Μεταμοσχευση στο βελγιο;

Unknown28

New Member
Καλησπερα παιδια ειμαι 28 χρονων κ ειμαι norwood 2προς 3 με σχετικα γενικευμενη αραιωση μετωπιαιο κ βρεγματικο λοβο θα ηθελα να ξερω αν καποιος απο εσας εχει κανει μεταμοσχευση στο βελγιο και συγκεκριμενα στον bisanga; λεγεται οτι ειναι απο τους τοπ στο ειδος του βεβαια κολαω πολυ στο οικονομικο το οποιο μ ειναι μεγαλο εμποδιο με δεδομενου οτι θελω fue(βεβαια δεν ξερω τι θα μου πει κ ο ιδιος)ξερ ω οτι ειναι ο κορυφαιος κ σε συνδιασμο με τ κοντο κουρεμα που κανο πιστευο θα μ κατσει γαντι.. Απο βιντεα και τετοια που εχω δει ειδα μικρα norwood fueκαι κυριως ευκολα περοστατικα σχετικα,δεν ξερω μπορει και να κανω λαθος ,αν υπαρχει καποιος να γνωριζει η να μου προτεινει καποιον θα τ εκτιμησω..θα του στειλω μερικες φοτο για να δω τι θα μ πει κ αυτος κ θα παραθεσω μερικες κ εδω να μ πειτε την γνωμη σας παιδια το το donor area μου ειναι νορμαλ δλδ στα 5 με 6 χιλιαδες grafds περιπου δεν εχω ξανακανει μεταμοσχευση παρεπιπτοντος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε γιατι ντε κ καλα να πας Βελγιο?Σιγουρα ειναι κορυφη ο γιατρος που αναφερεις αλλα με πολυ λιγοτερα χρηματα θα κανεις εξισου καλη δουλεια και εδω η και στην Κυπρο.Υπαρχουν καλοι γιατροι και εδω κατα την αποψη αλλα κ η Κυπρος εχει δωσει πολυ καλα αποτελεσματα.Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια ερευνα αγορας μεσα στο καλοκαιρι και μετα να αποφασισεις.Καλο θα ηταν να δεις και καποια αποτελεσματα απο κοντα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ο bisanga ειναι ένας απο τους καλύτερους παγκοσμίως γνωστούς γιατρούς και γνώμη μου ειναι οτι δεν μπορεί να συγκριθεί ουτε (φυσικά) με τους ντόπιους ουτε με τους Κύπριους, το μεγαλύτερο πρόβλημα οπως διαπιστωσες ειναι οτι οπως καθε γιατρος στη θέση του χρεώνει πολλα.
Απο εκεί και πέρα κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα, μιλαμε για επέμβαση και οι επεμβάσεις δεν ειναι όλες και πάντα επιτυχημένες.
 

tropheus

Well-Known Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
... αλλα με πολυ λιγοτερα χρηματα θα κανεις εξισου καλη δουλεια και εδω η και στην Κυπρο...

Είναι λίγο υπερβολικό αυτό...

ΜΙΚΕΣ είπε:
Καλο θα ηταν να δεις και καποια αποτελεσματα απο κοντα.

Προφανώς δεν εννοείς από BIS**GA γιατί διαφορετικά πολύ θα ήθελα και εγώ να δω από κοντά αλλά άντε βρες.

Soralteno είπε:
Ο BIS**GA ειναι ένας απο τους καλύτερους παγκοσμίως γνωστούς γιατρούς και γνώμη μου ειναι οτι δεν μπορεί να συγκριθεί ουτε (φυσικά) με τους ντόπιους ουτε με τους Κύπριους

Συμφωνώ απόλυτα.

Soralteno είπε:
το μεγαλύτερο πρόβλημα οπως διαπιστωσες ειναι οτι οπως καθε γιατρος στη θέση του χρεώνει πολλα.

Το έχουν ξεφτιλίσει θες να πεις...

Soralteno είπε:
Απο εκεί και πέρα κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα, μιλαμε για επέμβαση και οι επεμβάσεις δεν ειναι όλες και πάντα επιτυχημένες.

