Μεταμοσχευση στην Advanced Hair Clinic, 2027 Grafts FUE, 29/01/2020

Vasilis_av92

New Member
Ναι....για την δοτρια μιλάω...βλέπω παράθυρο καμιά σχέση βέβαια με αλλά και άλλα παράθυρα...αχνοφαινεται και μικρή σημασία έχει ......

Το παρατηρησα και γω, πιο πολυ φαινεται μια γραμμη στο κατω μερος αλλα νταξει δεν φαινεται τοσο ειδικα οσοι δεν ξερουν απο ΜΜ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adriano

Well-Known Member
Εμένα η AHC μου αρέσει. Είναι πάνω από το μέσο όρο τουλάχιστον για Ελλάδα. Αλλά δυστυχώς πιστεύω ότι δεν είναι για όλους και εξηγούμαι:

1) Για μένα δεν ενδείκνυται ως κλινική για όσους θέλουν να ξυρίζουν τα πλαινά. Προσωπικά αν το έβλεπα αυτό στο κεφάλι θα γινόμουν έξαλλος.
2) Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου είναι η ασυνέχεια στο θέμα της δότριας. Από ότι φαίνεται δεν την διαχειρίζονται με συγκεκριμένο πρωτόκολλο και την διαχειρίζονται ανά περίπτωση. Υπάρχουν περιπτώσεις που η δότρια έχει το window effect (και εδώ στον φίλο φαίνεται, όχι πολύ αλλά φαίνεται) και σε άλλες που δεν φαίνεται καθόλου. Αυτό δείχνει ότι δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη τακτική στο θέμα της δότριας. Αν το φτιάξει αυτό η κλινική είναι νούμερο 1 στην Ελλάδα.

Ταπεινή άποψη. Το αποτέλεσμα του φίλου πάντως μου αρέσει.
 

koumparos

Well-Known Member
Συμφωνώ με adriano.
Εάν είχαν σωστή εξαγωγή θα ήταν νο 1 Ελλάδα και ίσως μια από τις καλύτερες vfm κλινικές στην Ευρώπη.
 

Georgie

Well-Known Member
Εμένα η AHC μου αρέσει. Είναι πάνω από το μέσο όρο τουλάχιστον για Ελλάδα. Αλλά δυστυχώς πιστεύω ότι δεν είναι για όλους και εξηγούμαι:

1) Για μένα δεν ενδείκνυται ως κλινική για όσους θέλουν να ξυρίζουν τα πλαινά. Προσωπικά αν το έβλεπα αυτό στο κεφάλι θα γινόμουν έξαλλος.
2) Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου είναι η ασυνέχεια στο θέμα της δότριας. Από ότι φαίνεται δεν την διαχειρίζονται με συγκεκριμένο πρωτόκολλο και την διαχειρίζονται ανά περίπτωση. Υπάρχουν περιπτώσεις που η δότρια έχει το window effect (και εδώ στον φίλο φαίνεται, όχι πολύ αλλά φαίνεται) και σε άλλες που δεν φαίνεται καθόλου. Αυτό δείχνει ότι δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη τακτική στο θέμα της δότριας. Αν το φτιάξει αυτό η κλινική είναι νούμερο 1 στην Ελλάδα.

Ταπεινή άποψη. Το αποτέλεσμα του φίλου πάντως μου αρέσει.
Εχεις δίκιο @Adriano αλλα μήπως παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες?
Εχω δει πρόσφατα σε άλλες παρουσιάσεις ( δε θελω να αναφέρω κλινική κλπ) που εχουν το ιδιο window effect όπως αναφέρεις .
Μήπως ειναι και τα χαρακτηριστικά της τρίχας η κατα ποσο πυκνή ειναι η δοτρια ?
Δεν εχω καμία πρόθεση να υπερασπιστώ τη κλινική σε καμία περίπτωση, και δε ξέρω καν εάν αυτο που αναφέρω ισχύει .
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι το έχουμε δει και από Τουρκία μερια.Νομιζω σε περιστατικό του Ερντογάν.
Και 2 αλλα κουμπάρε απο άλλες κλινικές.
Εν παση περιπτωση μπορει να κάνω και λάθος, αλλα ειδικά τους πρώτους μηνες απο τη μεταμοσχευση κάποια περιστατικα δειχνουν αυτη την εικόνα λογω contrast δέρματος και τρίχας . Εάν αυτο παραμείνει και μετα το πεντάμηνο τοτε θα μπορούμε να μιλάμε για over harvesting το οποίο βέβαια και να συμβαίνει μπορει να καλυφθεί με μεγαλυτερο μήκος .
Εμένα δε θα με πείραζε επειδή δε μου αρεσουν τα fade κουρέματα . :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και 2 αλλα κουμπάρε απο άλλες κλινικές.
Εν παση περιπτωση μπορει να κάνω και λάθος, αλλα ειδικά τους πρώτους μηνες απο τη μεταμοσχευση κάποια περιστατικα δειχνουν αυτη την εικόνα λογω contrast δέρματος και τρίχας . Εάν αυτο παραμείνει και μετα το πεντάμηνο τοτε θα μπορούμε να μιλάμε για over harvesting το οποίο βέβαια και να συμβαίνει μπορει να καλυφθεί με μεγαλυτερο μήκος .
Εμένα δε θα με πείραζε επειδή δε μου αρεσουν τα fade κουρέματα . :)

