Μεταμοσχευση και ερωτηση για σωστη καλυψη

Georgie

Well-Known Member
οχι δεν κτλ τι ειπα.......στα λεφτα θα πει οκ αλλα και τα μοσχεματα να ειναι τοσα ακομα και αν χρειαστει και 2ημερη αφου δεν προκειτε να τα βαλει...θα του παρει 2500 φετος και 2500 του χρονου και θα του παρει 5000 ευρω για 3-3500 μοςχευματα και διπλη ταλαιπωρια? την στιγμη που ξερει τι γινεται και ειναι ψιλιασμενος μην παει σαν προβατο....
Κατάλαβα George τι είπες .
Ο Γιατρός δουλευει με συνέδρια 2500, ανεξαρτήτως ποσα θα εξάγει , τοποθετήσει ( συνήθως μ.ο 1500g)
Αυτη ειναι η πολιτική της κλινικής
Αν κανεις 2 μερες συνέδρια θα πληρώσεις 4000 .
Εμένα αυτο με απέτρεψε .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gelisva198

Member
εχετε δικιο με

τα δια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου!!!

ειλκρινα ιδιες συζητησεις κανουμε απο το 2005 που παρακολουθω το forum νομιζω δεν εχει αλλαξει τιποτα
 

gelisva198

Member
Κατάλαβα George τι είπες .
Ο Γιατρός δουλευει με συνέδρια 2500, ανεξαρτήτως ποσα θα εξάγει , τοποθετήσει ( συνήθως μ.ο 1500g)
Αυτη ειναι η πολιτική της κλινικής
Αν κανεις 2 μερες συνέδρια θα πληρώσεις 4000 .
Εμένα αυτο με απέτρεψε .

εχεις δικιο κατι τετοιο φανταζομαι και γω γιατι δεν μου απαντησε ακριβως το ακριβη αριθμο εξαγωγης.

αν προβω σε αυτη την ενεργεια θα μου κοστισει αλλα 2500 σε κανα διχρονο με χρονο οποτε θα εχω σπαταλησει 5000 για 3000 g μαλλον αυτη ειναι η φιλοσοφια τους να σε εχουν πελατη για παντα
 
  • Like
Reactions: tol

Georgie

Well-Known Member
εχεις δικιο κατι τετοιο φανταζομαι και γω γιατι δεν μου απαντησε ακριβως το ακριβη αριθμο εξαγωγης.

αν προβω σε αυτη την ενεργεια θα μου κοστισει αλλα 2500 σε κανα διχρονο με χρονο οποτε θα εχω σπαταλησει 5000 για 3000 g μαλλον αυτη ειναι η φιλοσοφια τους να σε εχουν πελατη για παντα
Δε θα έλεγα φιλοσοφία, αλλα δυνατότητα.
Επίσης με ενα τοσο μικρό αριθμό δε θα μείνεις ικανοποιημένος φίλε .
Δηλαδή θα φας τη ταλαιπωρία χωρις να κανεις Wow στο 5μηνο .
Κρίμα δεν ειναι ?
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κατάλαβα George τι είπες .
Ο Γιατρός δουλευει με συνέδρια 2500, ανεξαρτήτως ποσα θα εξάγει , τοποθετήσει ( συνήθως μ.ο 1500g)
Αυτη ειναι η πολιτική της κλινικής
Αν κανεις 2 μερες συνέδρια θα πληρώσεις 4000 .
Εμένα αυτο με απέτρεψε .
καιρος ειναι να αλλαξει πολιτικη...του λεει αυτο..θελει?καλως..δεν θελει γεια σου...εγω σου λεω οτι θα πει οκ...αν παει ενημερωμενος και του πει δεν θελω τα κολπα που κανεις οπως στον χριστοφορο για παραδειγμα......και του πει θα κανω παρουσιαση κ κ κ θα τον προσεξει ...αν δεν τον προσεξει κακο του κεφαλιου του.....
 

gelisva198

Member
Δε θα έλεγα φιλοσοφία, αλλα δυνατότητα.
Επίσης με ενα τοσο μικρό αριθμό δε θα μείνεις ικανοποιημένος φίλε .
Δηλαδή θα φας τη ταλαιπωρία χωρις να κανεις Wow στο 5μηνο .
Κρίμα δεν ειναι ?
να μου πεις που πας ρε καραμητρο με 2500ε θες και να γεμισεις αλλοι εχουν δωσει τα τριπλα ειδαν διαφορα αλλα τους ειπαν και ποσα θα τους βαλουν
Δε θα έλεγα φιλοσοφία, αλλα δυνατότητα.
Επίσης με ενα τοσο μικρό αριθμό δε θα μείνεις ικανοποιημένος φίλε .
Δηλαδή θα φας τη ταλαιπωρία χωρις να κανεις Wow στο 5μηνο .
Κρίμα δεν ειναι ?