Πράγματι ακόμα και από το BIS**GA (αλλά και από άλλα μεγάλα ονόματα) έχουμε δει μέτρια αποτελέσματα.
Απλά πας με τις πιθανότητες...
 

Flosk

Well-Known Member
Μηπως οι πιθανοτητες κανουν τους γιατρους κ´ οχι οι γιατροι τις πιθανοτητες;;; Μιλαω για ενα επιπεδο υψηλο ουτως η αλλως κ´ οχι για μπακαλοκατασταση οπως στην Ελλαδα.. Αναρωτιεμαι δηλαδη αν οι δυνατοτητες των καλων γιατρων φτανουν μεχρι ενα επιπεδο κ´ μετα ειναι θεμα οργανισμων τα αποτελεσματα.


Οταν κανεις πχ ενα χειρουργιο στα γονατα φανταζομαι πως μεχρι ενα σημειο οι γιατροι ακολουθουν ενα πρωτοκολλο κ´ μετα ειναι θεμα οργανισμου πως θα αντιδρασει. Απο εκει και περα αν παει καποιος να κανει χειρουργιο στα γονατα χωρις να ειναι ορθοπεδικος χειρουργος ή καποιος που τηρει πρωτοκολλα του 1821 ε τοτε αντε γεια..
 

gkast

Active Member
Flosk είπε:
Μηπως οι πιθανοτητες κανουν τους γιατρους κ´ οχι οι γιατροι τις πιθανοτητες;;; Μιλαω για ενα επιπεδο υψηλο ουτως η αλλως κ´ οχι για μπακαλοκατασταση οπως στην Ελλαδα.. Αναρωτιεμαι δηλαδη αν οι δυνατοτητες των καλων γιατρων φτανουν μεχρι ενα επιπεδο κ´ μετα ειναι θεμα οργανισμων τα αποτελεσματα.


Οταν κανεις πχ ενα χειρουργιο στα γονατα φανταζομαι πως μεχρι ενα σημειο οι γιατροι ακολουθουν ενα πρωτοκολλο κ´ μετα ειναι θεμα οργανισμου πως θα αντιδρασει. Απο εκει και περα αν παει καποιος να κανει χειρουργιο στα γονατα χωρις να ειναι ορθοπεδικος χειρουργος ή καποιος που τηρει πρωτοκολλα του 1821 ε τοτε αντε γεια..


Σωστό είναι αυτό που λες όντως έχει να κάνει και απο τον ανθρώπινο οργανισμό
 

tropheus

Well-Known Member
Flosk είπε:
...φανταζομαι πως μεχρι ενα σημειο οι γιατροι ακολουθουν ενα πρωτοκολλο

Έτσι πρέπει αλλά δεν το ακολουθούν όλοι και πάντα αυτό το πρωτόκολλο. Κάποιοι τα ακολουθούν μόνο περιστασιακά και κρίνονται για αυτό.
Είναι πολύ σημαντικό το θέμα που θέτεις Flosk.

Flosk είπε:
κ´ μετα ειναι θεμα οργανισμου πως θα αντιδρασει...

Για αυτό το λόγο είμαι της άποψης "πάμε για μικρές συνεδρίες" γιατί όταν όλα πάνε καλά είμαστε όλοι αγαπημένοι και "γουστάρουμε". Όταν στραβώσει όμως το θέμα φταίει "ο ανάδρομος Ερμής"...
 

elmajiko

Member
tropheus είπε:
Flosk είπε:
...φανταζομαι πως μεχρι ενα σημειο οι γιατροι ακολουθουν ενα πρωτοκολλο

Έτσι πρέπει αλλά δεν το ακολουθούν όλοι και πάντα αυτό το πρωτόκολλο. Κάποιοι τα ακολουθούν μόνο περιστασιακά και κρίνονται για αυτό.
Είναι πολύ σημαντικό το θέμα που θέτεις Flosk.

Flosk είπε:
κ´ μετα ειναι θεμα οργανισμου πως θα αντιδρασει...

