Μεταμοσχευση σε μικρη ηλικια

Jimboss

New Member
Καλημερα παιδια του φορουμ..
Το ονομα μου ειναι Δημητρης ειμαι 20 χρονον και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις για να με βοηθησουν οι μεγαλυτεροι και με περισσοτερες εμπειριες απο εμενα.
Αντιμετοπιζω και εγω ανδρογενετικου τυπου αλωπεκια και προς το παρων βαζω μινοξ και εχει σταματησει σε μεγαλο βαθμο.
Το μεγαλο μου προβλημα ειναι η hairline μου με εντονο σχημα Μ.
Αυτο το πραγμα με εχει κανει οσο τρελο και να ακουγετε(μερικοι ισως με νιωθουν)να μην εχω ορεξη να ασχοληθω με την εμφανιση μου.
Θελω να κανω κατι αμεσω να φτιαξω την hairline γιατι ψυχολογικα με εχει τρελανει, δεν κανω τπτ αλλο απο το να την κοιταω. Αυτη την στιγμη ειμαι στρατο οποτε αν κανω κατι μιλαμε για ενα χρονο μετα.
Η βασικη μου ερωτηση ειναι.
Θα μπορουσα να κνω μμ στην hairline και να ακολουθησω την τριχωπτωση αν εχω και αλλη απωλια.
Ακουω τα παντα ολες οι γνωμες θα μου ειναι σημαντικες.
Ευχαριστω πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Βαλε καμια φωτογραφια να δουμε πως ειναι η hairline σου.
Παλεψε το και δωσε χρονο στη μινοξιδιλη. Βεβαια ακομη και για μινοξιδιλη μικρος εισαι.
Με το καταλληλο χτενισμα μπορεις να καλυψεις τα κροταφακια τα οποια ειχα και εγω ανοιχτα στην ηλικια σου και καταλαβαινω πως νιωθεις.
 

thatcher

Active Member
Ειμαι 23 φιλε. Μάλιστα στην ηλικία σου ήμουν στρατό οταν είχε πρωτοξεκινησει το φαινόμενο. Δεν το είχα παρει χαμπαρι. Το ότι κανεις θεραπεία με μινοξ είναι κάτι θετικό. Εγώ εχασα παρα πολύ εδαφος πλεον. Δες πως θα πας. Διαβασε καλα το φορουμ. Πρόσεχε τη διατροφη σου, μια πολυβιταμινη και η αποφυγη όξινων τροφίμων επίσης θα κάνει καλο. Δες και μήπως ενταξεις και κάποια λουσιματα μεσα στην εβδομαδα με φανγκοραλ. Και προς τα 22 ξεκινας αν θες και φινα.

Να θυμάσαι,.δεν είσαι μονος. Είμαστε κι αλλοι 20αριδες στο ίδιο "καζανι".
 

Jimboss

New Member
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Ανεβασα φωτογραφια του πριν και του μετα και αν δεν κανω λαθος ημουν καπου στα 17 τοτε.
Βαζω μινοξ εδω και 3 μηνες και η τριχοπτωση εχει σταματησει τελειως.
Ισως ειμαι μικρος για μινοξ αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει πιο καλη λυση αυτη την στιγμη για να μην αφησω το προβλημα στην τυχη του
 

Jimboss

New Member
Απλα για εμενα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα κανω κατι για σχημα Μ γιατι ειναι το χειροτερο μου. Ελπιζω να εχω το μυαλο και την ηρεμια να μην βιαστω
 

makis25

Well-Known Member
δεν εισαι μικρος για μινοξ , στα 17 την ξεκινησα δυστυχώς . Παρε και ενα σαμπουαν με κετοκοναζολη να λουζεσαι 2-3 φορες τη βδομαδα και καποια στιγμη στο μελλον θα σκεφτεις αν χρησιμοποιησεις και φιναστεριδη . Αν η τριχοπτωση σου ειναι επιθετικη η καλυτερη τακτικη ειναι να περιμενεις να περασουν λιγα χρονια γιατι στο υπογραφω και πολλα παιδια θα στο πουν και εδω , και στα 30 νεος θα εισαι και θα θες και τοτε μαλλι και αν κανεις κατι τωρα ισως περιορισεις καποιες μελλοντικες επιλογες σχετικα με τη μεταμοσχευση . Στο λεω εγω που εκανα στα 22 μεταμοσχευση . Μεγα λαθος .
 