Προφανώς παίζει ρόλο το κοντραστ δέρματος/τριχας. Η σωστή πρακτική όμως είναι το harvesting να γίνεται απ΄ όλη την δότρια. Αυτό δεν είναι συζητήσιμο ούτε διαπραγματεύσιμο.

Μην ξεχνάμε όμως ότι υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό και έχει σχέση και με την φύτρωση. Η εξαγωγή από occipital μόνο είναι πολύ έυκολη, σχεδόν όλα πολύτριχα και έχει μεγάλα ποσοστά επιβίωσης. Αν επεκταθείς μαζικά και σε άλλες περιοχές, όπως είναι το σωστό, το επίπεδο δυσκολίας (και αποτελέσματος) αυξάνεται.
 

Adriano

Well-Known Member
Εχεις δίκιο @Adriano αλλα μήπως παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες?
Εχω δει πρόσφατα σε άλλες παρουσιάσεις ( δε θελω να αναφέρω κλινική κλπ) που εχουν το ιδιο window effect όπως αναφέρεις .
Μήπως ειναι και τα χαρακτηριστικά της τρίχας η κατα ποσο πυκνή ειναι η δοτρια ?
Δεν εχω καμία πρόθεση να υπερασπιστώ τη κλινική σε καμία περίπτωση, και δε ξέρω καν εάν αυτο που αναφέρω ισχύει .

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Δεν μπορώ να τους αναλύσω και αφορά τους πιο ειδικούς. Προσωπικά το αισθητικό κομμάτι σχολιάζω. Για μένα δεν ισχύει το μαλλί με κάθε κόστος. Αν είχα τέτοιο πράγμα στη δότρια θα με πείραζε περισσότερο από την καράφλα μου μιας και θεωρώ την καράφλα κάτι φυσικό αλλά το τετράγωνο πίσω αφύσικο.

Ξαναλέω. Μακάρι να αλλάξουν τακτική. Εμένα η μομφή μου δεν είναι για να διαβάλω την κλινική. Μέμφομαι την τακτική και την προχειρότητά τους. Είναι 2-3 πράγματα που αν τα αλλάξουν θα ανέβουν επίπεδο. Φαίνεται ότι δεν τους απασχολεί. Για μένα πχ που είμαι 30 είναι τραγικό για ένα επαγγελματία να μην θέλει να ανέβει επίπεδο. Η AHC μπορεί να βολεύεται έτσι. Δικαίωμα της.
 

8_null_8

New Member
Ναι ακριβως ειναι σε μορφη gel. Εφαρμοζεται οπως η μινοξιδιλη με απαλο μασαζ βαζοντας κοκκους απο gel στα χερια σε ποσοτητα αναλογη με την περιοχη που θες να καλυψεις. Δεν μου ειπαν κατι, μονο αν εχει σταθεροποιηθει η τριχοπτωση με ρωτησαν.
Μου ειπαν οτι αν εφαρμοζω την αγωγη με συνεπεια θα χρειστω παλι ΜΜ στα 40.
Σε ευχαριστω πολυ!