Για αυτό το λόγο είμαι της άποψης "πάμε για μικρές συνεδρίες" γιατί όταν όλα πάνε καλά είμαστε όλοι αγαπημένοι και "γουστάρουμε". Όταν στραβώσει όμως το θέμα φταίει "ο ανάδρομος Ερμής"...

Με αυτό το τρόπο καθε τρεις και λιγο εισαι σε μια κλινικη και ψαχνεις για λιγα μοσχευματα τα οποια στο τελος δεν κανουν τη διαφορά.

Αν κατι παει στραβα, καλα θα κανουν οι κλινικες να αναλαμβανουν το λαθος και το κοστος κατ επέκταση απο το να κάνουν τους αδιάφορους.

Κακα τα ψέμματα οι μμ δεν ειναι για ολους αλλα περισσότερο για μικρά nw σε ώριμη ηλικία μετά τα 28 και με λογικες απαιτήσεις.

Αν καταφερει καποιος να πετυχει full καλυψη με 2 το πολυ συνεδρίες και ενα λογικο κόστος νομιζω οτι αλλάζει η ζωη και η ψυχολογια του δραστικά προς το καλό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
elmajiko είπε:
Με αυτό το τρόπο καθε τρεις και λιγο εισαι σε μια κλινικη και ψαχνεις για λιγα μοσχευματα τα οποια στο τελος δεν κανουν τη διαφορά.

Αν κατι παει στραβα, καλα θα κανουν οι κλινικες να αναλαμβανουν το λαθος και το κοστος κατ επέκταση απο το να κάνουν τους αδιάφορους.

Κακα τα ψέμματα οι μμ δεν ειναι για ολους αλλα περισσότερο για μικρά nw σε ώριμη ηλικία μετά τα 28 και με λογικες απαιτήσεις.

Αν καταφερει καποιος να πετυχει full καλυψη με 2 το πολυ συνεδρίες και ενα λογικο κόστος νομιζω οτι αλλάζει η ζωη και η ψυχολογια του δραστικά προς το καλό.

Φαντάσου elmajiko ότι εσύ ήσουν από τους "τυχερούς" υπό την έννοια έκανες μια αποτυχημένη μεταμόσχευση χάνοντας - πετώντας μόνο 1000grafts.
Πέτυχε η δεύτερη μεγάλη μεταμόσχευση (εύχομαι και η τρίτη) και μιλάς εκ του ασφαλούς. Φαντάσου όμως τα παιδιά που έκαναν μεγάλες μεταμοσχεύσεις και είχαν αποτελέσματα παρόμοια με την πρώτη τη δική σου χάνοντας χιλιάδες grafts τα οποία δεν υπάρχει τρόπος να ξαναβρεθούν ακόμα και αν η εταιρεία που την έκαναν αναλάβει τις ευθύνες της.

Το έχω ξαναπεί ότι το να βάζεις σταδιακά λίγα grafts δεν είναι αυτό το τραγικό (υπό την έννοια της ταλαιπωρίας) που φέρνει κάποιος στο μυαλό του όταν έχει κάνει συνεδρίες των 3000 grafts. Είναι απείρως πιο χαλαρή η διαδικασία τόσο μέσα στο χειρουργείο όσο και μετά.
Η φύτρωση είναι πολύ πιο πιθανό να είναι υψηλότερη, το ρίσκο μικρότερο, τα χρήματα πιο διαχειρήσιμα, η κλινική αξιολογείται συνεχώς και τυχόν λαθάκια (που πάντα γίνονται) μπορούν να διορθωθούν σε επόμενη φάση.

Άλλωστε ένας πόλεμος έχει πολλές μάχες.

athenian είπε:
Τροφεα τι πρωτόκολλο πρέπει να ακολουθούν σε μια μμ και δεν το κάνουν?

