Μεικτό τριχοριζόγραμμα

Gia_PeP

New Member
Καλησπέρα παιδιά κ καλώς σας βρήκα. Έχω τριχόπτωση από τον Οκτώβριο του 2021. Έχω πάει σε 4 δερματολόγους, όπου κ οι 4 διάγνωσαν τελογενή τριχόρροια.

Το θέμα είναι ότι εκτός του ότι η τριχόπτωση είναι διάχυτη, πλέον βλέπω το κρανίο μου μπροστά και στο κέντρο του κεφαλιού. Αντί να βελτιώνεται, επιδεινώνεται. Απ'το 2021 δεν έχει σταματήσει καθόλου η τριχόπτωση. Ίσως τελευταία να έχει βελτιωθεί. Δηλ. εκεί που έχανα 200 τρίχες στο λούσιμο, τώρα χάνω άλλες φορές 50-70, άλλες 10 πχ.
(Κληρονομικότητα δεν υπάρχει για ανδρογεννετική αλωπεκία, εξετάσεις ορμονικές καλές, εξετάσεις θυρεοειδούς καλές. Είχα πάντα αναιμία κ από μικρή έπαιρνα συμπληρώματα σιδήρου. Τελευταία τα είχα αφήσει, μέχρι που τον Αύγουστο του 2021 έκανα εξετάσεις κ είχα φερριτίνη 8. Πλέον, με συμπληρώματα, είναι 70.)

Παρακαλούσα για τριχοριζογραμμα 3 εκ των 4 δερματολόγων, οι οποίοι αρνούνταν να το κάνουν κ χορηγούσαν μινοξ και λοσιόν.

Ο 4ος δερματολόγος δέχτηκε και το έκανε κ τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Αναγενείς: 53,19%
Καταγενείς: -
Τελογενείς: 21,23%
Δυστροφικές: 25,53%

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μεικτό τριχοριζόγραμμα με μέτρια μείωση των αναγενών τριχών και αύξηση τόσο των τελογενών όσο και των δυστροφικών τριχών.


Διάγνωση: Χρόνια τελογενής τριχόρροια.

Μινοξιδίλη είπε καί αυτός. Όταν ρώτησα αν είδε κάτι για AGA, είπε "όχι, καθόλου".

Το θέμα είναι, αφού κανείς τους δεν βλέπει AGA, εγώ γιατί αραιώνω επικίνδυνα σε crown κ front? Είμαι κ 43, δεν είμαι μικρή.

Ξέρει κάποιος με περισσότερη εμπειρία να μου πει κάτι παραπάνω για το αποτέλεσμα του τριχοριζογράμματος?

Ή έστω αν έχει κάποιος να προτείνει δερματολόγο στην Αθήνα που να κάνει βιοψία τριχωτού?

Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gia_PeP

New Member
Παιδιά κάποιος? Κάποια κοπέλα? Κάποιος που να γνωρίζει δερματολόγο σε τούτη τη χωρα που κάνει βιοψία όταν τη ζητήσεις, χωρίς να σε κοιτάζει σαν να είσαι από άλλο πλανήτη?

Διαβάζω για τις δυστροφικές, ότι ουσιαστικά δείχνουν Areata ή διάχυτη Areata και καμία σχέση δεν έχουν με τελογενή τριχόρροια.
 

bebini

New Member
Παιδιά κάποιος? Κάποια κοπέλα? Κάποιος που να γνωρίζει δερματολόγο σε τούτη τη χωρα που κάνει βιοψία όταν τη ζητήσεις, χωρίς να σε κοιτάζει σαν να είσαι από άλλο πλανήτη?

Διαβάζω για τις δυστροφικές, ότι ουσιαστικά δείχνουν Areata ή διάχυτη Areata και καμία σχέση δεν έχουν με τελογενή τριχόρροια.
Ψάχνω το ιδιο, εχω τριχοριζογραμμα μονο 50% σε αναγενη φαση!!!! Κ μενα κανεις δε μου εχει απαντησει....
 
Μπλουζα