Μεταμοσχευση στην Ελλαδα η ειναι ακομα ρισκο?

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Τον τελευταιο καιρο ολο κ περισσοτερα ατομα σιγα σιγα αποφασιζουν να κανουν μεταμοσχευση σε Ελληνικη κλινικη και ολο και περισσοτεροι γιατροι ξεφυτρωνουν.Σιγουρα το οικονομικο παιζει μεγαλο ρολο αλλα φαινονται μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα οτι καποιες κλινικες εχουν αρχισει να κανουν και καλυτερα την δουλεια τους.Προσωπικα εχω εμπειρια απο φιλο ο οποιος κανοντας strip σε πασιγνωστο γιατρο εχει θα ελεγα αρκετα καλα αποτελεσματα.Μηπως τελικα ηρθε η ωρα να στηριξουμε τις δικες μας κλινικες?Οι τιμες παντως παραμενουν σε υψηλα επιπεδα ακομα κ τωρα που οι μισθοι ειναι μισθοι πεινας,σιγουρα ομως ειναι πιο χαμηλες απο κλινικες του εξωτερικου.Θα ηθελα να ακουσω αρκετες αποψεις και εμπειριες πανω σε αυτο το θεμα το οποιο πρεπει να ειναι παντα ανοικτο και κατα την αποψη μου πολυ πιο σημαντικο κ ουσιωδες απο το να ασχολουμαστε για τις παρενεργειες της φιναστεριδης.Η αποψη μου ειναι οτι εχοντας χαλασει πανω απο 3-4 χιλιαρικα σε δερματολογους η μονη λυση στο θεμα τριχοπτωση,αν και δεν αποτελει μονιμη λυση,ειναι η λυση της μεταμοσχευσης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Συμφωνώ και με τους δυο σας. Συμφωνώ με τον Μικέ ότι υπάρχουν καλοί γιατροί στην Ελλάδα και από ότι βλέπω από τα τελευταία μέλη του φόρουμ που έχουν κάνει στην Ελλάδα έχουν ρίξει αρκετά και τις τιμές τους (στις τελευταίες 2-3 περιπτώσεις από ότι υπολόγισα κοντά στα 2 Ευρώ το graft για FUE, όταν στο εξωτερικό το φτηνότερο είναι κοντά στα 3-3,5), όπως συμφωνώ και με τον rocknrolla μιας και εγώ είμαι ζωντανό παράδειγμα ανθρώπου που ξεκίνησε τις μμ χωρίς να έχει σταθεροποιημένο NW και μου πήρε περίπου 6 χρόνια και 5 μμ για να φτάσω στο σημείο που βρίσκομαι και βέβαια χωρίς να έχω σταματήσει να βάζω σκευάσματα αλλά και χωρίς να είμαι σίγουρος ότι έχει σταματήσει εντελώς η τριχόπτωσή μου.
 

n094

Active Member
rocknrolla είπε:
φίλε μου, στο θέμα σου γράφεις ότι έχεις πληρώσει για τις μεταμοσχεύσεις γύρω στα 14 χιλιάρικα. Πιστεύεις ότι το αποτέλεσμα που έχεις αξίζει αυτά τα χρήματα;

Μέχρι το τελευταίο ευρώ. Για μένα αυτά τα λεφτά, παρότι πολλά, άλλαξαν τη ζωή μου και αυτό βέβαια δεν περιμένω να το καταλάβει ο καθένας, αλλά τουλάχιστον τα περισσότερα μέλη που παλεύουμε να βγάλουμε κάποια τρίχα καταλαβαίνουμε τι είναι από καραφλός να αποκτάς μαλλιά. Επίσης να πω ότι εγώ ήμουν "άτυχος" μιας και έκανα την 1η μου μμ το 2006 όταν οι τιμες ήταν στα ύψη, αν έκανα τώρα όλες τις μμ υπολογίζω ότι θα πλήρωνα περίπου 10000 ευρώ.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
rocknrolla είπε:
Τι θα πει "αρκετά καλά αποτελέσματα";

Τι νόργουντ ήταν ο φίλος σου;

