Μεταμόσχευση μαλλιών, αποτέλεσμα μετά από 1 χρόνο.

Ioann_Iosif

New Member
Θα ήθελα και εγώ να μιλήσω για την εμπειρία μου σχετικά με την απόφαση για μεταμόσχευση μαλλιών.

Ετών 33. Από τα 25 μου και μετά άρχισα να καταλαβαίνω πως μάλλον έχω θέμα τριχόπτωσης. Αρκετές φορές μέσα σε αυτή την 8ετία χρησιμοποίησα διάφορα προϊόντα, είτε από προτροπή μετά από συζήτηση με κομμωτή, είτε από φίλους με αντίστοιχο θέμα. Επίσης για ένα διάστημα έκανα και θεραπεία σε δερματολόγο χωρίς εμφανή αποτελέσματα. Πραγματική λύση δεν είχε βρεθεί. Την τελευταία 3ετία άρχισα να κάνω έρευνα για μεταμόσχευση. Δε θα κρύψω πως είχα πολλούς ενδοιασμούς διότι δεν είχα στον περίγυρο μου κάποιον που να είχε κάνει κάτι αντίστοιχο, έβλεπα μόνο φωτογραφίες από κλινικές με "τρομερά" αποτελέσματα και είχα καταλάβει πως δεν είναι και τόσο φθηνή επιλογή. Λόγω της δουλειάς μου, έχω άμεση επαφή και συνεργασία με Ιατρικό και Νοσηλευτικό προσωπικό. Εκεί λοιπόν ήρθα σε επαφή με συγγενικό πρόσωπο συνεργάτη. Συγκεκριμένα ο αδερφός του, γιατρός που μένει στη Γερμανία, πηγαίνει για μεταμοσχεύσεις Ελβετία και Γαλλία, αλλά έρχεται πολύ συχνά Ελλάδα για μεταμοσχεύσεις μαλλιών. Μίλησα μαζί του τηλεφωνικά, κλείσαμε ραντεβού από κοντά, μου έλυσε όλες τις απορίες εξηγώντας μου τι ακριβώς θα κάνουμε και ποια είναι η διαδικασία και τελικά αποφάσισα να προχωρήσω στην επέμβαση. Δεκέμβριος 2019, διπλή συνεδρία. Να πω την αλήθεια μόλις μου ξύρισαν τα μαλλιά για να ξεκινήσει η επέμβαση κατάλαβα το μέγεθος της τριχόπτωσης. Η διαδικασία ήταν ελάχιστα επώδυνη. 3700 grafts. Τα εργαλεία που χρησιμοποιεί νομίζω πως δεν αφήνουν κανένα σημάδι στο κεφάλι, είτε μιλάμε για δότρια περιοχή, είναι για την περιοχή που γίνεται η εμφύτευση. Νομίζω πάντως πως σημαντικό ρόλο παίζει και η τεχνική του γιατρού. Εδώ θα ήθελα να αναφέρω πως την επέμβαση την έκανε ο ίδιος ο γιατρός που μιλήσαμε και όχι κάποιος άλλος από προσωπικό κλινικής. Οι ώρες πέρασαν πιο ευχάριστα από ότι περίμενα. Στο τέλος ξεκάθαρες οδηγίες για την μετεγχειρητική περίοδο, αλλά πολύ σημαντικό πως ο γιατρός ήταν και είναι ακόμα δίπλα μου σε ότι χρειάστηκα (πληροφορίες, καθοδήγηση). Είτε τηλεφωνικά, είτε διά ζώσης. Επίσης μου έκανε τρομερή εντύπωση πως ότι μου είχε πει για το χρονικό πλάνο της φύτρωσης, έγινε ακριβώς όπως μου τα είχε πει. Ύστερα από 1 χρόνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Από το 1ο 10ήμερο και έπειτα δεν καταλάβαινε κανείς ότι έχει γίνει κάτι επεμβατικό στο κεφάλι μου και το αποτέλεσμα είναι τελείως φυσικό. Πραγματικά δε μετάνιωσα ούτε στο ελάχιστο για την απόφασή μου και πλέον άλλοι 2 γνωστοί μου επέλεξαν να προχωρήσουν σε μεταμόσχευση μαλλιών, ύστερα από το αποτέλεσμα που είδαν σε μένα. Τέλος θα ήθελα να αναφέρω και την οπτική αντιμετώπιση του κομμωτή που πηγαίνω εδώ και 3 χρόνια. Δηλαδή με έχει ζήσει 2 χρόνια πριν τη μεταμόσχευση και 1 χρόνο μετά. Αναρωτήθηκε πως γίνεται να μην υπάρχει κάποιο σημάδι της επέμβασης και θεώρησε πως η διαφορά είναι μεγάλη στη φύτρωση των περιοχών. Πιστεύω πως ο εκάστοτε κομμωτής-τρια, είναι αυτός είναι που έχει την πιο πλήρη εικόνα των μαλλιών του καθένα μας. Δε ξέρω αν σας κούρασε η αναφορά μου, αλλά ήθελα να γράψω όλη σχεδόν την εμπειρία μου σχετικά με τη διαδικασία. Για οτιδήποτε θέλετε να με ρωτήσετε ή αν θέλετε να δείτε αποτέλεσμα μέσω foto είμαι διαθέσιμος.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.


