Μεταμόσχευση - θεσσαλονίκη - βοήθεια.

leonthess

New Member
Καλησπέρα σας, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνω μεταμόσχευση.....Παρακολουθώ το φόρουμ ένα χρόνο τώρα και έγινα και πρόσφατα μέλος...Εγώ για να είμαι ειλικρινής θέλω να κατεβάσω την hairline αν γίνεται ένα με δύο δάχτυλα και να κάνω πύκνωση αλλά ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι η αποτυχία στην hairline και το shock loss στην πύκνωση...Ήρθα σε επαφή με D*I στην Θεσσαλονίκη χωρίς να τους πω ότι γνωρίζω και είμαι και μέλος και μου είπαν τα κλασικά και ότι σε δύο συνεδρίες θα μου βάλουν 5000 τρίχες όχι τριχοθυλάκια....και ότι με την καινούργια μέθοδο που χρησιμοποιούν στην μεταμόσχευση στην οποία δεν ανοίγουν τρύπα με νυστέρι (χρησιμοποιούν ένα άλλο εργαλείο δεν θυμάμαι τώρα) όταν βάζουν τις τρίχες και δεν υπάρχει πρόβλημα για shock loss.....Φυσικά θα ζητήσω επιπλέον ραντεβού για να ζητήσω να με δεί ο Παπανικολάου απο Αθήνα. Επίσης περιμένω να με πάρουν τηλ από την κυπριακή εταιρεία που θα επισκεφτεί την Θεσσαλονίκη αρχές Οκτώβρη ώστε να μιλήσω και μαζί τους όπως επίσης θέλω να μιλήσω με τους Τούρκους.

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας γιατί είμαι σε δίλημμα μεταξύ Κύπρου, Ελλάδος και Τουρκίας και επίσης ποιοι θεωρείται θα μπορούν να δώσουν την καλύτερη λύση στο shock loss και hairline.....

Δεν χρησιμοποιώ και ούτε θα χρησιμοποιήσω φάρμακα γιατί δεν θέλω να βάζω φάρμακα γενικά στον οργανισμό μου.

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες για να δείτε πως είμαι τώρα....
 

Συνημμένα

  • 20150927_101320.jpg
    20150927_101320.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 136
  • 20150927_101323.jpg
    20150927_101323.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 129
  • 20150927_101325.jpg
    20150927_101325.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 126
  • 20150927_101431.jpg
    20150927_101431.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 118
  • 20150927_101530.jpg
    20150927_101530.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 123
  • 20150927_101646.jpg
    20150927_101646.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 123

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
κάθε περίπτωση είναι μοναδική και έτσι δεν μπορεί κάποιος να σου εξασφαλίσει το αποτέλεσμα. Θέλεις να κατεβάσεις τη hairline και να κάνεις πύκνωση, δηλαδή θέλεις ότι δυσκολότερο μπορεί να ζητήσει κανείς από μμ. Κάνε την έρευνα σου και πιστεύω να βγάλεις ωφέλιμα συμπεράσματα. Έχε υπ' όψιν σου όμως ότι στη φάση που είσαι χωρίς finasteride και minoxidil δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις με μμ.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Γεια σου και απο εμενα φιλε.. καταρχην εχεις αρκετη δουλιτσα που πρεπει να γινει στο κεφαλι σου. θα σου προτεινα να μην κατεβασεις hairline αλλα να γεμισει καλα η περιοχη.. αν γεμισει η περιοχη απο hairline και πισω ισως και λιγο κροταφους θα εισαι πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα..
Οσο για τις κλινικες που ψαχνεις μετρησε τα ολα και επελεξε.. η Ελληνικες κλινικες θα σου δωσουν πολυ καλυτερες τιμες απο εξωτερικο.. αποτυχιες απο οτι θα εχεις δει εχουν και γιατροι που παιρνουν 15000 στη μμ.
εκανα μμ πριν 4 μηνες σε κλινικη στην Αθηνα. ειμαι απο θεσσαλονικη και εγω. αν σε ενδιεφερε θα μπορουσες να με δεις και απο κοντα.. καλη τυχη σε οτι επιλεξεις.
υγ. μινοξιδιλη πρεπει να βαλεις τουλαχιστον τον πρωτο καιρο.. αν οχι μην περιμενεις πολλα πραγματα..
 