Πόσο καιρό έχει που έχει κάνει την επέμβαση;

Συνεχίζεται η τριχόπτωσή του;

Πόσες τρίχες έβαλε για να καλύψει τα φαλακρά σημεία;

Ποιο είναι το αισθητικό αποτέλεσμα;

Μετά την επέμβαση παίρνει φάρμακα για να συντηρήσει τα μη μεταμοσχευμένα μαλλιά;


ο φιλος ειχε διαχυτη αραιωση,
ξερεις καποιον να κανει μεταμοσχευση κ μετα δια μαγειας να σταματαει η τριχοπτωση????την επεμβαση την εκανε πριν 6 μηνες
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε αν χανεις τα μαλλια απο 18 χρονων εννοειται οτι δεν αξιζει να κανεις μεταμοσχευση.Μεταμοσχευση σημαινει διορθωση.Και μετα απο καποια χρονια ξανα κ ξανα.Ειναι καλυτερο απο το να κυκλοφορεις με γυαλισμενο κεφαλι.Αν βαζεις κ καποιο φαρμακο θα κρατηθεις ακομα περισσοτερο.Ο καθενας κανει οτι νομιζει στο κεφαλι του.Αλλοι πινουν φινα για να κρατηθουν αλλοι δεν παιρνουν τιποτα και αλλοι ειναι ζαμαν φου κ δεν τους νοιαζει τιποτα.Εγω δεν ειπα οτι λυνεις το προβλημα σου εντελως και δεν εχω πει ποτε οτι μια μεταμοσχευση σε κανει 18 χρονων.Η δικη μου αποψη ειναι οτι με ενα κοντο κουρεμα και με μια καλη μεταμοσχευση ειναι πολυ πιο ωραιο το λουκ απο το να εχεις μια καλογυαλισμενη καραφλα.Βλεπε πχ Σεργουλοπουλο....θα ηταν καλυτερα αν ηταν καραφλος......σε καμια περιπτωση.Στο κοντο λουκ δεν χρειαζεται κ πολυ μεγαλη πυκνωση για να εχει καποιος καλο αποτελεσμα.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα,τι να κανουμε?Απο την αλλη κ αυτος που εχει γρηγορη τριχοπτωση μπορει να διορθωσει την κατασταση αλλα θα χρειαστει πιο πολλες μεταμοσχευσεις και εννοειται πολυ περισσοτερο χρημα.Βλεπε Ν094.Πολυ καλο αποτελεσμα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
παλι εισαι λαθος.Εννοειται το να γυμναζεσαι δεν εχει καμια σχεση με το αν εχεις μαλλια η οχι.Ψευτικες τριχες φανταζομαι εννοεις το body fue.Το οτι οι κλινικες εχουν υψηλες τιμες και βαρανε στο σταυρο ειμαι ο πρωτος που το εχω κανει θεμα παρα πολλες φορες.Το να κατακρινεις τα παντα και να λες καλυτερα καποιος να φτιαξει το προσωπο του,εμενα μου φαινεται εντελως μ@λ@κι@ σαν επιχειρημα.Τελοσπαντων,ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει σε αυτη την ζωη.Αν δεν σε χαλαει εσενα πχ η φαλακρα τοτε στους αλλους περισευει.Και τελος θα ηθελα να σου πω οτι αν οντως καποιος εχει τοσο ωραιο προσωπο πια δεν χρειαζεται να ανυσηχει για το αν θα χασει τα μαλλια του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GeoGrek

