Μεταμόσχευση στην D*I [3/2013]

no_hair

New Member
Αν δεν κάνεις θεραπείες δεν θα κρατήσεις και τα υπόλοιπα που βάση κληρονομικότητας θα πέφτουν σιγά σιγά. Στο αντεύχομαι φυσικά..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
ε μόνο η φίνα θα κάνει κτ η μινοξ δε θα σ δώσει και πολλά και στο τέλος θα γίνες και δέσμιος της.με μινοξ άντε να κερδίσεις χρόνο? 2 χρόνια?παραπάνω δε κερδίζεις και μετά θα σου κρατάει 5 τρίχες κ αμα την κόψεις θα σου πέσουνε κ αυτές
 

Gio

New Member
krhtikos21 είπε:
ε μόνο η φίνα θα κάνει κτ η μινοξ δε θα σ δώσει και πολλά και στο τέλος θα γίνες και δέσμιος της.με μινοξ άντε να κερδίσεις χρόνο? 2 χρόνια?παραπάνω δε κερδίζεις και μετά θα σου κρατάει 5 τρίχες κ αμα την κόψεις θα σου πέσουνε κ αυτές

Φίλε Krhtike21, ούτως ή άλλως σκοπός όλων μας εδω είναι να κερδίσουμε χρόνια. Ξέρεις όμως τι σημαίνει αραιό κεφάλι στα 25 και αραιό κεφάλι στα 40; Μεγάλη διαφορά.. πίστεψε με. Οι...5 τρίχες που λες, θα πέφτανε έτσι και αλλιώς. Οπότε θεωρώ επιτυχία οτι μένουν χάρη στην μινοξιδίλη. Επίσης, προσωπική μου εκτίμηση ειναι, βλέποντας το κεφάλι μου, οτι η φίνα μεγαλώνει και δυναμώνει την τρίχα, η μινοξιδίλη απλά ξυπνάει κάποιους ανενεργούς θύλακες. Επομένως για μένα ο συνδυασμός των δυο είναι μονόδρομος. Άλλοι δεν θέλουν να μπλέξουν με oral θεραπείες, οπότε θα πρέπει να στραφού σε τοπικά DHT blockers.

Ωστόσο αυτό που πρέπει να σκεφτεί ο καθένας είναι αρχικά ποιά θεραπεία του αποδίδει, και κυρίως πόσο έτοιμος είναι να την ακολουθήσει πιστά. Eκεί είναι το μυστικό! Στον χρόνο που είσαι διατεθειμένος να περιμένεις το αποτέλεσμα.. η απογοήτευση άλλωστε είναι κάτι κοινό σε πολλούς ανθρώπους.
 

krhtikos21

Member
αν παίρνεις φίνα και έχεις σκοπό να παίρνεις κόψε την μινοξ.κάνει ελάχιστα εως τπτ μπροστα σε φίνα.μακροχρόνια θα σε ταλαιπωρήσει η μινοξ πιστευω.και ο τροφέας δεν βάζει άμα ρωτήσεις τον ίδιο και γενικά οι μεγάλοι δε βάζουνε
 

Gio

New Member
krhtikos21 είπε:
αν παίρνεις φίνα και έχεις σκοπό να παίρνεις κόψε την μινοξ.κάνει ελάχιστα εως τπτ μπροστα σε φίνα.μακροχρόνια θα σε ταλαιπωρήσει η μινοξ πιστευω.και ο τροφέας δεν βάζει άμα ρωτήσεις τον ίδιο και γενικά οι μεγάλοι δε βάζουνε

Οι μεγάλοι -ηλικιακά υποθέτω εννοείς- δεν βάζουν διότι έχουν και περισσότερους θύλακες "νεκρούς". Οπότε εστιάζουν στους ήδη ζωντανούς.
Εγω δόξα το θεό, βλέπω και υπάρχει μια μικρή ανάσταση στους κροτάφους λόγω μινοξ προφανώς επειδή στο σημείο εκείνο έχασα πρόσφατα μαλλιά, οπότε το θεωρώ καλό σημάδι. Αν κάποια στιγμή δεν πάρω κάτι άλλο απο αυτή, θα αρκεστώ μόνο στην φίνα για ενδυνάμωση.
 