Bouklas

Well-Known Member
Φιλε για να κατεβάσεις hairline και να κανεις πύκνωση, οι 5 χιλιάδες τρίχες (περίπου 2-2.500 grafts υπολογίζω) που σου πρότειναν δεν θα φτάσουν ούτε με σφαίρες. Θες τουλάχιστον 2 με 3 φορες περισσότερα από οτι σου πρότειναν, που σημαίνει +λεφτά, και +δότρια. Διάβασε καλά το forum, θα σου λυθούν πολλές απορίες.
 

leonthess

New Member
Επειδή παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και ένα χρόνο και εγώ την ίδια άποψη σχημάτισα μαζί σου....απλά με απασχολεί μη πάθω κανένα shock loss και χάσω και αυτές που έμειναν.......
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ξεκινα την Hairline απο εκει που ξεκινανε οι πρωτες τριχες απο μπροστα.Ξεχνα το κατεβασμα της.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σας, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνω μεταμόσχευση.....Παρακολουθώ το φόρουμ ένα χρόνο τώρα και έγινα και πρόσφατα μέλος...Εγώ για να είμαι ειλικρινής θέλω να κατεβάσω την hairline αν γίνεται ένα με δύο δάχτυλα και να κάνω πύκνωση αλλά ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι η αποτυχία στην hairline και το shock loss στην πύκνωση...Ήρθα σε επαφή με D*I στην Θεσσαλονίκη χωρίς να τους πω ότι γνωρίζω και είμαι και μέλος και μου είπαν τα κλασικά και ότι σε δύο συνεδρίες θα μου βάλουν 5000 τρίχες όχι τριχοθυλάκια....και ότι με την καινούργια μέθοδο που χρησιμοποιούν στην μεταμόσχευση στην οποία δεν ανοίγουν τρύπα με νυστέρι (χρησιμοποιούν ένα άλλο εργαλείο δεν θυμάμαι τώρα) όταν βάζουν τις τρίχες και δεν υπάρχει πρόβλημα για shock loss.....Φυσικά θα ζητήσω επιπλέον ραντεβού για να ζητήσω να με δεί ο Παπανικολάου απο Αθήνα. Επίσης περιμένω να με πάρουν τηλ από την κυπριακή εταιρεία που θα επισκεφτεί την Θεσσαλονίκη αρχές Οκτώβρη ώστε να μιλήσω και μαζί τους όπως επίσης θέλω να μιλήσω με τους Τούρκους.

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας γιατί είμαι σε δίλημμα μεταξύ Κύπρου, Ελλάδος και Τουρκίας και επίσης ποιοι θεωρείται θα μπορούν να δώσουν την καλύτερη λύση στο shock loss και hairline.....

Δεν χρησιμοποιώ και ούτε θα χρησιμοποιήσω φάρμακα γιατί δεν θέλω να βάζω φάρμακα γενικά στον οργανισμό μου.

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες για να δείτε πως είμαι τώρα....

Είναι τεράστιο λάθος αυτό που θες να κάνεις στην hairline και εννοώ το κατέβασμα της. Το πολύ-πολύ να αλλάξεις λίγο την καμπύλη της, πόσο ετών είσαι?
 

leonthess

New Member
33 είμαι.....απλά σκεφτόμουν να κατεβάσω την hairline φέτος και του χρόνου να κάνω πύκνωση στο υπόλοιπο μέρος του κεφαλιού γιατί φοβάμαι το shock loss και είπα να περιμένω να πέσουν και οι άλλες....με αυτή την άποψη συμφώνησαν και από την κλινική που πήγα..... Γιαυτό ζήτησα την βοήθεια σας......
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
33 είμαι.....απλά σκεφτόμουν να κατεβάσω την hairline φέτος και του χρόνου να κάνω πύκνωση στο υπόλοιπο μέρος του κεφαλιού γιατί φοβάμαι το shock loss και είπα να περιμένω να πέσουν και οι άλλες....με αυτή την άποψη συμφώνησαν και από την κλινική που πήγα..... Γιαυτό ζήτησα την βοήθεια σας......

Φίλε είσαι νέος ακόμα, με βάση την εικόνα του κεφαλιού σου, που δεν είναι και από τις καλύτερες, δεν ξέρεις σε τι norwood θα καταλήξεις στα 40. Αν σπαταλήσεις graft για να πας πιο μπροστά την hairline θέτεις τον πήχη ψηλά και μπορεί να σου λείψουν από πίσω και όταν λέω από πίσω δεν εννοώ crown αλλά πίσω απο την hairline. Να είσαι συντηρητικός και να κάνεις καλή διαχείρηση των graft που έχεις (ή θα έχεις στο μέλλον) χωρίς να ρισκάρεις. Το καλύτερο σενάριο είναι να κάνεις μια συντηρητική πύκνωση όπως είσαι, και μάλιστα σε καλό γιατρό για να αποφύγεις όσο μπορείς το το shock loss αφού έχεις διαχυτη αραίωση, να βελτιώσεις την εικόνα σου και βλέπεις για το μέλλον τι θα κάνεις μετά ανάλογα με την εξελιξή σου.
 

kwsTakis

Active Member
επειδη κ εγω προσφατα εκανα μμ η γνωμη μου ειναι καλυτερα να κανεισ πυκνωση και να ξεκινησεισ τhν hairline κοντα στισ πρωτεσ τριχεσ μπροστα οπωσ λεει κ ο τζον
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leonthess

New Member
την πύκνωση την φοβάμαι γιατί απο ότι κατάλαβα είναι πολλές οι πιθανότητες του shock loss.....τελικά μήπως να περιμένω να πέσουν και άλλο?
παρόλο που στην κλινική μου είπαν οτι ενα 5% θα πέσει ακόμη....
Μεγάλο το στοίχημα τελικά απο ότι έχω καταλάβει.....
 

Hope

Active Member
leonthess ποιος σου είπε ότι ένα 5% θα πέσει ακόμη; Πως το ξέρει αυτό;
Με συγχωρείς φίλε μου αλλά είναι πολύ αυθαίρετη εκτίμηση (και στο λέω εγώ που πριν 2 μήνες έκανα μμ στην ίδια κλινική στην Αθήνα).
Η προσωπική μου άποψη ταυτίζεται με του CVIAL.
Τι lifetime grafts σου είπαν ότι έχεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
οτι θελουν λενε.. εδω τους φανηκε καλη ιδεα να κατεβασει hairline μονο και αργοτερα να κανει τα πανω.. να τον εχουν συχνο πελατη
 

leonthess

New Member
Μου είπαν ότι η τρίχα είναι χοντρή και ανθεκτική.....Για Lifetime grafts φίλε Hope δεν μου είπαν και για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι κιόλας.....στην τελευταία κουβέντα που έκανα μαζί τους, τους είπα τι θα ήθελα και ότι φοβάμαι το shock loss και μου είπαν ότι παρόλο που με την μέθοδο που χρησιμοποιούν δεν υπάρχει πρόβλημα μπορούμε να το κάνουμε όπως θέλω και του χρόνου ή σε δύο χρόνια να κάνουμε πύκνωση πίσω.....Για την ακρίβεια μου είπαν οτι επειδή θα περίσσευαν και μοσχεύματα απο την hairline θα μου έκαναν και μερική πύκνωση.....

Τώρα σκέφτομαι να ζητήσω να μιλήσω με Παπανικολάου και επίσης περιμένω να έρθουν και απο Κύπρο 5/10 να δώ τι θα μου πουν και αυτοί.....
 

leonthess

New Member
Σήμερα επισκέφτηκα και έκανα μία συνάντηση με την H*C....Μου είπαν ότι έχω καλή δότρια περίπου 100 μοσχεύματα/cm και για την επέμβαση χρειάζομαι 3000 μοσχεύματα, στην ερώτηση μου πόσο αντέχει η δότρια μου είπε ότι άνετα αντέχει άλλη μία επέμβαση στον ίδιο αριθμό μοσχευμάτων. Τέλος με ενημέρωσε ότι αν θα χρειαστεί στο μέλλον αλλά δεν ξέρουμε πότε, μπορεί να χρειαστεί άλλη μία για να καλύψει την πίσω αραίωση....

Επίσης μου είπε οτι τα ποσοστά επιτυχίας στα μοσχεύματα είναι πάνω απο 90%....θα ήθελα την βοήθεια αν μπορούσατε να μου πείτε ποια είναι τα ποσοστά επιβίωσης των μοσχευμάτων σε όσους έχουν κάνει μέχρι τώρα μεταμόσχευση.
 

aeratos28

Just aeratos
Όπως δεν πρέπει να εμπιστεύεται φιλε μου αυτούς που πηγές στην αρχή (dhi) που σου είπαν για κατέβασμα της hairline κτλ,έτσι μην εμπιστεύεσαι και hdc σε ότι σου λενε.. 90% σου λένε αλλά εγγυώνται όμως για το 80% αν το ψαξεις καλά.μην θεωρεις τίποτα δεδομενο από αυτα που σου λένε.για μένα να είσαι συντηρητικός και μην πας με την μια να βάλεις full τόσα grafts..το shockloss είναι σχεδόν αναπόφευκτο αν βάλεις α ζώνη με τη μια τόσα πολλά.γνώμη μου έτσι?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
100g/cm2 στην δότρια είναι εξαιρετικό νούμερο, μπορείς να βάλεις φώτο να την δούμε?
 

andy.k

Active member
Με 100 grts/cm2 και ξουρα να τα πάρεις...κεφάλι δε βλέπεις...με το μάτι το είπαν αυτό η έκαναν κάποια μέτρηση?
 
Μπλουζα