο δεν φαίνεται η διαφορά μεταξύ των υπολοίπων μαλλιών είναι ακόμα καλύτερα, προσπαθώ να φανταστώ πως έτσι ήμουν εξαρχής.
Crown φαντάζομαι εννοείς αν έβαλα στη κορυφή. Όχι όλα μπροστά όπως βλέπεις στην bloody pic. Δεν μου είπε τίποτα για την κορυφή και δεν του είπα κι εγώ τίποτα γιατί τα μπροστά με ένοιαζαν (τα πίσω πάντα είναι περίεργο θέμα, ενώ μου φαίνονται λίγο αραιά, δεν φαίνονται στους άλλους οπότε υποθέτω -για μένα- είναι περισσότερο σε τι φωτισμό βλέπω τα μαλλιά μου.)

n094 είπε:
Για 1000 μοσχ μια χαρά φαίνεται το αποτέλεσμα και αν είσαι μόλις τον 5 έχεις να δεις και καλύτερες μέρες στους επόμενους μήνες. Αν μπορείς βάλε λίγο πιο κοντινή φωτογραφία του μετά γιατί είναι λίγο μακρινή και δεν μπορώ να καταλάβω την φορά κλπ.

Έτσι εννοείς?
[attachment=5151]

George3V είπε:
Καλή επιτυχία και από μένα.
Φαίνεται πως ο συγκεκριμένος γιατρός ανακάλυψε τελευταία το φόρουμ και προσπαθεί να γίνει γνωστός μέσω συγκεκριμένων περιστατικών.
Αυτό δεν είναι κατ ανάγκη κακό μιας και δίνει την ευκαιρία στο καθένα να κρίνει και να σταθμίσει.Γιατί όχι μάλιστα αν φανεί ότι ο συγκεκριμένος γιατρός κάνει καλή δουλειά να αποτελέσει μια εναλλακτική εγχώρια επιλογή.
Θα προτιμούσα πάντως αν εμφανίζεται κάποιος δίκην αλεξιπτωτιστή να ξεκαθαρίζει λίγο πιο διακριτά το κίνητρο και για ποιο λόγο γράφει όσα γράφει.
Και πάλι καλή επιτυχία.

Είμαι δάκτυλος του γιατρού και παίρνω ποσοστά και κουπόνια για κάθε reference, σαν τα δωρεάν gb στο dropbox ένα πράγμα :D Πλάκα κάνω προφανώς, βασικά εγώ ανακάλυψα τελευταία το φόρουμ, μου είπε (ναι ο γιατρός) ότι υπάρχει και ότι ποστάρει ο καθένας τις μεταμοσχεύσεις του και λέω why not, αφού υπάρχει όντως ειδικό section. Κάποιος που περνάει κάτι μήνες με σκουφάκι (τον χειμώνα λέει να κάνετε την επέμβαση) και να το κρύβει ότι έβαλε μαλλιά μετά είναι πολύ ευχάριστο έτσι κι αλλιώς να το διατυμπανίζει, αφορμή χρειάζεται. Φαντάζομαι και αν έχει κάποιο πρόβλημα αντίστοιχα είναι πιο υποφερτό να το δημοσιεύει, πχ έκανα αυτό και δεν πέτυχε, να δείτε (εκτός κι αν έγινε σαν τον Φρέντυ Κρούγκερ).

Αν κάποιος θέλει με το ζόρι να το δει σαν διαφήμιση ελεύθερος είναι, τι να πω, αλλά το πόστ αυτό ταιριάζει στην κατηγορία "Παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων", doesn't it? (δλδ καλό θα ήταν να γίνει move από κάποιον mod)
Anyway τα λέω αυτά φαντάζομαι σαν disclaimer γιατί τους αλεξιπτωτιστές τους περιμένουν κυνηγοί με δίκαννα; :D (ναι, μου κακοφαίνεται που πρέπει -ανακριτικά- να δηλώσω κίνητρα όταν υπάρχει ξεκάθαρο section που είναι όλα τα πόστ έτσι, παρόλο που ναι το ξέρω θέλει 10 αυθαίρετα post κατάκτηση πιο πριν)

Πάντως εκτός από τα "Καλή επιτυχία" που ο νάρκισσος μέσα μου θέλει να τα ακούει (αφού έτσι κι αλλιώς ήμουν ευχαριστημένος πριν ποστάρω), το πόστ γίνεται και για την όποια κριτική προφανώς.
 

Συνημμένα

  • front_5m_close1-w800-h600.jpg
    front_5m_close1-w800-h600.jpg
    31.6 KB · Προβολές: 193

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε για 1000 grafts φαινεται καλο το αποτελεσμα.Μια ερωτηση μονο......τις τρυπες μπροστα τις εκανε και μετα τοποθετησε ο γιατρος τους θυλακες Η τις εβαλε ταυτοχρονα την ωρα που εκανε τις τρυπες.Ρωταω γιατι βλεπω εντονα τα σημαδια απο τις τρυπες πραγμα που εγω οταν εκανα δεν φαινοταν σε3 τοσο μεγαλο βαθμο.
 