foto1.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Kαλησπερα φιλε μου,καλωσηρθες στο φορουμ.
Σε ποια κλινικη/γιατρο εκανες την μεταμοσχευση;Απο τις φωτογραφιες που ανεβασες φαινεται να εχει γινει εξαιρετικη δουλεια,θα ηθελα αν μπορεις να ανεβασεις και αλλες φωτογραφιες ,πλαγια,δοτρια και crown πριν και μετα αν εχεις για να εχουμε καλυτερη εικονα του αποτελεσματος και του πως ησουν πριν την μμ.Αναφερεις πως μπηκαν 3700 grafts ,πως εγινε η κατανομη ;Ολα μπροστα η και στις πισω ζωνες mid crown;
Ευχαριστουμε για την παρουσιαση.
 

petrospap

Active Member
Ελα παιδες, μπαμ κανει οτι ειναι για να προωθησει τον γιατρο σε οποιον του στειλει προσωπικο μηνυμα. Νεο account πρωτο ποστ ολη η μεταμοσχευση με μια φωτο before after. Επισης μετα το πρωτο δεκαημερο κανεις δεν καταλαβαινε λεει οτι ειχε γινει επεμβαση. Δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ανθρωπο που να μην εχει κοκκινιλες πρωτο δεκαημερο. Επισης καλα θα ηταν να μη γραφεις ψεμματα φιλε μου γιατι ειναι πολυ απλο με ενα google search την φωτο να βρουμε τον γιατρο που σου την εκανε ο οποιος ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΟΥΤΕ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΕΛΒΕΤΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ. Ειναι πλαστικος χειρουργος στη Θεσσαλονικη που αναλαμβανει απο αυξητικη στηθους και λιποαναροφηση μεχρι μεταμοσχευση μαλλιων. Απ'ολα εχει το καταστημα. Οποιος θελει να ψαξει λεγεται Μιχαηλ Σταμπος και στην ιστοσελιδα του στο μερος της μεταμοσχευσης μαλλιων ( γιατι ειπαμε το μαγαζι εχει απ'ολα) εχει 6 μονο αποτελεσματα χωρις να ανεφερει ουτε grafts ουτε τπτ μονο μια φωτο before-after και τα οποια ειναι φτωχα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ελα παιδες, μπαμ κανει οτι ειναι για να προωθησει τον γιατρο σε οποιον του στειλει προσωπικο μηνυμα. Νεο account πρωτο ποστ ολη η μεταμοσχευση με μια φωτο before after. Επισης μετα το πρωτο δεκαημερο κανεις δεν καταλαβαινε λεει οτι ειχε γινει επεμβαση. Δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ανθρωπο που να μην εχει κοκκινιλες πρωτο δεκαημερο. Επισης καλα θα ηταν να μη γραφεις ψεμματα φιλε μου γιατι ειναι πολυ απλο με ενα google search την φωτο να βρουμε τον γιατρο που σου την εκανε ο οποιος ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΟΥΤΕ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΕΛΒΕΤΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ. Ειναι πλαστικος χειρουργος στη Θεσσαλονικη που αναλαμβανει απο αυξητικη στηθους και λιποαναροφηση μεχρι μεταμοσχευση μαλλιων. Απ'ολα εχει το καταστημα. Οποιος θελει να ψαξει λεγεται Μιχαηλ Σταμπος και στην ιστοσελιδα του στο μερος της μεταμοσχευσης μαλλιων ( γιατι ειπαμε το μαγαζι εχει απ'ολα) εχει 6 μονο αποτελεσματα χωρις να ανεφερει ουτε grafts ουτε τπτ μονο μια φωτο before-after και τα οποια ειναι φτωχα.
Το αποτελεσμα αυτο ειναι στην σελιδα του Σταμπου;Μολις μπηκα αλλα δεν βρηκα κατι.Αυτο που αναφερεις για προωθηση μεσω μηνυματος τι εννοεις ακριβως;Σου εστειλε εσενα τιποτα;
 