αν ειναι λεει κριμα? και μου εκανε πιο ξεκαθαρος απο ολες τις κλινικες εδω κοντα μας. θα κανω και μια επαφη με σταρκς να δω τι θα μου πουνε, παλι καλα που υπαρχει το forum γιατι τωρα θα εκανα την μεταφορα για προκαταβολη, εκτος και αν μου πει σου βαζω 2000g με 2500 αλλα θα μου τραγουδησει το βλεπω κατι ονειρα του τριανταφυλου.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
και γω ετσι σκεφτομαι να του πω τα μοσχευματα που θα βγαλει εφοσον ειναι 2000+
Φιλε μου, στο γραφω προκαταβολικα... 2000 grafts αποκλειεται να βαλει ο Παπανικολαου.

Υπολογισε στην καλυτερη περιπτωση 1700 grafts.

θα καλυψει μπροστα αν ειναι 1,5χ 20 αρα 30cm2 x 30 40 μοσχευματα 900 η 1200

Καταρχας, πολυ "μπακαλιστικη" προσεγγιση που ταιριαζει σε ενα γνησιο τεκνο της DHI. Αυτη η νοοτροπια και τακτικη ειναι σημα κατατεθεν της "μητερας" κλινικης. Σου λενε 1600...τελικα βαζουν 1200.

Επειτα, η περιοχη των 30 cm2 που υπολογιζεις ειναι πολυ μικρη. Για να καταλαβεις τι εννοω, δες την παρακατω φωτογραφια που σου ανεβασε ο φιλος petros.

asas.jpg

Η συγκεκριμενη περιοχη (με το κοκκινο χρωμα) ειναι περιπου 50 cm2.

Αν βαλεις μονο 900 grafts σε αυτη την περιοχη, θα ειναι "παρελαση" τριχων...και μαλιστα σε περιοδο κορωνοϊου...δηλαδη τηρωντας αυστηρα τις καταλληλες αποστασεις!!!

Προσωπικη συμβουλη, φιλε μου... χρειαζεσαι πανω απο 2500 grafts. Επομενως, ή πας σε μια συνεδρία σε κλινικη που βγαζει πολλα grafts (π.χ. Βεκρης)...και παλι λιγα θα ειναι τα περιπου 2000-2200 grafts που τοποθετουν...ή πας σε διημερη συνεδρια (το ιδανικοτερο) με 4000 grafts σε καποιον οικονομικο γιατρο (αν καταλαβα καλα εχεις περιορισμενο μπατζετ) π.χ. Τυρκαλα στη Θεσσαλονικη, Yaman στην Τουρκια.

Σου ευχομαι να παρεις την καλυτερη δυνατη αποφαση και το επιδιωκομενο αποτελεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gelisva198

Member
Φιλε μου, στο γραφω προκαταβολικα... 2000 grafts αποκλειεται να βαλει ο Παπανικολαου.

Υπολογισε στην καλυτερη περιπτωση 1700 grafts.



Καταρχας, πολυ "μπακαλιστικη" προσεγγιση που ταιριαζει σε ενα γνησιο τεκνο της DHI. Αυτη η νοοτροπια και τακτικη ειναι σημα κατατεθεν της "μητερας" κλινικης. Σου λενε 1600...τελικα βαζουν 1200.

Επειτα, η περιοχη των 30 cm2 που υπολογιζεις ειναι πολυ μικρη. Για να καταλαβεις τι εννοω, δες την παρακατω φωτογραφια που σου ανεβασε ο φιλος petros.

Προβολή συνημμένου 31051

Η συγκεκριμενη περιοχη (με το κοκκινο χρωμα) ειναι περιπου 50 cm2.

