Μεταμόσχευση και shock loss , έχει συμβεί σε κάποιον ;

leonidasgr2003

New Member
IMAG0115.jpg IMAG0116.jpg IMAG0115.jpg IMAG0115.jpg IMAG0116.jpg IMAG0117.jpg IMAG0118.jpg IMAG0119.jpg IMAG0120.jpg IMAG01212.jpg IMAG01221.jpg
DSC_0073.JPG DSC_0073.JPG DSC_0075.JPG
Γεια σας,

Εχω κλείσει ραντεβού στην DHI για μεταμόσχευση. Εδώ και ενα χρόνο ξύριζα το κεφάλι μου και πλεον αποφάσισα να αφήσω την τρίχα να μακρύνει ώστε να μπορεί ο γιατρός να δει τη φορά της τρίχας κλπ για να βάλει το μόσχευμα.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι κρόταφοι και πύκνωση απο τη μέση του κεφαλιού και μπροστά.

Παρατήρησα ότι ενώ υπάρχει αραίωση , οι μισες τρίχες μεγαλώνουν κανονικά αλλα οι αλλες μισές απλά είναι ατροφικές και μεγαλώνουν με πολύ αργό ρυθμό! Υπάρχουν όμως εκεί !

Το ερώτημα είναι : Θα υπάρχει διαθέσιμος χώρος για να μπει το μόσχευμα ή μπορεί να πάθω shock loss επειδή θα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους οι τρίχες?

Εχει συμβεί σε κάποιον shock loss ?

ΥΓ : Εκεί που είναι οι πόροι υπάρχουν ατροφικές τρίχες που μεγαλώνουν πολύ αργά.
Πόσες τρίχες πιστεύεται ότι χρειάζομαι για να υπάρξει πύκνωση και να μην φαίνεται το κρανιο όταν πέφτει ενα δυνατό φως απο ψηλά ;
Την δότρια περιοχή πως τη βλέπετε ;

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Λεωνίδα, αυτό που λίγο άκομψα (δεν λέω) σου λένε οι παραπάνω φίλοι, είναι ότι καλό θα ήταν να βάλεις μια φωτογραφία. Απλά από τα όσα γράφεις να σου πω ότι το shock loss μπορεί να είναι μόνιμο αν κατά την εισαγωγή του μοσχεύματος χτυπηθεί προυπάρχον θύλακας, ή προσωρινό αν μπουν πολύ κοντά και λόγω ανταγωνισμού κάποια πέσουν. Συνήθως δηλαδή στη δεύτερη περίπτωση αυτά που πέφτουν ξαναβγαίνουν εκτός αν (όπως στη δικιά σου περίπτωση ίσως) πρόκειται για τρίχες ατροφικές που ήδη έχουν πάρει την κάτω βόλτα (γενετικά μιλώντας) και θα σε αφήνανε ούτως ή άλλως κάποια στιγμή. Συνήθως αυτά τα baby hairs (χνούδια) οι περισσότεροι γιατροί τα χτυπάνε, εκτός αν υπάρχει η πιθανότητα με λήψη φαρμακευτικής αγωγής να τα σώσεις (φιναστερίδη κλπ).
 

tasos33

Well-Known Member
Piros οι γενικές πληροφορίες είναι είναι ευπρόσδεκτες ,αλλά μια ερώτηση κάποιου νέου μελους για να απαντηθεί πρεπει ν έχουμε κάποια εμφανή στοιχεια ,καλό θα ηταν οποίος θέλει τις εμπειρίες μας κ τις οποίες γνώσεις μας να το κανει λίγο πιο επαγγελματικά,ώστε να έχει μια καλύτερη εικονα γιαυτό που ρωτάει αλλά ταυτοχρόνως και αυτοι που απαντούν αποκτούν περισσότερη εμπειρία..
Σαφως κ ηταν άκομψη η απάντηση μου αλλά πρεπει να καταλαβαίνουν πως μπήκαν κσε ενα φόρουμ το οποίο εχει την προθεση να τους βοηθήσει αρκετα,βέβαια σε κάθε περιπτωση ο γιατρός επου ία επιλέξουν είναι κ ο υπεύθυνος για το τι θα κανουν
 

leonidasgr2003

New Member
Οκ τις ανέβασα τις φωτογραφίες . Επίσης θα φαίνεται το μόσχευμα αργότερα ή το δερμα σφίγγει και δεν φαίνεται τίποτα;
φιναστερίδη δεν μπαίνω στη διαδικασία να ξαναπάρω.. μοναχα ενα μπουκαλάκι ρεγκειν αν χρειαστεί
Οι τρίχες δεν είναι χνούδια! Είναι απλά ατροφικές.. μεγαλώνουν σαν κανονικές πολύ αργά

