Μεταμόσχευση από γένια

koskar

Member
Σε περιπτωση προβλήματος ή εξάντλησεως της δότριας οι επιλογές που έχουμε για grafts, προέρχονται κατα σειρά προτεραιότητας από τα γένια ή το στήθος.
1) Στην περιπτωση αυτή, ειδικά για τα γένια, είναι προτιμότερο να εισάγονται αυτά τα grafts πίσω στο vertex ή μπροστά στο hairline;;;
2) Οι τρίχες από τα γένια είναι πιο σκληρες, με πιθανό αποτέλεσμα να υπάρχει σημαντική διαφορα στην εικόνα μαζί με τα υπόλοιπα κανονικά μαλλάκια. Ισχύει αυτό;;;
3) Αξίζει κάποιος να το δοκιμάσει ή ο κίνδυνος που αναλαμβάνει είναι σχετικά μεγάλος;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Αγαπητε κοσκαρ, εχω γραψει αρκετες φορες για το θεμα μοσχευματα απο γενια, αλλα μιας κ ρωτας μαζεμενα εδω θα επανελθω για να σου πω την αποψη μου (μαλλον αυριο γιατι σημερα παω για μπλουμ). Παντως οι αποριες σου κ τα ερωτηματικα σου ειναι πολυ ευστοχα.
 

krhtikos21

Member
πολύ καλό το θεματάκι. απλά από την εμπειρία μου που έχω σε φώτος που έχω δει κατα καιρούς σε ξένα φόρουμς πιστεύω πως η λύση για τα γέννια και σώμα είναι ιδανική για άτομα που θέλουν αν έχουνε κοντά τα μαλλιά τους.αν θέλουνε να τα έχουνε μακρυά πιστεύω οπτικά θα φαίνεται πυκνό αλλά θα έχει κτ περίεργο.εγώ πχ που έχω άπειρες τρίχες σε σώμα και γέννια αν τα έκοβα κοντά θα χα φουλ γεμάτο κεφάλι.αλλά δεν μ αρέσει το πολύ κοντό πάνω μου.σε άλλους πάει όπως του νο94.
 

n094

Active Member
Λοιπόν μετά τη χθεσινή βουτιά (χαμός στο ίσωμα στις παραλίες!!!) επανέρχομαι στο ωραίο θέμα που άνοιξε ο κοσκαρ.
Έχουμε και λέμε, εγώ έχω βάλει και από στήθος και από γένια και μπορώ να πω ότι τα γένια είναι μακράν η καλύτερη επιλογή μετά τα μοσχεύματα από το κεφάλι, με την εξής προϋπόθεση: να ληφθούν με μικρής διαμέτρου εξαγωγείς (από 0,8 χλστ και κάτω) και ο λόγος απλός: για να μην αφήσουν σημάδια στην περιοχή του προσώπου.
Στα ερωτήματά σου:
1.Τόσο τα μοσχεύματα από γένια, όσο και από τα υπόλοιπα μέρη του σώματος είναι καλό να διασπείρονται στο κεφάλι και να μην μπαίνουν ως ομάδα σε συγκεκριμένες περιοχές και ιδιαίτερα να αποφεύγονται στη χερλαιν.
2. Οι τρίχες από τα γένια είναι πιο σκληρές και πιο χοντρές, αλλά δεν φαίνονται σε μίξη με τα υπόλοιπα μαλλιά. Επίσης, παρατήρησα και μου το επιβεβαίωσαν και από την DHI, ότι μετά από κάποιους κύκλους τείνουν να αποκτούν την ίδια μορφή, ποιότητα κλπ με τις υπόλοιπες τρίχες του κεφαλιού. Πως γίνεται αυτό δεν ξέρω, αλλά γίνεται.
3. Αν πληρούνται οι παραπάνω προϋποθέσεις που αναφέρω (δλδ να ληφθούν με μικρής διαμέτρου εξαγωγείς (από 0,8 χλστ και κάτω) και επιπρόσθετα αν κινηθείς συντηρητικά στην έκταση εξαγωγής τότε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος
Και τέλος σε γενικές γραμμές να τονίσω ότι τα μοσχεύματα από γένια εκτός από καλύτερης ποιότητας μοσχεύματα μεγαλώνουν και έχουν τους ίδιους κύκλους με αυτά του κεφαλιού. Αντιθέτως, τα μοσχεύματα από το υπόλοιπο σώμα, έχουν περιορισμό στο μήκος και επιπρόσθετα όταν κάνουν τον κύκλο τους (φύτρωση-πτώση-επαναφύτρωση) κάποιες φορές αργούν να ξαναβγούν.
Και οι δύο περιπτώσεις πάντως είναι μονόδρομος για μεγάλα νόργουντς όπως το δικό μου.
Αυτά τα λίγα και ελπίζω να βοήθησα.
 