Αν βαλεις μονο 900 grafts σε αυτη την περιοχη, θα ειναι "παρελαση" τριχων...και μαλιστα σε περιοδο κορωνοϊου...δηλαδη τηρωντας αυστηρα τις καταλληλες αποστασεις!!!

Προσωπικη συμβουλη, φιλε μου, χρειαζεσαι πανω απο 2500 grafts. Επομενως ή πας σε μια συνεδρία σε κλινικη που βγαζει πολλα grafts (π.χ. Βεκρης)...και παλι λιγα θα ειναι τα περιπου 2000-2200 grafts που τοποθετουν...ή πας σε διημερη συνεδρια (το ιδανικοτερο) με 4000 grafts σε καποιον οικονομικο γιατρο (αν καταλαβα καλα εχεις περιορισμενο μπατζετ) π.χ. Τυρκαλα στη Θεσσαλονικη, Yaman στην Τουρκια.

Σου ευχομαι να παρεις την καλυτερη δυνατη αποφαση και το επιδιωκομενο αποτελεσμα.
τωρα καταλαβα την εκταση της περιοχης που μου ειπε ναι σιγουρα θελω πανω απο 2000 θα κανω μια επαφη με τυρκαλα τον ειχα στο νου μου σας ευχαριστω για τις συμβουλες
 
  • Like
Reactions: tol

piros75

Well-Known Member
παιδιά χωρίς motorized εξαγωγή τα 2000 μοσχεύματα σε μια ημέρα είναι δύσκολη υπόθεση και σίγουρα εξαντλητική (τόσο για τον γιατρό, όσο και για τον ασθενή) οπότε όταν ακούμε για 2000 και πάνω μόνο με μοτερακι...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητέ το σωστό νούμερο για την περίπτωσή σου (και για Ελλάδα) είναι κάπου μεταξύ 2500 με 3000g. Η έκταση είναι παραπάνω από αυτή που σου είπε ο Tol. Με αυτό το νούμερο και έναν καλό λόγο θα δεις σημαντική διαφορά. Αυτά τα graft με manual βγαίνουν σε 2μερο session και είναι safe για την δότριά σου, ειδικά αν χρησιμοποιηθεί μεγάλο punch (1.0+). Όταν αυξάνεται ο αριθμός των graft εξαγωγής αυξάνεται και η σημασία του μεγέθους του punch για την καταπόνηση της δότριας. Άλλο να σου βγάλει κάποιος π.χ 1500g με 1.0 και άλλο 3000-4000g (σε 1 συνεδρία μονοήμερη ή διημερη). Μπορεί να μην αντιλαμβάνεσαι την σημασία της καταπόνησης της δότριας σήμερα αλλά θα την αντιληφθείς στο μέλλον.

Αν ο LP δεχτεί να σου βάλει τουλάχιστον 2500g (προφανώς σε 2 ημέρες) συζήτησέ το. Αν όχι ψάξου για αλλού.
 

tol

Well-Known Member
Αν ο LP δεχτεί να σου βάλει τουλάχιστον 2500g (προφανώς σε 2 ημέρες) συζήτησέ το
Ναι, αλλά ξερεις ποιο ειναι το θεμα/προβλημα, φιλε Cvial; Ο κ. Παπανικολαου για αυτα τα 2500 grafts σε διημερη συνεδρία θα ζητησει 4000 - 4200 ευρω ακατεβατα.

Αντιθετα ο κ. Τυρκαλας π.χ. με 4000 ευρω θα του βαλει 4000 grafts, ο Yaman με 3200 ευρω θα του βαλει 3500 grafts, ο Βεκρης με 3000 ευρω 2300 grafts.

Και, επειδη ο φιλος εχει περιορισμενο μπατζετ, θεωρω οτι πρεπει να αναζητησει αλλου τη λυση στο προβλημα του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

midnight express

Well-Known Member
Ναι, αλλά ξερεις ποιο ειναι το θεμα/προβλημα, φιλε Cvial; Ο κ. Παπανικολαου για αυτα τα 2500 grafts σε διημερη συνεδρία θα ζητησει 4000 - 4200 ευρω ακατεβατα.

Αντιθετα ο κ. Τυρκαλας π.χ. με 4000 ευρω θα του βαλει 4000 grafts, ο Yaman με 3200 ευρω θα του βαλει 3500 grafts, ο Βεκρης με 3000 ευρω 2300 grafts.

