Μεταμόσχευση στην D*I [3/2013]

n094

Active Member
Παιδιά ηρεμία, τι έχουμε πάθει όλοι αυτόν τον καιρό και ταραζόμαστε έτσι;;; λοιπόν.... ομολογώ ότι έκανα λάθος στον όρο "πιάσιμο". Διαβάζω εδώ και 1 ώρα περίπου διάφορα άρθρα και τα περισσότερα ισχυρίζονται ότι η μινοξιδίλη βοηθάει στο να παραμείνουν περισσότερα μοσχεύματα στο κεφάλι από την αρχή καθώς επίσης επιταχύνει τις τρίχες από τα μοσχεύματα που έπεσαν να βγούν πιο γρήγορα. Οπότε λάθος ο όρος "πιάσιμο μοσχευμάτων" αλλά λάθος και ότι η μινοξιδίλη δεν βοηθάει μετά από μια μμ, βοηθάει αλλά κυρίως στο να πετύχεις το τελικό αποτέλεσμα πιο γρήγορα, οπότε ο Φλοσκ έχει δίκιο εγώ άδικο και ας ελπίσουμε τα μαλλάκια του Βιελ να βγουν ακόμα και αργά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Οι οδηγίες δεν ειναι η απάντηση στον λογο που χρησιμοποιείται ! Οι οδηγίες λένε στις 10 μέρες γιατι νωρίτερα ειναι βλαβερές οπως και και πολλα πράγματα!
Το γιαούρτι που παίρνω απο το super market γράφει ανάλωση μέχρι ..Δεν λέει πουθενα ομως πως αν δεν το φάω θα παθω κάτι. Νόμιζα ότι μιλάγαμε Ελληνικά εδώ μέσα..


n094 είπε:
Παιδιά ηρεμία, τι έχουμε πάθει όλοι αυτόν τον καιρό και ταραζόμαστε έτσι;;; λοιπόν.... ομολογώ ότι έκανα λάθος στον όρο "πιάσιμο". Διαβάζω εδώ και 1 ώρα περίπου διάφορα άρθρα και τα περισσότερα ισχυρίζονται ότι η μινοξιδίλη βοηθάει στο να παραμείνουν περισσότερα μοσχεύματα στο κεφάλι από την αρχή καθώς επίσης επιταχύνει τις τρίχες από τα μοσχεύματα που έπεσαν να βγούν πιο γρήγορα. Οπότε λάθος ο όρος "πιάσιμο μοσχευμάτων" αλλά λάθος και ότι η μινοξιδίλη δεν βοηθάει μετά από μια μμ, βοηθάει αλλά κυρίως στο να πετύχεις το τελικό αποτέλεσμα πιο γρήγορα, οπότε ο Φλοσκ έχει δίκιο εγώ άδικο και ας ελπίσουμε τα μαλλάκια του Βιελ να βγουν ακόμα και αργά.
Ειρήνη υμιν :heart:
 

tropheus

Well-Known Member
Aπό τις έρευνες που έχω διαβάσει έχω την εικόνα ότι η minox απλά μπορεί να βοηθήσει τα μεταμοσχευμένα να μεγαλώσουν ταχύτερα.
Προσωπικά μόνο στην πρώτη μου μεταμόσχευση έβαλα minox (foam) ενώ στις δύο επόμενες την απέφυγα.

Σε συζητήσεις που είχα με τους ανθρώπους στην HDC αλλά και με το Γεωργίου κανένας δε έδειξε να είναι φανατικός στη χρήση minox μετά τη μεταμόσχευση και ούτε τη θεωρούσαν απαραίτητη και είμαι και εγώ της ίδια άποψης ...
 

no_hair

New Member
Η μινοξιδιλη δεν υποτιθεται οτι επιβραδυνει και την τριχοπτωση; Δεν την συστηνουν ως θεραπεια μαλλιων; Χρησιμοποιώ κάθε μέρα 3,5 μηνες τωρα και εχει κανει πιο δυνατη την τριχα μου. Δεν μπορω να καταλαβω αν βοηθαει τα μετα μοσχευμενα αλλα βλεπω σημαντικη διαφορα. Οπως και να εχει αν κανει εστω και λιγη δουλεια γιατι να μη τη χρησιμοποιησεις οταν δινεις ενα καρο λεφτα..
 

tropheus

Well-Known Member
no_hair είπε:
Η μινοξιδιλη δεν υποτιθεται οτι επιβραδυνει και την τριχοπτωση; Δεν την συστηνουν ως θεραπεια μαλλιων; Χρησιμοποιώ κάθε μέρα 3,5 μηνες τωρα και εχει κανει πιο δυνατη την τριχα μου. Δεν μπορω να καταλαβω αν βοηθαει τα μετα μοσχευμενα αλλα βλεπω σημαντικη διαφορα. Οπως και να εχει αν κανει εστω και λιγη δουλεια γιατι να μη τη χρησιμοποιησεις οταν δινεις ενα καρο λεφτα..