petrospap

Active Member
Το αποτελεσμα αυτο ειναι στην σελιδα του Σταμπου;Μολις μπηκα αλλα δεν βρηκα κατι.Αυτο που αναφερεις για προωθηση μεσω μηνυματος τι εννοεις ακριβως;Σου εστειλε εσενα τιποτα;
Ειναι στη σελιδα του ναι, και εννοω μεσω μηνυματος οχι ενεργα απο αυτον αλλα για οποιον του στειλει μηνυμα για να τον ρωτησει για πληροφοριες
 

petrospap

Active Member
Επισης εχει το θρασος να εχει αυτο το πραγμα στο μοναδικο βιντεο που να αφορα μεταμοσχευση στο καναλι του στο youtube.

μμ.png
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Μαλιστα.Μια κλινικη-σουπερμαρκετ δηλαδη,απο τις πολλες που υπαρχουν στην αγορα,που στην ουσια παρεχει ολου του ειδους τις αισθητικες επεμβασεις και μεσα σε αυτες και την μεταμοσχευση μαλλιων και κρινοντας απο το βιντεο οχι αξιολογες ή σοβαρες.Θα ηθελα το συγκεκριμενο μελος να τοποθετηθει.Αν εχει προσωπικες φωτογραφιες να τις παρουσιασει
 

Georgie

Well-Known Member
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλα εσένα σου φάνηκε το post αυτο έγκυρο που του ζητάς και λεπτομέρειες ?
Κάποιος φίλε που μπαίνει στο φορουμ πρωτη φορα και κανει λογαριασμό, εχει δυο λόγους .
Ο πρώτος και πιο βασικός ειναι να ενημερωθεί για θεραπειες η μεταμοσχεύσεις, αφού τον τρώει η τριχοπτωση.
Ο Δεύτερος επειδή έκανε μεταμοσχευση λιγο πριν, και στο ψάξιμο για πληροφορίες βρήκε το φορουμ .

Να εχεις κανει μεταμοσχευση( πετυχημένη) και να κανεις λογαριασμό μετα απο ενα χρονο, σε ενα φορουμ για να δείξεις με φωτογραφίες επιπέδου σκυλάδικου εθνικής οδού το αποτέλεσμα, με σενάριο βιντεοκασέτας του 80, βάζοντας λιγο Ελβετία η Γαλλία, αλλα ποτε ας πούμε Αλβανία ( αφού οι μύγες δεν εχουν παχύνει εκει) .
Για να τσιμπήσεις πρεπει να εισαι μεγάλο πουλί !

Δεν αναφέρομαι σε εσένα !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Φιλε Georgie δεν εχει σημασια τι πιστευω εγω.Ζητωντας περισσοτερες λεπτομερειες προσπαθω να εξαλειψω την πιθανοτητα να αδικουμε το μελος,ακομα και αν αυτη η πιθανοτητα ειναι απειροελαχιστη.Ολοι ειναι αθωοι μεχρι αποδειξεως του εναντιου.Θα περιμενω λιγο μεχρι να τοποθετηθει ,αν τοποθετηθει.Μετα θα εκφραστω αναλογως και εγω.
υ.γ.Δεν διαφωνω με την βαση των επιχειρηματων σου αλλα ας δωσουμε λιγο χρονο
 