Aν στο μέλλον αποφασίσω να τις ξυρίσω με ξυράφι όπως τώρα, θα μπορώ ;
Εχω γράψει και ΥΓ στο αρχικό μήνυμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
leonida εχεις αρκετο μαλλι αλλα αραιο. θελεις μια ωραια hairline κροταφους που ειναι αδειοι μπορουν να βαλουν ανετα και στο υπολοιπο θελει λιγο προσοχη για πυκνωση.
αν εχεις σκοπο το μαλλι να το εχεις ξυρισμενο για εμενα δεν θα αξιζε η μμ. αν κανεις μμ το μαλλι σου θα το αφησεις πιο μακρυ να το χτενιζεις και να το χαρεις.
 

leonidasgr2003

New Member
leonida εχεις αρκετο μαλλι αλλα αραιο. θελεις μια ωραια hairline κροταφους που ειναι αδειοι μπορουν να βαλουν ανετα και στο υπολοιπο θελει λιγο προσοχη για πυκνωση.
αν εχεις σκοπο το μαλλι να το εχεις ξυρισμενο για εμενα δεν θα αξιζε η μμ. αν κανεις μμ το μαλλι σου θα το αφησεις πιο μακρυ να το χτενιζεις και να το χαρεις.

Με τα ερωτήματα που έθεσα ποια είναι γνώμη σου ; Χωράνε μοσχεύματα ; Υπάρχει περίπτωση για shock loss όπως βλέπεις στις φωτογραφίες ; (αν ξερεις απο αυτά)

Στα 33 μαλλον θα πεσουν και τα υπολοιπα οποτε αν δεν εχουν βγει βλαστοκύτταρα θα τα ξυρίσω τότε και θα κανω και mpg.
Aυτό σκέφτομαι
 

aeratos28

Just aeratos
μοσχεύματα πάντα χωράνε,ποτε δεν είναι αρκετά όσα και αν μπουν,shockloss είναι 50-50 να συμβεί..ρισκαρεις όταν μπαίνεις με μοσχευματα ανάμεσα σε μαμά μαλλια,αλλα όσο πιο καλός ο γιατρός,τοσο μικρότερο το ρισκο..τώρα αυτό που λες για να μην φαίνεται κρανίο όταν πέφτει φως ,πες μου ότι το λες για πλάκα.για να γίνει αυτό που λες και να μην φαίνεται κρανίο,θες μόνο γι αυτά τα σημεία,τουλαχιστον 6000 grafts και όχι τρίχες..και πάλι παίζεται..μην λέτε πράγματα που δεν γίνονται..ή μεταμόσχευση δεν σε κάνει Μπεζο.ο υτε γενικά όπως ήσουν στα 15 σου..ένα πολύ καλό καμουφλάζ είναι.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φυσικα και χωρανε και θα εχεις βελτιωση. Θα σου σχεδιασουν hairline η οποια οσο πιο καλη ειναι τοσο πιο φυσικο θα ειναι το αποτελεσμα. Για την πυκνωση αναμεσα στα μαλλια θελει προσοχη. Το θεμα ειναι οτι πρεπει μετα να χρησιμοποιεις μινοξιδιλη για να μην πεσουν τα μαλλια που εχεις ηδη.
Οποτε αν χρησιμοποιησεις μινοξιδιλη παει καλα η φυτρωση σου και δεν εχεις shockloss μπορεις να παρεις το αποτελεσμα που θελεις.
 

imouthis

Active Member
Λεωνίδα έχω το μαλλί κουρεμένο στον 1.5 πόντο, μου ταιριάζει?τι λες?

Πάντως οι φωτογραφίες που έβαλε είναι τέλειες!!! Σου την έφερε Τάσο! (Φιλικά πάντα) :) Μακάρι να έβαζαν όλοι τέτοιες!

Λεωνίδα σίγουρα υπάρχει κίνδυνος και εγώ έχω την ίδια αγωνία. Η απάντηση που είχα πάρει σε ανάλογο ερώτημα από HDC ήταν ότι το τσουλούφι θα το αντιμετωπίσουν σαν να μην υπάρχει.... Οπότε άποψη μου είναι να υπολογίζεις να βάλεις κάτι λιγότερο από ότι θα ήταν σαν να μην είχες μαλλί μπροστά αν δεν θέλεις να ανησυχείς για shock loss.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Πάντως οι φωτογραφίες που έβαλε είναι τέλειες!!! Σου την έφερε Τάσο! (Φιλικά πάντα) :) Μακάρι να έβαζαν όλοι τέτοιες!