Από τις σωστές υγειονομικές συνθήκες που πρέπει να τηρούνται μέσα σε ένα χειρουργείο μέχρι και τη σωστή καταμέτρηση των grafts που τοποθετούνται.
 

giwrgos athina

Active Member
Ρε παιδεια αν ειναι να υπαρχει προβλημα φυτρωσης με τις μεφαλες συνεδριες γιατι ολοι οι μεγαλογιατροι και δεν μιλω για τους κυπριους εννοω hasson bissangra rahal προτεινουν μεγαλες συνεδριες?Δεν τον γνωριζουν αυτο?
 

giwrgos athina

Active Member
Εκτος το θεμα των λεφτων αν ενας ασθενης θελει να κανει 3000 grafts θα μπορουσε να μειρασει τα grafts δηλαδη να βαλει 1500 hairline και 1500 στο crown ετσι ωστε να μην παει για μεγαλες πυκνοτητες και χαθουν πολυτιμα grafts.Θα υπαρξει με αυτο τον τροπο θεμα φυτρωτικοτητας?
 

tropheus

Well-Known Member
giwrgos athina είπε:
Εκτος το θεμα των λεφτων αν ενας ασθενης θελει να κανει 3000 grafts θα μπορουσε να μειρασει τα grafts δηλαδη να βαλει 1500 hairline και 1500 στο crown ετσι ωστε να μην παει για μεγαλες πυκνοτητες και χαθουν πολυτιμα grafts.Θα υπαρξει με αυτο τον τροπο θεμα φυτρωτικοτητας?

Πάλι Γιώργο χάνεις όλα τα πλεονεκτήματα όλων των μικρών συνεδριών που ανέφερα παραπάνω και ναι χάνεις και σε ποσοστά φύτρωσης.

Και να το πω και αλλιώς :

Έστω ότι κάποιος σπάει το πόδι του. Για να γίνει καλά χρειαστεί θα χρειαστεί (υποθετικά) ένας μήνας. Αν όμως σπάσει και το χέρι του μαζί θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερος χρόνος για να γίνουν καλά καιτα δύο σημεία. Ο οργανισμός υποβαθμίζει όλες τις άλλες λειτουργίες προκειμένου να γιατρέψει τα σημεία που έχουν υποστεί τη βλάβη.
Κάτι παρόμοιο ισχύει και με τις μεταμοσχεύσεις.

Και κάτι ακόμα : Σε μια μεγάλη συνεδρία η κούραση ολόκληρης της ιατρικής ομάδας μπορεί να οδηγήσει σε πολλά μικρά αλλά καθοριστικά λάθη για την επιβίωση των grafts. Τα λάθη κόπωσης είναι σαφέστατα μικρότερα σε μια μικρή συνεδρία.

Εδώ βλέπουμε να γίνονται μεταμοσχεύσεις της τάξης των 3500 grafts και να υπάρχει ένας μόνο placer σε ολόκληρο το χειρουργείο. Δε μιλάμε για λαθάκια μιλάμε για ΛΑΘΑΡΕΣ !!!
...
 