Και, επειδη ο φιλος εχει περιορισμενο μπατζετ, θεωρω οτι πρεπει να αναζητησει αλλου τη λυση στο προβλημα του.
Θα συμφωνησω με τον ΤΟL οτι για τα μοσχευματα που χρειαζεσαι πρεπει να ψαχτεις και αλλου.
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, αλλά ξερεις ποιο ειναι το θεμα/προβλημα, φιλε Cvial; Ο κ. Παπανικολαου για αυτα τα 2500 grafts σε διημερη συνεδρία θα ζητησει 4000 - 4200 ευρω ακατεβατα.

Αντιθετα ο κ. Τυρκαλας π.χ. με 4000 ευρω θα του βαλει 4000 grafts, ο Yaman με 3200 ευρω θα του βαλει 3500 grafts, ο Βεκρης με 3000 ευρω 2300 grafts.

Και, επειδη ο φιλος εχει περιορισμενο μπατζετ, θεωρω οτι πρεπει να αναζητησει αλλου τη λυση στο προβλημα του.

Τολ, εγώ δεν το βλέπω έτσι. Όταν πάω να κάνω μια δουλειά που έχει σχέση με πράγματα που τα θεωρώ σημαντικά εξετάζω πάντα και την πιθανότητα του do nothing ή do it later αν δεν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις. Έχουμε απλοποιήσει πολύ το μοντέλο και μάλιστα σε επικίνδυνο σημείο. Δεν αντιλέγω ότι η τιμή για πολλούς είναι το κύριο κριτήριο αλλά αυτό δεν δίνει άφεση αμαρτιών στα πάντα. Η συντηρητική προσέγγιση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

manly_Man

Well-Known Member
Ναι, αλλά ξερεις ποιο ειναι το θεμα/προβλημα, φιλε Cvial; Ο κ. Παπανικολαου για αυτα τα 2500 grafts σε διημερη συνεδρία θα ζητησει 4000 - 4200 ευρω ακατεβατα.

Αντιθετα ο κ. Τυρκαλας π.χ. με 4000 ευρω θα του βαλει 4000 grafts, ο Yaman με 3200 ευρω θα του βαλει 3500 grafts, ο Βεκρης με 3000 ευρω 2300 grafts.

Και, επειδη ο φιλος εχει περιορισμενο μπατζετ, θεωρω οτι πρεπει να αναζητησει αλλου τη λυση στο προβλημα του.
Ετσι ακριβως ειναι φιλε τολ. Δυστυχως ομως υπαρχουν ακομα υποψηφιοι που μεσα στην αγνοια τους πιάνονται θυματα των επιτηδειων που υπερκοστολογουν τις υπηρεσιες τους και πλουτιζουν εις βαρος της τσεπης του πελατη....
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

koumparos

Well-Known Member
Νομίζω ότι χρειάζεται πρωτα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να ξεκινήσεις φιναστεριδη.Οι πίσω ζώνες δείχνουν μελλοντική αραίωση.Εκτος εάν έχεις πολύ μεγάλη δοτρια και το παλέψεις με μεταμοσχεύσεις.Η επιλογή κλινικής είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολήσει.Ξεκινας με 2500 μοσχεύματα μπροστά.Με φιναστεριδη ένα χρόνο πριν και λίγο τύχη στη φυτρωση θα ξεχάσεις το θέμα μαλιων για αρκετά χρόνια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Koumpare, δυστυχώς όπως καταλαβαίνεις έχουμε περάσει στο άλλο άκρο (καιρό τώρα). Πρώτα συζητάμε για μμ, τιμές και μετά όλα τα άλλα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Μόνο εγώ από την LP εχω δει απογοητευτικα αποτελεσματα ;
Νομίζω φιλε καλύτερα να περιμένεις να μαζέψεις κάποια χρήματα αν είναι δυνατόν και να απευθυνθείς αλλού.
 

gelisva198

Member
Αγαπητέ το σωστό νούμερο για την περίπτωσή σου (και για Ελλάδα) είναι κάπου μεταξύ 2500 με 3000g. Η έκταση είναι παραπάνω από αυτή που σου είπε ο Tol. Με αυτό το νούμερο και έναν καλό λόγο θα δεις σημαντική διαφορά. Αυτά τα graft με manual βγαίνουν σε 2μερο session και είναι safe για την δότριά σου, ειδικά αν χρησιμοποιηθεί μεγάλο punch (1.0+). Όταν αυξάνεται ο αριθμός των graft εξαγωγής αυξάνεται και η σημασία του μεγέθους του punch για την καταπόνηση της δότριας. Άλλο να σου βγάλει κάποιος π.χ 1500g με 1.0 και άλλο 3000-4000g (σε 1 συνεδρία μονοήμερη ή διημερη). Μπορεί να μην αντιλαμβάνεσαι την σημασία της καταπόνησης της δότριας σήμερα αλλά θα την αντιληφθείς στο μέλλον.

