Μεταμόσχευση Θεσσαλονίκη

gge0rge

Member
Παιδία θέλω να πάω να ρωτήσω για μεταμόσχευση στη Θεσσαλονίκη. Έχω εντονότατη αραίωση πίσω (βλέπε φωτό)

Δυστυχώς δεν νομίζω να δω βελτίωση με κάποια θεραπεία μιας και το 2009-2010 έκανα συστηματική προσπάθεια κ δεν ειδα βελτίωση(με την έννοια να γεμίσει το κεφάλι μου). Και βλέποντας τον πατέρα που ο οποίος έχει ακριβώς το ίδιο μοτίβο αραίωσης, καταλήγω στο ότι ενάντια στο dna δεν πας! Οπότε πάω για μεταμόσχευση.

Θα ήθελα να μου πείτε έστω κ με προσωπικό μήνυμα που να απευθυνθώ στη Θεσσαλονίκη. Δεν έχω ιδέα από κλινικές και θα πάω σε όσες προταθούν για να μαζέψω γνώμες.
Επίσης πόσο πιστεύετε οτι θα μου κοστίσει για να δώ ενα καλο αποτέλεσμα;

ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 5zmwz7.jpg
    5zmwz7.jpg
    232.3 KB · Προβολές: 469

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Αγαπητέ φίλε, δεν ξέρω ποιες και πόσες είναι οι κλινικές στη Θεσσαλονίκη. Ξέρω ωστόσο ότι η DHI έχει κλινική εκεί, δεν χάνεις τίποτα να περάσεις και να πάρεις μια γνώμη από αυτούς. Η άποψή μου για το πρόβλημά σου είναι ότι δεν είναι και η πιο εύκολη περίπτωση, για δύο κυρίως λόγους:
1. έχεις θέμα με το crown (κορυφή) που ως γνωστόν είναι το πιο δύσκολο σημείο για αποκατάσταση λόγω φοράς τοποθέτησης και γωνίας μοσχευμάτων και λόγω μειωμένου illusion που δημιουργείται εκεί
2. το πρόβλημά σου από ότι λες, μάλλον δεν έχει σταθεροποιηθεί και άρα θα πρέπει εκ των πραγμάτων να κινηθείς συντηρητικά για να κρατήσεις μοσχεύματα και για μια δεύτερη μμ που μπορεί να χρειαστείς στο μέλλον.
Εν κατακλείδι θα σου έλεγα ότι χρειάζεσαι σίγουρα για αρχή 2.000 μοσχεύματα (δλδ πάνω από 4.000 τρίχες) για να δεις κάποιο σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα που σημαίνει ότι πας για δύο μέρες αν κάνεις FUE και όχι STRIP (θα σου πρότεινα να μην κάνεις Στριπ γιατί το σημάδι της ουλής όσο καλά και αν την κλείσουν δεν παύει να μένει στο κεφάλι σου για μια ζωή). Αν υποθέσουμε ότι στην DHI χρεώνουν περίπου 2 ευρώ/μοσχευμα τότε μάλλον θες περίπου 4.000. Όπως σου είπα δεν γνωρίζω για άλλες κλινικές στη Θεσσαλονίκη, αλλά μπορεί άλλα μέλη να γνωρίζουν. Καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στη Θεσνικη ειναι η Berm..Kor.. και ο μπρεντ*ς και η d*i που λεει και ο no94.
Κατα ταλλα ψαξε στο φορουμ στις μεταμοσχευσεις να παρεις μια ιδεα.
 

petrospap

Active Member
φιλε αμα δεν θες να βγεις απο ελλαδα τουλαχιστον βαλε κανα 200αρι ακομα για μεταφορικα κ διαμονη 2-3 μερες για να πας αθηνα
 

gge0rge

Member
Δεν έχω θέμα να κατέβω Αθήνα. Κοιτάζω και την περίπτωση της Κύπρου.
Στο μόνο που ε΄χω αποφασίσει είναι οτι δεν θέλω strip.