VassilisVsBaldy

New Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Φιλε για 1000 grafts φαινεται καλο το αποτελεσμα.Μια ερωτηση μονο......τις τρυπες μπροστα τις εκανε και μετα τοποθετησε ο γιατρος τους θυλακες Η τις εβαλε ταυτοχρονα την ωρα που εκανε τις τρυπες.Ρωταω γιατι βλεπω εντονα τα σημαδια απο τις τρυπες πραγμα που εγω οταν εκανα δεν φαινοταν σε3 τοσο μεγαλο βαθμο.

Ωχ τι εννοείς έντονα τα σημάδια από τις τρύπες; (τρέχω γρήγορα στο καθρέφτη :p) Εννοείς φαντάζομαι αμέσως μετά την επέμβαση γιατί τώρα δεν διακρίνω κάτι σαν τρύπες αλλά μόνο διαφορετική υφή στο δέρμα (οκ συνηθίζεται).
Πάντως τις τρύπες μπροστά τις έκανε σε δύο χρόνους. Δεν θυμάμαι αν έκανε όλες τις τρύπες μπροστά ή μεγάλα κομμάτια (ήμουν ψιλοκοιμισμένος) αλλά σίγουρα δεν ήταν τρύπα και θύλακας. Οπότε είναι πρώτα τρύπες και μετά τα μοσχεύματα. Θα είχε καλύτερη υφή το δέρμα αλλιώς? Ή εννοείς τις τρύπες πίσω? Αν είναι κάτι να νιώθω περισσότερο είναι η διαφορά στην υφή πίσω στο σβέρκο. Μπροστά ειλικρινά πλέον ενώ νιώθω στην αφή διαφορά δεν με προβληματίζει καθόλου γιατί δεν φαίνεται τίποτα περίεργο στον καθρέφτη.
 

weznem

Well-Known Member
εγω αυτο που βλεπω απο την φωτογραφια με τα μαλλια ορθια ειναι ενα ψευτικο αποτελεσμα, αν ειναι ετσι και απο κοντα δεν το ξερω αλλα αυτο βλεπω..
 

gpeiraias

Member
Εγω πιστεύω ότι με 5000+ grafts επιπλέον, θα γίνει "αστέρι", βλέπε Ν094
Α, ξέχασα, και 15.000 euro ακόμα.... :)
 

n094

Active Member
Πάντως ξαναλέω ότι για 1000 μοσχ είναι πολύ τίμιο αποτέλεσμα. Οκ μπορεί στην τελευταία φωτογραφία που ανέβασε να φαίνονται λίγο σαν μαλλιά κούκλας, αλλά πιστεύω ότι η λήψη αδικεί το αποτελέσμα. Θα έλεγα ότι ίσως χρειάζεται μια σειρά φωτογραφιών προφίλ, μπροστά, σκυμμένος κλπ δλδ λήψεις από διάφορες πλευρές και γωνίες για να μπορέσουμε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα. Πάντως η φύτρωση φαίνεται καλή και ο άνθρωπος είναι ακόμα στο 5 μήνα, άρα σίγουρα θα περιμένει και καλύτερα τους επόμενους μήνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
gpeiraias είπε:
Εγω πιστεύω ότι με 5000+ grafts επιπλέον, θα γίνει "αστέρι", βλέπε Ν094
Α, ξέχασα, και 15.000 euro ακόμα.... :)

δεν αντιλαμβανομαι τον τόνο του μηνύματος σου φιλε.. αν κάποιος θελει και μπορει εύκολα η δύσκολα να τα δώσει ποιο είναι το πρόβλημα?
εμείς φταίμε για τις αντικειμενικά υψήλες τιμές-κόστους των μ/μ? μπορουμε να κάνουμε κατί και δεν το κάνουμε για να μειωθούν οι τιμές(και δεν εννοω να μου πεις να μην πηγαινουμε απλα,για να μειωθει η ζήτηση αρα και η τιμή)? :unsure

τωρα αν κανεις καλοπροαίρετη πλάκα, συγχώρα με αλλα ο γραπτός λογος ξεγελάει πολλες φορές.. :blush:


n094 είπε:
Πάντως ξαναλέω ότι για 1000 μοσχ είναι πολύ τίμιο αποτέλεσμα. Οκ μπορεί στην τελευταία φωτογραφία που ανέβασε να φαίνονται λίγο σαν μαλλιά κούκλας, αλλά πιστεύω ότι η λήψη αδικεί το αποτελέσμα. Θα έλεγα ότι ίσως χρειάζεται μια σειρά φωτογραφιών προφίλ, μπροστά, σκυμμένος κλπ δλδ λήψεις από διάφορες πλευρές και γωνίες για να μπορέσουμε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα. Πάντως η φύτρωση φαίνεται καλή και ο άνθρωπος είναι ακόμα στο 5 μήνα, άρα σίγουρα θα περιμένει και καλύτερα τους επόμενους μήνες.
ισως και να εχεις δικιο.. δεν μπορω να διαφωνησω για να είμαι ακριβείς.. η εμπειρία σου στον τομέα αυτόν είναι αδιαπραγμάτευτη.. απλα και εμενα οπως τα ειδα καπως σαν ψευτικα μου εκατσαν στο ματι τωρα εσυ ξερεις καλυτερα απο εμενα .. :blush:
 