Jimboss

New Member
δεν εισαι μικρος για μινοξ , στα 17 την ξεκινησα δυστυχώς . Παρε και ενα σαμπουαν με κετοκοναζολη να λουζεσαι 2-3 φορες τη βδομαδα και καποια στιγμη στο μελλον θα σκεφτεις αν χρησιμοποιησεις και φιναστεριδη . Αν η τριχοπτωση σου ειναι επιθετικη η καλυτερη τακτικη ειναι να περιμενεις να περασουν λιγα χρονια γιατι στο υπογραφω και πολλα παιδια θα στο πουν και εδω , και στα 30 νεος θα εισαι και θα θες και τοτε μαλλι και αν κανεις κατι τωρα ισως περιορισεις καποιες μελλοντικες επιλογες σχετικα με τη μεταμοσχευση . Στο λεω εγω που εκανα στα 22 μεταμοσχευση . Μεγα λαθος .
Αυτο σκεφτομαι και εγω.. οτι και τοτε το ιδιο θα με ενοχλει. Στην δικη σου περιπτωση γιατι ηταν τοσο λαθος?
 

makis25

Well-Known Member
γιατι ηταν 2004 και εκανα ενα κακο στριπ .Ηταν μια κακη μεταμοσχευση. Ωστοσο απο τοτε μεχρι τωρα το μαλλι εχει υποχωρήσει ελαχιστα . Δηλαδη αν ηθελα να ξαναγυρισω στο 2004 τωρα θα μπορουσα με καμια 400-500 graft . Αλλα εχω παρει πολλες θεραπειες και φαρμακα . Ειδικα τα τελευταια χρονια συνεχομενα . Το ποσο θα αλλαξει το μαλλι σου απο νεαρη ηλικια μεχρι πχ τα 30 δεν ειναι ευκολο να το προβλεψεις . Φαντασου να βαλεις τωρα τους κροταφους , και μετα , παρα τα οσα φαρμακα παρεις , παλι να χασεις εδαφος , και να πρεπει να κανεις εξωφρενικες μεταμοσχευσεις για να κρατησεις την εμφανιση σου . Γενικα οι μεταμοσχευσεις ειναι και δεσμευτικες . Αν μπεις στο χορο χορευεις . Εισαι πολυ μικρος , και εχεις πολλα πραγματα να βαλεις κατω να σκεφτεις . Αν γυρνουσα πισω στο χρονο στον 20χρονο εαυτο μου , θα προσπαθουσα να τον πεισω 1) να χρησιμοποιει θεραπειες τακτικα 2) να αποφυγει νωρις μεταμοσχευση 3) να κανει ο,τι γινεται για να μη σκεφτεται το μαλλι . Ξερω τωρα πως οπως νοιωθεις , αισθανεσαι πως το μαλλι σου ειναι εμποδιο για διαφορα πραγματα στη ζωη σου , αλλα δεν ειναι . Προς το παρον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι θεραπειες , και καλες παρεες , δραστηριοτητες , να γεμιζεις το χρονο σου με ουσιαστικα πραγματα και να αναβαλεις για μερικα χρονια τις μεταμοσχευσεις . Αν οχι ολοι , οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε περασει το στρες που νοιωθεις εσυ
 

vag25

Well-Known Member
Αν γυρνουσα πισω στο χρονο στον 20χρονο εαυτο μου , θα προσπαθουσα να τον πεισω............3) να κανει ο,τι γινεται για να μη σκεφτεται το μαλλι . Ξερω τωρα πως οπως νοιωθεις , αισθανεσαι πως το μαλλι σου ειναι εμποδιο για διαφορα πραγματα στη ζωη σου , αλλα δεν ειναι . Προς το παρον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι θεραπειες , και καλες παρεες , δραστηριοτητες , να γεμιζεις το χρονο σου με ουσιαστικα πραγματα και να αναβαλεις για μερικα χρονια τις μεταμοσχευσεις . Αν οχι ολοι , οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε περασει το στρες που νοιωθεις εσυ

Kαι τι δεν θα δινα να γυρισω πισω ως μια ''φωνη'' να πω τα παραπανω στον 20χρονο εαυτο μου!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Θεραπεία με μινοξιδίλη και ηρεμία για μερικά χρόνια. Μην σε καταβάλει το θέμα και προσπάθησε να παίρνεις και κάποια συμπληρώματα διατροφής. Δες σχετικά νήματα στις θεραπείες.
 