Για Αθήνα υπάρχει αξιόπιστη πρόταση;
 

petrospap

Active Member
Flosk είπε:
petrospap είπε:
φιλε αμα δεν θες να βγεις απο ελλαδα τουλαχιστον βαλε κανα 200αρι ακομα για μεταφορικα κ διαμονη 2-3 μερες για να πας αθηνα
Που Αθηνα? Στον Κα-Γκουρα?

εννοειται οχι...απο αθηνα μονο d*i...αλλα το ιδανικοτερο ειναι να παει στην κυπρο
 

hater_of_baldness

Active Member
petrospap είπε:
Flosk είπε:
petrospap είπε:
φιλε αμα δεν θες να βγεις απο ελλαδα τουλαχιστον βαλε κανα 200αρι ακομα για μεταφορικα κ διαμονη 2-3 μερες για να πας αθηνα
Που Αθηνα? Στον Κα-Γκουρα?

εννοειται οχι...απο αθηνα μονο d*i...αλλα το ιδανικοτερο ειναι να παει στην κυπρο

Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να έρθει σε επαφή με όσους γιατρούς/κλινικές θέλει και μετά από συζήτηση να πάρει την απόφασή του.
 

malloumpas

New Member
Φίλε ξέχνα εντελώς τη Θεσσαλονίκη για μεταμόσχευση. Στο λέω από δική μου πείρα, που ήμουν έτοιμος να κλείσω εκεί τη δεύτερη μου μτμ και είδα 2-3 άτομα από πολύ γνωστό γιατρό εκεί (ίσως τον πιο γνωστό) με κάτι ουλές strip στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους σαν πίστα του σκι. Και σου μιλάω για παιδιά που έκαναν πρόσφατα, όχι πριν 10 χρόνια. Αν δεν φύγεις έξω (που είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις) κοίταξε μόνο Αθήνα που λέει και ο petrospap.
 

malloumpas

New Member
Γενικά στην Ελλάδα να ξέρεις οι περισσότεροι που ασχολούνται με μεταμόσχευση, δεν κάνουν ούτε για κομμωτές, πόσο μάλλον στη Θεσσαλονικη μόνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gge0rge

Member
D*I έχει και Αθήνα έχει κ Θεσσαλονίκη. Ποια η διαφορά;
Θα πάω να τους επισκεφθώ αυτούς ( εδώ Θεσσαλονίκη) για να έχω μια βάση. Μετά θα κοιτάξω σίγουρα για Κύπρο.
Μιας και μιλάμε συνήθως για κέντρα, οι γιατροί δεν παίζουν ρόλο; Δλδ κάθε κέντρο έχει σίγουρα πάνω από ένα γιατρό. Όλοι το ίδιο είναι; Αν κ προσωπικά πιστεύω πως μεγαλύτερη σημασία έχουν τα μηχανήματα ( μικρότερες οπές)
 

malloumpas

New Member
Εγώ το μοναδικό που θα κοίταζα σε μια μτμ είναι το όνομα του γιατρού που την κάνει. Θα κοίταζα προηγούμενα αποτελέσματα του (από κοντά αλλά και σε φόρουμς) και θα έκρινα. Το πως λέγεται η κλινική (χώρος) της μτμ δε μου λέει κάτι, προσωπικά.
 

Gio

New Member
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον malloumpa. Πολλές φορές φαίνεται να γίνεται μια "άτυπη μάχη" μεταξύ κλινικών.. ενώ ουσιαστικά το αποτέλεσμα εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό απο τον γιατρό (και τον βοηθό) που θα σε αναλάβει. Η κλινικές προσφέρουν απλά τα εργαλεία, τον χώρο αλλά και το σχετικό marketing.
 

gge0rge

Member
Νεότερα από την αναζήτησή μου:

μετά από σχετική μελέτη εδώ κρίνω πως εντός Ελλάδας μόνο με μία κλινική θα έκανα την μμ.
Επισκέφθηκα λοιπόν την D*I. Και εμένα μου μιλήσανε για αριθμό τριχών και όχι τριχοθυλάκια.