Δυστυχώς φίλε no_hair η minoxidil ΔΕΝ επιβραδύνει την τριχόπτωση.
Για ένα μικρό χρονικό διάστημα (6-18 μήνες) δίνει ένα regrowth κάνοντας ταυτόχρονα πιο παχιά την τρίχα αλλά μετά ακολουθεί μια επώδυνη κατηφόρα ...
Το έχω πει πολλές φορές : Η minoxidil είναι το όπλο των δερματολόγων. Σου λέει ο άλλος "πάρε minoxidil" σε λίγους μήνες βλέπεις από καλά μέχρι πολύ καλά αποτελέσματα και λες "τι γιατράρα που είναι ο τύπος".
Το έχω δει το έργο πολλές φορές...

Υπάρχουν βέβαια λύσεις οι οποίες μπορούν να επιμηκύνουν τα αποτελέσματα της minox όπως το roller (λόγω καλύτερης απορρόφησης).
Και όλα αυτά αν δεν έχεις και τις παρενέργειες της όπως ο κνησμός, η κατακράτηση υγρών και ένα πρόσωπο που μοιάζει με μπαλόνι κλπ.

Η κατάληξη όμως σε κάθε περίπτωση είναι η ίδια ... κατηφόρα, κατηφόρα, κατηφόρα... ΔΥΣΤΥΧΩΣ :(
 

thimios72

Member
tropheus είπε:
no_hair είπε:
Η μινοξιδιλη δεν υποτιθεται οτι επιβραδυνει και την τριχοπτωση; Δεν την συστηνουν ως θεραπεια μαλλιων; Χρησιμοποιώ κάθε μέρα 3,5 μηνες τωρα και εχει κανει πιο δυνατη την τριχα μου. Δεν μπορω να καταλαβω αν βοηθαει τα μετα μοσχευμενα αλλα βλεπω σημαντικη διαφορα. Οπως και να εχει αν κανει εστω και λιγη δουλεια γιατι να μη τη χρησιμοποιησεις οταν δινεις ενα καρο λεφτα..

Δυστυχώς φίλε no_hair η minoxidil ΔΕΝ επιβραδύνει την τριχόπτωση.
Για ένα μικρό χρονικό διάστημα (6-18 μήνες) δίνει ένα regrowth κάνοντας ταυτόχρονα πιο παχιά την τρίχα αλλά μετά ακολουθεί μια επώδυνη κατηφόρα ...
Το έχω πει πολλές φορές : Η minoxidil είναι το όπλο των δερματολόγων. Σου λέει ο άλλος "πάρε minoxidil" σε λίγους μήνες βλέπεις από καλά μέχρι πολύ καλά αποτελέσματα και λες "τι γιατράρα που είναι ο τύπος".
Το έχω δει το έργο πολλές φορές...

Υπάρχουν βέβαια λύσεις οι οποίες μπορούν να επιμηκύνουν τα αποτελέσματα της minox όπως το roller (λόγω καλύτερης απορρόφησης).
Και όλα αυτά αν δεν έχεις και τις παρενέργειες της όπως ο κνησμός, η κατακράτηση υγρών και ένα πρόσωπο που μοιάζει με μπαλόνι κλπ.

Η κατάληξη όμως σε κάθε περίπτωση είναι η ίδια ... κατηφόρα, κατηφόρα, κατηφόρα... ΔΥΣΤΥΧΩΣ :(
εγω που σταματησα τη μινοξ για 3,5 μηνες μετα απο 18 χρονια χρησης ειδα μεγαλη κατηφορα που σταματησε αρκετα οταν τη συνεχισα. Την κατηφορα την ειδα μετα το 2 μηνα χωρις μινοξ. Ισως βεβαια να ηταν και τυχαιο.
 

Gio

New Member
thimios72 είπε:
tropheus είπε:
no_hair είπε:
Η μινοξιδιλη δεν υποτιθεται οτι επιβραδυνει και την τριχοπτωση; Δεν την συστηνουν ως θεραπεια μαλλιων; Χρησιμοποιώ κάθε μέρα 3,5 μηνες τωρα και εχει κανει πιο δυνατη την τριχα μου. Δεν μπορω να καταλαβω αν βοηθαει τα μετα μοσχευμενα αλλα βλεπω σημαντικη διαφορα. Οπως και να εχει αν κανει εστω και λιγη δουλεια γιατι να μη τη χρησιμοποιησεις οταν δινεις ενα καρο λεφτα..

Δυστυχώς φίλε no_hair η minoxidil ΔΕΝ επιβραδύνει την τριχόπτωση.
Για ένα μικρό χρονικό διάστημα (6-18 μήνες) δίνει ένα regrowth κάνοντας ταυτόχρονα πιο παχιά την τρίχα αλλά μετά ακολουθεί μια επώδυνη κατηφόρα ...
Το έχω πει πολλές φορές : Η minoxidil είναι το όπλο των δερματολόγων. Σου λέει ο άλλος "πάρε minoxidil" σε λίγους μήνες βλέπεις από καλά μέχρι πολύ καλά αποτελέσματα και λες "τι γιατράρα που είναι ο τύπος".
Το έχω δει το έργο πολλές φορές...

Υπάρχουν βέβαια λύσεις οι οποίες μπορούν να επιμηκύνουν τα αποτελέσματα της minox όπως το roller (λόγω καλύτερης απορρόφησης).
Και όλα αυτά αν δεν έχεις και τις παρενέργειες της όπως ο κνησμός, η κατακράτηση υγρών και ένα πρόσωπο που μοιάζει με μπαλόνι κλπ.

Η κατάληξη όμως σε κάθε περίπτωση είναι η ίδια ... κατηφόρα, κατηφόρα, κατηφόρα... ΔΥΣΤΥΧΩΣ :(
εγω που σταματησα τη μινοξ για 3,5 μηνες μετα απο 18 χρονια χρησης ειδα μεγαλη κατηφορα που σταματησε αρκετα οταν τη συνεχισα. Την κατηφορα την ειδα μετα το 2 μηνα χωρις μινοξ. Ισως βεβαια να ηταν και τυχαιο.

Είδες την φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων. Αυτό δηλαδή που θα συνέβαινε αν πριν 18 χρόνια δεν χρησιμοποιούσες μινόξ. Ούτως ή άλλως όπως έχουμε πει πολλές φορές, οποιαδήποτε "θεραπεία" κατά της τριχόπτωσης έχει σκοπό ουσιαστικά να τρενάρει ή να την μειώσει και όχι να την σταματήσει.
 

tocamrd

New Member
Viel είπε:
στην διμηνη εξεταση μου ειχαν πει ολα καλα αλλα επιδη δεν περνω μινο θα εχω μια καθηστερηση... τωρα ειμαι στην υπομονη, τελος του μηνος λογικα θα παω για την 6μηνη εξεταση να δω τι θα μου πουνε

Φίλε Viel θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις παρατηρήσει καθόλου shockloss (πτώση των μαλλιών εξαιτίας της μεταμόσχευσης) στα ήδη προϋπαρχοντα μαλλάκια σου?
 

Viel

New Member
καλησπερα σας! σε πρωτη ερωτηση φιλου αν στην αρχη με τα κακαδακια ειδα τριχες.. οχι καμια, μαλιστα αργηασα πολυ να δω τριχες να πευτουν στο λουσιμο ισως και μετα απο μηνα (μεχρι που ελεγα δεν θα πεσουν)

τωρα για τις μαμα τριχες δεν μπωρω να καταλαβω αν πεφτουν εξετιας της μμ, παντως βλεπω τριχοπτωση που ειχα και πριν στο νηπτηρα

για την μινο αν θυμαμαι καλ αμου ειχαν πει οτι αν θελω περνω αν δεν θελω οκ! μια κοπελα μου ειπε να την περνω για ολη μου την ζωη, εγω δεν θελω κατι τετοιο, θα βγαλω αυριο και μια φωτο να δειτε, σε λιγες μερες θα παω και για την 6μηνη εξεταση οπου θα συζητησουμε.

για την μινο οπως ειπα και πριν μου ειπαν οτι αυτο που κανει ειναι να μην αφηνει τα μαμα να πεσουν (τα κραταει εκει) αλλα οταν την σταματησεις θα πεσουν οτι ηταν να πεσει μαζεμενα. αυτο δεν μου αρεσε δηλαδη να την σταματησω και εκει που ειμαι μια χαρα σε μερικες βδομαδες να δω καμια τρυπα κια να ξενερωσω, οποτε δεν την πηρα!