Viel

New Member
εγω ειχα πει απο την αρχη οτι δεν θελω θεραπεια, να περνω μινο και αμα την σταματησω να μου πεσουν μαζεμενα? οχι δεν το θελω, αν μετα απο 3-4-5 χρονια αραιωσω ξανα θα κανω δευετρη μεταμοσχευση! απλα κατσε να δουμε πως θα παει η πρωτη χεχε
 

Gio

New Member
Viel είπε:
εγω ειχα πει απο την αρχη οτι δεν θελω θεραπεια, να περνω μινο και αμα την σταματησω να μου πεσουν μαζεμενα? οχι δεν το θελω, αν μετα απο 3-4-5 χρονια αραιωσω ξανα θα κανω δευετρη μεταμοσχευση! απλα κατσε να δουμε πως θα παει η πρωτη χεχε

Δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση!! Δεν θα σου πέσει κανένα μαλλάκι μαζεμένο!! Η θεραπεία έχει σκοπό να καθυστερήσει ή/και να αναστείλει την τριχόπτωση, οχι να την σταματήσει! Αν την σταματούσε για πάντα θα είχαμε όλοι μαλλιά.
Το παν είναι η ψυχολογία.. και πολλές φορές ρίχνουμε το φταίξιμο σε κάτι, ενώ ουσιαστικά φταίμει εμείς οι ίδιοι. Το φαινόμενο placebo αν γνωρίζεις.
Αν δεν θέλεις να κάνεις θεραπεία επειδή βαριέσαι άλλο αυτο.. μην χρησιμοποιείς όμως τον φόβο σαν άλλοθι..
 

Flosk

Well-Known Member
Αυτο που λες Viel ειναι ξεκάθαρο με τις θεραπείες και την μμ..Θα συμφωνήσω 100%
Καλύτερα να τα δώσεις τα λεφτα σε μια 2η μμ! Αν παλι ειναι κάποιος πολυ μικρός με μεγάλο Norwood ισως δεν εχει νόημα ουτε η θεραπεία ουτε η μμ! Εγω πιστεύω πως για κάποιες περιπτώσεις το ξυράφι ειναι μονόδρομος! Οσοι ομως κάνουμε μεταμόσχευση πρεπει να περιμένουμε αποτελέσματα απο αυτήν..ουτε φίνα ουτε τπτ,αυτή ειναι προαιρετική και οποίος θέλει παίρνει συμπληρωματικά! Εγω πχ δεν έχω παρει ποτε και μινοξ χρησιμοποίησα για 2 εβδομάδες! Έχω πολυ ξεκάθαρη εικόνα του τι μου έδωσε η μεταμοσχευση..
 

Viel

New Member
οταν πιγα οι γιατροι μου ειπαν οτι η μινο αυτο που κανει ειναι μην αφηνει τα μαμα μαλια να πεσουν οσο καιρο βαζεις, και οταν την κοψεις οτι ηταν να πεσει θα πεσει μαζεμενο, εγω δεν ηθελα μια ζωη να πληρωνω και να περνω ενα φαρμακο οπου αν το κοψω θα πεσω σε καταθληψη μετα..... προτημησα να κανω μμ μιας και δεν ειχα μεγαλο προβλημα και αν μετα απο καποια χρονια μεφταν και τα υπολοιπα μια δευτερη ωστε να ξαναειμαι καλα μιας και εγω δωτρεια για 8 μμ! και περιμενω απο την μμ να μου δωσει αποτελεσμα.. μεχρι στιγμης εχουν μεινει στο κεφαλι μου ενα 20-30% απο τα νεα που δεν επεσαν ποτε.... καινουρια δεν εχω δει ακομα... εχουν περασει σχεδον 6 μηνες και κανω υπομονη... πιστευω καποια στηγμη να δω αποτελεσμα
 

tocamrd

New Member
Viel είπε:
μεχρι στιγμης εχουν μεινει στο κεφαλι μου ενα 20-30% απο τα νεα που δεν επεσαν ποτε.... καινουρια δεν εχω δει ακομα... εχουν περασει σχεδον 6 μηνες και κανω υπομονη... πιστευω καποια στηγμη να δω αποτελεσμα
Ο γιατρός τι σου είπε? σε πόσο χρονικό διάστημα θα δείς κάποιο αποτέλεσμα? Υπάρχει περίπτωση να μην μεγαλώσουν τα νέα μαλλάκια?
 