Flosk

Well-Known Member
Ιδανικα ποσοι placers θα πρεπει να υπαρχουν Tropheus;
Εγω ειχα 2 και στις 2 επεμβασεις ακομα κ´ για τα 460 grafts. Αυτο που δεν θυμαμαι σιγουρα ειναι αν δουλευαν ταυτοχρονα κ´ οι 2 στη δευτερη ή ο ενας ανελαβε μετα τον αλλο. Στην πρωτη δουλευαν ταυτοχρονα 2 με τα 3200 που ειχα βαλει!!!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα γραφόμενα. Πρέπει μια μέρα να γράψουμε έναν οδηγό μεταμόσχευσης, να ξέρουν και οι νέοι και οι αμαθείς τι παίζει. Ο χώρος δεν ειναι στρωμένος με ροδοπέταλα και οι παγίδες ειναι απείρως περισσότερες απο τις αλήθειες. Όλοι μέχρι πριν λίγα χρόνια ή και μήνες θεωρούσαμε κάποια πράγματα δεδομένα, πχ οτι απλά πας τα σκας και βγάζεις μαλλι. Δεν ειναι έτσι, και στον ακριβότερο και καλύτερο γιατρό να πας το αποτέλεσμα δεν ειναι εγγυημένα, οχι μόνο φυτρωτικά, αλλά και αισθητικά για πολλούς λόγους που δεν μπορούν να αναλυθούν εδώ. Ειναι τόσο πολύπλοκο και πολυδιάστατο το θέμα που πρέπει να γραφθεί έκθεση. Εγώ απλά θα πω πως ο ιδανικός υποψήφιος για μμ ειναι αυτός με ένα μικρο προς μεσαίο nw το πολύ ως 4, με μικρό κεφάλι, μικρή αντίθεση χρώματος μαλλιού με κρανίο, καλή ποιότητα τρίχας, χοντρή τρίχα, μεγάλη ηλικία με οχι τόσο επιθετική τριχόπτωση, χορήγηση θεραπείας ισχυρής, συντηρητικό - στρατηγικό σχεδιασμό κοντά στα προυπάρχοντα μαλλιά, και φυσικά υψηλά ποσοστά φύτρωσης, που για να επιτευχθούν, θα πρέπει ο γιατρός να τηρεί αυστηρά τα όποια πρωτόκολλα, το session είτε να ειναι μικρό ή αν δεν ειναι να μοιραστεί σε περισσότερες μέρες με επαρκές προσωπικό που θα μπορεί να το διαχειριστεί, και φυσικά να ειναι στην μέρα του κτλ κτλ. Ένα πράγμα όμως δεν μπορεί να εξασφαλιστεί και τον θεό να έχεις κουμπάρο. Ακόμη και αν όλα τα παραπάνω αν υπάρξουν... αυτή ή άβυσσος που λέγεται ανθρώπινος οργανισμός να θέλει να δεχτεί τα μοσχεύματα, κάτι που κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί σε τι ποσοστό θα γίνει. Πρώτα ζυγίζεις αν εισαι υποψήφιος για μμ, μετά επιλέγεις τον γιατρό αφού δεις τι ποσοστά αποτυχίας έχεις σε συνάρτηση με το σύνολο των επεμβάσεων που τελεί, γενικά αν τα όποια του αποτελέσματα σε ικανοποιούν οπτικά κτλ, το χρηματικό δεν θα πρέπει να σε απασχολεί γιατί αν ψωνίζεις με μόνο κριτήριο την τιμή, τελείωσες, και μετά προχωράς στο session που επιλέγεις παίρνοντας το αντίστοιχο ρίσκο και κάνεις τον σταυρό σου.
 

tropheus

Well-Known Member
Flosk είπε:
Ιδανικα ποσοι placers θα πρεπει να υπαρχουν Tropheus;
Εγω ειχα 2 και στις 2 επεμβασεις ακομα κ´ για τα 460 grafts. Αυτο που δεν θυμαμαι σιγουρα ειναι αν δουλευαν ταυτοχρονα κ´ οι 2 στη δευτερη ή ο ενας ανελαβε μετα τον αλλο. Στην πρωτη δουλευαν ταυτοχρονα 2 με τα 3200 που ειχα βαλει!!!

Το θέμα είναι ένας placer να δουλεύει ακολουθώντας ένα "ανθρώπινο" ωράριο.
Φαντάσου να είσαι πάνω από ένα κεφάλι και να πρέπει για ατελείωτες ώρες να περνάς την κλωστή μέσα από την τρύπα της βελόνας φορώντας και τα γυαλιά μεγέθυνσης.

Όσο περισσότεροι placers εναλλάσσονται (για να ξεκουράζονται και όχι να πηγαίνουν από το ένα χειρουργείο στο άλλο απλά για να δημιουργούμε εντυπώσεις) κατά τη διάρκεια της διαδικασίας τόσο το καλύτερο. Επειδή όμως το προσωπικό κοστίζει πολλοί διατηρούν ένα μικρό αριθμό σε βάρος της ποιότητας...
 
Καλημέρα,

Από τη δική μου εμπειρία στο εξωτερικό θα σας πω ότι συμφωνώ με τα γραφόμενα. Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται για μεταμόσχευση να διαβάσει (ξανά και ξανά) τα παραπάνω. Πραγματικά χρειάζεται μία ολόκληρη έκθεση αυτό το θέμα.
 
Μπλουζα