krhtikos21

Member
Αυτό αν ισχύει πως αρχίζουν να παίρνουν ιδιότητες των υπολοίπων μαλλιών είναι πολύ θετικό οι τρίχες του σώματος και προσώπου.βέβαια έχω ενστάσεις κατά πόσο φαίνεται ομοιόμορφο με τα υπόλοιπα μαλλιά αν και εφόσον τα έχεις μακρυά.για κοντοκουρεμένους είναι τέλειο.
 

vayero

Member
Τα γένια που εξάγονται από το πρόσωπο τι συμβαίνει μετά, ξανά βγαίνουν στο πρόσωπο ή όχι και αν ναι υπάρχει διαφορά σε κάτι;
 

koskar

Member
Πάντως μου φαινεται λιγο παραξενο οι τριχες απο τα γενια να ειναι καλύτερες απο τις αντιστοιχες στο στηθος. Προσωπικα εχω την αισθηση οτι επειδη δεν ειναι τοσο σκληρες οσο τα γενια, ειναι πιο ευκολο να δεσουν ως ομοιομορφο αποτελεσμα με τα υπολοιπα μαλακια.
Φιλε n094 τα grafts απο τις περιοχες αυτες (γενια, στηθος) εχουν τον ιδιο βαθμο επιβιωσης με τα κανονικα grafts;;;
 

n094

Active Member
Τα γενια ναι του στηθους υπολογιζε περιπου 70% φυτρωση. Επισης οπως αναφερω κ παραπανω, μετα απο 2,3 κυκλους για εναν περιεργο λογο οι τριχες απο τα γενια αρχιζουν κ εχουν την ιδια υφη με αυτες του κεφαλιου.

Οσο για την ερωτηση του vayero, οχι δεν ξαναβγαινουν.
 

PANOS101

Member
εμαθα οτι μπορουν και να ενωσουν 1 τριχα απο γενια με μια απο κεφαλι και να την τοποθετησουν
ως μια(ριζα) στην ληπτρια.Γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?
 

krhtikos21

Member
PANOS101 είπε:
εμαθα οτι μπορουν και να ενωσουν 1 τριχα απο γενια με μια απο κεφαλι και να την τοποθετησουν
ως μια(ριζα) στην ληπτρια.Γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?

αυτό που το άκουσες? γιατρός το είπε?
 

n094

Active Member
PANOS101 είπε:
εμαθα οτι μπορουν και να ενωσουν 1 τριχα απο γενια με μια απο κεφαλι και να την τοποθετησουν
ως μια(ριζα) στην ληπτρια.Γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?
Γενικα γινεται. Σ εμενα εχουν βαλει 2 μονοτριχα μαζι σε αρκερα σημεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koskar

Member
Γενικά από γενια και στηθος, εάν καποιος ηθελε να κανει ένα session με ποσα grafts θα μπορούσε για αρχή να κάνει μια δοκιμή;;; Ενα νουμερο 1000 grafts θεωρειται λογικό για αυτές τις περιοχες; Επίσης πόσες ημέρες για το πρόσωπο θα χρειαστουν για επούλωση;
Πάντως θεωρω ότι όσα grafts τυχόν χρησιμοποιηθουν απο αυτες τις περιοχες ειναι καλύτερο να τοποθετηθούν πίσω στο vertex και όχι μπροστά στην hairline.
 

n094

Active Member
koskar είπε:
Γενικά από γενια και στηθος, εάν καποιος ηθελε να κανει ένα session με ποσα grafts θα μπορούσε για αρχή να κάνει μια δοκιμή;;; Ενα νουμερο 1000 grafts θεωρειται λογικό για αυτές τις περιοχες; Επίσης πόσες ημέρες για το πρόσωπο θα χρειαστουν για επούλωση;
Πάντως θεωρω ότι όσα grafts τυχόν χρησιμοποιηθουν απο αυτες τις περιοχες ειναι καλύτερο να τοποθετηθούν πίσω στο vertex και όχι μπροστά στην hairline.