New Member
Και για να επιστρέψουμε στο ερώτημα που θέτει ο τίτλος του thread, η άποψή μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητα καλύτερο ό,τι προέρχεται από το εξωτερικό και δεν είναι απαραίτητα χάλια ό,τι προέρχεται από την Ελλάδα. Και δεν μιλάω μόνο για τις μμ αλλά για όλες τις υπηρεσίες και τα προϊόντα. Ως καταναλωτές καλά θα κάνουμε να αποκτήσουμε μια σωστή τακτική και πρακτική, και να ερευνούμε πριν αγοράσουμε. Ο ενημερωμένος καταναλωτής είναι αυτός που μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα της κάθε αγοράς, ακόμα και αυτής των μεταμοσχεύσεων. Αυτό και όλα τα αντίστοιχα forum αυτό το σκοπό έχουν, να μας βοηθούν να ενημερωνόμαστε καλύτερα, να ξέρουμε τι ζητάμε και να μην μπορεί κανείς να μας κοροϊδέψει.
Κατά τα λοιπά, επειδή ο καιροί είναι δύσκολοι και τα οικονομικά περιορισμένα, εγώ τουλάχιστον έχω ξεκινήσει την έρευνά μου από την Ελλάδα, αφενός γιατί οι τιμές είναι καλύτερες από το εξωτερικό και αφετέρου γιατί αν επιλέξω τελικά να κινηθώ εντός, δεν θα επιβαρύνω τον προϋπολογισμό μου και με έξοδα ταξιδίου.
Πάντως, παρακολουθώντας και ευρωπαϊκά και αμερικάνικα forum, αρχίζω και αντιλαμβάνομαι ότι οι ελληνικές κλινικές και οι Έλληνες γιατροί έχουν κάνει σημαντικά βήματα βελτίωσης στην ποιότητα των υπηρεσιών τους και των τεχνικών τους και φυσικά στο τελικό αποτέλεσμα. Αυτό άλλωστε επιδιώκουμε όλοι.
 

Flosk

Well-Known Member
Παιδιά ωραία θα ήταν αυτά που λέτε αν ίσχυαν κιόλας..Ρε GeoGrek εκτός απο του N094 ποιο άλλο καλό αποτέλεσμα έχουμε δει στο forum από Ελλάδα γιατί εμένα μου διαφεύγει προσωπικά ...
 

crossfire

Well-Known Member
GeoGrek είπε:
Και για να επιστρέψουμε στο ερώτημα που θέτει ο τίτλος του thread, η άποψή μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητα καλύτερο ό,τι προέρχεται από το εξωτερικό και δεν είναι απαραίτητα χάλια ό,τι προέρχεται από την Ελλάδα. Και δεν μιλάω μόνο για τις μμ αλλά για όλες τις υπηρεσίες και τα προϊόντα. Ως καταναλωτές καλά θα κάνουμε να αποκτήσουμε μια σωστή τακτική και πρακτική, και να ερευνούμε πριν αγοράσουμε. Ο ενημερωμένος καταναλωτής είναι αυτός που μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα της κάθε αγοράς, ακόμα και αυτής των μεταμοσχεύσεων. Αυτό και όλα τα αντίστοιχα forum αυτό το σκοπό έχουν, να μας βοηθούν να ενημερωνόμαστε καλύτερα, να ξέρουμε τι ζητάμε και να μην μπορεί κανείς να μας κοροϊδέψει.
Κατά τα λοιπά, επειδή ο καιροί είναι δύσκολοι και τα οικονομικά περιορισμένα, εγώ τουλάχιστον έχω ξεκινήσει την έρευνά μου από την Ελλάδα, αφενός γιατί οι τιμές είναι καλύτερες από το εξωτερικό και αφετέρου γιατί αν επιλέξω τελικά να κινηθώ εντός, δεν θα επιβαρύνω τον προϋπολογισμό μου και με έξοδα ταξιδίου.
Πάντως, παρακολουθώντας και ευρωπαϊκά και αμερικάνικα forum, αρχίζω και αντιλαμβάνομαι ότι οι ελληνικές κλινικές και οι Έλληνες γιατροί έχουν κάνει σημαντικά βήματα βελτίωσης στην ποιότητα των υπηρεσιών τους και των τεχνικών τους και φυσικά στο τελικό αποτέλεσμα. Αυτό άλλωστε επιδιώκουμε όλοι.