Το αποτελεσμα δειχνει καλο για 4 μηνες.
Μπορεις να μας πεις απο που παιρνεις τοπικο gel Finasteride?
Link, εταιρεια etc
 

tol

Well-Known Member
Το αποτελεσμα δειχνει καλο για 4 μηνες.
Μπορεις να μας πεις απο που παιρνεις τοπικο gel Finasteride?
Link, εταιρεια etc
Φιλε μου, το αποτελεσμα δεν ειναι 4 μηνων...ειναι ηδη 7μισι μηνων...δεν εχουμε καμια ενημερωση εδω και τρεις μηνες.

Επομενως, περιμενε να γινει πρωτα μια ενημερωση και μετα αξιολογουμε το αποτελεσμα (φυσικα το τοπικο τζελ το προμηθευεται απο την ιδια την κλινικη του Βεκρη).
 

bill_agge

Bill_92
Καλησπερα παιδια, κανω ενα update για τον 8ο μηνα παρα 10 μερες.
Παραθετω φωτογραφιες για να μου πειτε αποψεις.
Ειδικοτερα τους μηνες Ιουνιο, Ιουλιο και Αυγουστο ειχα τρελη τριχοπτωση 100+ τριχες καθε μερα σε σημειο που ανησυχησα και λεω τι γινεται τωρα. Καποιες παρατηρησεις που εκανα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη ανομοιομορφια στα μηκη των τριχων οπως και στο παχος που δεν με πολυ ευχαριστει ως αποτελεσμα, βεβαια θα του δωσω χρονο να δω πως θα ειναι οταν ισορροπησει το θεμα.
Οι τριχες στους κροταφους μεγαλωνουν με ταχυτητα χελωνας σε σχεση με το τσουλουφι μπροστα.
Απο τον Σεπτεμβρη και μετα χανω γυρω στις 20 τριχες, οποτε ειναι θετικο αυτο και πιστευω εχει καλμαρει η τριχοπτωση και συνεχιζω κανονικα με τα προιοντα.. Ειδομεν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vasilis_av92

New Member
Καλησπερα παιδια, κανω ενα update για τον 8ο μηνα παρα 10 μερες.
Παραθετω φωτογραφιες για να μου πειτε αποψεις.
Ειδικοτερα τους μηνες Ιουνιο, Ιουλιο και Αυγουστο ειχα τρελη τριχοπτωση 100+ τριχες καθε μερα σε σημειο που ανησυχησα και λεω τι γινεται τωρα.

Καποιες παρατηρησεις που εκανα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη ανομοιομορφια στα μηκη των τριχων οπως και στο παχος που δεν με πολυ ευχαριστει ως αποτελεσμα, βεβαια θα του δωσω χρονο να δω πως θα ειναι οταν ισορροπησει το θεμα.
Οι τριχες στους κροταφους μεγαλωνουν με ταχυτητα χελωνας σε σχεση με το τσουλουφι μπροστα.
Απο τον Σεπτεμβρη και μετα χανω γυρω στις 20 τριχες, οποτε ειναι θετικο αυτο και πιστευω εχει καλμαρει η τριχοπτωση και συνεχιζω κανονικα με τα προιοντα.. Ειδομεν
 

Συνημμένα

  • IMG_E3683.JPG
    IMG_E3683.JPG
    1.2 MB · Προβολές: 442
  • IMG_E3705.JPG
    IMG_E3705.JPG
    661.3 KB · Προβολές: 425
  • IMG_E3713.JPG
    IMG_E3713.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 399
  • IMG_E3715.JPG
    IMG_E3715.JPG
    464.9 KB · Προβολές: 394
  • IMG_E3716.JPG
    IMG_E3716.JPG
    507.8 KB · Προβολές: 395
  • IMG_E3722.JPG
    IMG_E3722.JPG
    439.5 KB · Προβολές: 442

aeratos28

Just aeratos
Πολύ τρίγωνο το σχήμα αδερφέ.προσωπικα δεν μου αρέσει καθόλου ο σχεδιασμός.γιατι hairline ακόμα δεν έχει δημιουργηθεί.για να έχεις hairline χρειαζεσαι πάλι επέμβαση.ξεκαθαρα όλα α ζώνη έπρεπε να μπουν και μην σου πω ότι ούτε και τα 2027 που έβαλες συνολικά δεν έφταναν μόνο για την α ζώνη.οχι για όλα τα σημεία που έβαλες.ηθελες περίπου 2500 μόνο μπροστά.800-1000 για hairline μόνο και άλλα 1400-1600 στην υπολοιπη α ζώνη.καλη συνέχεια να έχεις.
 