Ioann_Iosif

New Member
Ελα παιδες, μπαμ κανει οτι ειναι για να προωθησει τον γιατρο σε οποιον του στειλει προσωπικο μηνυμα. Νεο account πρωτο ποστ ολη η μεταμοσχευση με μια φωτο before after. Επισης μετα το πρωτο δεκαημερο κανεις δεν καταλαβαινε λεει οτι ειχε γινει επεμβαση. Δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ανθρωπο που να μην εχει κοκκινιλες πρωτο δεκαημερο. Επισης καλα θα ηταν να μη γραφεις ψεμματα φιλε μου γιατι ειναι πολυ απλο με ενα google search την φωτο να βρουμε τον γιατρο που σου την εκανε ο οποιος ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΟΥΤΕ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΕΛΒΕΤΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ. Ειναι πλαστικος χειρουργος στη Θεσσαλονικη που αναλαμβανει απο αυξητικη στηθους και λιποαναροφηση μεχρι μεταμοσχευση μαλλιων. Απ'ολα εχει το καταστημα. Οποιος θελει να ψαξει λεγεται Μιχαηλ Σταμπος και στην ιστοσελιδα του στο μερος της μεταμοσχευσης μαλλιων ( γιατι ειπαμε το μαγαζι εχει απ'ολα) εχει 6 μονο αποτελεσματα χωρις να ανεφερει ουτε grafts ουτε τπτ μονο μια φωτο before-after και τα οποια ειναι φτωχα.


Καλησπέρα, θα απαντήσω πραγματικά με ειλικρίνεια σε όλα. Το account είναι καινούριο όπως είπες, αλλά δε βλέπω αυτό που αποτελεί πρόβλημα. Έχω αρκετές φωτογραφίες να παραθέσω, όπου δεν υπάρχουν κοκκινίλες, απλά θεώρησα αυτή ως πιο κατατοπιστική. Δε γράφω ψέμματα φίλε. Ο γιατρός λέγεται Άγγελος Κεραμιδάς, το link στο Instagram είναι https://www.instagram.com/angelos_keramidas/ και μπορείς να τσεκάρεις πότε έκανα την επέμβαση. Καλό θα ήταν να αναφέρεσαι σε πράγματα που γνωρίζεις και όχι να κάνεις εικασίες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ioann_Iosif

New Member
Το αποτελεσμα αυτο ειναι στην σελιδα του Σταμπου;Μολις μπηκα αλλα δεν βρηκα κατι.Αυτο που αναφερεις για προωθηση μεσω μηνυματος τι εννοεις ακριβως;Σου εστειλε εσενα τιποτα;


Δε ξέρω αν είναι στο συγκεκριμένο site η φώτο. Εγώ δεν έκανα εκεί την επέμβαση. Αν ο γιατρός πηγαίνει πλέον σε αυτήν την κλινική δεν το γνωρίζω.
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε Georgie δεν εχει σημασια τι πιστευω εγω.Ζητωντας περισσοτερες λεπτομερειες προσπαθω να εξαλειψω την πιθανοτητα να αδικουμε το μελος,ακομα και αν αυτη η πιθανοτητα ειναι απειροελαχιστη.Ολοι ειναι αθωοι μεχρι αποδειξεως του εναντιου.Θα περιμενω λιγο μεχρι να τοποθετηθει ,αν τοποθετηθει.Μετα θα εκφραστω αναλογως και εγω.
υ.γ.Δεν διαφωνω με την βαση των επιχειρηματων σου αλλα ας δωσουμε λιγο χρονο
Για να δούμε !
 

Ioann_Iosif

New Member
Μαλιστα.Μια κλινικη-σουπερμαρκετ δηλαδη,απο τις πολλες που υπαρχουν στην αγορα,που στην ουσια παρεχει ολου του ειδους τις αισθητικες επεμβασεις και μεσα σε αυτες και την μεταμοσχευση μαλλιων και κρινοντας απο το βιντεο οχι αξιολογες ή σοβαρες.Θα ηθελα το συγκεκριμενο μελος να τοποθετηθει.Αν εχει προσωπικες φωτογραφιες να τις παρουσιασει


Την κλινική πραγματικά δεν την ξέρω. Την επέμβαση την έκανα πριν 13 μήνες. Έχω και άλλες φωτογραφίες.
 