Αν ο LP δεχτεί να σου βάλει τουλάχιστον 2500g (προφανώς σε 2 ημέρες) συζήτησέ το. Αν όχι ψάξου για αλλού.
[/QUOTE
Αγαπητέ το σωστό νούμερο για την περίπτωσή σου (και για Ελλάδα) είναι κάπου μεταξύ 2500 με 3000g. Η έκταση είναι παραπάνω από αυτή που σου είπε ο Tol. Με αυτό το νούμερο και έναν καλό λόγο θα δεις σημαντική διαφορά. Αυτά τα graft με manual βγαίνουν σε 2μερο session και είναι safe για την δότριά σου, ειδικά αν χρησιμοποιηθεί μεγάλο punch (1.0+). Όταν αυξάνεται ο αριθμός των graft εξαγωγής αυξάνεται και η σημασία του μεγέθους του punch για την καταπόνηση της δότριας. Άλλο να σου βγάλει κάποιος π.χ 1500g με 1.0 και άλλο 3000-4000g (σε 1 συνεδρία μονοήμερη ή διημερη). Μπορεί να μην αντιλαμβάνεσαι την σημασία της καταπόνησης της δότριας σήμερα αλλά θα την αντιληφθείς στο μέλλον.

Αν ο LP δεχτεί να σου βάλει τουλάχιστον 2500g (προφανώς σε 2 ημέρες) συζήτησέ το. Αν όχι ψάξου για αλλού.

εγω απευθυνθηκα στο lp διοτι ξερω πως κανει καλυτερη χρηση της δοτριας αλλα δεν φανταζομουνα οτι θα πηγαινα μπροστα για τοσα λιγα αν μου ελεγε παντως 3000ε για 2000g θα το σκεφτομουνα οχι οσα μπορουμε να βγαλουμε και να βγαλει 1400 1500
 

gelisva198

Member
Ναι, αλλά ξερεις ποιο ειναι το θεμα/προβλημα, φιλε Cvial; Ο κ. Παπανικολαου για αυτα τα 2500 grafts σε διημερη συνεδρία θα ζητησει 4000 - 4200 ευρω ακατεβατα.

Αντιθετα ο κ. Τυρκαλας π.χ. με 4000 ευρω θα του βαλει 4000 grafts, ο Yaman με 3200 ευρω θα του βαλει 3500 grafts, ο Βεκρης με 3000 ευρω 2300 grafts.

Και, επειδη ο φιλος εχει περιορισμενο μπατζετ, θεωρω οτι πρεπει να αναζητησει αλλου τη λυση στο προβλημα του.
ναι ειναι πολλα 1500g 2500ε παω και hdc που σου πληρωνουν μεταφορικα κλπ με τα ιδια
 

gelisva198

Member
Νομίζω ότι χρειάζεται πρωτα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να ξεκινήσεις φιναστεριδη.Οι πίσω ζώνες δείχνουν μελλοντική αραίωση.Εκτος εάν έχεις πολύ μεγάλη δοτρια και το παλέψεις με μεταμοσχεύσεις.Η επιλογή κλινικής είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολήσει.Ξεκινας με 2500 μοσχεύματα μπροστά.Με φιναστεριδη ένα χρόνο πριν και λίγο τύχη στη φυτρωση θα ξεχάσεις το θέμα μαλιων για αρκετά χρόνια.

fina σκεφτομαι να παρω αλλα σε αργοτερη φαση διοτι τωρα προσπαθω για παιδι..ειμαι ποιο κοντα να παρω την minox με fina δεν θελω να μπλεξω με χαπια αν και το υγρο περναει στον οργανισμο. μερικα side effects τα δημιουργουμε και μονοι μας και μονο στην ιδεα οτι χαπακονομαστε
 
Μπλουζα