spi

Well-Known Member
Αν θέλεις βάλε.και δοτρια. Φαίνεται καλό αποτέλεσμα με αδύναμη χερλαιν. Το άπλωμα των μοσχευμάτων και σε σένα εμφανές όπως έγραψα και πιο παλιά, όπως και το δικό μου. Ανούσιο αχρειαστο
 

Vasilis_av92

New Member
Ανεβάζω πιο ολοκληρωμένο υλικό με φωτογραφίες δοτριας και μπροστινής περιοχής κουρεμενα πιο ομοιομορφα σε μήκος.
Οι φωτογραφίες είναι με φουλ ήλιο

Σημείωση: τα μαλλιά είναι λαδωμενα μετά από εφαρμογή μινοξιδιλης και gel φινα
 

Συνημμένα

  • 4D909DBC-6CA0-4941-8254-12941046C614.jpeg
    4D909DBC-6CA0-4941-8254-12941046C614.jpeg
    1.3 MB · Προβολές: 365
  • 71731FAD-3C40-43B8-BB06-FAA35D45B9D1.jpeg
    71731FAD-3C40-43B8-BB06-FAA35D45B9D1.jpeg
    973.6 KB · Προβολές: 379
  • 1F7B2BE5-60BF-4BBF-A4E7-A3A7771496B7.jpeg
    1F7B2BE5-60BF-4BBF-A4E7-A3A7771496B7.jpeg
    1.5 MB · Προβολές: 361
  • 512084E2-E968-4556-8B64-7BFE308FBE95.jpeg
    512084E2-E968-4556-8B64-7BFE308FBE95.jpeg
    2.9 MB · Προβολές: 356
  • FCCECA7A-3E1F-47FE-92AB-B94DB4192753.jpeg
    FCCECA7A-3E1F-47FE-92AB-B94DB4192753.jpeg
    366.6 KB · Προβολές: 361
  • 340379CA-C2CC-47C3-B786-500613F970DB.jpeg
    340379CA-C2CC-47C3-B786-500613F970DB.jpeg
    750.9 KB · Προβολές: 347
  • 512D0B9A-7869-4752-89C2-908B1DA29FDA.jpeg
    512D0B9A-7869-4752-89C2-908B1DA29FDA.jpeg
    549.7 KB · Προβολές: 342
  • 12C612BF-CA54-4B6A-82C2-B202C2A46679.jpeg
    12C612BF-CA54-4B6A-82C2-B202C2A46679.jpeg
    1.1 MB · Προβολές: 368
  • EF1235E7-A6B4-417B-BD64-81C92FC289BB.jpeg
    EF1235E7-A6B4-417B-BD64-81C92FC289BB.jpeg
    704.9 KB · Προβολές: 341
  • 91E03275-67DC-4A5B-8D84-E97D89D1DC9B.jpeg
    91E03275-67DC-4A5B-8D84-E97D89D1DC9B.jpeg
    376.7 KB · Προβολές: 333
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Αν έχεις στο μυαλό σου κάποια στιγμή να πας πάλι για επέμβαση ,πήγαινε να φτιάξεις μια hairline μόνο..βρες μια κλινική που να μπορεί να δουλέψει περίπου 50 grafts ανά τετρ εκατοστό ώστε να μπουν 1000 περίπου grafts και να είσαι πένα.
 

Vasilis_av92

New Member
Αν έχεις στο μυαλό σου κάποια στιγμή να πας πάλι για επέμβαση ,πήγαινε να φτιάξεις μια hairline μόνο..βρες μια κλινική που να μπορεί να δουλέψει περίπου 50 grafts ανά τετρ εκατοστό ώστε να μπουν 1000 περίπου grafts και να είσαι πένα.
Ναι αυτό σκεφτόμαι απλά έχω ενδοιασμο αν θα πάω πάλι στην advanced ή σε κάποια άλλη με καλύτερη εμφυτευση άνα cm2..
Υπάρχει τέτοια κλινική στην Ελλάδα που να βάζει 50/cm2?
 

8_null_8

New Member
Σαφης βελτιωση σε σχεση με την προηγουμενη κατασταση. Η δοτρια φαινεται λιγο overharvested ή φταιει ο φωτισμος;
Δεν νομιζω να ειναι over-harvested, κουρεβεται less than 0.6mm κατι που σιγουρα δεν ενδεικνυται, γι'αυτο φαινεται, αυτο νομιζω τλχ.
 
Μπλουζα