Μεταμόσχευση κροτάφους

nik1994

Active Member
Καλησπέρα σε όλους! Βαδίζοντας στα 26 και έχοντας έρθει από μεταμόσχευση στην περιοχή τον κροτάφων προ 1,5 έτους περίπου με πολύ λίγα grafts(480) συνολικα και στους δυο κροτάφους με φτωχό αποτέλεσμα αλλά δωρεάν συνεδρία. Σκέφτομαι να ξαναμπώ να πυκνώσω τις περιοχές αυτές γιατι κάνει διαφορά με τα κανονικά μου μαλλιά και δεν γίνεται αλλιώς δυστυχώς. Όταν εκανα την μεταμόσχευση ξεκίνησα και μινοξιδιλη οπως μου ειχαν πει (λαθος για μενα) γιατι δεν ημουν σε σημειο να μπει ακομα μινοξιδιλη στο κεφαλι μου με αποτελεσμα οταν την σταματησα (μαλακια μου αλλα που να το περιμενω) ξεκινησε ο κατηφορος γενικα στην μπροστα ζωνη και πλεον νιωθω οτι εχει αραιωση η μπροστα ζωνη. Επειδή δεν έχω ούτε πολύ χρήμα, ούτε πολύ χρόνο για να πάω εξωτερικό η Κύπρο έχω αποφασίσει(;) να την κάνω στην DHI. Θέλω την γνώμη σας τι να κανω? Σαν παραθετω κατω μερικες φωτογραφιες τραβηγμενες μετα απο λουσιμο και γρηγορο στεγνωμα με πιστολακι (γι αυτο φαινεται ακομα πιο αραιο μπροστα.
Υ.Γ δωστε μου τα φωτα σας στο τι να κανω!
Υ.Γ πατερας και γενικα σοι μετα απο τα 40 αραιωσε σταδιακα και τωρα στα 70 ακομα εχει πανω στο κεφαλι του μαλλια και κανει ωραιο καμοφλαζ στα κενα.
Υ.Γ η φωτο που ειναι μονο το μαλλι, ειναι με τοπικ και πως πανω κατω το φτιαχνω
 

Συνημμένα

  • IMG_20190609_010935_HDR.jpg
    IMG_20190609_010935_HDR.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 88
  • IMG_20190609_010924_HDR.jpg
    IMG_20190609_010924_HDR.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 85
  • IMG_20190609_010911_HDR.jpg
    IMG_20190609_010911_HDR.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 91
  • IMG_20190609_010755.jpg
    IMG_20190609_010755.jpg
    648.4 KB · Προβολές: 89
  • IMG_20190609_010929_HDR.jpg
    IMG_20190609_010929_HDR.jpg
    523 KB · Προβολές: 83
  • IMG_20190502_194914.jpg
    IMG_20190502_194914.jpg
    77.4 KB · Προβολές: 81
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Έκανες ενα λάθος να πειράξεις το μαλλί σου στα 24 βάζοντας ανούσια 480 grafts
Εισαι όπως λες και αποφασισμένος να κανεις και το δεύτερο πηγαίνοντας στη dhi για δεύτερη μμ στα 26!!
( δεν εχει να κανει με τη dhi αλλα με το σκεπτικό σου )
Αφού ζητάς γνώμες η δίκη μου ειναι να κάτσεις όπως εισαι και να περιμένεις μεχρι τα 35 τουλάχιστον να δεις πως θα εξελιχθεί η ΑΑ και μετα απο ψάξιμο και ώριμη σκέψη να κανεις οτι εσυ θεωρείς σωστο και αν χρειαζεται!
Βέβαια ενήλικος εισαι και το κεφαλι δικό σου ειναι , good luck
 

karampalikis

Active Member
Μην βιάζεσαι. Η πρώτη μμ ήταν λάθος οπότε κοίταξε η δεύτερη να γίνει την σωστή χρονική στιγμή και στην σωστή κλινική.
Σκέψου σε 2-3 χρόνια να σου αδειάσει η Α ζώνη και να σου μείνουν μόνο τα μεταμοσχευμένα μαλλιά στους κροτάφους....
Καλό είναι να περιμένεις μερικά χρόνια να αραιώσουν και άλλο τα μαλλιά σε Α και Β ζώνη (να δεις και εσύ προς τα που πηγαίνει η ΑΓΑ) και να κάνεις μια μεταμόσχευση με 2000-3000 grafts
 

nik1994

Active Member
Το θέμα είναι ότι τώρα φαίνεται η διαφορά με τα κανονικά μαλλιά και όλο κάνω πειράματα για να το καλύπτω όσο μπορώ. Ούτε σε κομμωτή δεν πάω πλέον για τα πάνω μαλλιά τα κουρευω μόνος για να ξέρω ότι θα έχω τόσο μήκος ώστε να τα καλύπτω.. λάθος ήταν το ξέρω αλλά η ψυχολογία μου ήταν χάλια και αυτή η επέμβαση με βοήθησε.
 

karampalikis

Active Member
Σε βοήθησε προσωρινά. Δεν είσαι τώρα για δεύτερη μμ. Κοίταξε να το δουλέψεις μέσα σου και να φτιάξεις την ψυχολογία σου.
Μακάρι να είχα και εγώ το μαλλί σου στην ηλικία σου.
Το toppik σε εσένα θα έκανε ωραία δουλειά.
Έχεις δοκιμάσει μινοξιδίλη;
 

nik1994

Active Member
Σε βοήθησε προσωρινά. Δεν είσαι τώρα για δεύτερη μμ. Κοίταξε να το δουλέψεις μέσα σου και να φτιάξεις την ψυχολογία σου.
Μακάρι να είχα και εγώ το μαλλί σου στην ηλικία σου.
Το toppik σε εσένα θα έκανε ωραία δουλειά.
Έχεις δοκιμάσει μινοξιδίλη;
Ναι έβαζα στους 5 πρωτους μηνες μετα την μεταμοσχευση αλλα το σταματησα γιατι πιστευα οτι απλα ηταν για να βοηθησει στην φυτρωση, μετα ειχα full sedding και ξαναξεκινησα παλι να βαζω μονο στους κροταφους αλλα ειναι κοπως καθε μερα, με τοπικ μαζι καθε φορα βαζε μινοξ - βγαζε τοπικ ξανα-μανα το ιδιο και το εχω κοψει εδω και 2 μηνες τελειως δεν βαζω τιποτα γιατι δεν ειχα δει και καμια διαφορα + οτι ειναι προσωρινο και αυτο και δεσμευεσαι απο τοσο μικρη ηλικια για κατι που καποια στιγμη θα σταματησει τελειως η δραση του.. Με τοπικ την παλευω τωρα και με το φτιαξιμο που σου εβαλα στην τελευταια φωτο ωστε να καλυπτει τον εναν κροταφο τουλαχιστον..
 
Μπλουζα