Τώρα για το δικό μου πρόβλημα μουείπαν ότι μπορώ να κάνω το λεγόμενο MEGA session (τουλάχιστον 3000 τρίχες) με τιμή 3500 αν και μου προτανέφεραν πως εγώ θα ήταν ορθότερο να κάνω το GIGA session (περίπου 5000 τρίχες) με τιμή 5200.
Θεωρώ πως το πρώτο το πρότειναν καθαρά από οικονομική άποψη μιας και με αναζητήσεις που κάνω για Κύπρο, μου λένε οτι θα χρειαστώ 2500 τριχοθυλάκια ( οπότε με λόγο 2 προς 1 πάμε στις 500 τριχες)

Το θέμα μου είναι οτι έχω μια μέτρια δότρια περιοχή και επειδή όπως είπαμε οτι αν βάλω 5000 τρίχες δεν θα μου μείνουν πολλά μοσχεύματα για ενδεχόμενη μελλοντική μεταμόσχευση. Μου προτάθηκε αν θέλω να το σπάσω και να βάλω 3000 τρίχες από τη δότρια και αλλες 2000 από το σώμα με την ίδια τιμή αν και μου είπαν οτι οι τρίχες από το σώμα δεν έχουν τον ίδιο βαθμό επιτυχίας.

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η διάρκεια της επέμβασης. Μου είπαν οτι θα πρέπει για το GIGA σεσσιον να αφιερώσω 2 μέρες και τις 2 μέρες το πρωι επί 4 ώρες θα γίνεται η λήψη και το απόγευμα η τοποθέτηση πάλι επι κάποιες ώρες. Μέχρι τώρα δεν πίστευα οτι μια μεταμόσχευση μαλλιών θα χρειαζόταν τόσο πολύ χρόνο. Μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά;
Εδώ θέλω να ρωτήσω γνώμες για γιατρό της D*I, δηλαδή ποιον να ζητήσω. Στο φόρουμ αναφέρεται ο κ. Παπανικολάου ως πολυ καλός, ενώ φίλος συμφορουμίτης μου έχει προτείνει γυναίκα η οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του είναι κορυφαία στον όμιλο της D*I ( δηλαδή όχι μόνο Ελλάδα αλλά και Ευρώπη). Πάντως σε αναζήτηση που έκανα στο νετ όντως βρήκα σε φόρουμ του εξωτερικού να την αναφέρουν (δηλαδή να έχει κάνει επεμβάσεις) και βρήκα οτι είναι εκπαιδεύτρια της D*I (εκπαιδεύει άλλου γιατρούς του ομίλου - αυτό το βρήκα από ιστοσελίδες της D*I στο εξωτερικό). Πουθενά όμως δεν βρήκα να ακούγεται ηχηρά το όνομά της και στο φόρουμ εδώ δεν το έχω συναντήσει και αυτό με βάζει σε σκέψεις.

Γενικά να πω οτι είμαι ικανοποιημένος από την προσφορά που μου κάνανε και την αντιμετώπιση που είχα.
Θα συγκρίνω και γνώμες από Κύπρο και βλέπουμε.
 

Gio

New Member
Φίλε george, πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση, θα πρέπει να μιλήσεις κατ'ιδίαν με τον γιατρό που θα σε αναλάβει και μάλιστα πρόσωπο με πρόσωπο. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τουλάχιστον τηλεφωνικά. Τα consultations γίνονται απλά για πληροφόρηση και σε καμία περίπτωση δεν δείχνουν την συνολική εκτίμηση της μεταμόσχευσης.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
gge0rge είπε:
Νεότερα από την αναζήτησή μου:

μετά από σχετική μελέτη εδώ κρίνω πως εντός Ελλάδας μόνο με μία κλινική θα έκανα την μμ.
Επισκέφθηκα λοιπόν την D*I. Και εμένα μου μιλήσανε για αριθμό τριχών και όχι τριχοθυλάκια.