Viel

New Member
στην διμηνη εξεταση μου ειχαν πει ολα καλα αλλα επιδη δεν περνω μινο θα εχω μια καθηστερηση... τωρα ειμαι στην υπομονη, τελος του μηνος λογικα θα παω για την 6μηνη εξεταση να δω τι θα μου πουνε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Φίλε Viel, βγάλε αν θέλεις μια φωτογραφία υψηλής ανάλυσης στο σημείο που έκανες την ΜΜ να δούμε τι παίζεται.. Ερώτηση : Όταν λούστηκες πρώτη φορά στην λήπτρια για να φύγουν τα κακαδάκια, είδες στα χέρια σου ή στην μπανιέρα κοντές μεταμοσχευμένες τριχούλες;
 

n094

Active Member
Viel είπε:
στην διμηνη εξεταση μου ειχαν πει ολα καλα αλλα επιδη δεν περνω μινο θα εχω μια καθηστερηση... τωρα ειμαι στην υπομονη, τελος του μηνος λογικα θα παω για την 6μηνη εξεταση να δω τι θα μου πουνε

πάντως φίλε viel χωρίς να θέλω να διαψεύσω τους γιατρούς που σου λένε ότι θα αργήσεις λίγο και σεβόμενος την άρνησή σου να βάζεις μινοξιδίλη, θεωρώ μεγάλο λάθος που δεν το έκανες σύμφωνα με τις οδηγίες, μιας και η μινοξιδίλη βοηθάει πάρα πολύ τα μμ να "πιάσουν". Άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να βάλεις μινοξιδίλη μέχρι τον χρόνο και μετά ας την έκοβες. Επένδυσες τόσα λεφτά και κόπο για την μμ είναι κρίμα κάτι να πάει στραβά επειδή δεν έβαλες ένα σκεύασμα για μερικούς μήνες στο κεφάλι σου.
 

Flosk

Well-Known Member
Δεν εχει αποδειχθεί και δεν το εχει γράψει κανένας γιατρός ότι η μινοξ βοηθάει στο να "πιάσουν" τα μμ! Το μόνο που υπάρχει στην βιβλιογραφία ειναι ότι η μινοξ επιταχύνει τη διαδικασία και τπτ αλλο! N094 το είχα ψάξει πολυ το θεμα της μινοξ όταν αποφάσισα να μην την πάρω! Υπάρχουν και γιατροι που δεν την προτείνουν καν.
 

krhtikos21

Member
περισσότερο κακό μπορεί να σου κάνει παρά καλό.εγω την έβαλα και είχα ερεθισμους για μια βδομάδα για να κερδίσω τι????μαλλον έχασα κάποια μοσχεύματα.ελάχιστοι πρτείνουνε μινοξ πλέον.

και γενικά η μινοξ παίζει να ναι απάτη πλήρη :p
 

n094

Active Member
Υπάρχουν πολλά επιστημονικά άρθρα και πολλοί γιατροί που υποστηρίζουν αυτό που λέω και επίσης το παρατήρησα και εγώ το 2006 που δεν έβαλα με το 2010 που έβαλα, με σιγουριά μπορώ να πω ότι η μινοξιδίλη βοηθάει πάρα πολύ τους πρώτους 6 μήνες μετά τη μμ τα μεταμοσχευμένα μαλλιά να "πιάσουν" και να μεγαλώσουν. Μερικά άρθρα και γνώμες παρακάτω (αν ψάξετε θα βρείτε πολλά ακόμα):
http://www.avacor.com/blog/hair-regrowth/improving-the-outcome-of-hair-transplantation-with-minoxidil/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12410672
http://www.baldtruthtalk.com/showthread.php?t=2956
 

Flosk

Well-Known Member
speed regrowth in transplanted follicles, and complement the surgical result by slowing down or stopping further hair loss.

Anecdotally, our patients who used Rogaine before surgery, then started again 2 weeks after their procedure, usually see improvement earlier than patients who don't use Rogaine. Ultimately, it won't change the outcome, but it may help you get there a little faster.


for an additional 3 months, concluded that “minoxidil seems to be an adjunct for a better evolution of grafts after hair transplantation surgery.”


Αυτά ειναι απτά 3 link που εσυ ανεβασες ρε N094 δεν λέει πουθενά για "πιασιμο" των μοσχευματων ομως..αντίθετα και τα 3 μιλάνε για πιο γρήγορα αποτελέσματα και για την ακρίβεια το τελευταίο απόσπασμα ειναι απο εταιρεία που πουλάει μινοξ και αναφέρει ότι το προϊόν της ειναι συνεπακολοθο μιας καλής αναπτυξης..τρίχες κατσαρες δηλαδη!
Αυτο που κανει η minox ειναι να φέρνει το τελικό αποτελεσμα πιο νωρίς μετα απο μια μεταμόσχευση και να δώσει στα μοσχεύματα μεγαλύτερη διάμετρο και αρα να φαίνονται τα μαλλια πυκνοτερα! Οχι ομως να εξαρτάται το ποσοστό επιβίωσης των μοσχευματων απο αυτήν!
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
speed regrowth in transplanted follicles, and complement the surgical result by slowing down or stopping further hair loss.

