Μεταμόσχευση 3400grafts, Yaman , Κων/πολη 20-4-19

Stratos

Well-Known Member
με πιο κοντό κούρεμα φαίνεται άσχημα, τώρα έχω να κουρευτώ μήνες και φαίνεται, φαντάσου σε πιο κοντό.
πόσα grafts θα χρειαστώ? πολλά? λες να μην πιάσουν εκεί?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
με πιο κοντό κούρεμα φαίνεται άσχημα, τώρα έχω να κουρευτώ μήνες και φαίνεται, φαντάσου σε πιο κοντό.
πόσα grafts θα χρειαστώ? πολλά? λες να μην πιάσουν εκεί?
Δεν νομίζω να μπορείς να το καλύψεις αυτό το σημείο.
Όλοι έχουμε κενά και σε μαμά μαλλί με κοντό ή ξυρισμένο κεφάλι.
 

petrospap

Active Member
Οποτε να βαλω περιμετρικα στο crown πυκνα και στο κεντρο αραια ;
εγω θα τα εβαζα σκορπια αλλα θα εβαζα και τοππικ. |
Αν δεν θες να βαλεις τοππικ, παρε γνωμες απο κλινικες να σου προτεινουν καλυτερα να μη σε παιρνουμε κ στο λαιμο μας.
 

Stratos

Well-Known Member
Καλή εβδομάδα σε όλους. Έκλεισα δεύτερη μμ και είμαι στη σκέψη πως να βάλουμε τα grafts που
θα μπορέσουμε να βγάλουμε. Αν και δύσκολο από φωτογραφία να βγάλετε άκρη, πόσα εκτιμάτε ότι μπορούμε
να βγάλουμε?
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 139
  • 2.jpg
    2.jpg
    845.1 KB · Προβολές: 141
  • 3.jpg
    3.jpg
    746.4 KB · Προβολές: 149
  • 4.jpg
    4.jpg
    394.6 KB · Προβολές: 152
  • 1.jpg
    1.jpg
    263.1 KB · Προβολές: 152

Nik.Mos

Well-Known Member
Στρατο καλησπερα,εκλεισες την δευτερη μεταμοσχευση τελικα;Πως θα κινηθειτε;Πιστευω (μπορει να εχω και λαθος) οπως φαινεται απο τις φωτο απο high temporal και parietal μπορουν να μαζευτει ενας αριθμος ,ισως γυρω στα 1000 grafts(?).
Εχεις μετρησεις για την εκταση της περιοχης προς καλυψη;Σιγουρα θα μπορουσες και απο γενια να συμπληρωσεις εναν αριθμο,απο οτι φαινεται ο συνδυασμος των δυο θα σωσει το εγχειρημα,αν βαλεις και το τοπικ στο παιχνιδι σιγουρα θα εχεις καλυτερη εικονα.
 