Jimboss

New Member
Μαγκες χιλια ευχαριστω με ηρεμισαν να τα λογια σας και ελπιζω να επικρατισει λογικη..κανω θεραπεια με μια λοσιον με μινοξ μια τονοτικη λοσιον και κορτιζονη και εχςι σταματισει τελςιως η τριχοπτωση.
Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καινουργια μαλλια ισως ειναι νωρις
 

Jimboss

New Member
Οτι αλλο εχετε να προτεινετε συμφωνα με την ηλικια και την κατασταση μου θα μου ηταν σημαντικο
 

yugi

Member
εγω το παρατησα :Δ ειμαι εδω και 2 χρονια και το μαλλι μου να εχει υποχωρησει ελαχιστα:Δ και δενε χω βαλλει φαρμακο οσο πιο πολυ δεν το σκεφτεσαι τοσο καλυτερα
 

nine

Active Member
Πρόσεχε τη διατροφη σου, μια πολυβιταμινη και η αποφυγη όξινων τροφίμων επίσης θα κάνει καλο.
Να θυμάσαι,.δεν είσαι μονος. Είμαστε κι αλλοι 20αριδες στο ίδιο "καζανι".

Η αποφυγή όξινων τροφών γιατί; Πρώτη φορά το ακουώ!
Λίγο υπεροβολή νομίζω όλα αυτά, αντέ για την πολυβιταμίνη οκ απο την αποψη υγειας και εμφανισης του μαλλιου.
 

nine

Active Member
Αν δεν κάνω λαθος οι πολύ όξινες τροφές επιδρούν στη παραγωγή περισσότερης Dht

Ααα μαλιστα ενδιαφερον! Πολυ οξινη τροφη ειναι ο καφες και το κοκκινο κρεας. Για το κρεας αν θυμαμαι καλα καποιος στο φορουμ ειχε πει οτι σε γυναικεια ΑΑ ειναι μεγαλο λαθος να το κοψει καποιος. Γενικα υπαρχουν οφελη στο θεμα μαλλι απο το να ειναι χορτοφαγος καποιος. Μαλλον για την πρωτεινη; :p

Γενικα με αυτα δεν βγαινει ακρη, και εγω οταν ημουν 19-20 τα ιδια διαβαζα και πλεον στα 26 θα ελεγα ολα αυτα δεν εχουμ καμια σημασια στην εξελιξη της ΑΑ ή εχουν ελάχιστο. Θα έπρεπε να έχουμε ακριβή δείγμα, σε έρευνα τι δεν τρωει κανεις για την εξέλιξη της ΑΑ.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ααα μαλιστα ενδιαφερον! Πολυ οξινη τροφη ειναι ο καφες και το κοκκινο κρεας. Για το κρεας αν θυμαμαι καλα καποιος στο φορουμ ειχε πει οτι σε γυναικεια ΑΑ ειναι μεγαλο λαθος να το κοψει καποιος. Γενικα υπαρχουν οφελη στο θεμα μαλλι απο το να ειναι χορτοφαγος καποιος. Μαλλον για την πρωτεινη; :p

Γενικα με αυτα δεν βγαινει ακρη, και εγω οταν ημουν 19-20 τα ιδια διαβαζα και πλεον στα 26 θα ελεγα ολα αυτα δεν εχουμ καμια σημασια στην εξελιξη της ΑΑ ή εχουν ελάχιστο. Θα έπρεπε να έχουμε ακριβή δείγμα, σε έρευνα τι δεν τρωει κανεις για την εξέλιξη της ΑΑ.
Χίλιες φορες φαλακρός παρα να κόψουμε πιτόγυρο κ καφε !!! Δεν εχει νοημα η Ζωη μετα εστω κ με τριχες !! :p
 
Μπλουζα