Μεταμοσχευση στην Ελλαδα η ειναι ακομα ρισκο?

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε n094 εχεις απολυτο δικιο.Πρεπει να αλλαξουμε τακτικη,αν κ επρεπε να το ειχαμε κανει ηδη.Τοσο καιρο τους παρακαλαγαμε και τους χρυσοπληρωναμε και πολλες φορες δεν το σεβοντουσαν και τα αποτελεσματα ηταν τραγικα.Εγω δεν δινω πανω απο 2000 ευρο.Προσφατα γνωρισα εναν τυπο που εκανε μεταμοσχευση (μεγαλος σε ηλικια 55-60)Ελλαδα με 1100 ευρο και,ενταξει αυτος ηταν εντελως καραφλος και του εβαλαν σε ολη την επιφανεια μαλλια(μην περιμενεις καμια τρελη πυκνοτητα)και σε καμια περιπτωση δεν τον ελεγες καραφλο.Οποιος παει κ δωσει πανω απο 4000 ευρο τετοια εποχη για μεταμοσχευση,ειναι μεγαλος ............ας!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jmirko

New Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Φιλε n094 εχεις απολυτο δικιο.Πρεπει να αλλαξουμε τακτικη,αν κ επρεπε να το ειχαμε κανει ηδη.Τοσο καιρο τους παρακαλαγαμε και τους χρυσοπληρωναμε και πολλες φορες δεν το σεβοντουσαν και τα αποτελεσματα ηταν τραγικα.Εγω δεν δινω πανω απο 2000 ευρο.Προσφατα γνωρισα εναν τυπο που εκανε μεταμοσχευση (μεγαλος σε ηλικια 55-60)Ελλαδα με 1100 ευρο και,ενταξει αυτος ηταν εντελως καραφλος και του εβαλαν σε ολη την επιφανεια μαλλια(μην περιμενεις καμια τρελη πυκνοτητα)και σε καμια περιπτωση δεν τον ελεγες καραφλο.Οποιος παει κ δωσει πανω απο 4000 ευρο τετοια εποχη για μεταμοσχευση,ειναι μεγαλος ............ας!

αχαχαχαχα.. Για εμένα ο ......ας που λες θα ήταν αυτός που θα περίμενε ότι με 2 ή 3 χιλιάρικα μπορεί να έχει καλό αποτέλεσμα..
 

GeoGrek

New Member
crossfire είπε:
GeoGrek είπε:
Και για να επιστρέψουμε στο ερώτημα που θέτει ο τίτλος του thread, η άποψή μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητα καλύτερο ό,τι προέρχεται από το εξωτερικό και δεν είναι απαραίτητα χάλια ό,τι προέρχεται από την Ελλάδα. Και δεν μιλάω μόνο για τις μμ αλλά για όλες τις υπηρεσίες και τα προϊόντα. Ως καταναλωτές καλά θα κάνουμε να αποκτήσουμε μια σωστή τακτική και πρακτική, και να ερευνούμε πριν αγοράσουμε. Ο ενημερωμένος καταναλωτής είναι αυτός που μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα της κάθε αγοράς, ακόμα και αυτής των μεταμοσχεύσεων. Αυτό και όλα τα αντίστοιχα forum αυτό το σκοπό έχουν, να μας βοηθούν να ενημερωνόμαστε καλύτερα, να ξέρουμε τι ζητάμε και να μην μπορεί κανείς να μας κοροϊδέψει.
Κατά τα λοιπά, επειδή ο καιροί είναι δύσκολοι και τα οικονομικά περιορισμένα, εγώ τουλάχιστον έχω ξεκινήσει την έρευνά μου από την Ελλάδα, αφενός γιατί οι τιμές είναι καλύτερες από το εξωτερικό και αφετέρου γιατί αν επιλέξω τελικά να κινηθώ εντός, δεν θα επιβαρύνω τον προϋπολογισμό μου και με έξοδα ταξιδίου.
Πάντως, παρακολουθώντας και ευρωπαϊκά και αμερικάνικα forum, αρχίζω και αντιλαμβάνομαι ότι οι ελληνικές κλινικές και οι Έλληνες γιατροί έχουν κάνει σημαντικά βήματα βελτίωσης στην ποιότητα των υπηρεσιών τους και των τεχνικών τους και φυσικά στο τελικό αποτέλεσμα. Αυτό άλλωστε επιδιώκουμε όλοι.