αν μετα απο μεγαλη ερευνα αποφασισες οτι η μεταμοσχευση στην ελλαδα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για τον εαυτο σου,καντην.
αν το κανεις για να γλιτωσεις εισητηρια και ξενοδοχεια....αστο....μου θυμιζεις καποιον που ηθελε ελλαδα και κατα προτιμηση κοντα στο σπιτι του(επαρχια) για να παει στην κλινικη με το λεωφορειο.
ιδια λεφτα,εξωτερικο και λιγοτερα grafts.
αποψη μου
 

n094

Active Member
Floskara είπε:
Παιδιά ωραία θα ήταν αυτά που λέτε αν ίσχυαν κιόλας..Ρε GeoGrek εκτός απο του N094 ποιο άλλο καλό αποτέλεσμα έχουμε δει στο forum από Ελλάδα γιατί εμένα μου διαφεύγει προσωπικά ...

Floskara δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν αναρτηθεί και πολλά νήματα από μέλη που κάνανε σε Έλληνες γιατρούς. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου στο φόρουμ και από τότε που το διαβάζω, έχω δει κάποια κακά αποτελέσματα από Έλληνες που αφορούσαν μμ πριν αρκετά χρόνια που τα πράγματα ήταν διαφορετικά όσον αφορά τις τεχνικές και τα εργαλεία, κάποιες λίγες πιο πρόσφατες αρνητικές αναφορές χωρίς όμως πειστικές αποδείξεις, είτε από μέλη που δεν ανέβαζαν ποτέ φωτογραφίες, είτε από μέλη που ανέβαζαν κάποιες φωτογραφίες χωρίς πριν μετά και χωρίς πραγματικά να μπορείς να διαπιστώσεις τι και πως και αν οι φωτογραφίες ήταν αυθεντικές κλπ, είτε από μέλη που έκραζαν για 5-10 αναρτήσεις και μετά εξαφανίζονταν. Τον τελευταίο χρόνο και ειδικά τους τελευταίους μήνες μετράω 4-5 καινούργια νήματα, κάποια από αυτά από παλιά μέλη του φόρουμ μας, που κάνανε στην DHI. Έτσι νομίζω ότι μέσα σε 4-6 μήνες από τώρα θα έχουμε πιο σαφή εικόνα για το αν πραγματικά τα πράγματα είναι καλά στην Ελλάδα σε σχέση τουλάχιστον με την DHI μιας και αυτήν αφορούν οι εν λόγω αναρτήσεις. Από την προσωπική μου εμπειρία λέω (και μην τη λάβετε υπόψη αν δεν θέλετε) ότι η δουλειά που κάνουν είναι πολύ καλή και θεωρώ φυσιολογικό στις 300-400 μμ που κάνουν τον χρόνο σε όλον τον κόσμο (τόσες μου είπαν σε σχετική μου ερώτηση στον γιατρό κατά την τελευταία μου μμ) κάποιες να βγουν μέτριες, γιατί πρέπει να γίνει κατανοητό ότι κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια. Αλλιώς αντιδρά ο δικός μου οργανισμός (αιμάτωση, επούλωση κλπ) και αλλιώς ο οργανισμός κάποιου άλλου, όπως επίσης (πολύ σημαντικό) αλλιώς ακολουθώ τις οδηγίες που μου δίνονται εγώ και αλλιώς κάποιος άλλος. Ξέρω περίπτωση (μακάκα) που για παράδειγμα άρχισε να καπνίζει αμέσως μετά την μμ, ξεκίνησε έντονα βάρη μετά από μια εβδομάδα και γενικά δεν πρόσεξε όσο έπρεπε και δεν ακολούθησε τις οδηγίες και έτσι παρουσίασε (πιστεύω από αυτό) μέτρια αποτελέσματα.
 

Flosk

Well-Known Member
Εγώ μίλησα για καλά αποτελέσματα που έχουμε δει εδώ μέσα γιατι πάνω σε αυτά μπορούμε να συμμετέχουμε όλοι και να έχουμε άποψη..Τώρα όσον αφορά την DHI γνώμη μου ειναι πως αν δεν δούμε αλλα 10 καλά αποτελέσματα δεν μπορούμε ούτε ασφαλείς να νοιώθουμε ούτε να παροτρυνουμε νέα μέλη να πηγαίνουν εκεί..ειναι καθαρά προσωπική άποψη φυσικά αυτό ! Ο dim πχ έχει τις πιο πολλές προβολές από όλα τα νήματα στις μεταμοσχεύσεις λόγω του οτι πολύς κόσμος έχει αγωνία για να δει αν το δικό σου αποτέλεσμα από Ελλάδα ειναι πυροτέχνημα ή όχι αλλα ο Dim δεν ανεβάζει Φωτος εδω και καιρο(πράγμα δυσάρεστο) όπως και πολλοί άλλοι που πήγαν στην DHI ! Ο Kapa πχ έχει ανεβάσει και δηλώσει απογοητευμένος τελικα από τις υπηρεσίες..Τελικά για ποιο πράγμα αναρωτιόμαστε ;
 