Vertigo

New Member
Θες να μας πεις δηλαδή ότι κλέψανε την φωτογραφίας σου και την παρουσιάζει σαν δικό του αποτέλεσμα ο εν λόγω γιατρός?
Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να του κάνει μήνυση
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εκτος αν εργαζονταν μαζι οι δυο γιατροι και μετα πηρε ο καθενας τον δρομο του.
Αν θελεις @Ioann_Iosif ανεβασε φωτογραφικο υλικο πριν και μετα.Δοτρια,πλαγια πανοραμικη.Ειναι σημαντικο οι φωτο να ειναι και πριν την μμ και μετα.
Επισης λιγα στοιχεια για την μεταμοσχευση,που μπηκαν τα 3700 ,σε ποσες τριχες αντιστοιχουν.Φανταζομαι fue εκανες,σωστα;Γενικα οσες περισσοτερες φωτο εχεις,τοσο το καλυτερο για το νημα σου.Ελπιζω να ανταποκριθεις
 

Ioann_Iosif

New Member
Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλα εσένα σου φάνηκε το post αυτο έγκυρο που του ζητάς και λεπτομέρειες ?
Κάποιος φίλε που μπαίνει στο φορουμ πρωτη φορα και κανει λογαριασμό, εχει δυο λόγους .
Ο πρώτος και πιο βασικός ειναι να ενημερωθεί για θεραπειες η μεταμοσχεύσεις, αφού τον τρώει η τριχοπτωση.
Ο Δεύτερος επειδή έκανε μεταμοσχευση λιγο πριν, και στο ψάξιμο για πληροφορίες βρήκε το φορουμ .

Να εχεις κανει μεταμοσχευση( πετυχημένη) και να κανεις λογαριασμό μετα απο ενα χρονο, σε ενα φορουμ για να δείξεις με φωτογραφίες επιπέδου σκυλάδικου εθνικής οδού το αποτέλεσμα, με σενάριο βιντεοκασέτας του 80, βάζοντας λιγο Ελβετία η Γαλλία, αλλα ποτε ας πούμε Αλβανία ( αφού οι μύγες δεν εχουν παχύνει εκει) .
Για να τσιμπήσεις πρεπει να εισαι μεγάλο πουλί !

Δεν αναφέρομαι σε εσένα !


Θα ήθελα να μου πεις εσύ γιατί δεν είναι έγκυρο.
Κάποιος που θέλει να ενημερωθεί απλά, μπορεί να παρακολουθεί το site χωρίς να είναι μέλος.
Ακριβώς, έκανα μεταμόσχευση πριν καιρό και τοποθετήθηκα για το αποτέλεσμα, διότι όπως αναφέρω στο post, εγώ δεν είχα κάποιον στον περίγυρο μου που να είχε κάνει μεταμόσχευση και θεωρώ πως μπορούσα να βοηθήσω. Τώρα αν μαζί με αυτό, ο γιατρός κερδίζει διαφήμιση δε ξέρω αν είναι κακό, ή αν δεν επιτρέπεται στο site.

Αν εσύ μετά τη μεταμόσχευση πήγες σε σκυλάδικο εθνικής οδού για διαφήμιση δε φταίω εγώ. Σενάριο βιντεοκασέτας του 80, άκυρο σχόλιο τελείως. Δε νομίζω πως το που μένει ο καθένας και σε ποιες περιοχές κάνει επεμβάσεις αποτελεί πρόβλημα. Σόρρυ που δε ζήτησα και τα εισιτήρια των πτήσεων για να πειστώ. Κανείς δε ζήτησε από κανέναν να τσιμπήσει.
 

Ioann_Iosif

New Member
Θες να μας πεις δηλαδή ότι κλέψανε την φωτογραφίας σου και την παρουσιάζει σαν δικό του αποτέλεσμα ο εν λόγω γιατρός?
Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να του κάνει μήνυση


Πραγματικά δεν το γνωρίζω, θα ρωτήσω τον γιατρό αν πλέον πηγαίνει στη συγκεκριμένη κλινική για επεμβάσεις και την έχουν ανεβάσει για διαφήμιση.
 
Μπλουζα