αν μετα απο μεγαλη ερευνα αποφασισες οτι η μεταμοσχευση στην ελλαδα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για τον εαυτο σου,καντην.
αν το κανεις για να γλιτωσεις εισητηρια και ξενοδοχεια....αστο....μου θυμιζεις καποιον που ηθελε ελλαδα και κατα προτιμηση κοντα στο σπιτι του(επαρχια) για να παει στην κλινικη με το λεωφορειο.
ιδια λεφτα,εξωτερικο και λιγοτερα grafts.
αποψη μου

Δεν λέω ότι αποφάσισα την Ελλάδα επειδή ήθελα να γλιτώσω τα έξοδα ταξιδίου. Λέω απλά ότι ΑΝ επιλέξω την Ελλάδα, θα γλιτώσω και τα έξοδα ταξιδίου. Κάτι σαν...παρέπλευρες οφέλειες :) Εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι Έλληνες γιατροί έχουν κάνει πολύ δρόμο αν και συμφωνώ με τον N094 ότι πρέπει να δούμε κι άλλα αποτελέσματα. Πάντως και σε ξένα forum που παρακολουθώ όπου αναρτώνται περιστατικά από διάφορες κλινικές στον κόσμο, η Ελλάδα και η Κύπρος έχουν αρκετά καλά αποτελέσματα. Θεωρώ λοιπόν ότι οι δυο χώρες θα έπρεπε να μπαίνουν στη λίστα της έρευνας που κάνει ο καθένας μας προκειμένου να επιλέξει γιατρό/κλινική. Πόσο μάλλον αν κάποιος είναι Έλληνας...


Σημειοτέον, οι τιμές που έχω πάρει μέχρι στιγμής είναι πολύ πιο βελτιωμένες σε σχέση με προπέρσι, που είχα κάνει μια ακόμα γύρα στην αγορά. Και με την κατάλληλη διαπραγμάτευση, πέφτουν κι άλλο!
 

Conan

Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Φιλε αν χανεις τα μαλλια απο 18 χρονων εννοειται οτι δεν αξιζει να κανεις μεταμοσχευση.Μεταμοσχευση σημαινει διορθωση.Και μετα απο καποια χρονια ξανα κ ξανα.Ειναι καλυτερο απο το να κυκλοφορεις με γυαλισμενο κεφαλι.Αν βαζεις κ καποιο φαρμακο θα κρατηθεις ακομα περισσοτερο.Ο καθενας κανει οτι νομιζει στο κεφαλι του.Αλλοι πινουν φινα για να κρατηθουν αλλοι δεν παιρνουν τιποτα και αλλοι ειναι ζαμαν φου κ δεν τους νοιαζει τιποτα.Εγω δεν ειπα οτι λυνεις το προβλημα σου εντελως και δεν εχω πει ποτε οτι μια μεταμοσχευση σε κανει 18 χρονων.Η δικη μου αποψη ειναι οτι με ενα κοντο κουρεμα και με μια καλη μεταμοσχευση ειναι πολυ πιο ωραιο το λουκ απο το να εχεις μια καλογυαλισμενη καραφλα.Βλεπε πχ Σεργουλοπουλο....θα ηταν καλυτερα αν ηταν καραφλος......σε καμια περιπτωση.Στο κοντο λουκ δεν χρειαζεται κ πολυ μεγαλη πυκνωση για να εχει καποιος καλο αποτελεσμα.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα,τι να κανουμε?Απο την αλλη κ αυτος που εχει γρηγορη τριχοπτωση μπορει να διορθωσει την κατασταση αλλα θα χρειαστει πιο πολλες μεταμοσχευσεις και εννοειται πολυ περισσοτερο χρημα.Βλεπε Ν094.Πολυ καλο αποτελεσμα.

συμφωνώ πάντως για το (αρκετά) κοντό μήκος στο μαλλι , έτσι το έχω κι εγώ :p
 
Μπλουζα