Anecdotally, our patients who used Rogaine before surgery, then started again 2 weeks after their procedure, usually see improvement earlier than patients who don't use Rogaine. Ultimately, it won't change the outcome, but it may help you get there a little faster.


t for an additional 3 months, concluded that “minoxidil seems to be an adjunct for a better evolution of grafts after hair transplantation surgery.”3


Αυτά ειναι απτά 3 link που εσυ ανεβασες ρε N094 δεν λέει πουθενά για "πιασιμο" των μοσχευματων ομως..αντίθετα και τα 3 μιλάνε για πιο γρήγορα αποτελέσματα!

Αυτό εννοεί προφανώς φίλε Fiosk με τον όρο "πιάσιμο". Άλλωστε όσο πιο γρήγορα δέσουν τα μοσχεύματα, τόσο γρηγορότερα θα μπουν σε φάση αναγέννησης. Και η μινοξιδίλη κάνει αυτό ακριβώς. Υπερ-αιμάτωση του τριχωτού..
 

Flosk

Well-Known Member
Ο N094 λέει: πάντως φίλε viel χωρίς να θέλω να διαψεύσω τους γιατρούς που σου λένε ότι θα αργήσεις λίγο και σεβόμενος την άρνησή σου να βάζεις μινοξιδίλη, θεωρώ μεγάλο λάθος που δεν το έκανες σύμφωνα με τις οδηγίες, μιας και η μινοξιδίλη βοηθάει πάρα πολύ τα μμ να "πιάσουν". Άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να βάλεις μινοξιδίλη μέχρι τον χρόνο και μετά ας την έκοβες. Επένδυσες τόσα λεφτά και κόπο για την μμ είναι κρίμα κάτι να πάει στραβά επειδή δεν έβαλες ένα σκεύασμα για μερικούς μήνες στο κεφάλι σου.

Οταν λέει ο Νίκος να πιάσουν ή να παει κάτι στραβά προφανώς φίλε Gio εννοεί αυτο που καταλαβαίνουν όλοι και όχι αυτο που κατάλαβες εσυ! Αν χρειαστεί θα με διαψεύσει ομως ο ίδιος και αν όχι θα παραδεχθεί πως απλα εκανε μια λάθος εκτίμηση ως προς τα αποτελέσματα του Viel! Προσπαθω να διόρθωσω ενα λάθος και συ μπερδευεις τα μουσμουλα με τα τρόλεϊ ..
 

Gio

New Member
Flosk είπε:
Ο N094 λέει: πάντως φίλε viel χωρίς να θέλω να διαψεύσω τους γιατρούς που σου λένε ότι θα αργήσεις λίγο και σεβόμενος την άρνησή σου να βάζεις μινοξιδίλη, θεωρώ μεγάλο λάθος που δεν το έκανες σύμφωνα με τις οδηγίες, μιας και η μινοξιδίλη βοηθάει πάρα πολύ τα μμ να "πιάσουν". Άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να βάλεις μινοξιδίλη μέχρι τον χρόνο και μετά ας την έκοβες. Επένδυσες τόσα λεφτά και κόπο για την μμ είναι κρίμα κάτι να πάει στραβά επειδή δεν έβαλες ένα σκεύασμα για μερικούς μήνες στο κεφάλι σου.

Οταν λέει ο Νίκος να πιάσουν ή να παει κάτι στραβά προφανώς φίλε Gio εννοεί αυτο που καταλαβαίνουν όλοι και όχι αυτο που κατάλαβες εσυ! Αν χρειαστεί θα με διαψεύσει ομως ο ίδιος και αν όχι θα παραδεχθεί πως απλα εκανε μια λάθος εκτίμηση ως προς τα αποτελέσματα του Viel! Προσπαθω να διόρθωσω ενα λάθος και συ μπερδευεις τα μουσμουλα με τα τρόλεϊ ..

Μάλιστα. Ποιό λάθος να διορθώσεις αγαπητέ μου; Eδω οι ίδιες οι οδηγίες το λένε ξεκάθαρα... Minoxidil μετά απο 10 μέρες. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, ωστόσο θα σεβαστώ την επιθυμία σου και θα περιμένω την απάντηση του Νίκου.
 
Μπλουζα