n094

Active Member
εκτός από τον Ντιμ, που όντως έχει χαθεί, ποιος άλλος που πήγε δεν ανεβάζει; Επίσης ο ίδιος ο Κάπα σε πρόσφατη ανάρτησή του (την οποία δεν βρίσκω τώρα) λέει να μη λάβουμε υπόψη μας τη δική του μμ γιατί "...έγινε παλιά με άλλες τεχνικές και άλλα εργαλεία..." αυτό δλδ που λέω και εγώ. Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ και τα ανέφερα και εγώ άλλωστε, θα πρέπει να δούμε και άλλα πρόσφατα αποτελέσματα από Ελλάδα για να μπορεί κάποιος να νοιώσει ασφαλής. Από την άλλη οι κλινικές και οι γιατροί της Ελλάδας, είναι δυο βήματα από τους περισσότερους, οπότε πέρα από το φόρουμ κάποιος θα μπορούσε να πάει και να απαιτήσει να δει αποτελέσματα και από κοντά. Αυτό νομίζω είναι το πιο λογικό, πολύ πιο λογικό από το να περιμένει να δει φωτογραφίες από το φόρουμ.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Η αληθεια ειναι οτι ενα βημα μπροστα, σιγουρα εχει γινει απο τις ελληνικες κλινικες,χωρις ομως να σημαινει οτι εχουν φτασει στο επιπεδο καποιων ξενων.Εγω ειμαι σε φαση ερευνας για καποια μελλοντικη μεταμοσχευση κ σιγουρα πρωτη επιλογη ειναι Κυπρος η Ελλαδα.Οι τιμες εδω ειναι λιγο χαμηλοτερες απο της Κυπρου αλλα κατα την αποψη μου παραμενουν δυσαναλογες σε συγκριση με τους μισθους και την κατασταση την οικονομικη που επικρατει εδω.Παντως πιστευω οτι το επομενο 6μηνο θα πεσουν κ αλλο.
 

n094

Active Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Η αληθεια ειναι οτι ενα βημα μπροστα, σιγουρα εχει γινει απο τις ελληνικες κλινικες,χωρις ομως να σημαινει οτι εχουν φτασει στο επιπεδο καποιων ξενων.Εγω ειμαι σε φαση ερευνας για καποια μελλοντικη μεταμοσχευση κ σιγουρα πρωτη επιλογη ειναι Κυπρος η Ελλαδα.Οι τιμες εδω ειναι λιγο χαμηλοτερες απο της Κυπρου αλλα κατα την αποψη μου παραμενουν δυσαναλογες σε συγκριση με τους μισθους και την κατασταση την οικονομικη που επικρατει εδω.Παντως πιστευω οτι το επομενο 6μηνο θα πεσουν κ αλλο.

Μικε μιας και συμφωνώ σχετικά με τις τιμές σε σχέση με την οικονομική κατάσταση των περισσότερων Ελλήνων αλλά και Κυπρίων, (δυστυχώς από ότι φαίνεται μπαίνουν και αυτοί σιγά, σιγά στο μανίκι που τρώμε και εμείς) εγώ στη θέση σου θα επικοινωνούσα με όσες κλινικές με ενδιέφεραν και θα τους το έλεγα χύμα. Δηλαδή θα τους έλεγα: "Μπορώ να διαθέσω τόσα λεφτά και θέλω με αυτά να βάλω τόσα μοσχεύματα, μπορείτε;" Γιατί δεν το κάνεις; τι έχεις να χάσεις;
 
Μπλουζα