συμφωνώ για την τοποθέτηση, όσον αφορά το τεστ, θα έλεγα να κάνει περίπου 500 για αρχή. Η επούλωση σε εμένα ήταν πιο γρήγορη από αυτήν του κεφαλιού και σε 4-5 μέρες περίπου δεν φαινόταν τίποτα
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
δυστυχως η ευτυχως σε ολους εμας που φτανουμε μεγαλο norwood (αν δεν βγει κατι καινουργιο)θα χρειαστουν σιγουρα καποιες τριχες απο τα γεννια.Παντως φιλε n094 αν ισχυει αυτο που λες για την υφη,ειναι παρα πολυ θετικο.Εσυ το εχεις προσεξει αυτο σε εσενα?
 

n094

Active Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
δυστυχως η ευτυχως σε ολους εμας που φτανουμε μεγαλο norwood (αν δεν βγει κατι καινουργιο)θα χρειαστουν σιγουρα καποιες τριχες απο τα γεννια.Παντως φιλε n094 αν ισχυει αυτο που λες για την υφη,ειναι παρα πολυ θετικο.Εσυ το εχεις προσεξει αυτο σε εσενα?

ναι σε μένα το πρόσεξα και ρώτησα!
 

koskar

Member
n094 είπε:
koskar είπε:
Γενικά από γενια και στηθος, εάν καποιος ηθελε να κανει ένα session με ποσα grafts θα μπορούσε για αρχή να κάνει μια δοκιμή;;; Ενα νουμερο 1000 grafts θεωρειται λογικό για αυτές τις περιοχες; Επίσης πόσες ημέρες για το πρόσωπο θα χρειαστουν για επούλωση;
Πάντως θεωρω ότι όσα grafts τυχόν χρησιμοποιηθουν απο αυτες τις περιοχες ειναι καλύτερο να τοποθετηθούν πίσω στο vertex και όχι μπροστά στην hairline.

συμφωνώ για την τοποθέτηση, όσον αφορά το τεστ, θα έλεγα να κάνει περίπου 500 για αρχή. Η επούλωση σε εμένα ήταν πιο γρήγορη από αυτήν του κεφαλιού και σε 4-5 μέρες περίπου δεν φαινόταν τίποτα
Δηλαδή στο προσωπο όταν ξυρίζεσαι δεν φαινεται τιποτα από την περιοχη που σου πείραν τα grafts; Αυτα τα grafts από τα γενια σε ποια περιοχη τα τοποθέτησες; Κατάφερες να δεις εαν αυτά "εδεσαν" με τα υπολοιπα μαλλάκια;;
 

n094

Active Member
Τιποτα απολυτως πραγματικα. Τα τοποθετησα στις πτερυγες ψηλα σε μιξη με αλλα κ εχουν δεσει μια χαρα, αλλα μονο αν το δεις απο κοντα θα καταλαβεις τι εννοω.
 

cisse92

New Member
δηλαδη ενα πολυ προχωρημενο norwood χωρις καλη δοτρια γινεται να γεμισει το κεφαλι με τριχες απο το υπολοιπο σωμα με ενα αισθητο αποτελεσμα?
αν εξαιρεσει κανεις το χρηματικο ποσο ειναι καλη λυση
 

krhtikos21

Member
cisse92 είπε:
δηλαδη ενα πολυ προχωρημενο norwood χωρις καλη δοτρια γινεται να γεμισει το κεφαλι με τριχες απο το υπολοιπο σωμα με ενα αισθητο αποτελεσμα?
αν εξαιρεσει κανεις το χρηματικο ποσο ειναι καλη λυση

ναι εννοείται γίνεται απλά είναι ιδανικό για κάποιον με κοντά μαλλιά.
με μακρύ αισθητικά δεν είναι και τόσο επιτυχημένο.αλλά κτ είναι και αυτό.
το προτιμότερο είναι να εξαντλείται η δότρια και μετά σώμα.
αλλά δε τ γλιτώνουμε στο μέλλον τις τρίχες από σώμα αν φτάσουμε μεγάλα νοργουντ!!!
 

koskar

Member
n094 είπε:
Τιποτα απολυτως πραγματικα. Τα τοποθετησα στις πτερυγες ψηλα σε μιξη με αλλα κ εχουν δεσει μια χαρα, αλλα μονο αν το δεις απο κοντα θα καταλαβεις τι εννοω.

N094 είναι εφικτο να ποσταρεις μια φωτογραφια σου, όπου θα έχεις σημαδεψει την περιοχη στην οποία έχεις βάλει grafts από γενια, ώστε να δουμε το αποτελεσμα; Εαν αφησεις τα μαλλια να μεγαλώσουν φαινεται η διαφορα με τα υπολοιπα κανονικα μαλλάκια ή θα έχεις τον περιορισμο να εισαι παντα κοντοκουρεμένος;
 
Μπλουζα