Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

IridaLudia

New Member
Το είχα απορία βασικά, είμαι 21 χρονών, κοπέλα, και έχω μικρή αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού.
Το θέμα είναι ότι απ'όσο διαβάζω, οι διάφορες θεραπείες κατά το μεγαλύτερο ποσοστό δεν έχουν αποτέλεσμα ενώ η μεταμόσχευση είναι κάτι πιο σίγουρο και μπορεί μόνιμο.
Μπορώ να κάνω μεταμόσχευση σε αυτή την ηλικία ή σε 5 χρόνια ας πούμε (γιατί λεφτά γιοκ) ή είναι προτιμότερο να προσπαθήσω κάποια θεραπεία;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ε.Α.

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

Γειά σου,!

Κοίτα το βέβαιο είναι ότι αφού έτσι κι αλλιώς τώρα δεν έχεις χρήματα, τότε απλά δεν μπορείς να κάνεις μεταμόσχευση. Οπότε άσ' το για το μέλλον. Αλλά η μεταμόσχευση όντως είναι η πιο μόνιμη και σίγουρη λύση. Αποδεδειγμένα. Αλλά μόνο σε καλό γιατρό -έχει στο φόρουμ ονόματα και περιπτώσεις κορυφαίων γιατρών - γιατί σε κακό γιατρό μπορείς να πάθεις μεγάλη ζημιά, όπως την πατησα εγώ και πολλοί άλλοι...

Εάν όμως θες να κάνεις θεραπεία, κάνε, απλά πρόσεχε, από οικονομική σκοπιά, μην ξοδεύψεις πιο πολλά από ότι θα ξόδευες για μια σωστή μεταμόσχευση. Γιατί πολλές φορές οι θεραπείες σε βάθος χρόνου αποβαίνουν πιο ακριβές κι από μια καλή μεταμόσχευση.

Από πλευράς υγείας πρέπει επίσης να προσέχεις με τις θεραπείες γιατί πολλά φάρμακα μπορεί να έχουν δυσάρεστες παρενέργειες και πολλά σκευάσματα, αλοιφές, αφροί, σπρέϊ κτλ. μπορεί να κάνουν κακό στην επιδερμίδα σου.

Σε δερματολόγο/ους πήγες;

Αυτά εν ολίγοις.
 

kkathi

Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

H γνώμη μου είναι πως πρέπει να το παλέψεις πρώτα με πιο ήπιες μεθόδους και αν δε δεις αποτέλεσμα τότε να στραφείς σε αυτό. Είσαι πολύ μικρούλα ακόμη και δεν ξέρεις σε βάθος χρόνου πως θα εξελιχθεί η κατάστασή σου. Δε μας λες τι διαγνωση σου έγινε. Πρόκειται για ανδρογεννή αλλωπεκία;
Συνήθως γυναίκες με υψηλή τεστοστερόνη έχουν και πολυκυστικές ωοθήκες. Στην περίπτωση αυτή τα αντισυλληπτικά βοηθούν στο να σταματήσει η τριχόπτωση. Και πάλι λογω της ηλικίας σου το θέμα αυτό θα πρέπει να το συζητήσεις με το γυναικολογο σου και με εναν ενδοκρινολόγο.
Και όχι αραίωση μπορεί να υπάρξει και διχως υψηλή τεστοστερόνη. Εμένα βρίσκεται σε φυσιολογικές τιμές και όμως εδω και τρια χρόνια εχω πρόβλημα
Παρόλα αυτά η τεστοστερόνη συμφωνα με την ιατρική επιστήμη οδηγεί σε τριχόπτωση-αλλωπεκία.
 

IridaLudia

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

Έχω και πολυκυστικές ωοθήκες. Και υψηλή τεστοστερόνη.
Τα αντισυλληπτικά δεν λένε ότι μπορεί να προκαλέσουν φράξιμο των αρτηριών; (δε θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς, έχει συγκεκριμένη ονομασία)...
Δεν ξέρω διάγνωση, στην ΒΚ που πήγα δν μου είπαν τίποτα παραπάνω από "έχεις αραίωση". Αυτό. Τώρα περιμένω να πάω σε ένα δερματολόγο και στον ενδοκρινολόγο μου. Και μιας και είπατε και γυναικολόγο, μάλλον θα επισκεφτώ και τη γυναικολόγο μου..
 

kkathi

Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

Θρόμβωση λέγεται. Το κάπνισμα απαγορεύεται αν επιλέξεις να τα πάρεις. Υποτίθεται οτι έχουν βγει νέας γενιάς με λιγότερες επιπλοκές αλλά ειλικρινά δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο και σίγουρα το θέμα θα πρεπει να το συζητήσεις με το γυναικολόγο και τον ενδοκρινολόγο.
 

Maria

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

IridaLudia στη ΒΚ σου πρότειναν μεταμόσχευση;; Θεωρώ την εν λόγω εταιρεία μεγάλη απάτη και θα σε συμβούλευα να ψαχτείς πολύ πάνω στο θέμα πρώτα με δερματολόγους-ενδοκρινολόγους-γυναικολόγους και μακριά από τέτοιου είδους εταιρείες. Είχα επισκεφτεί κι εγώ τη ΒΚ και έφυγα τρέχοντας.

Το θέμα είναι να βρεις την αιτία που έκανες αραίωση. Διάβασε πολλά θέματα στο φόρουμ, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις το πρόβλημα της ανδρογεννετικής αλωπεκίας (εδώ μέσα οι περισσότεροι από αυτό το είδος αλωπεκίας ταλαιπωρούνται, αλλά υπάρχουν κι άλλα), αλλά η επίσκεψη σε ένα δερματολόγο (ή και σε παραπάνω από έναν) είναι απαραίτητη!!
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

kkathi είπε:
Θρόμβωση λέγεται. Το κάπνισμα απαγορεύεται αν επιλέξεις να τα πάρεις. Υποτίθεται οτι έχουν βγει νέας γενιάς με λιγότερες επιπλοκές αλλά ειλικρινά δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο και σίγουρα το θέμα θα πρεπει να το συζητήσεις με το γυναικολόγο και τον ενδοκρινολόγο.