Λεωνίδα σίγουρα υπάρχει κίνδυνος και εγώ έχω την ίδια αγωνία. Η απάντηση που είχα πάρει σε ανάλογο ερώτημα από HDC ήταν ότι το τσουλούφι θα το αντιμετωπίσουν σαν να μην υπάρχει.... Οπότε άποψη μου είναι να υπολογίζεις να βάλεις κάτι λιγότερο από ότι θα ήταν σαν να μην είχες μαλλί μπροστά αν δεν θέλεις να ανησυχείς για shock loss.
Μετα απο αυτές τις φωτο μπορω να πω οτι σείεται ο θρόνος του cvial....εμε να μου την έφερε για τα καλά μεν,όμως τον ταρακουνησαμε δε...
 

leonidasgr2003

New Member
Οπότε για να αποφύγω το shock loss καλύτερο είναι η νεα τρίχα να τοποθετηθεί κοντα στις ατροφικές-να χτυπηθουν για να γλιτώσουν οι καλές μαμα τρίχες.

Μινιξιδόλη / ρεγκειν , εβαζα και μετα απο χρόνια ήταν σα να μην εβαζα ... λειτουργεί σα ναρκωτικό οπότε δεν...

Λετε να βαλω ενα μπουκαλάκι ενα μην πριν παω για μεταμόσχευση και να το συνεχίσω κ για δυο τρεις μήνες αργότερα ;
 

makis25

Well-Known Member
Οπως ελεγε ο μακαρίτης ο Bryan σε ξενο forum παλια η μινοξιδηλη παρεχει ενα Offset of growth χωρις να αγγίζει τη ριζα του προβληματος . ( βασισμενο σε αυτη τη μελετη Changes in hair weight and hair count in men with androgenetic alopecia, after application of 5% and 2% topical minoxidil, placebo, or no treatment" Price et al, J Am Acad Dermatol 1999;41:717-21) Η μινοξ δε λειτουργει σα ναρκωτικο . Απλα αν τη χρησημοποιεις μονη της συνεχιζεις να χανεις τα μαλλια σου αφου η dht συνεχιζει να δενει στους εξαιρετικα ευαισθητους θυλακες και προσωρινα ( λιγους μηνες εως 2 ? χρονια 5? ) εχεις παραπανω απο αυτα που θα ειχες διχως αυτην . Εγω θα γινω τολμηρος και θα πω πως λιγο πολυ σε ολους συμβαινει σε καποιο βαθμο shock loss ειτε σε ληπτρια ειτε σε δοτρια . Το μονο που χει σημασια ειναι αν ειναι προσωρινο ή οχι . Αν ειναι να πεσουν λιγες τριχες μονο για 2-3 μηνες και μετα να επανελθουν ολα τοτε κανενα προβλημα . Εγω παντως , οχι οτι μου πεφτει και λογος , θα σου λεγα να σκεφτεις σοβαρα τις επιλογες που εχεις απο θεραπειες πρωτα και να φτιαξεις ενα σχεδιο σε βαθος χρονου . Οχι για ενα χρονο η τρια χρονια μονο .
 

leonidasgr2003

New Member
θα σου λεγα να σκεφτεις σοβαρα τις επιλογες που εχεις απο θεραπειες πρωτα και να φτιαξεις ενα σχεδιο σε βαθος χρονου . Οχι για ενα χρονο η τρια χρονια μονο .

Tις έχω κάνει μάκη μου τις θεραπείες και μινοξ κ προπεσια. Το προπεσια μου προκαλεσε προβληματα και η μινοξ με κουρασε στην εφαρμογη μετα απο πολλά χρόνια . Πεταμένα λεφτά ειναι για να κερδίσεις λίγο χρόνο. Τουλάχιστον με τη μμ κάνεις μια επενδυση κ παραλληλα και με mpg θα εχει ωραίο αποτέλεσμα. Για δυο τρια χρόνια , ας πούμε ότι γυρίζω το χρόνο πίσω και ποιος ξέρει ίσως μετα απο 5 χρόνια εχουν βγει βλαστοκύτταρα και πολλαπλασιάζουν τρίχες στο εργαστήριο... Αν δεν παθω μονιμο σοκ λος τότε θα είμαι κομπλε
 
Μπλουζα