Τώρα για το δικό μου πρόβλημα μουείπαν ότι μπορώ να κάνω το λεγόμενο MEGA session (τουλάχιστον 3000 τρίχες) με τιμή 3500 αν και μου προτανέφεραν πως εγώ θα ήταν ορθότερο να κάνω το GIGA session (περίπου 5000 τρίχες) με τιμή 5200.
Θεωρώ πως το πρώτο το πρότειναν καθαρά από οικονομική άποψη μιας και με αναζητήσεις που κάνω για Κύπρο, μου λένε οτι θα χρειαστώ 2500 τριχοθυλάκια ( οπότε με λόγο 2 προς 1 πάμε στις 500 τριχες)

Το θέμα μου είναι οτι έχω μια μέτρια δότρια περιοχή και επειδή όπως είπαμε οτι αν βάλω 5000 τρίχες δεν θα μου μείνουν πολλά μοσχεύματα για ενδεχόμενη μελλοντική μεταμόσχευση. Μου προτάθηκε αν θέλω να το σπάσω και να βάλω 3000 τρίχες από τη δότρια και αλλες 2000 από το σώμα με την ίδια τιμή αν και μου είπαν οτι οι τρίχες από το σώμα δεν έχουν τον ίδιο βαθμό επιτυχίας.

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η διάρκεια της επέμβασης. Μου είπαν οτι θα πρέπει για το GIGA σεσσιον να αφιερώσω 2 μέρες και τις 2 μέρες το πρωι επί 4 ώρες θα γίνεται η λήψη και το απόγευμα η τοποθέτηση πάλι επι κάποιες ώρες. Μέχρι τώρα δεν πίστευα οτι μια μεταμόσχευση μαλλιών θα χρειαζόταν τόσο πολύ χρόνο. Μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά;
Εδώ θέλω να ρωτήσω γνώμες για γιατρό της D*I, δηλαδή ποιον να ζητήσω. Στο φόρουμ αναφέρεται ο κ. Παπανικολάου ως πολυ καλός, ενώ φίλος συμφορουμίτης μου έχει προτείνει γυναίκα η οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του είναι κορυφαία στον όμιλο της D*I ( δηλαδή όχι μόνο Ελλάδα αλλά και Ευρώπη). Πάντως σε αναζήτηση που έκανα στο νετ όντως βρήκα σε φόρουμ του εξωτερικού να την αναφέρουν (δηλαδή να έχει κάνει επεμβάσεις) και βρήκα οτι είναι εκπαιδεύτρια της D*I (εκπαιδεύει άλλου γιατρούς του ομίλου - αυτό το βρήκα από ιστοσελίδες της D*I στο εξωτερικό). Πουθενά όμως δεν βρήκα να ακούγεται ηχηρά το όνομά της και στο φόρουμ εδώ δεν το έχω συναντήσει και αυτό με βάζει σε σκέψεις.

Γενικά να πω οτι είμαι ικανοποιημένος από την προσφορά που μου κάνανε και την αντιμετώπιση που είχα.
Θα συγκρίνω και γνώμες από Κύπρο και βλέπουμε.
Φιλε σκεψου οτι για να βαλω 700 grafts περιπου 1500 τριχες χρειαστηκε 6 ωρες.Ο Παπανικολαου εχει μεγαλο ονομα ισως κ το μεγαλυτερο στην dhi αλλα γενικα εχει καλους γιατρους.Εμενα μου εκανε ο Ευαγγελατος και ευχαριστως θα ξαναπηγαινα σε αυτον.
 

gge0rge

Member
Το όνομα της γιατρού είναι Ελζα Μπανκοφσκα. Μου την πρότεινε κ συναγωνιστής εδω στο φορουμ πριν παω να κανω την επίσκεψη. Αλλά επειδη ειναι ένας διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
 

krhtikos21

Member
δεν την έχω ξανα ακούσει. λογικά οι καλύτεροι της d*i βρίσκονται λονδίνο η σε κάποιο από τα μεγάλα ευρωπαικά κέντρα
 
Μπλουζα