Στην ΒΚ;! Σε παρακαλώ πάρα πολύ, κάνε μια χάρη στον εαυτό σο κα δες τι κάνανε στο δικό μου κεφάλι οι φωστηρες της ΒΚ. Πρόσφατα μίλησα με έναν δικηγορο στο Βερολίνο που αναλαμβάνει αποτυχμένες επεμβάσεις και με είπε ότι εάν αυτό γινόταν στην Γερμανία τότε όχι μόνο θα επαιρνα τα χρήματα μου πίσω, αλλά ΚΑΙ την επδιόρθωση με νέα επέμβαση θα με πλήρωναν αλλά ΚΑΙ αποζμίωση για ψυχικη οδύνη θα έπαιρνα. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν είναι ούτε το μισό ης Γερμανίας και τέτοιες κλινικες μπορούν ακόμα να εκμεταλεύονται ανυποψίαστους παθόντες. Και να μην ντρέπονται καθόλου...

Τα κορίτσια πιο πάνω έχουν δίκιο. Αλλά ρε κορίτσια, ένα πράγμα δεν κατάλαβα, γιατί τέτοια άρνηση στα αντισυλληπτικά; Εδώ στην Γερμανία όλες οι γυναίκες (ΜΑ ΟΛΕΣ) παίρνουν από 16 χρονών ανά τακτά διαστήματα στην ζωή τους. Στην Ελλάδα πήγε η αδερφή μου να πάρει και μόνο που δεν την πέταξε έξω η γιατρός της.

Δεύτερη ερώτηση: Οι ορμόνες βοηθάνε; Στις γυναίκες εννοώ..
 

Maria

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

@ E.A.:
Οι ορμόνες βοηθάνε, δηλ. τα αντισυλληπτικά που μας δίνουν,ορμόνες είναι. Δεν ξέρω όμως αν στο πρόβλημα της τριχόπτωσης πρέπει να παίρνουμε συνέχεια αντισυλληπτικά μήπως συνηθίζει ο οργανισμός και μετά δεν του κάνουν τίποτα τα ατνισυλληπτικά :chinscratch
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

Αυτό πραγματικά δεν το ξέρω. Αλλά σίγουρα είναι μια λύση για κάποιο διάστημα. Πάντως επιφυλάσσομαι γενικότερα για το θεμα μιας και η γυναικεία τριχόπτωση είναι κάτι αρκετά διαφορετικό συνήθς από την αντρικη αι έχει άλλα αίτια. Συνεπώς και διαφορετικές λύσεις...

Απλά θα ήθελα να τονίσω ότι έχω την εντύπωση ότι τα αντισυλληπτικά - ή και οι ορμόνες χωρίς αντισυλληπτική δράση - είναι πολύ πιο ακίνδυνες από την φιναστερίδη, η οποία ως γνωστόν σαρώνει μέσα στο φόρουμ. Και μπορεί να έχει πολύ επώδυνες αι μη αντιστρέψιμες παρενέργειες...
 

mojo

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

Ε.Α. είπε:
Αυτό πραγματικά δεν το ξέρω. Αλλά σίγουρα είναι μια λύση για κάποιο διάστημα. Πάντως επιφυλάσσομαι γενικότερα για το θεμα μιας και η γυναικεία τριχόπτωση είναι κάτι αρκετά διαφορετικό συνήθς από την αντρικη αι έχει άλλα αίτια. Συνεπώς και διαφορετικές λύσεις...

Απλά θα ήθελα να τονίσω ότι έχω την εντύπωση ότι τα αντισυλληπτικά - ή και οι ορμόνες χωρίς αντισυλληπτική δράση - είναι πολύ πιο ακίνδυνες από την φιναστερίδη, η οποία ως γνωστόν σαρώνει μέσα στο φόρουμ. Και μπορεί να έχει πολύ επώδυνες αι μη αντιστρέψιμες παρενέργειες...
Αν ψάξεις στο γκουγκλ θα βρεις τρομακτικές ιστορίες για τα αντισυλληπτικά, με επώδυνες και μη αντιστρέψιμες παρενέργειες. Σκέψου και να τα συνταγογραφούσαν συστηματικά για την γυναικεία τριχόπτωση, όπως γίνεται για ένα φάρμακο για την υπερπλασία του προστάτη...
 

Ε.Α.

New Member
Απ: Μεταμόσχευση σε μικρή αραίωση -γυναίκα

Ναι, προφανώς θα είναι έτσι. Δεν αντιλέγω. Αλλά τα αντισυλληπτικά είναι ευρεία διαδεδομένα στην Δυτ. Ευρώπη. Αυτό είναι γεγονός.

Εν πάσει περιπτώση όμως δεν θα επιμείνω μιας και δεν είμαι γνώστης. Απλά μετέφερα με κάθε επιφύλαξη τις εντυπώσεις μου.

Για να καταλάβει και η Ίριδα δηλ...ποιά θα ήταν η απάντηση στην ερώτησή της;

Η δική μου άποψη ειναι απλή: Επίσκεψη σε μερικούς γιατρούς για να διαπιστυθεί ποιά ακριβώς είναι η πάθησή σου. Και εν τέλει εάν οι θεραπείες δεν αποδώσουν, μάζεψε χρήματα για καλό γιατρό. Για ΚΑΛΟ γιατρό.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα