Μεταμόσχευση ασία μεριά.

akisp

New Member
Χαιρετώ. Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και κάποια χρόνια αλλά δεν συμμετείχα ποτέ. Τώρα που είδα το πλήρωμα του χρόνου να καταφτάνει καλπάζοντας είπα να κάνω και λογαριασμό... Λοιπόν λίγα λόγια για την περίπτωση μου. Είχα πάντα κροτάφους και σχετικά λεπτή τρίχα. Το μαλλί σταδιακά αραίωνε από τα 23-24 μέχρι που έφτασα τώρα στα 30 να εξαφανίζεται πιο επιθετικά. Γενικά δεν έχω δοκιμάσει κάποια θεραπεία και δεν ψήνομαι κιόλας τόσο για φίνα λόγω των σεξουαλικών παρενεργειών όσο και για μινοξ για τις παρενέργειες που προκαλεί στο πρόσωπο. Λέω βέβαια να ξεκινήσω ρολλάρισμα άμεσα και να ψαχτώ και για τίποτα άλλα φυτικά αφού βλέπω δουλεύουν κουτσά στραβά. Ίσως να δοκιμάσω το κοκτέηλ του Ελβετού ο οποίος αν δεν λέει μούφες έχει βγάλει κανονική τρίχα στους κροτάφους.

Επίσης έχω αποφασίσει να πάω να κολλήσω τρίχες του χρόνου. Απλά δεν έχω ιδέα που να προτιμήσω. Το budget παίζει μαξ 15 χιλιάρικα. Σκεφτόμουν να πάω Ασία. Κορέα έχουν πόρωση με τις πλαστικές για παράδειγμα οπότε φαντάζομαι οι γιατροί θα είναι top και θα έχουν πολύ σύγχρονα μηχανήματα. Το ίδιο και Ιαπωνία πιστεύω. Έχει κανείς ιδέα? Έχετε ακούσει για κάποια περίπτωση? Ή κάποιον γιατρό/κέντρο προς τα εκεί με καλό όνομα? Αν όχι μάλλον θα την ψάξω μόνος μου και θα είμαι ο πρώτος που θα πειραματιστεί...

Μερικές photos για να δειτε πως εχει προχωρήσει το πρόβλημα. Οι photos από παλιά δεν ειναι ιδανικές αλλά ήταν οι κοντινότερες στο μαλλί μου που μπορούσα να βρω. Τα νούμερα στις photos είναι πόσα χρόνια πριν τραβήχτηκαν. Στην 2 είμαι 2 χρόνια πριν με κόντρα αέρα και το μαλλί πίσω. Στη 2b φαίνεται πως καμουφλάρω τους κροτάφους. Παρομοίως στην 2.5b με χτένισμα εξαφανίζω τους κροτάφους πλήρως. Ενώ στη 2.5a είμαι πάλι με αέρα κόντρα οπότε βλέπετε πως είναι πραγματικά το μαλλί μου αν δεν το καμουφλάρω. Επίσης μισό χρόνο πριν στην 0.5, μου φαίνεται ότι έχω περισσότερο μαλλί στον κρόταφο από ότι τώρα. Οι now δείχνουν πως είμαι τώρα κάτω από φως και φαίνεται να έχει προχωρήσει πολύ το πρόβλημα. Γενικά πως το κόβετε από τις photos? Είναι φυσιολογική η πορεία ή μου έσκασε απότομα? Γιατί νιώθω ότι έχει σκάσει κάπως απότομα. Δηλαδή πλέον με δυσκολια μπορώ να κρύβω το πρόβλημα. Αυτά! Λίγο μακροσκελές αλλά έπρεπε να τα βγάλω από μέσα μου :p
 

Συνημμένα

  • 0.5.jpg
    0.5.jpg
    104 KB · Προβολές: 77
  • 2.5a.jpg
    2.5a.jpg
    19.2 KB · Προβολές: 70
  • 2.5b.jpg
    2.5b.jpg
    178.3 KB · Προβολές: 68
  • 2.jpg
    2.jpg
    39.5 KB · Προβολές: 75
  • 2b.jpg
    2b.jpg
    13.9 KB · Προβολές: 66
  • now1.jpg
    now1.jpg
    749.6 KB · Προβολές: 84
  • now2.jpg
    now2.jpg
    187.6 KB · Προβολές: 77

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
καλως ηρθες.βαλε καμια τωρινη απο πανω μερια καθαροτερη καλη αναλυση.
Βασικα μια χαρα σε κοβω.Για Ασια πως το σκεφτηκες?σε προτεινε κανεις?
Ριξε και ενα ματι Bangkok μπας και παιζει κατι.Και εκει εχει καλους πλαστικους.
 

Dynamics

Active Member
Εγώ περίμενα όταν είπε ότι έχανε μαλλιά από τα 23 κ τώρα είναι 30 και τα έχασε επιθετικά κιόλας και δεν έχει κάνει θεραπεία ότι θα είναι ν4 και μας ανεβάζει φώτο ν1...ρε φίλε μην παίζεις με τον πόνο μας...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
ΟΚ, μπήκαν οι κρόταφοι μέσα. Το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο αλλά έτσι είναι αυτά τα πράγματα, όσο πιο μικρό πρόβλημα έχεις τόσο περισσότερο τρελαίνεσαι και τόσο πιο δύσκολο να κάνεις επιτυχημένη μμ.
 

andy.k

Active member
Νομιζω το να κατεβάσει τους κροτάφους είναι εύκολο κ ακίνδυνο...αλλά αν προχωρήσει κι άλλο, που μάλλον αυτό θα γίνει θα είναι για 2η μμ πολύ σύντομα...
 

Mizerix

Active Member
Φιλε πρεπει να χαλαρωσεις τουλαχιστον για μια 5ετια χωρις ΚΑΜΙΑ θεραπεια...Οπως ειπες εισαι 30, ε οκ εχουν μπει 0,8cm μεσα οι κροταφοι, μην συζητας.Αν σε μια 5ετια απο τωρα εισαι αρκετα χειροτερα να πας να κανεις γιατι απο οτι βλεπω κατα 99% εισαι και τελειος υποψηφιος (θα εχεις τοτε καλη ηλικια, σγουρη τριχα κλπ κλπ )...Αυτα ;)
 

akisp

New Member
Επιστροφή! Έλειπα από Πέμπτη βράδυ και δεν μπήκα καθόλου online. Καταρχήν θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες ακόμα γιατί πιστεύω ότι ίσως δεν φαίνεται καλά πως είμαι τώρα. Ο λόγος που σκέφτομαι για μεταμόσχευση είναι γιατί είδα μέσα σε ένα εξάμηνο να αραιώνω όσο δεν είχα αραιώσει από τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση. Ε και σκέφτομαι ότι αν συνεχίσει έτσι του χρόνου καλοκαίρι θα είμαι πολύ χειρότερα. Για εκείνη την περίοδο μιλάω, όχι για τώρα. Απλά θέλω να μαζέψω πληροφορίες αν γνωρίζετε και να το προγραμματίζω σιγά σιγά γιατί όπως είπα σκέφτομαι να πάω στην άλλη μεριά του πλανήτη.

Γενικά να το γλιτώσω δεν υπάρχει περίπτωση. Όλο το σόι είναι κάμπριο. Μπαμπάδες, παππούδες, θείοι, κανείς δεν έχει μαλλί. Εγώ στο πηγάδι κατούρησα?

Νομιζω το να κατεβάσει τους κροτάφους είναι εύκολο κ ακίνδυνο...αλλά αν προχωρήσει κι άλλο, που μάλλον αυτό θα γίνει θα είναι για 2η μμ πολύ σύντομα...

Αυτό σκεφτόμουν για αρχή. Να κερδίσω μερικά χρόνια φτιάχνοντας το μπροστά κομμάτι που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα. Γενικά τρέφω μια ελπίδα, με μερικά μπαλώματα όταν φτάσω στο σημείο να μην έχω άλλη δότρια να έχει βγει στην αγορά κάποια θεραπεία που πολλαπλασιάζει τα drafts σου στο εργαστήριο. Δεν είναι απίθανο σε 5-6 χρόνια από τώρα θέλω να πιστεύω. Η Shisheido δεν είπε ότι θα το έχει το 2018? Ε, βάλε +2-3 χρονάκια. Γιατί όχι?

Φιλε πρεπει να χαλαρωσεις τουλαχιστον για μια 5ετια χωρις ΚΑΜΙΑ θεραπεια...Οπως ειπες εισαι 30, ε οκ εχουν μπει 0,8cm μεσα οι κροταφοι, μην συζητας.Αν σε μια 5ετια απο τωρα εισαι αρκετα χειροτερα να πας να κανεις γιατι απο οτι βλεπω κατα 99% εισαι και τελειος υποψηφιος (θα εχεις τοτε καλη ηλικια, σγουρη τριχα κλπ κλπ )...Αυτα ;)

Φίλε σε 5 χρόνια μπροστά θα είμαι τελείως γυαλί 100%. Δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο για να κάνω την πρώτη μεταμόσχευση.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κινησε λαθος πιστευω που λες ( Φίλε σε 5 χρόνια μπροστά θα είμαι τελείως γυαλί 100 Δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο για να κάνω την πρώτη μεταμόσχευση. )
Ασε να εξελιχθει το θεμα και οταν εχεις πραγματικο προβλημα τοτε φτιαχνεις καλυτερο πλανο.
 

Mizerix

Active Member
Επιστροφή! Έλειπα από Πέμπτη βράδυ και δεν μπήκα καθόλου online. Καταρχήν θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες ακόμα γιατί πιστεύω ότι ίσως δεν φαίνεται καλά πως είμαι τώρα. Ο λόγος που σκέφτομαι για μεταμόσχευση είναι γιατί είδα μέσα σε ένα εξάμηνο να αραιώνω όσο δεν είχα αραιώσει από τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση. Ε και σκέφτομαι ότι αν συνεχίσει έτσι του χρόνου καλοκαίρι θα είμαι πολύ χειρότερα. Για εκείνη την περίοδο μιλάω, όχι για τώρα. Απλά θέλω να μαζέψω πληροφορίες αν γνωρίζετε και να το προγραμματίζω σιγά σιγά γιατί όπως είπα σκέφτομαι να πάω στην άλλη μεριά του πλανήτη.

Γενικά να το γλιτώσω δεν υπάρχει περίπτωση. Όλο το σόι είναι κάμπριο. Μπαμπάδες, παππούδες, θείοι, κανείς δεν έχει μαλλί. Εγώ στο πηγάδι κατούρησα?



Αυτό σκεφτόμουν για αρχή. Να κερδίσω μερικά χρόνια φτιάχνοντας το μπροστά κομμάτι που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα. Γενικά τρέφω μια ελπίδα, με μερικά μπαλώματα όταν φτάσω στο σημείο να μην έχω άλλη δότρια να έχει βγει στην αγορά κάποια θεραπεία που πολλαπλασιάζει τα drafts σου στο εργαστήριο. Δεν είναι απίθανο σε 5-6 χρόνια από τώρα θέλω να πιστεύω. Η Shisheido δεν είπε ότι θα το έχει το 2018? Ε, βάλε +2-3 χρονάκια. Γιατί όχι?



Φίλε σε 5 χρόνια μπροστά θα είμαι τελείως γυαλί 100%. Δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο για να κάνω την πρώτη μεταμόσχευση.
Αδερφε με ολο το σεβασμο αλλα δεν σκεφτεσαι μακροπροθεσμα...Καταρχας πρεπει να ξερεις καποια πραγματακια...Τα μαλλια των μεταμοσχευσεων ειναι ασφαλη και δεν πεφτουν ποτε ΜΟΝΟ απο safe zone....Εσυ πας να κανεις πυκνωση σε κροταφους και θα εχεις αρχικα ενα πολυ καλο αποτελεσμα...και σου λεω εγω μετα απο 5-7 χρονια ΠΟΥ ξερεις ΠΟΣΟ θα εχεις αδειασει (ειδικα αν προοριζεσαι για μεγαλο Nw λογω ιστορικου οικογενειας)....Στο τελος η δοτρια σου δεν θα μπορει να δωσει safe grafts και θα σου παρουν κι απο πλαινα κι εκτος απο το οτι μπορει να κινδυνευουν να πεσουν μπορει να αραιωσει τοσο πολυ η δοτρια και τα πλαινα που να φαινεται αηδια....Και βαλε αυτη τη διαδικασια να συνεχιζεται χρονο με το χρονο και να μην μπορεις να κανεις τιποτα....Μια μεταμοσχευση δεν ειναι θεμα λεφτων γιατι μερικα παιδια με 10-15 το πολυ χιλιαρικα με 2-3 μεταμοσχευσεις μπορει να λυσουν το προβλημα τους εφ ορου ζωης ΑΝ ειναι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ υποψηφιοι...Αυτα τα λιγα, ψαξου καλα τι παιζεται για να μην κλαις αργοτερα....

Υ.Γ : Μην περιμενεις να βγει κατι που θα πολλαπλασιαζονται τα grafts...Απο τις θεραπειες-μεταμοσχευσεις ζουν χιλιαδες ανθρωποι (εταιρειες-δερματολογοι-χειρουργοι κλπ κλπ)...Μην περιμενεις κατι τετοιο...Εδω απο το 97' που πρωτοβγηκε η Φινα δεν εχει βρεθει τιποτα 18 χρονια τωρα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akisp

New Member
Αδερφε με ολο το σεβασμο αλλα δεν σκεφτεσαι μακροπροθεσμα...Καταρχας πρεπει να ξερεις καποια πραγματακια...Τα μαλλια των μεταμοσχευσεων ειναι ασφαλη και δεν πεφτουν ποτε ΜΟΝΟ απο safe zone....Εσυ πας να κανεις πυκνωση σε κροταφους και θα εχεις αρχικα ενα πολυ καλο αποτελεσμα...και σου λεω εγω μετα απο 5-7 χρονια ΠΟΥ ξερεις ΠΟΣΟ θα εχεις αδειασει (ειδικα αν προοριζεσαι για μεγαλο Nw λογω ιστορικου οικογενειας)....Στο τελος η δοτρια σου δεν θα μπορει να δωσει safe grafts και θα σου παρουν κι απο πλαινα κι εκτος απο το οτι μπορει να κινδυνευουν να πεσουν μπορει να αραιωσει τοσο πολυ η δοτρια και τα πλαινα που να φαινεται αηδια....Και βαλε αυτη τη διαδικασια να συνεχιζεται χρονο με το χρονο και να μην μπορεις να κανεις τιποτα....Μια μεταμοσχευση δεν ειναι θεμα λεφτων γιατι μερικα παιδια με 10-15 το πολυ χιλιαρικα με 2-3 μεταμοσχευσεις μπορει να λυσουν το προβλημα τους εφ ορου ζωης ΑΝ ειναι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ υποψηφιοι...Αυτα τα λιγα, ψαξου καλα τι παιζεται για να μην κλαις αργοτερα....

Υ.Γ : Μην περιμενεις να βγει κατι που θα πολλαπλασιαζονται τα grafts...Απο τις θεραπειες-μεταμοσχευσεις ζουν χιλιαδες ανθρωποι (εταιρειες-δερματολογοι-χειρουργοι κλπ κλπ)...Μην περιμενεις κατι τετοιο...Εδω απο το 97' που πρωτοβγηκε η Φινα δεν εχει βρεθει τιποτα 18 χρονια τωρα....

Ευχαριστώ για την απαντήση. Με έβαλες σε κάποιες σκέψεις γιατί ορισμένες έννοιες μου διαφεύγουν. Τι είναι το safe zone? Αν κατάλαβα καλά αν πάρεις πλαινά μαλλιά για να τα βάλεις πάνω, το πλάι δεν θεωρείται safe zone και μπορεί να τα χάσεις? Οπότε μου λες ότι ανάλογα το πρόβλημα που θα έχω πάνω μπορεί να καταστρέψω τη δότρια στο πίσω μέρος. Και το πίσω μέρος θεωρείται safe zone. Γενικά όλη η οικογένεια είναι μεγάλο nw. Μόνο πλαινά έχουν και λίγο πίσω. Οπότε κάποια στιγμή και εγώ κάπως έτσι θα είμαι φαντάζομαι. Έχω σταθεί λίγο τυχερός πάντως που έχω φτάσει σε αυτή την ηλικία και έχω ακόμα αρκετό μαλλί. Ο αδερφός μου που είναι 6 χρόνια μικρότερος έχει πιο αραιωμένο μαλλί από τώρα. Επίσης μου διαφεύγει τι είναι κατάλληλος υποψήφιος. Είναι κάποιος που δεν προορίζεται για μεγάλο nw οπότε με μια μεταμόσχευση μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα?

Εγώ έτσι όπως το σκεφτόμουν ήταν να κάνω μια μικρή μεταμόσχευση σε πρώτη φάση να φτιάξω λίγο τη hairline μπροστά που με χαλάει πολύ. Αργότερα, όταν θα αραίωνα κι άλλο θα μπορούσα να κάνω κι άλλη μια κυρίως να πυκνώσω στο κέντρο πάνω και κορώνα. Και αν έχει μείνει τίποτα ύστερα από κάποια χρόνια, θα μπορούσα να κάνω και μια τελευταία για να πυκνώσω όπου έχει προχωρήσει. Ύστερα θα περιμένω για κάποιο θαύμα αν προχωρήσει κι άλλο και δεν έχω αφήσει καθόλου δότρια. Σαφώς και σκέφτομαι μακροπρόθεσμα απλά θεωρώ ότι αντί να κάνεις μια και έξω, κάνεις 3 σταδιακά. Έτσι αντί να περάσεις μια περίοδο δύο χρόνων πχ που θα το αφήνεις να προχωράει και να χαλιέσαι ψυχολογικά έχεις ένα πιο σταθερό look σε βάθος χρόνου. Θεωρητικά αν έχεις καλό γιατρό και έχετε κάνει αυτό το πλάνο μαζί, δεν θα έχεις και σχετικά καλά αποτελέσματα?
 

Mizerix

Active Member
Ευχαριστώ για την απαντήση. Με έβαλες σε κάποιες σκέψεις γιατί ορισμένες έννοιες μου διαφεύγουν. Τι είναι το safe zone? Αν κατάλαβα καλά αν πάρεις πλαινά μαλλιά για να τα βάλεις πάνω, το πλάι δεν θεωρείται safe zone και μπορεί να τα χάσεις? Οπότε μου λες ότι ανάλογα το πρόβλημα που θα έχω πάνω μπορεί να καταστρέψω τη δότρια στο πίσω μέρος. Και το πίσω μέρος θεωρείται safe zone. Γενικά όλη η οικογένεια είναι μεγάλο nw. Μόνο πλαινά έχουν και λίγο πίσω. Οπότε κάποια στιγμή και εγώ κάπως έτσι θα είμαι φαντάζομαι. Έχω σταθεί λίγο τυχερός πάντως που έχω φτάσει σε αυτή την ηλικία και έχω ακόμα αρκετό μαλλί. Ο αδερφός μου που είναι 6 χρόνια μικρότερος έχει πιο αραιωμένο μαλλί από τώρα. Επίσης μου διαφεύγει τι είναι κατάλληλος υποψήφιος. Είναι κάποιος που δεν προορίζεται για μεγάλο nw οπότε με μια μεταμόσχευση μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα?

Εγώ έτσι όπως το σκεφτόμουν ήταν να κάνω μια μικρή μεταμόσχευση σε πρώτη φάση να φτιάξω λίγο τη hairline μπροστά που με χαλάει πολύ. Αργότερα, όταν θα αραίωνα κι άλλο θα μπορούσα να κάνω κι άλλη μια κυρίως να πυκνώσω στο κέντρο πάνω και κορώνα. Και αν έχει μείνει τίποτα ύστερα από κάποια χρόνια, θα μπορούσα να κάνω και μια τελευταία για να πυκνώσω όπου έχει προχωρήσει. Ύστερα θα περιμένω για κάποιο θαύμα αν προχωρήσει κι άλλο και δεν έχω αφήσει καθόλου δότρια. Σαφώς και σκέφτομαι μακροπρόθεσμα απλά θεωρώ ότι αντί να κάνεις μια και έξω, κάνεις 3 σταδιακά. Έτσι αντί να περάσεις μια περίοδο δύο χρόνων πχ που θα το αφήνεις να προχωράει και να χαλιέσαι ψυχολογικά έχεις ένα πιο σταθερό look σε βάθος χρόνου. Θεωρητικά αν έχεις καλό γιατρό και έχετε κάνει αυτό το πλάνο μαζί, δεν θα έχεις και σχετικά καλά αποτελέσματα?
Safe zone ειναι ΜΟΝΟ τα πισω με συγκεκριμενο εμβαδο...Δλδ αυτο που βλεπεις να παιρνουν απο τα πλαινα ειναι μεγαλο ρισκο κι αυτο γιατι φανταζομαι αν παρουν κι αλλα απο safe zone με FUE θα φαινεται πολυ αριωμενη μετα η δοτρια περιοχη....Επιπλεον και τα safe zone grafts θεωρητικα στο μελλον θα πεσουν μερικα (δες ατομα 60+ χρονων με ΑΑ ποσο πολυ εχουν αραιωσει πισω) κι αυτο γιατι οπως λες προοριζεσαι για μεγαλο Nw.....Δλδ φαντασου να γινεις ενα καθαρο 5αρι αν οχι 6αρι και να εχεις ηδη χαλασει grafts για κροταφους και να ΜΗΝ εχεις αλλα για πυκνωση....Δε θα ειναι πολυ ασχημη εικονα???Επισης και με FUE αν τα ξυρισεις εντελως καποια πολυ μικρα σημαδακια θα φαινονται να ξερεις...Καταλληλος υποψηφιος ειναι εκεινος που εχει καλη ηλικια που καπως εχει σταθεροποιηθει η ΑΑ, εχει αρκετα χοντρη τριχα, καλο θα ηταν να εχει και λιγο σγουρη για καλυτερη καλυψη με λιγοτερα grafts και τελος εχει παρα πολυ καλη δοτρια τουλαχιστον απο safe zone!Καποια παιδια τηρουν αυτα τα κριτηρια και γι αυτο μπορει να εχεις δει παρα πολυ καλα αποτελεσματα εδω μεσα...Εισαι μονο 30 και το ειπες και μονος σου οτι ολη η οικογενεια εχει ΑΑ και ειναι ολοι μεγαλο Nw....Για εμενα μην κανεις απολυτως τιποτα!!!
 
Μπλουζα