Stratos

Well-Known Member
Στρατο καλησπερα,εκλεισες την δευτερη μεταμοσχευση τελικα;Πως θα κινηθειτε;Πιστευω (μπορει να εχω και λαθος) οπως φαινεται απο τις φωτο απο high temporal και parietal μπορουν να μαζευτει ενας αριθμος ,ισως γυρω στα 1000 grafts(?).
Εχεις μετρησεις για την εκταση της περιοχης προς καλυψη;Σιγουρα θα μπορουσες και απο γενια να συμπληρωσεις εναν αριθμο,απο οτι φαινεται ο συνδυασμος των δυο θα σωσει το εγχειρημα,αν βαλεις και το τοπικ στο παιχνιδι σιγουρα θα εχεις καλυτερη εικονα.
Καλησπέρα, εκλεισα Μ Δευτέρα. Υπολογιζει ο Yaman 2000 grafts μαζι με γενια. Εχω μεγαλο κενο , δεν καλυπτεται πληρως ολο, πρέπει να αφησω πιο αραιο στο κέντρο το crown. Σημερινή φώτο .
1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Kαταλαβα τι λες.Στην ουσια αυτο θα σημαινε να κινηθεις καπως ετσι :
Επικεντρωνεσαι σε καλυψη της lower arc και του vertex transition point(VTP).
Η αναγκη καλυψης του VTP ειναι υψιστης σημασιας που στην ουσια μειωνει την ψευδαισθηση της συνολικης φαλακρας στην περιοχη αυτη μεσω της αυξησης της πυκνοτητας του.Μια αλλη σημαντικη παραμετρος ειναι οταν μας κοιταζουν απο μπροστα το ματι φτανει μεχρι και το VTP,αυτο ειναι το vanishing point του ματιου.Οταν το VTP εχει πυκνοτητα,οποιος μας κοιταζει απο μπροστα εχει την εικονα ενος πυκνου κεφαλιου.
Περιμετρικα απο την αδεια περιοχη,χτιζεις τα lateral humps ,καλυπτεις lower arc και τα μαλλια της lower arc και των lateral humps να κλινουν προς το κεντρο του upper arc,μετατοπιζοντας στην ουσια την φαλακρα σε αυτο το σημειο,η τουλαχιστον την αισθηση αυτης.
Βεβαια δεν ξερω με 2000 grafts κατα ποσο μπορει να επιτευχθει αυτο το πλανο,αλλα μιας που θα ειναι και η τελευταια σου μεταμοσχευση ξυλωσε οτι εχεις,ακομα και αν αυτο σημαινει περαιτερω μειωση της πυκνοτητας της δοτριας,δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στο σημειο που εισαι,κοινως ρισκαρε μια λιγοτερο πυκνη δοτρια για μεγαλυτερη καλυψη των στρατηγικων σημειων του crown.
 

Συνημμένα

  • index.jpg
    index.jpg
    8 KB · Προβολές: 125
Τελευταία επεξεργασία:

Stratos

Well-Known Member
Kαταλαβα τι λες.Στην ουσια αυτο θα σημαινε να κινηθεις καπως ετσι :
Επικεντρωνεσαι σε καλυψη της lower arc και του vertex transition point(VTP).
Η αναγκη καλυψης του VTP ειναι υψιστης σημασιας που στην ουσια μειωνει την ψευδαισθηση της συνολικης φαλακρας στην περιοχη αυτη μεσω της αυξησης της πυκνοτητας του.Μια αλλη σημαντικη παραμετρος ειναι οταν μας κοιταζουν απο μπροστα το ματι φτανει μεχρι και το VTP,αυτο ειναι το vanishing point του ματιου απο την συγκεκριμενη γωνια θεασης.Οταν το VTP εχει πυκνοτητα,οποιος μας κοιταζει απο μπροστα εχει την εικονα ενος πυκνου κεφαλιου.
Περιμετρικα απο την αδεια περιοχη,χτιζεις τα lateral humps ,καλυπτεις lower arc και τα μαλλια της lower arc και των lateral humps να κλινουν προς το κεντρο του upper arc,μετατοπιζοντας στην ουσια την φαλακρα σε αυτο το σημειο,η τουλαχιστον την αισθηση αυτης.
Βεβαια δεν ξερω με 2000 grafts κατα ποσο μπορει να επιτευχθει αυτο το πλανο,αλλα μιας που θα ειναι και η τελευταια σου μεταμοσχευση ξυλωσε οτι εχεις,ακομα και αν αυτο σημαινει περαιτερω μειωση της πυκνοτητας της δοτριας,δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στο σημειο που εισαι,κοινως ρισκαρε μια λιγοτερο πυκνη δοτρια για μεγαλυτερη καλυψη των στρατηγικων σημειων του crown.
ήδη του έχω πει να βγάλει όσα μπορεί από γένια, δεν με απασχολεί να τα πάρει και όλα από κάτω, για τη δότρια ούτε και αυτή με ενδιαφέρει πολύ, αν δεις πως ήμουν πριν τη μμ μπροστά, πιο χάλια δεν γινότανε. οπότε ας πάρει ότι βρει..
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Μπροστα παντως εισαι ωραιος,αλλος ανθρωπος το πριν με το μετα,εγινε καλη δουλεια.
Καθως εχω και εγω ο ιδιος θεμα με την ευρυτερη περιοχη του crown θελω να δω πως θα προσεγγισει στρατηγικα την συγκεκριμενη περιοχη ο γιατρος σου,βασει των δυνατοτητων της δοτριας σου φυσικα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aldo