gpeiraias

Member
Ti troll και ξε Τroll ρε παλικαρια ....Απλά πράγματα είπα, με 15.000 και 5000 μοσχεύματα επιπλέον μπορεί κάποιος να γίνει όπως ο Ν094.Έιστε όλοι στη τσίτα βλέπω...
 

weznem

Well-Known Member
gpeiraias είπε:
Ti troll και ξε Τroll ρε παλικαρια ....Απλά πράγματα είπα, με 15.000 και 5000 μοσχεύματα επιπλέον μπορεί κάποιος να γίνει όπως ο Ν094.Έιστε όλοι στη τσίτα βλέπω...

κανεις λαθος παληκαρι διαβασε το το προηγουμενο μηνυμα ως τριτος και θα δεις οτι ερμηνευεται και αλλιως...
 

krhtikos21

Member
με τα λεφτά που πρέπει να δώσει κάποιος για να έχει ορατό αποτέλεσμα παίρνει αμαξάρα +μηχανάρα μαζί με τον αξοπλισμό.
αν είναι μεγάλα τα νοργουντ με τις υπάρχουσες τιμές θες τουλ 12χιλιάρικα με στριπ με φυε άστα για να πεις απαλάσσομαι για πάντα από την αα.....
 

weznem

Well-Known Member
krhtikos21 είπε:
με τα λεφτά που πρέπει να δώσει κάποιος για να έχει ορατό αποτέλεσμα παίρνει αμαξάρα +μηχανάρα μαζί με τον αξοπλισμό.
αν είναι μεγάλα τα νοργουντ με τις υπάρχουσες τιμές θες τουλ 12χιλιάρικα με στριπ με φυε άστα για να πεις απαλάσσομαι για πάντα από την αα.....

σαφως και εχεις δικιο αλλα ο καθε ανθρωπος εχει μια διαφορετικη οπτικη που αντιλαμβανεται τα πραγματα, διαφορετικες ανοχές κτλ.... οποτε καποιος που δεν θελει να συμβιβαστει με το οτι θα ειναι καραφλος προβαίνει σε αύτες τις ακριβές επεμβάσεις... αλλοι απλα τα ξυρίζουν και συμβιβάζονται.. ο καθένας κάνει ότι τον κάνει να νιώθει καλυτερα.. εγω αν ειχα τα λεφτα και ημουν νοργουντ 3 και κατι θα εκανα ασυζητητί :blush:


αν και μεταξυ μας απο την στιγμη που μπαίνουμε στον φαύλο κύκλο των θεραπείων για την α/α, σημαινει οτι μονο αδιαφορους δεν μας αφηνει...
 

Flosk

Well-Known Member
gpeiraias είπε:
Ti troll και ξε Τroll ρε παλικαρια ....Απλά πράγματα είπα, με 15.000 και 5000 μοσχεύματα επιπλέον μπορεί κάποιος να γίνει όπως ο Ν094.Έιστε όλοι στη τσίτα βλέπω...

Μα για να βάλει κάποιος φίλε μου 5000 grafts και να δώσει και 15000 € πρεπει να ειναι και στο ανάλογο Norwood με του N094!
Το παίρνω πίσω το troll, προφανώς είσαι απειρος και δεν τα ξέρεις καλα τα θέματα των μ/μ
:)
 

gpeiraias

Member
Ακριβώς, επειδή δεν είμαι άπειρος το λέω ..Το Νοrwood του Ν094 ήταν πάνω κάτω το ίδιο με το Νorwood που θα έχει το παιδί με τα 1000 grafts, ύστερα απο μερικά χρόνια ...Τι σημαίνει αυτό?Ότι ακόμα και να κάνει 1-2 μικρές επεμβάσεις των 1000 graft στο άμεσο μέλλον, τα πίσω μαλλιά θα έχουν αραιώσει ήδη η θα αραιώνουν σημαντικά...οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι θα χρειαστεί να κάνει ξανά για crown 2 τουλάχιστον των 1000 grafts, απο τρίχες μασχάλης , γενιών, στήθους , χέριων , ποδιών η δεν ξέρω και γω απο που αλλού...
Έν ολίγοις όπως το βλέπω εγώ σε βάθος 10 χρόνων και βέβαια με τις τιμές που ισχύουν τώρα, ο φίλος μας θα χρειαστεί πάλι το 15χίλιαρο αν θέλει να έχει αποτέλεσμα σαν του Ν094.Αυτή είναι η γνώμη μου.Δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι με όλους ...
 
Μπλουζα