πιστευω να βγουνε τα μαλακια μου εστω και αργα και να μην χρειαστω αλλη καθως πιστευω εχω αργη πτωση των μαμα μαλιων!
αν χρειαστει κανω αλλη μια μμ στο μελλον

αλλα αυτο που θελω και πληρωσα χιλιαδες ευρω ειναι να πετυχει και να δω αποτελεσματα απο την μμ οχι απο μια μινο... πιστευω να τα δω
 

krhtikos21

Member
οι μεγάλοι γιατροί του εξωτερικού δεν συνιστούν μινοξ. πολύ κακό για το τπτ. ίσως να πάθεις και καμία αντίδραση και χάσεις κάμποσα μοσχεύματα έτσι για πλάκα.ρίσκο χωρίς λόγο.η μινοξ είναι πυροτέχνημα γενικότερα εκτός και αν χρησιμοποιείται με big 3.
 

Adriano

Well-Known Member
krhtikos21 είπε:
οι μεγάλοι γιατροί του εξωτερικού δεν συνιστούν μινοξ. πολύ κακό για το τπτ. ίσως να πάθεις και καμία αντίδραση και χάσεις κάμποσα μοσχεύματα έτσι για πλάκα.ρίσκο χωρίς λόγο.η μινοξ είναι πυροτέχνημα γενικότερα εκτός και αν χρησιμοποιείται με big 3.

Σωστός.Μόνο φίνα συνιστούν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatsme

New Member
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αφου λενε οτι η μινοξ σωζει αλλα μολις την σταματησεις χανεις το μαλλι που σου κραταγε γιατι να την σταματησεις και να μην την περνεις εφορου ζωης εφοσον δεν ειναι και ακριβη.
Ευχομαι να πανε ολα καλα Viel!
 

tocamrd

New Member
thatsme είπε:
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αφου λενε οτι η μινοξ σωζει αλλα μολις την σταματησεις χανεις το μαλλι που σου κραταγε γιατι να την σταματησεις και να μην την περνεις εφορου ζωης εφοσον δεν ειναι και ακριβη.
Ευχομαι να πανε ολα καλα Viel!
Η μινοξ μετά από κάποια χρόνια χρήσης παύει να έχει την αρχική δράση της και καταντάει απλό νεράκι επάνω στο κεφάλι. Τότε αρχίζει και πάλι η κατηφόρα...
 

Viel

New Member
καλησπερα ανεβασα μερικες φωτο

οσο αφορα την μινοξ αν θυμαμαι καλα μου ειχαν πει οτι αν μου παρουσιασει καποιο ερεθησμο, ξησημο, η κατι καψημο να την σταματησω

πες οτι την ξεκιναγα και μετα απο 2 μερες ειχα αλεργηκο η κατι αλλο δεν θα την σταματαγα? αρα σαν να μην την επερνα θα ηταν
 

Συνημμένα

  • IMG_0029.JPG
    IMG_0029.JPG
    2.5 MB · Προβολές: 216
  • IMG_0030.JPG
    IMG_0030.JPG
    2.4 MB · Προβολές: 212
  • IMG_0031.JPG
    IMG_0031.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 193
  • IMG_0032.JPG
    IMG_0032.JPG
    2.5 MB · Προβολές: 171

Gio

New Member
Viel είπε:
καλησπερα ανεβασα μερικες φωτο

οσο αφορα την μινοξ αν θυμαμαι καλα μου ειχαν πει οτι αν μου παρουσιασει καποιο ερεθησμο, ξησημο, η κατι καψημο να την σταματησω

πες οτι την ξεκιναγα και μετα απο 2 μερες ειχα αλεργηκο η κατι αλλο δεν θα την σταματαγα? αρα σαν να μην την επερνα θα ηταν

Φίλε Viel, ήδη διακρίνω κάποια μεταμοσχευμένα μαλλάκια στους κροτάφους!! Τα καταλαβαίνεις γιατί είναι πιο χοντρή και πιο υγιής η τρίχα.. Θεωρώ, οτι πας καλά, δεν ξέρω βέβαια πόσο τις εκατό έκφυση έχεις, αλλά πιστεύω οτι είσαι απο τις περιπτώσεις που αργούν. Πιστεύω οτι σε 3-4 μήνες θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
 

Viel

New Member
το ξερω οτι αργω... το θεμα ειναι αυτα τα νεα μαλια (που εχω το παραδεχομαι) ειναι απο αυτα που δεν επεσαν ποτε? η νεα που αρχησαν να βγαινουν?
 
Μπλουζα