Well-Known Member
Μπράβο Στρατό, πολύ ωραίο να χερεσαι το μαλλάκι σου.
Αν θέλεις και μπορείς χτένισε προς τα πίσω τα μαλλιά και βγάλε μια φωτό σε εξωτερικό χώρο!
 

koumparos

Well-Known Member
Μπράβο στρατο!!!!Δεν πειράζει λίγο αραιό Κράουν..2 ψεκασμούς τοπικ και δεν ασχολείσαι!!!Νικησες την φαλάκρα.Βουρ για την δεύτερη να τελειώνεις.
 

Georgie

Well-Known Member

Stratos

Well-Known Member
κάποιες φώτο έξω, δεν είχε πολύ φως. το κενό μεγάλο όπως βλέπετε.
Οι τρίχες μπροστά είναι από παλιές μμ.
Έβγαλε πολλές, αυτές τις άφησε μήπως ταιριάξουν με τις νέες αλλά ξεχωρίζουν αν σηκώσω
το μαλλί, οπότε θα του πω να τις βγάλει και να τις βάλει αλλού. καμμιά 50αρια grafts είναι.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    22.7 KB · Προβολές: 120
  • 2.jpg
    2.jpg
    26.9 KB · Προβολές: 115
  • 3.jpg
    3.jpg
    28.5 KB · Προβολές: 107
  • 4.jpg
    4.jpg
    27.3 KB · Προβολές: 109
  • 5.jpg
    5.jpg
    30.8 KB · Προβολές: 109

Aldo

Well-Known Member
Στρατο, μηπως ενα στριπ να σου εδινε πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο την fue που συζητας?
Μηπως μπορει να σου δωσει 3κ grafts και οτι παρεις απο γενια ?
 

Stratos

Well-Known Member
Στρατο, μηπως ενα στριπ να σου εδινε πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο την fue που συζητας?
Μηπως μπορει να σου δωσει 3κ grafts και οτι παρεις απο γενια ?
σίγουρα θα έδινε περισσότερα αλλά δεν ξέρω πόσο παραπάνω και αν αξίζει να το ξανακάνω.
έχω ήδη ένα fut αρχαίο αλλά ταλαιπωρία μεγάλη για να το ξανακάνω.
 

Aldo

Well-Known Member
σίγουρα θα έδινε περισσότερα αλλά δεν ξέρω πόσο παραπάνω και αν αξίζει να το ξανακάνω.
έχω ήδη ένα fut αρχαίο αλλά ταλαιπωρία μεγάλη για να το ξανακάνω.
εγω κατλαβαινω οτι πασ για nw7 (να με διορθωσουν οι πιο εμπειροι αν κανω λαθος), το ανοιγματακι αυτο κατω απο το crown αυτο δειχνει.
Το fut νομιζω οτι δεν ειναι οπως ηταν και δεν θα ταλαιπωρηθεις οσο ειχες ταλαιπωρηθει, επισης οι τομες ειναι σχεδον αορατες πλεον.
Προσωπικα δεν θα εκανα fut εκτος αν ηταν απολυτως αναγκαιο, στην δικη σου περιπτωση ομως ενδεχομενως να αξιζει να το σκεφτεις.
 

Stratos

Well-Known Member
αν δεν ειμαι ήδη 7αρι θα πάω σίγουρα, ο πατέρας ήταν 7αρης από 30 χρονών.
εγώ είμαι έτσι από τα 30. ίσως κατεβαίνει το κενό σιγά σιγά και δεν το κατάλαβα.
τώρα είμαι 44
 
Μπλουζα